Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Συλλήψεις για "πειρατεία"


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
63 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 22/12/2009 - 14:00

Τι είναι το απίστευτο φίλε Woody? Έχουν βάλει όλοι 8άρες, 16άρες και 24άρες γραμμές γιατί, για να κατεβάζουν linux distros ή το open office? Φεύγουν το πρωί για την δουλειά, βάζουν 3-4 torrent να κατεβάζουν βάζουν και κανά rapidshare, κλπ. και γυρνάνε το βράδυ στο σπίτι να δουν τι θα κατεβάσουν την επόμενη μέρα. To εντυπωσιακό είναι πως η κίνηση έπεσε μόνο 70%.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   DrLou

DrLou

    iPH newbie

  • 65 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 23/12/2009 - 10:17

Μετα απο g3twarez και warezakia εκλεισε και το blogthea.gr ολο το μερος του forum με rapidshare links...
Το πουλο τωρα...... να δω απο που θα κατεβαζουμε τωρα...

Την ιδια παπαρια ειχαν κανει περσυ με τα site που εδιναν υποτιτλους.. (παλι η ΕΠΟΕ) και μειναμε ξαφνικα ολοι χωρις μεταφραση..!
Η κατασταση βεβαια βελτιωθηκε αλλα εξακολουθουν να υπαρχουν προβληματα και καθηστερισεις..

Να δουμε τι θα γινει τωρα με αυτα τα sites..

#18   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 23/12/2009 - 11:05

νομίζω πως ήρθε η ώρα να σταματήσουν τα γελακια και να δούμε το θέμα ποιο σοβαρά.η εποε πολύ καλά κάνει και τα κλείνei...ρωτάτε τη ζημιά της προκαλούνε αυτά τα σιτε???μόνο και μόνο απο το greek-fun είχε ζημιά 1.800.000 ευρώ..και εσείς αν είσασταν στην θέση τους αυτό θα κάνατε

Τελευταία επεξεργασία από: PoluxGreece, 23/12/2009 - 11:06


#19   Jimaaras

Jimaaras

    iPH Addict

  • 731 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/12/2009 - 11:09

Το γεγονός ότι χρεοκωπεί η Ελλάδα δεν οφείλεται στα παράνομα site αλλά τα περισσότερα έξοδα της Ελλάδας πάνε στην άμυνα καθώς αγοράζουμε συνέχεια εξοπλισμούς. Τα παράνομα site είναι το μικρότερο κακό.

#20   DSOdysseas

DSOdysseas

    iPH Enthousiast

  • 470 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/12/2009 - 11:33

...ας κάνουν το εισιτήριο του σινεμά 3 ευρώ και την ενοικίαση του dvd με ανθρώπινες τιμές και δεν θα κατεβάζω παράνομα! Αφού έχουμε ξεφύγει στις τιμές παντού!

Τελευταία επεξεργασία από: DSOdysseas, 23/12/2009 - 11:34


#21   WoodyAllen

WoodyAllen

    iPH Contributor

  • 1.116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/12/2009 - 11:35

Κύριοι δεν είναι όλα για αστεία:

Πόσα DVD club είναι έτοιμα να κλείσουν μένοντας πάρα πολύ κόσμος χωρίς δουλειά.

Πόσο πίσω έχει πάει η IP Tv στην Ελλάδα αφού κανείς δεν θέλει να επενδύσει σοβαρά με τη δαμόκλειο σπάθη της πειρατείας. Όχι ότι με νοιάζει για τις εταιρίες αλλά έτσι δεν υπάρχει μεγαλύτερη ζήτηση για bandwidth άρα καλύτερα και ποιοτικότερα δίκτυα.

Το διαθέσιμο bandwidth καταναλώνεται σε μ....κιες με αποτέλεσμα όταν το χρειάζεσαι να συναντάς προβλήματα. Αναρίθμητα Project χαρακτηρίστηκαν αποτυχημένα επειδή ο πάροχος δεν μπορούσε να διαθέσει αξιόπιστη σύνδεση για το VPN.

Πότε θα δούμε μια υπηρεσία σαν το Hulu στην Ελλάδα αφού καμιά εταιρία παραγωγής δεν θέλει να διαθέσει On line το υλικό της φοβούμενη την πειρατεία.

Πόσες θέσεις εργασίας χάνονται στην Ελλάδα του 15% πραγματικής ανεργίας από τέτοια πράγματα.

Εντάξει μωρέ Ελληνάρες είμαστε, εμείς είμαστε έξυπνοι τα Αμερικανάκια ας πληρώνουν για content, εμείς είμαστε από άλλο ανέκδοτο. I rest my case

#22   WoodyAllen

WoodyAllen

    iPH Contributor

  • 1.116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/12/2009 - 11:38

...ας κάνουν το εισιτήριο του σινεμά 3 ευρώ και την ενοικίαση του dvd με ανθρώπινες τιμές και δεν θα κατεβάζω παράνομα! Αφού έχουμε ξεφύγει στις τιμές παντού!

Για να γίνει αυτό πρέπει να δουλέψει σωστά ο ανταγωνισμός και η πειρατεία είναι ο ορισμός του αθέμιτου ανταγωνισμού!!!

Δεν λέω ότι οι εταιρίες είναι οι καλές και εμείς οι κακοί αλλά κάπου το πράγμα έχει ξεφύγει από κάθε έλεγχο.

#23   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 23/12/2009 - 12:04

νομίζω πως είστε λίγο off topic
το γεγονός πως το greek-fun έκανε ζημιά 1.800.000 στην εποέ και δεν είναι το μοναδικό σιτε και εκτός τν ζημία που έκανε είναι παράνομο λογικό είναι κάποτε αυτά τα site να κλείσουν...

#24   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 23/12/2009 - 12:08

νομίζω πως είστε λίγο off topic
το γεγονός πως το greek-fun έκανε ζημιά 1.800.000 στην εποέ και δεν είναι το μοναδικό σιτε και εκτός τν ζημία που έκανε είναι παράνομο λογικό είναι κάποτε αυτά τα site να κλείσουν...

Εσύ Plolux δηλαδή δεν έχεις κατεβάσει ποτέ παράνομο λογισμικό, τραγούδια και ταινίες από αυτά τα site που σταυρώνεις σαν σύγχρονος σταυροφόρος????

#25   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 23/12/2009 - 12:21

Εσύ Plolux δηλαδή δεν έχεις κατεβάσει ποτέ παράνομο λογισμικό, τραγούδια και ταινίες από αυτά τα site που σταυρώνεις σαν σύγχρονος σταυροφόρος????

δεν είπα ότι δεν κατέβασα αλλα είταν λογικό να κλείσουν κάποτε αυτά.δεν κατακρίνω αυτούς που κατεβάζουν.απλά είπα απο τι στιγμή που είναι παρανόμο θα εκλεινε κάποτε.

#26   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 23/12/2009 - 13:56

Δεν είμαι υπέρ της πειρατείας και κυρίως με τα σαϊνια που βάζουν rapidshare links στα site τους. Δεν είναι απλά παράνομοι είναι και προκλητικοί και τους αξίζει παραδειγματική τιμωρία, αν όχι για την παρανομία τους για την βλακεία και το θράσος τους. Τι περιμένανε ότι κανείς δεν θα τους πάρει πρέφα? Τουλάχιστον τα torrenάδικα σου λένε κύριε είμαι νομότυπος δεν έχω παράνομο content στον server μου. Ο άλλος με τα direct links τι να πει? "Είμαστε μπάχαλο και δεν πίστευα πως θα ασχοληθεί κανένας μαζί μου." Δεν θα έχει και άδικο ε?

Θα ήθελα όμως κάποιος να μου αναλύσει το 1,8εκ. πως προκύπτει. Μην ξεχνάμε για παράδειγμα πως οι Metallica ισχυρίζονταν πως οι πωλήσεις δίσκων τους έπεφταν λόγω napster και όχι γιατί μετά το Justice for All δεν έβγαλαν τίποτα αξιόλογο (κανείς δεν κοιτάει την καμπούρα του και πάντα φταίνε οι άλλοι για τα δεινά μας).

Και κάτι ακόμα, μην ξεχνάτε πως πριν μερικά χρόνια τα σαϊνια της ΕΠΟΕ ετρεχαν στα δικαστήρια ιδιοκτήτη μικροκαφενείου του κέντρου της Αθήνας γιατί το ραδιοφωνάκι (με μπαταρίες) που είχε να ακούει κάτι ο άνθρωπος στην κουζίνα που έφτιαχνε τους καφέδες, αν δεν περνούσε απ'έξω αυτοκίνητο και αν ο ανεμιστήρας έσπρωχνε αέρα πρως τα έξω, ψιλοακουγόταν μουσική και στα 2-3 τραπέζια του καφενείου και δεν είχε άδεια να παίζει μουσική!!

Υπερβάλλω? Μπορεί, ίσως να μην έπαιζε ρόλο ο ανεμιστήρας, αλλά όπως τα site με πειρατικά πρέπει να κλείνουν (αν είναι παράνομα γιατί πολλά είναι νομότυπα) έτσι πρέπει να κυνηγάμε το συνφέρον μας παντού.

Ας κανει η ΕΠΟΕ μία βόλτα στα club, bar, cafe, κλπ κλπ να μαζέψει χρήμα για τα δικαιώματα (γιατί πάω στοίχιμα πως πολλοί φίλοι και γνωστοί δεν πληρώνουν μία, ή δεν πληρώνουν αυτά που τους αναλογούν).

Μετά να πάει η εφορία σε όλους/ες τους "καλλιτέχνες" που κυκλοφορούν με τα Cayenne τις 911 και τις Ferrari και δηλώνουν ετήσιο εισόδημα 9-10000 ευρώ (ούτε καν 12000 που είναι το αφορολόγιτο) να τα μαζέψει από εκεί και μετά βλέπουμε τι θα γίνει και με τα πειρατικά. Υπάρχουν πολύ σημαντικότερα θέματα από το αν θα κλείσουν 2-3 torrentάδικα όπως το γιατί οι νόμοι, οι φόροι, τα πρόστημα, εφαρμόζονται και χτυπάνε μόνο πρως τα κάτω.

Μακρυγορώ το ξέρω αλλά το συμπέρασμα είναι ένα. Τι σας νοιάζει? Κλείσανε? Ε ωραία θα βγούνε και άλλα. Είστε κατά τις πειρατείας και το χαίρεστε, καλά κάνετε και καλά τους κάνανε. Αλλά όλοι σας μπορείτε να μου πείτε ποιά ήταν η τελευταία καλή ταινία, album, σειρά που κατεβάσατε/αγοράσατε και θα την προτείνατε ανεπιφύλακτα. Προσωπικά πιστεύω πως η τελευαία πενταετία (να μην πω δεκαετία) είναι χαμένη και ότι content βγήκε (με ελάχιστες εξαιρέσεις) πρέπει να καταστραφεί για πάντα για να μην καταναλώνουμε τσάμπα πολύτιμες πρώτες ύλες για να φτιάχουμε DVD, CD και άλλα μέσα μετάδωσης/αποθύκευσης, αλλά και για να μην καταναλώνεται άσκοπα υπερπολύτιμο bandwidth. Αναλογιστείτε πόσες πρώτες ύλες και bandwidth καταναλώθηκε για να δούμε τον Indy να κάνει παρέα με εξωγίηνους, τον Μ να γίνεται γυναίκα και ο James να έχει θυλική πλευρά, τα σκουπίδια Star Wars 1-3, τον Ηarry Potter, και πόσα άλλα μαζί με το ανάλογο merchandise. Για το Ελλάντα δεν μιλάω καν, πάλι καλά που βγήκε το Κακο και έσωσε λίγο την δεκαετία.

#27   DSOdysseas

DSOdysseas

    iPH Enthousiast

  • 470 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/12/2009 - 14:09

ακριβώς την ίδια λογική έχει το jb και να κατεβάζεις εφαρμογές χωρίς να πληρώνεις...
και συμφωνώ μαζί σου ktzaf..

#28   WoodyAllen

WoodyAllen

    iPH Contributor

  • 1.116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/12/2009 - 14:20

Το μεγάλο κακό με την πειρατεία δεν είναι η πειρατεία αυτή καθεαυτή, είναι αυτά που θα γίνουν στο όνομα της καταπολέμησης της. Πολύ φοβάμαι ότι είμαστε πολύ κοντά σε ένα οργουελικό σύμπαν όπου στο όνομα της νομιμότητας θα καταγράφεται και θα "αξιοποιείται" η web κίνηση του χρήστη κατευθείαν από τον ISP. Έτσι για να καταπολεμηθούν κάτι τσ...νια που συντηρούν τόπους παράνομων media θα χάσω εγώ το δικαίωμα στην ελεύθερη έκφραση και βούληση. Δηλαδή αφού η κίνηση μου θα "αξιολογείται" ας πούμε αν γράψω στο google να βρω τι σημαίνει τζιχάντ αμέσως θα στοχοποιηθώ σαν φιλοτρομοκράτης ή το χειρότερο αν μπαίνω συνέχεια στο iPhoneHellas θα μου έρχονται 100 διαφημίσεις για θήκες iPhone στο Voicemail μου. θα παρακολουθούνται οι επαφές μου και οι άνθρωποι του social περιβάλλοντος μου.

Και όλα αυτά διότι κάποιοι δεν μπορούν να δουν πέρα από την μύτη τους και το εφήμερο κέρδος. Μην γελιέστε δεν είναι μακριά αυτή η μέρα όπου ο ISP ας πούμε δεν θα μου δίνει πρόσβαση σε ένα news site πχ επειδή έγραψε κατι "κολακευτικό" για τον όμιλο του ISP. Και όλα όσα παλέψανε οι πιονέροι του internet (κάτι αμερικανάκια για εμάς τους Ελληνάρες από το MIT και τη Sillicon Valley) περί ελεύθερου και μη κατευθυνόμενου internet θα πάνε στα σκουπίδια.

Για αυτό δεν μπορώ αυτούς που λένε ότι οι πειρατές είναι επαναστάτες. Στην ουσία είναι στρατός κατοχής!!!!

#29   DSOdysseas

DSOdysseas

    iPH Enthousiast

  • 470 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/12/2009 - 14:35

έχεις μια άποψη γι'αυτό που λες, φίλε WoodyAllen..Μήπως όντως όλο αυτό γίνεται, όχι με αφορμή την πειρατεία, αλλά την εφαρμογή του "Μεγάλου Αδερφού" ? Και απλά μας το φέρνουν, όπως όλα, με πλάγιο τρόπο? Δήθεν για το καλό μας, αλλά η ουσία είναι άλλη? Ο παγκόσμιος έλεγχος... Αν και πιστεύω ότι ήδη μας ελέγχουν, απ'όλες τις πλευρές, απλά θέλουν να το νομιμοποιήσουν..το έκαναν με τα καρτοκινητά, θα το κάνουν και με το internet σιγά σιγά... Στο μέλλον ό,τι κάνεις θα καταγράφεται, και θα ξέρουν ανά πάσα στιγμή ποιος και τι είσαι. Ξεφεύγουμε τώρα, ζητώ συγνώμη..

#30   PrisonBreak-7-

PrisonBreak-7-

    iPH Contributor

  • 1.647 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 24/12/2009 - 21:34

Δεν είμαι υπέρ της πειρατείας και κυρίως με τα σαϊνια που βάζουν rapidshare links στα site τους. Δεν είναι απλά παράνομοι είναι και προκλητικοί και τους αξίζει παραδειγματική τιμωρία, αν όχι για την παρανομία τους για την βλακεία και το θράσος τους. Τι περιμένανε ότι κανείς δεν θα τους πάρει πρέφα? Τουλάχιστον τα torrenάδικα σου λένε κύριε είμαι νομότυπος δεν έχω παράνομο content στον server μου. Ο άλλος με τα direct links τι να πει? "Είμαστε μπάχαλο και δεν πίστευα πως θα ασχοληθεί κανένας μαζί μου." Δεν θα έχει και άδικο ε?


Για μισό... Ποιος είπε ότι αυτοι στα φόρουμ ανεβάζουν στον Server τους παράνομο υλικό...? Οι παράνομοι είναι οι: RapidShare - Megaupload - Hotfile - MegaShares κτλ.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες