Μετάβαση στο περιεχόμενο


- - - - -

Ποτό στο keyboard από Μacbook! Help :(


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
47 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 04/06/2013 - 12:27

ναι πιανουν τα χερια μου και μπορω να κανω διαφορα αλλα δε ξερω τι πρεπει να κανω. το μηχανημα ανοιγει αλλα σερνεται και ειναι βραχικυκλομενο το πληκτρολογιο δλδ παταω τα νουμερα και εμφανιζονται τα συμβολα, γραφει μονο κεφαλαια, σαν να ειναι βρχυκυκλομενο το shift... επιπλεον εχω και καταλληλα υγρα για καθαρισμο κυκλοματων.


Όχι δεν θέλω να κάνεις κάτι με υγρα κτλ. Το πληκτρολόγιο προφανώς και θα χρειαστεί αλλαγή. Θα ανοίξεις το καπάκι και εκεί που είναι η μπαταρία συνδέεται στην μητρική με ένα βύσμα.

Συνημμένο αρχείο  20130604_132219_762.jpg   153,59KB   22 λήψεις

Θα το βγάλεις το βύσμα αυτό, δίπλα που είναι το μεταλλικό πλαίσιο θα το ξεβιδώσεις και θα βγάλεις και αυτό το βύσμα (είναι το πληκτρολόγιο).

Συνημμένο αρχείο  20130604_132220_708.jpg   156,92KB   20 λήψεις

Όταν το κάνεις αυτό δεν θα μπορείς να ανάψεις το mac, οπότε στην συνέχεια θα συνδέσεις τον φορτιστή και με προσοχή θα συνδέσεις το βύσμα της μπαταρίας και θα κάνεις force reset και θα ξεκινήσει ο υπολογιστής.

Σύνδεσε μετά πάνω ένα εξωτερικό πληκτρολόγιο για να δεις πως συμπεριφέρεται. Αν όλα κυλάνε καλά θα χρειαστείς απλά μια αλλαγή keyboard.
Once You Go Mac You Never Go Back

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 04/06/2013 - 12:31

Ξέρεις κάτι εφόσον σου ανάβει με το κουμπί εσένα, απλά βγάλε το μεταλλικό πλαίσιο που είναι για το keyboard και καθώς είναι ανοιχτό γύρισε το και βγάλε μόνο τον κονέκτορα του keyboard και δες αν σου κολλάει.
Once You Go Mac You Never Go Back

#18 Guest_Glousic_*

Guest_Glousic_*

Δημοσίευση 04/06/2013 - 12:37

ΟΚ Jimmako θα το κανω το απογευμα ;) πολύ εύκολο και σε ευχαριστώ!! θα ποσταρω αποτελεσματα φιλε μου ;)

#19   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 04/06/2013 - 12:39

ΟΚ Jimmako θα το κανω το απογευμα ;) πολύ εύκολο και σε ευχαριστώ!! θα ποσταρω αποτελεσματα φιλε μου ;)


Τίποτα βρε σιγά, στο λέω γιατί έχω κάνει τα ίδια, στο δικό μου είχε πέσει coca cola...Ακόμα χειρότερα δηλαδή.

Άλλαξα βέβαια το topcase (πληκτρολόγιο) και όλα καλά. Από την Systemgraph όμως μου είχαν βγάλει off και την μητρική και αυτοί μάλιστα δεν μπορούσαν να το κάνουν να ξεκινήσει...

Όταν τους το πήγα και ήταν ανοιχτό άρχισαν να μου λένε πως το έκανες κτλ...

Ελπίζω όλα να πάνε καλά.
Once You Go Mac You Never Go Back

#20   vagos456

vagos456

    iPH Contributor

  • 1.287 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/06/2013 - 13:49

Απορώ πως δεν έκλεισε ακόμα αυτό το μαγαζί με την ποιο αντιεπαγγελματική συμπεριφορά προς τον πελάτη.Απορώ ποιος αγοράζει από εκεί και το πάει για Service για να το τελειώσει μια και καλή. Τι να πω ρε γαμώτο.....

#21 Guest_Glousic_*

Guest_Glousic_*

Δημοσίευση 04/06/2013 - 13:58

Δεν το αγορασα απο εκει φιλε Vago.Απο εξωτερικο το εφερα... και ο τεχνικος ειναι φιλαρακι δε θα μου ελεγε μαλακιες γιατι ξερει πως σαν dj μονο απο αυτο βγαζω λεφτα και το μακμπουκ ηταν το εργαλειο της δουλειας μου.... τωρα απλα πρεπει να παρω τα φραγκα απο τον μπαρμαν που εκανε τη μαλακια....

#22   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 04/06/2013 - 14:52

Στην Θεσσαλονικη ενα σερβις υπαρχει και ειναι του Γκολντεν - αι , που μεταφερθηκε πλεων στο κεντρο της Θεσσαλονικης στην Τσιμισκη στο εμπορικο κεντρο - πλατεια - στην Αριστοτελους διπλα....τον τεχνικο το παληκαρι το γνωριζω - ελαχιστα - και εγω....!!
Υπαρχει και 2ο μαγαζι Γκολντεν - αι στο εμπορικο κεντρο Κοσμος !!
Εχετε καποια ασχημη εμπειρια απο το σερβις του Γκολντεν - αι στην Θεσσαλονικη ?? Πειτε για να ξερουμε παιδες :D !!
Στην Αθηνα το Γκολντεν - αι ΔΕΝ εχει σερβις και τα πηγαινει οπως πολυ σωστα ανεφερε και ο Δημητρης στα κλασσικα κεντρα σερβις στην Συστεμγκραφ και Ντοκουμεντ !!

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 04/06/2013 - 15:00


#23 Guest_Glousic_*

Guest_Glousic_*

Δημοσίευση 06/06/2013 - 11:59

Τελικα παιδια παπαλα και με τις δικες μου προσπαθειες.... απο το golden i μου ειπαν κοστος 1220 για μιτρικη ( που επειδη επεσε ποτο και δεν ειναι λειτουργικη γι'αυτο και χρεωνεται τοσο!!!!! ) και 240 για topcase!!!!!!!!! για καλή μου τύχη όμως βρήκα κατι τζιμάνια ηλεκτρονικους στο www.tolaptop.gr οι οποιοι με καθυσηχασαν και μου ειπαν πως επισκευαζουν ακομα και μητρικη με ενα ρομποτικο που εχουν και με χαμηλο κοστος αλλα και με εγγυηση για το service!!!!!!!!!!!!!! αυτούς ρε παιδεια τους ξερει κανεις?? τους εχετε ακουστα μήπως???

#24   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 06/06/2013 - 12:01

Τελικα παιδια παπαλα και με τις δικες μου προσπαθειες.... απο το golden i μου ειπαν κοστος 1220 για μιτρικη ( που επειδη επεσε ποτο και δεν ειναι λειτουργικη γι'αυτο και χρεωνεται τοσο!!!!! ) και 240 για topcase!!!!!!!!! για καλή μου τύχη όμως βρήκα κατι τζιμάνια ηλεκτρονικους στο www.tolaptop.gr οι οποιοι με καθυσηχασαν και μου ειπαν πως επισκευαζουν ακομα και μητρικη με ενα ρομποτικο που εχουν και με χαμηλο κοστος αλλα και με εγγυηση για το service!!!!!!!!!!!!!! αυτούς ρε παιδεια τους ξερει κανεις?? τους εχετε ακουστα μήπως :huh:


Δεν μου έχει τύχει να ακούσω, αλλά δεν χάνεις κάτι.
Once You Go Mac You Never Go Back

#25 Guest_Glousic_*

Guest_Glousic_*

Δημοσίευση 06/06/2013 - 12:05

και μαλιστα ο κυριος που μιλησα μου ειπα οτι μπορουν ε ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΘΑΡΙΣΟΥΝ μονο με 15 ευρω και να λειτουργει αψογα αλλιως κοστος αλλαγης 40 ευρω... τι να πω μακαρι!!!!!!!αν αυτα τελικα ισχυσουν να τους πρωοθησουμε ρε παιδια...

#26   omokas

omokas

    iPH Contributor

  • 1.188 μηνύματα
  • Twitter:@orestismokas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 06/06/2013 - 12:07

Λογικα θα σου περασουν την μητρικη με καποιο υγρο που φτιαχνει τις οξειδωσεις που δημιουργησε το ποτο. Μακαρι να σου λειτουργησει κανονικα φιλε μου!

#27 Guest_Glousic_*

Guest_Glousic_*

Δημοσίευση 06/06/2013 - 12:11

βασικα μου ειπε οτι και καποιος κοντρολερ της μητρικης αν εχει προβλημα μπορουν να τον φτιαξουν με αυτο το ρομποτικο... θα δειξει!!

#28 Guest_Glousic_*

Guest_Glousic_*

Δημοσίευση 06/06/2013 - 12:15

http://www.tolaptop....een=motherboard

#29   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 06/06/2013 - 13:23

Εφόσον βρίσκεσαι στη Θεσσαλονίκη μπορείς να δοκιμάσεις να απευθυνθείς και στο κατάστημα που άνοιξε ο πρώην τεχνικός του Golden-i στην Αγ.Δημητρίου, το milaraki.

Το παιδί από όσο ξέρω είναι certified Technician και το feedback που έχω πάρει για τη δουλειά του είναι πολύ καλό.

Εφόσον είσαι σε φάση έρευνας αγοράς ακόμα, κάνε μία βόλτα και από εκεί.

#30   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.909 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 06/06/2013 - 14:08

Θα συμφωνήσω,

Αγίου Δημητρίου 117 για την ακρίβεια. Κ εγώ έχω ακούσει τα καλύτερα κ έχω διαβάσει.

Δεν λέω ότι ειναι κακο αυτο που βρηκες, απλα σου δίνουμε άλλη μια επιλογή!

Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες