Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 6 ψήφοι

iphone 5vs galaxy s4


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1636 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   geORGIOSb

geORGIOSb

    iPH Master

  • 7.215 μηνύματα
  • Twitter:@georgiosbr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad+3G

Δημοσίευση 24/05/2013 - 10:20

μα καλα ειμαι χαζος να αλλαξω τις μαμισιες επιλογες για καποιες που θα εχει βγαλει ο χ αγνωστος ντιβελοπερ? στο αιφον πολυ λιγες εχω κανει τετοιες. μια ειναι η κορυφαια του ηλια το κωλμπαρ (και οχι κωλομπαρ) χεχεχε.
και τα μηνυματα που τα εχω με μεσετζ+ για να τα εχω παντου.
οσες βελτιωσεις εχω ειναι για ο,τι δεν εχει. και σιγουρα κανενα δεν μπορει να τα εχει ολα. και δεν θελω φωτογραφικη. κινητο θελω και υπολογιστη. ουτε βαρκα με πανι.
αν δεν μου κλεβαν το 3τζιες μου ακομα εκει θα ημουνα μια χαρα θα εκανα τι δουλεια μου. κατηγορεισατε την απλ για το αιπαντ 3 τηναλλαγη σε 4 τοσο γρηγορα αλλα δεν ειδα το ιδιο για την σαμσουγκ με το εσ3 και το εσ4.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   geORGIOSb

geORGIOSb

    iPH Master

  • 7.215 μηνύματα
  • Twitter:@georgiosbr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad+3G

Δημοσίευση 24/05/2013 - 10:22

Εγω προσωπικα ειμαι πρωην android και νυν Iphone user.

Το να συζητας γι τα πελονεκτηματα/μειονεκτηματα της καθε πλατφορμας, εσυ το θεωρεις πρηξιμο; Γιατι τοτε μπηκες στον κοπο να διαβασεις και να σχολιασεις σε android vs iphone νημα;

καλα αφου εισαι νεος αιφονιαρης δεν μπορεις να ξερεις αν εγω εχω μπει ή οχι. σιγουρα εσυ δεν το εψαξες. και γιατι να μπω? προκειται να πω το αλλο ειναι καλυτερο απο το δικο μου. και να ειναι δεν με νοιαζει. ατερμωνες συζητησεις για να χουμε να λεμε. εμενα καλυτερο ειναι αυτο που εχω γιατι αυτο μπορω να αγορασω αυτο μπορω να διαχειριστω. παντου. στο τουτου στο κινητο στο ρουχο. σε οτιδηποτε.

#63   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 24/05/2013 - 10:22

Επειδη δεν ξερω, για πες μου, εχεις εφαρμογες για διαχειρηση επαφων; Για κλησεις; Για πληκτρολογιο; Για sms? Launchers? Lock screens?

Nαι κοιτα, να βαλεις αλλες απο τις μαμισιες εφαρμογες, δεν εχει καμια σχεση με JB, εχει;
Να κανεις disable αχρηστες υπηρεσιες και εφαρμογες, δεν εχει σχεση με JB, εχει;


Εθεσα την ερωτηση μου για εφαρμογες πιο πανω και περιμενω να μου δωσεις 5-6 παραδειφματα για καθε ειδος. :)

κατσε ενα ενα ειναι πρωι ακομα

τι εφαρμογες? πες μου τι θες να κανει να σου πω τι εχει
τι εφαρμογες για διαχειρηση επαφων δηλδη? απο μαμα το contact.app κανει ολη την διαχειρηση! τι θες να κανεις δηλαδη?
lock screen δηλαδη? τι να κανεις στην lock screen δωσε μου ενα παραδειγμα να καταλαβω


στη δευτερη παραθεση δεν καταλαβαινω τι λες καν

IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#64   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.704 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 24/05/2013 - 10:29

Μπλα,μπλα,μπλα και αποτέλεσμα? ΚΑΝΕΝΑ.

Ρε σεις το ποιο είναι καλύτερο είναι υποκειμένικο. Μην προσπαθείτε ούτε να αλλάξετε την γνώμη του άλλου ούτε τίποτα. Οτι βολέυει τον καθένα είναι και το καλύτερο.

So simple.

#65   gordito

gordito

    iPH Member

  • 246 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 24/05/2013 - 10:34

μα καλα ειμαι χαζος να αλλαξω τις μαμισιες επιλογες για καποιες που θα εχει βγαλει ο χ αγνωστος ντιβελοπερ? στο αιφον πολυ λιγες εχω κανει τετοιες. μια ειναι η κορυφαια του ηλια το κωλμπαρ (και οχι κωλομπαρ) χεχεχε.
και τα μηνυματα που τα εχω με μεσετζ+ για να τα εχω παντου.
οσες βελτιωσεις εχω ειναι για ο,τι δεν εχει. και σιγουρα κανενα δεν μπορει να τα εχει ολα. και δεν θελω φωτογραφικη. κινητο θελω και υπολογιστη. ουτε βαρκα με πανι.
αν δεν μου κλεβαν το 3τζιες μου ακομα εκει θα ημουνα μια χαρα θα εκανα τι δουλεια μου. κατηγορεισατε την απλ για το αιπαντ 3 τηναλλαγη σε 4 τοσο γρηγορα αλλα δεν ειδα το ιδιο για την σαμσουγκ με το εσ3 και το εσ4.

καλα αφου εισαι νεος αιφονιαρης δεν μπορεις να ξερεις αν εγω εχω μπει ή οχι. σιγουρα εσυ δεν το εψαξες. και γιατι να μπω? προκειται να πω το αλλο ειναι καλυτερο απο το δικο μου. και να ειναι δεν με νοιαζει. ατερμωνες συζητησεις για να χουμε να λεμε. εμενα καλυτερο ειναι αυτο που εχω γιατι αυτο μπορω να αγορασω αυτο μπορω να διαχειριστω. παντου. στο τουτου στο κινητο στο ρουχο. σε οτιδηποτε.


Εσεις οι 2 να συντασσετε λιγο καλυτερα τα μηνυματα σας παρακαλω γιατι μου βγαινουν τα ματια να σας διαβασω.

κατσε ενα ενα ειναι πρωι ακομα
τι εφαρμογες? πες μου τι θες να κανει να σου πω τι εχει
τι εφαρμογες για διαχειρηση επαφων δηλδη? απο μαμα το contact.app κανει ολη την διαχειρηση! τι θες να κανεις δηλαδη?
lock screen δηλαδη? τι να κανεις στην lock screen δωσε μου ενα παραδειγμα να καταλαβω


στη δευτερη παραθεση δεν καταλαβαινω τι λες καν


1) Επαφες. Στο android δεν εχεις μονο το μαμισιο 'contacts.app', εχεις παμπολλες εφαρμογες που λειτουργουν απο πανω και εχουν περισσοτερες επιλογες κλπ
2) Το ιδιο και για τα μηνυματα (πχ σαν το bitesms)
3) Το ιδιο και για lockscreen, με custom shortcuts, widgets κλπ
4) Το ιδιο και για τον dialer
5) Διαφορετικα πληκτρολογια (swype/swiftkey)
6) Διαφορετικοι launchers (Nova/Apex/TSF 3d)

Στο android εχεις επιλογες για το καθε τι, ολα τα παραπανω μπορεις να τα κανεις οπως θελεις, γρηγορα ή εφφετζιδικα κλπ

Δεν εχεις ασχοληθει ποτε με κατι απο τα παραπανω;

#66   gordito

gordito

    iPH Member

  • 246 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 24/05/2013 - 10:36

Μπλα,μπλα,μπλα και αποτέλεσμα? ΚΑΝΕΝΑ.

Ρε σεις το ποιο είναι καλύτερο είναι υποκειμένικο. Μην προσπαθείτε ούτε να αλλάξετε την γνώμη του άλλου ούτε τίποτα. Οτι βολέυει τον καθένα είναι και το καλύτερο.

So simple.


Δεν ειναι μονο θεμα ποιο ειναι καλυτερο κλπ. δεν ειναι αυτος ο σκοπος του φορουμ.

Μεσα απο την συζητηση και την επιχειρηματολογια, διαβαζει κοσμος και μορφωνεται/καταλαβαινει.

#67   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 24/05/2013 - 10:40

Δεν ειναι μονο θεμα ποιο ειναι καλυτερο κλπ. δεν ειναι αυτος ο σκοπος του φορουμ.

Μεσα απο την συζητηση και την επιχειρηματολογια, διαβαζει κοσμος και μορφωνεται/καταλαβαινει.

Δηλαδή πιστεύεις ότι από τέτοιες ατέρμονες συζητήσεις μπορεί κάποιος να καταλήξει στο ποιό από τα δύο λειτουργικά τον βολεύει?

Αμφιβάλλω.....

#68   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 24/05/2013 - 10:40

1) Επαφες. Στο android δεν εχεις μονο το μαμισιο 'contacts.app', εχεις παμπολλες εφαρμογες που λειτουργουν απο πανω και εχουν περισσοτερες επιλογες κλπ
2) Το ιδιο και για τα μηνυματα (πχ σαν το bitesms)
3) Το ιδιο και για lockscreen, με custom shortcuts, widgets κλπ
4) Το ιδιο και για τον dialer
5) Διαφορετικα πληκτρολογια (swype/swiftkey)
6) Διαφορετικοι launchers (Nova/Apex/TSF 3d)

Στο android εχεις επιλογες για το καθε τι, ολα τα παραπανω μπορεις να τα κανεις οπως θελεις, γρηγορα ή εφφετζιδικα κλπ

Δεν εχεις ασχοληθει ποτε με κατι απο τα παραπανω;


φυσικα και στο ios δεν περναω extra εφαρμογες για να διαχειριζομαι επαφες αφου η μαμα ειναι αριστη!
το bite SMS υπαρχει και στο ios
http://bitesms.com/
δεν το εχω δουλεψει ουτε ξερω τι κανει

η lockscreen ειναι για να ειναι lockscreen δηλαδη να ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΤΗΘΕΙ κατι αθελα! εσυ βαζει widget? ακυρωνεις την lockscreen δηλαδη...

στο dialer τι να αλαξω καλε? να βαλω εφε? ελεος ετσι
το πληκτρολογιο μαζι με του wp ειναι τα κορυφαια και δεν τα αλαζεις

αν ειναι για να δουλεψει το πιο απλο πραγμα οι επαφες να κατεβασω εφαρμογη κλαυτα χαραλαμπε

IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#69   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.704 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 24/05/2013 - 10:42

Δεν ειναι μονο θεμα ποιο ειναι καλυτερο κλπ. δεν ειναι αυτος ο σκοπος του φορουμ.

Μεσα απο την συζητηση και την επιχειρηματολογια, διαβαζει κοσμος και μορφωνεται/καταλαβαινει.


Σε αυτό για εμένα είσαι λάθος. Όλοι σας εδώ το μόνο που κάνετε είναι να εξυμνείτε είτε την μια είτε την άλλη συσκευή. Κανείς δυστυχώς δεν κάθετε να δει τι του κάνει την ζωή πιο εύκολη.

Είναι πολύ λίγος κόσμος πλέον που έρχεται σε fora να διαβάσει και να μορφωθεί όπως λες. Πλέον όλοι μας έχουμε την δυνατότητα να ελεγχούμε την όποια συσκευή θέλουμε να αγοράσουμε και να κρίνουμε.

Εαν καθήσεις και διαβάσεις όλες αυτού του τύπου τις συζητήσεις θα το διαπιστώσεις και μόνος σου.

#70   vanni

vanni

    iPH Contributor

  • 1.599 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 24/05/2013 - 10:48

από την στιγμή που κάποιος δεν έχει και τις δυο συσκευές και μετά από αρκετή χρήση να δει τελικά τι του κάνει πιο καλά και εύκολα την δουλειά του νομίζω είναι ανώφελο να λέμε αυτή ή άλλη είναι καλύτερη.

Please Before You Ask A Question Use Google You'll See It Will Be Your Best Friend


#71   gordito

gordito

    iPH Member

  • 246 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 24/05/2013 - 10:53

φυσικα και στο ios δεν περναω extra εφαρμογες για να διαχειριζομαι επαφες αφου η μαμα ειναι αριστη!
το bite SMS υπαρχει και στο ios
http://bitesms.com/
δεν το εχω δουλεψει ουτε ξερω τι κανει

η lockscreen ειναι για να ειναι lockscreen δηλαδη να ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΤΗΘΕΙ κατι αθελα! εσυ βαζει widget? ακυρωνεις την lockscreen δηλαδη...

στο dialer τι να αλαξω καλε? να βαλω εφε? ελεος ετσι
το πληκτρολογιο μαζι με του wp ειναι τα κορυφαια και δεν τα αλαζεις

αν ειναι για να δουλεψει το πιο απλο πραγμα οι επαφες να κατεβασω εφαρμογη κλαυτα χαραλαμπε


Εγω να ρωτησω, ποσο καιρο εχεις το S3; 2 μερες;

δηλαδη σε χαλανε οι επιλογες; Σε πειραζει να παρεις το κινητο σου και να το διαμορφωσεις οπως εσυ θελεις; Ειναι τοσο κοπος να βαλεις 2-3-4-5 εφαρμογες να κανεις την ζωη σου ευκολη;

Και ξεκινω:

1) Μα πως ειναι αριστη; Εικονες εγω απο τις επαφες μου δεν βλεπω, ουτε thumbnails που ειχα στο android και με βολευαν.
2) Σε χαλαει να βαλεις αλλο προγραμμα και να μην λαγκαρει;
3) Για την lockscreen προφανως δεν εχεις ιδεα, πως πατιεται κατι καταλαθος, εγω 2 χρονια ποτε δεν εχω ανοιξει κατι κατα λαθος.
4) Το πληκτρολογιο κορυφαιο; Χωρις προβλεψη επομενης λεξης; Χωρις swype; Με ενα απλουστατο autocorrection της μια λεξης;
5) Launcher? Το προσπερασαμε αυτο;

Εισαι πολυ biased φιλε μου, και κακο μονο σε σενα κανεις. Κοιταξε να χαρεις το S3 σου και ασε την Apple-λογικη για τα iphone.

Τελευταία επεξεργασία από: gordito, 24/05/2013 - 10:54


#72   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 24/05/2013 - 11:02

από την στιγμή που κάποιος δεν έχει και τις δυο συσκευές και μετά από αρκετή χρήση να δει τελικά τι του κάνει πιο καλά και εύκολα την δουλειά του νομίζω είναι ανώφελο να λέμε αυτή ή άλλη είναι καλύτερη.

Συμφωνω !! Ειδικα οταν ολοι ξερουμε ποια ειναι η καλυτερη :P

#73   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 24/05/2013 - 11:04

Εγω να ρωτησω, ποσο καιρο εχεις το S3; 2 μερες;

δηλαδη σε χαλανε οι επιλογες; Σε πειραζει να παρεις το κινητο σου και να το διαμορφωσεις οπως εσυ θελεις; Ειναι τοσο κοπος να βαλεις 2-3-4-5 εφαρμογες να κανεις την ζωη σου ευκολη;

Και ξεκινω:

1) Μα πως ειναι αριστη; Εικονες εγω απο τις επαφες μου δεν βλεπω, ουτε thumbnails που ειχα στο android και με βολευαν.
2) Σε χαλαει να βαλεις αλλο προγραμμα και να μην λαγκαρει;
3) Για την lockscreen προφανως δεν εχεις ιδεα, πως πατιεται κατι καταλαθος, εγω 2 χρονια ποτε δεν εχω ανοιξει κατι κατα λαθος.
4) Το πληκτρολογιο κορυφαιο; Χωρις προβλεψη επομενης λεξης; Χωρις swype; Με ενα απλουστατο autocorrection της μια λεξης;
5) Launcher? Το προσπερασαμε αυτο;

Εισαι πολυ biased φιλε μου, και κακο μονο σε σενα κανεις. Κοιταξε να χαρεις το S3 σου και ασε την Apple-λογικη για τα iphone.


το s3 το εδωσα στην αδερφη μου αυτη το εχει, δεν μαρεσε και δεν το κρατησα... παμε παλι μια
το οτι δεν εχει εικονιδια με εικονες θα με χαλασει οταν οι βασικες λειτουργιες ειναι αψογες? (η εφαρμογη smartr contacts κανει αυτο που λες και εχει και αλλες λειτουργιες) αν θες την βαζεις

ναι με χαλαει να πρεπει να περασω προγραμα για να μην λαγκαρει με χαλαει και πολυ μαλιστα

οταν κανεις την lockscreen να εχει κουμπια την ακυρωνεις απλα δεν θα το εκανα ποτε

το swype πιος σου ειπε οτι αεσει στον κοσμο? εχεις κανει καπιο γκαλοπ? μεγαλη πατατα ειναι να γραφεις ετσι απλουστατο autocorection? δηλαδει το autocorrection τι πρεπει να κανει να σου βγαζει και ενα "μπραβο την εγραψες σωστα περνεις αριστα?" ....

launcher δεν ξερω τι κανει σου ειπα δεν ασχοληθηκα με τετοια στο s3 πες μου τι κανει να σου πω αν μαρεσει οτι και να ειναι παντος δεν ειναι μαμα και δεν ειναι καλο

Τελευταία επεξεργασία από: valsamis, 24/05/2013 - 11:06

IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#74   lula

lula

    iPH Member

  • 269 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/05/2013 - 11:05

Δεν ξέρω απ τη στιγμή που καμία συσκευή δεν υπερέχει ξεκάθαρα της άλλης δεν μπορείς να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα. Για παράδειγμα το Appstore είναι ακόμη πολύ μπροστά από το Googleplay αλλά η Google το έχει καταλάβει και δουλεύει πυρετωδώς πάνω σ' αυτό οπότε είναι ζήτημα χρόνου ίσως και μηνών. Από την άλλη το GooglePlay αν και δεν έχει την πληθώρα και την ποιότητα του Appstore είναι πιο χαλαρό στους ποιοτικούς ελέγχους με αποτέλεσμα να κυκλοφορούν εφαρμογές που στην Apple δεν θα τις δούμε ποτέ. Προσωπικά πιστεύω πως ακόμη το δυνατό χαρτί του Iphone παραμένει το Appstore.

Στο θέμα Hardware και δυνατοτήτων το S4 δείχνει να είναι μπροστά αλλά εδώ η διαφορές είναι περισσότερο στα νούμερα και λιγότερο στην εμπειρία χρήσης 8 πυρήνες λέει το 2 λέει το άλλο αλλά ενώ στην συσκευή της Apple οι 2 πυρήνες είναι εκεί και δουλεύουν τέλεια στο S4 υπάρχουν στιγμές που έχεις την αίσθηση πως κάπου έχουν χαθεί ;)

Για καθαρά επαγγελματική χρήση κατά τη γνώμη μου το S4 υπερέχει εφόσον και χωρίς Root μπορεί να κάνει τα πάντα. Σε αντίθεση με το Iphone που χωρίς JB μένει πολύ πίσω. Φυσικά ένα JB Iphone(στην περίπτωση μου το 4) και οποιοδήποτε μοντέλο Android από S2 και πάνω μπορούν να καλύψουν άνετα όλες τις επαγγελματικές ανάγκες

Τέλος σε σχέση τιμής απόδοσης που υποτίθεται ότι είναι το δυνατό χαρτί του Android το Iphone μάλλον υπερέχει για τον πολύ απλό λόγο ότι κρατάει τιμή την τιμή του οι αριθμοί είναι αμείλικτοι : Ενώ οι συσκευές βγαίνουν κοντά στην ίδια τιμή αρχικά (λάθος της Samy αυτό) σε σύντομο χρονικό διάστημα τα Android χάνουν πολύ μεγάλο μέρος της αρχικής τους αξίας....Σήμερα το s3 16 που είναι ένα χρόνο παλιό μόλις μια γενιά πίσω σε σχέση με το τελευταίο S4 κοστίζει 350 Euro. Ενώ αντίθετα το Iphone 4 που είναι δύο γενιές πίσω και σχεδόν 3 χρόνια παλιό (5,4S) κοστίζει κοντά στα 400 !!!.

#75   alexv13

alexv13

    iPH Enthousiast

  • 397 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 24/05/2013 - 11:08

Υπαρχει ενα τεραστιο + για το iphone....λεγεται appstore....λεγεται ποιοτητα υλικων...

ομως το ios το οποιο καποτε απογειωσε το iphone τωρα μενει καπως στασιμο....οσο φανατικος iphoner και να εισαι αυτο μπορεις να το παραδεχτεις...θα γινει ομως και εκει το βημα...
και εγω προσωπικα προτιμω να εχω ενα κινητο που δεν μπορω να ανοιξω το wifi απο την homescreen παρα ενα που μολις θα το φορτωσω λιγο θα αρχισει να με πεταει απο εφαρμογες...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες