Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 6 ψήφοι

iphone 5vs galaxy s4


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1636 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#76   gordito

gordito

    iPH Member

  • 246 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 24/05/2013 - 11:19

το s3 το εδωσα στην αδερφη μου αυτη το εχει, δεν μαρεσε και δεν το κρατησα... παμε παλι μια
το οτι δεν εχει εικονιδια με εικονες θα με χαλασει οταν οι βασικες λειτουργιες ειναι αψογες? (η εφαρμογη smartr contacts κανει αυτο που λες και εχει και αλλες λειτουργιες) αν θες την βαζεις

ναι με χαλαει να πρεπει να περασω προγραμα για να μην λαγκαρει με χαλαει και πολυ μαλιστα

οταν κανεις την lockscreen να εχει κουμπια την ακυρωνεις απλα δεν θα το εκανα ποτε

το swype πιος σου ειπε οτι αεσει στον κοσμο? εχεις κανει καπιο γκαλοπ? μεγαλη πατατα ειναι να γραφεις ετσι απλουστατο autocorection? δηλαδει το autocorrection τι πρεπει να κανει να σου βγαζει και ενα "μπραβο την εγραψες σωστα περνεις αριστα?" ....

launcher δεν ξερω τι κανει σου ειπα δεν ασχοληθηκα με τετοια στο s3 πες μου τι κανει να σου πω αν μαρεσει οτι και να ειναι παντος δεν ειναι μαμα και δεν ειναι καλο


Αστο, δεν πειραζει, μιαν αλλη φορα.


Δεν ξέρω απ τη στιγμή που καμία συσκευή δεν υπερέχει ξεκάθαρα της άλλης δεν μπορείς να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα. Για παράδειγμα το Appstore είναι ακόμη πολύ μπροστά από το Googleplay αλλά η Google το έχει καταλάβει και δουλεύει πυρετωδώς πάνω σ' αυτό οπότε είναι ζήτημα χρόνου ίσως και μηνών. Από την άλλη το GooglePlay αν και δεν έχει την πληθώρα και την ποιότητα του Appstore είναι πιο χαλαρό στους ποιοτικούς ελέγχους με αποτέλεσμα να κυκλοφορούν εφαρμογές που στην Apple δεν θα τις δούμε ποτέ. Προσωπικά πιστεύω πως ακόμη το δυνατό χαρτί του Iphone παραμένει το Appstore.


Αυτο το θεμα με το malware, πρεπει καποια στιγμη να σταματησει. Το 80% ειναι Ρωσσικες μουφο-εφαρμογες που νοημων χρηστης ποτε δεν θα κατεβαζε.
Το αλλο για τα stores γενικα, πολλοι ακουω να το λενε, εγω δεν την εχω δει αυτην την ανωτεροτητα παντως.
Αυτο που με ενδιαφερει πρσωπικα (δωρεαν εφαρμογες) το εχω στο android και με το παραπανω, στο ios η νοοτροπια, ειναι πληρωνε για τα παντα.


Στο θέμα Hardware και δυνατοτήτων το S4 δείχνει να είναι μπροστά αλλά εδώ η διαφορές είναι περισσότερο στα νούμερα και λιγότερο στην εμπειρία χρήσης 8 πυρήνες λέει το 2 λέει το άλλο αλλά ενώ στην συσκευή της Apple οι 2 πυρήνες είναι εκεί και δουλεύουν τέλεια στο S4 υπάρχουν στιγμές που έχεις την αίσθηση πως κάπου έχουν χαθεί ;)


Αυτο ειναι λογικο, το ios ειναι για 3 τηλεφωνα, το android ειναι generic για 1000 συσκευες. Βαλε και οτι πολλες εφαρμογες γραφονται πρωτα για ios και κταλαβαινεις γιατι υπαρχει η αισθηση του πιο smooth στο ios.

Aυτο κατ'εμε ειναι μεγαλος μυθος, αλλα αυτο ειναι αλλη μεγαλη κουβεντα.



Τέλος σε σχέση τιμής απόδοσης που υποτίθεται ότι είναι το δυνατό χαρτί του Android το Iphone μάλλον υπερέχει για τον πολύ απλό λόγο ότι κρατάει τιμή την τιμή του οι αριθμοί είναι αμείλικτοι : Ενώ οι συσκευές βγαίνουν κοντά στην ίδια τιμή αρχικά (λάθος της Samy αυτό) σε σύντομο χρονικό διάστημα τα Android χάνουν πολύ μεγάλο μέρος της αρχικής τους αξίας....Σήμερα το s3 16 που είναι ένα χρόνο παλιό μόλις μια γενιά πίσω σε σχέση με το τελευταίο S4 κοστίζει 350 Euro. Ενώ αντίθετα το Iphone 4 που είναι δύο γενιές πίσω και σχεδόν 3 χρόνια παλιό (5,4S) κοστίζει κοντά στα 400 !!!.


Αυτο, πραγματικα, ΠΩΣ το βγαζεις μειονεκτημα του android;
Πραγματικα, το S3 ειναι αιωνες μπροστα απο το iphone4 στα παντα ολα, και εχουν την ιδια τιμη!! WTF??? Ειναι κοροιδια αυτο φιλε μου.

Ναι, τα iphone κρατανε τιμη, τα πουλας πολυ παρπανω απο τα android, ετσι ειναι η αγορα.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#77   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 24/05/2013 - 11:20

Αστο, δεν πειραζει, μιαν αλλη φορα.


οποτε θες εδω ειμαι

IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#78   Giovanni4

Giovanni4

    iPH Addict

  • 731 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:Giovanni -4-

Δημοσίευση 24/05/2013 - 11:23

Καλο χρυσο το S4/S3 ...αλλα με το που ανοιγεις το μενου ξενερωνεις απιστευτα ..ουτε καν συγκριση με iOS,Touch,Appstore..

#79   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 24/05/2013 - 11:25

Καλο χρυσο το S4/S3 ...αλλα με το που ανοιγεις το μενου ξενερωνεις απιστευτα ..ουτε καν συγκριση με iOS,Touch,Appstore..


Εδω ρε 'συ, screenshot βλεπεις και ξενερωνεις απο την ασχημια... Που να το χεις και live στα χερια σου να λαγκαρει κιολας !!

#80   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3.006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 24/05/2013 - 11:26

Αστο, δεν πειραζει, μιαν αλλη φορα.




Αυτο το θεμα με το malware, πρεπει καποια στιγμη να σταματησει. Το 80% ειναι Ρωσσικες μουφο-εφαρμογες που νοημων χρηστης ποτε δεν θα κατεβαζε.
Το αλλο για τα stores γενικα, πολλοι ακουω να το λενε, εγω δεν την εχω δει αυτην την ανωτεροτητα παντως.
Αυτο που με ενδιαφερει πρσωπικα (δωρεαν εφαρμογες) το εχω στο android και με το παραπανω, στο ios η νοοτροπια, ειναι πληρωνε για τα παντα.




Αυτο ειναι λογικο, το ios ειναι για 3 τηλεφωνα, το android ειναι generic για 1000 συσκευες. Βαλε και οτι πολλες εφαρμογες γραφονται πρωτα για ios και κταλαβαινεις γιατι υπαρχει η αισθηση του πιο smooth στο ios.

Aυτο κατ'εμε ειναι μεγαλος μυθος, αλλα αυτο ειναι αλλη μεγαλη κουβεντα.





Αυτο, πραγματικα, ΠΩΣ το βγαζεις μειονεκτημα του android;
Πραγματικα, το S3 ειναι αιωνες μπροστα απο το iphone4 στα παντα ολα, και εχουν την ιδια τιμη!! WTF??? Ειναι κοροιδια αυτο φιλε μου.

Ναι, τα iphone κρατανε τιμη, τα πουλας πολυ παρπανω απο τα android, ετσι ειναι η αγορα.



φιλε θα σχολιασω μονο αυτο για τη συγκριση μεταξυ app store και g play...

η αληθεια ειναι οτι το appstore ειναι καλυτερο...εχω πετυχει ιδιες εφαρμογες και στο android ειναι απλα αθλιες και δεν μιλαω για
δωρεαν εφαρμογες
αλλες εφαρμογες κανουν μηνες να βγουν στο g play η δεν βγαινουν ποτε, πχ φιφα 13 που ακομα το περιμενουμε.

σαβουρα εχουν και τα δυο stores και φυσικα ενα μειων του app store ειναι οτι ακομα υπαρχουν εφαρμογες που δεν εχουν γινει optimized για iphone 5.

#81   gas

gas

    iPH Elite Poster

  • 2.750 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:Gasantony

Δημοσίευση 24/05/2013 - 11:30

Σαν ιδιοκτήτης και των δύο ταυτόχρωνα στο ίδιο σπίτι , έχω να πώ οτι πρόκειται για κορυφαίες επιλογές , που ανάλογα τι ζητάς κάνεις και την ανάλογη επιλογή.

Κατ'εμ'ενα αν θέλεις κυρίως τηλέφωνο αγοράζεις iphone. Aν θέλεις όλες τις άλλες multimedia δυνατότητες μακράν μπροστά το s4...

#82   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 24/05/2013 - 11:30

σαβουρα εχουν και τα δυο stores και φυσικα ενα μειων του app store ειναι οτι ακομα υπαρχουν εφαρμογες που δεν εχουν γινει optimized για iphone 5.

αυτο δεν ειναι λαθος της apple αλλα του developer που δεν εχει κανει update την εφαρμογη, η apple απο εδω και περα για να ανεβασεις εφαρμογη πρεπει να ειναι optimised και μαλιστα να υποστιριζει και την retina, τωρα αν καπιες εφαρμογες δεν τις εχουν κανει οι dev για i5 και ακομα εχουν ενεργη συνδρομη η apple δεν εχει δικαιομα να τις αφερεσει

IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#83   gordito

gordito

    iPH Member

  • 246 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 24/05/2013 - 11:35

φιλε θα σχολιασω μονο αυτο για τη συγκριση μεταξυ app store και g play...

η αληθεια ειναι οτι το appstore ειναι καλυτερο...εχω πετυχει ιδιες εφαρμογες και στο android ειναι απλα αθλιες και δεν μιλαω για
δωρεαν εφαρμογες
αλλες εφαρμογες κανουν μηνες να βγουν στο g play η δεν βγαινουν ποτε, πχ φιφα 13 που ακομα το περιμενουμε.

σαβουρα εχουν και τα δυο stores και φυσικα ενα μειων του app store ειναι οτι ακομα υπαρχουν εφαρμογες που δεν εχουν γινει optimized για iphone 5.


Δε διαφωνω, λογικο δεν ειναι οταν μια εφαρμογη γραφεται για ios να ειναι απλα αθλια σε android?
Παιχνιδια που εχω δει και προφανως εχουν γραφτει για Ios, παιζουν καλυτερα στο 4ρι.

Αλλα το θεμα μου δεν ειναι τα παιχνιδια, μιλαμε για productivity εφαρμογες και tools, εκει για μενα το android εχει πολυ καλυτερες εφαρμογες, μιας και η μαμα apple δεν της αφηνει στο store της.

Το μεγαλο + του αντροιντ για μενα ειναι οτι οι εφαρμογες κανουν interract με το συστημα

#84   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3.006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 24/05/2013 - 11:39

αυτο δεν ειναι λαθος της apple αλλα του developer που δεν εχει κανει update την εφαρμογη, η apple απο εδω και περα για να ανεβασεις εφαρμογη πρεπει να ειναι optimised και μαλιστα να υποστιριζει και την retina, τωρα αν καπιες εφαρμογες δεν τις εχουν κανει οι dev για i5 και ακομα εχουν ενεργη συνδρομη η apple δεν εχει δικαιομα να τις αφερεσει


δεν με ενδιαφερει πιανου ειναι το λαθος...δεν θα κατσω να σκεφτω ααα φταιει ο dev η η apple...


@gordito τσεκαρε το navigon στο iphone και στο android...μιλαμε στο android ειναι σαπιο τελειως..οπως το εβαλα ετσι το εβγαλα...

#85   geORGIOSb

geORGIOSb

    iPH Master

  • 7.215 μηνύματα
  • Twitter:@georgiosbr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad+3G

Δημοσίευση 24/05/2013 - 11:39

Εσεις οι 2 να συντασσετε λιγο καλυτερα τα μηνυματα σας παρακαλω γιατι μου βγαινουν τα ματια να σας διαβασω.



1) Επαφες. Στο android δεν εχεις μονο το μαμισιο 'contacts.app', εχεις παμπολλες εφαρμογες που λειτουργουν απο πανω και εχουν περισσοτερες επιλογες κλπ
2) Το ιδιο και για τα μηνυματα (πχ σαν το bitesms)
3) Το ιδιο και για lockscreen, με custom shortcuts, widgets κλπ
4) Το ιδιο και για τον dialer
5) Διαφορετικα πληκτρολογια (swype/swiftkey)
6) Διαφορετικοι launchers (Nova/Apex/TSF 3d)

Στο android εχεις επιλογες για το καθε τι, ολα τα παραπανω μπορεις να τα κανεις οπως θελεις, γρηγορα ή εφφετζιδικα κλπ

Δεν εχεις ασχοληθει ποτε με κατι απο τα παραπανω;

καλα τα ματια μπορει να σου βγηκαν αλλα λυση υπαρχει μην τα διαβαζεις αλλα το εσεις οι δυο οταν φανερωτατα μιλας στο ιδιο προσωπο και χαζος θα το καταλαβαινε

#86   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 24/05/2013 - 11:41

Δε διαφωνω, λογικο δεν ειναι οταν μια εφαρμογη γραφεται για ios να ειναι απλα αθλια σε android?
Παιχνιδια που εχω δει και προφανως εχουν γραφτει για Ios, παιζουν καλυτερα στο 4ρι.

Αλλα το θεμα μου δεν ειναι τα παιχνιδια, μιλαμε για productivity εφαρμογες και tools, εκει για μενα το android εχει πολυ καλυτερες εφαρμογες, μιας και η μαμα apple δεν της αφηνει στο store της.

Το μεγαλο + του αντροιντ για μενα ειναι οτι οι εφαρμογες κανουν interract με το συστημα

πες μου οτι κανεις πλακα τωρα ετσι..... πεσ το μου απλα κανω πλακα!

οι productivity εφαρμογες του android καλυτερες απο του ios :wacko:
που η apple μεχρι και και office εχει δικο της!

και για να μαθεις μια εφαρμογη δεν γραφετε για ios και την δινουν και στο android ο dev φτιαχνει ξεχωρηστα την εφαρμογη για ios (obj C γλωσσα προγραμματισμου) και αλλη για android, δεν ξερω σε πια γλωσσα

δεν ξερεισ τι λες!

και δηλαδη οι εφαρμογες στο ios δεν κανουν interact με το λειτουργικο!!!! οτι να ναι

IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#87   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 24/05/2013 - 11:43

δεν με ενδιαφερει πιανου ειναι το λαθος...δεν θα κατσω να σκεφτω ααα φταιει ο dev η η apple...

αν ομως εσυ ισουν dev εφτιαχνες μια εφαρμογη πληρωνες 99 ευρο και μετα δεν ηθελες να κανεις update θα εκραζες τον εαυτο σου? μαλλον οχι

IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#88   geORGIOSb

geORGIOSb

    iPH Master

  • 7.215 μηνύματα
  • Twitter:@georgiosbr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad+3G

Δημοσίευση 24/05/2013 - 11:43

Σαν ιδιοκτήτης και των δύο ταυτόχρωνα στο ίδιο σπίτι , έχω να πώ οτι πρόκειται για κορυφαίες επιλογές , που ανάλογα τι ζητάς κάνεις και την ανάλογη επιλογή.

Κατ'εμ'ενα αν θέλεις κυρίως τηλέφωνο αγοράζεις iphone. Aν θέλεις όλες τις άλλες multimedia δυνατότητες μακράν μπροστά το s4...

επισης για μουλτιμιντια εχει κατι χομ σινεμα στο πλαισιο μουρλια και φθηνοτερα απο το γκαλαξι μπορω να προσθεσω αφοβα

#89   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3.006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 24/05/2013 - 11:47

ακυρο αυτο...δεν ειμαι dev ειμαι απλα ο καταναλωτης που δεν τον ενδιαφερει ο λογος αλλα το αποτελεσμα...

με την ιδια λογικη δεν φταιει η google για τις κακογραμμενες εφαρμογες αλλα οι devs αρα μια χαρα ειναι το google play απλα οι devs ειναι τρομπες.

Τελευταία επεξεργασία από: parafron4, 24/05/2013 - 11:47


#90   geORGIOSb

geORGIOSb

    iPH Master

  • 7.215 μηνύματα
  • Twitter:@georgiosbr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad+3G

Δημοσίευση 24/05/2013 - 11:49

Αστο, δεν πειραζει, μιαν αλλη φορα.




Αυτο το θεμα με το malware, πρεπει καποια στιγμη να σταματησει. Το 80% ειναι Ρωσσικες μουφο-εφαρμογες που νοημων χρηστης ποτε δεν θα κατεβαζε.
Το αλλο για τα stores γενικα, πολλοι ακουω να το λενε, εγω δεν την εχω δει αυτην την ανωτεροτητα παντως.
Αυτο που με ενδιαφερει πρσωπικα (δωρεαν εφαρμογες) το εχω στο android και με το παραπανω, στο ios η νοοτροπια, ειναι πληρωνε για τα παντα.




Αυτο ειναι λογικο, το ios ειναι για 3 τηλεφωνα, το android ειναι generic για 1000 συσκευες. Βαλε και οτι πολλες εφαρμογες γραφονται πρωτα για ios και κταλαβαινεις γιατι υπαρχει η αισθηση του πιο smooth στο ios.

Aυτο κατ'εμε ειναι μεγαλος μυθος, αλλα αυτο ειναι αλλη μεγαλη κουβεντα.





Αυτο, πραγματικα, ΠΩΣ το βγαζεις μειονεκτημα του android;
Πραγματικα, το S3 ειναι αιωνες μπροστα απο το iphone4 στα παντα ολα, και εχουν την ιδια τιμη!! WTF??? Ειναι κοροιδια αυτο φιλε μου.

Ναι, τα iphone κρατανε τιμη, τα πουλας πολυ παρπανω απο τα android, ετσι ειναι η αγορα.

το εσ3 ειναι στην κατηγορια του 5 ειτε με λτε ειτε οχι βγηκαν σχεδον μαζι ετσι για να μην συγκρινουμε σνομοια πραματα

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες