Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 7 ψήφοι

iPhone 6 και iPhone 6 Plus: Ανακοινώθηκαν επίσημα από την Apple


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1211 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσκόπηση: iPhone 6 και iPhone 6 Plus: Ανακοινώθηκαν επίσημα από την Apple (702 μέλη έχουν ψηφίσει)

4.7 ή 5.5 ίντσες; Ποιο από τα 2 νέα μοντέλα θα επιλέγατε;

Δεν μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα αυτής της δημοσκόπησης μέχρι να ψηφίσετε. Παρακαλούμε συνδεθείτε και δώστε την ψήφο σας για να δείτε τα αποτελέσματα.
Ψηφίστε Οι επισκέπτες δεν μπορούν να ψηφίσουν

#856   108

108

    iPH Contributor

  • 1.260 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/09/2014 - 10:40

Πιστεύεις πως θα έχει μεγάλη διάφορα το iOS 8 με 2GB RAM?

Σαφώς και όχι, απλά για προληπτικούς λόγους και αναβαθμίσεις του μέλλοντος. Μέχρι τώρα ξέρουμε ότι εκτός από την έκδοση που πλασάρονται τα iphone αναβαθμίζονται για άλλα 3 χρόνια. Δεν πιστεύω το 6 με τα 1gb ram να αναβαθμιστεί στο ios 11 ίσως μόνο θεματικά ως UI.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#857   Marios092

Marios092

    iPH Addict

  • 773 μηνύματα
  • Twitter:@Marios092
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:marios92

Δημοσίευση 14/09/2014 - 10:41

Σαφώς και όχι, απλά για προληπτικούς λόγους και αναβαθμίσεις του μέλλοντος. Μέχρι τώρα ξέρουμε ότι εκτός από την έκδοση που πλασάρονται τα iphone αναβαθμίζονται για άλλα 3 χρόνια. Δεν πιστεύω το 6 με τα 1gb ram να αναβαθμιστεί στο ios 11 ίσως μόνο θεματικά ως UI.


Ναι εαν όντως δεν πας απο μοντέλο σε μοντέλο τότε εχεις δίκιο...

#858   themdro

themdro

    iPH User

  • 182 μηνύματα
  • Twitter:@th3m
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 14/09/2014 - 12:14

Σαφώς και όχι, απλά για προληπτικούς λόγους και αναβαθμίσεις του μέλλοντος. Μέχρι τώρα ξέρουμε ότι εκτός από την έκδοση που πλασάρονται τα iphone αναβαθμίζονται για άλλα 3 χρόνια. Δεν πιστεύω το 6 με τα 1gb ram να αναβαθμιστεί στο ios 11 ίσως μόνο θεματικά ως UI.

Θα ήταν δύσκολο όμως να αναβαθμιστεί πχ μόνο το 6 plus και όχι το 6, δεν θα φαινόταν καθόλου ωραίο. Από την άλλη θα μπορούσαν να κόψουν features και ονομαστικά να πάνε και τα 2 μοντέλα.



#859   hardrock

hardrock

    iPH Member

  • 229 μηνύματα
  • Twitter:@arisilio
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 14/09/2014 - 12:20

Απλά δείτε και το ενδεχόμενο να έχουν και τα δυο 1Gb ram....

Πιστεύω οτι και τα δυο θα εχουν ίδια ram (1 ή 2gb)

Απλά το αναφέρω μακάρι να κάνω λάθος.
Έχει έρθει ο καιρός για περισσότερη ram

#860   108

108

    iPH Contributor

  • 1.260 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/09/2014 - 12:30

Θα ήταν δύσκολο όμως να αναβαθμιστεί πχ μόνο το 6 plus και όχι το 6, δεν θα φαινόταν καθόλου ωραίο. Από την άλλη θα μπορούσαν να κόψουν features και ονομαστικά να πάνε και τα 2 μοντέλα.

ναι όντως, εκτός και αν η apple αναβαθμίζει τα phablet κάθε 2 χρόνια, για παράδειγμα 6, 6+ | 6S, 6C | 7, 7+ | 7S, 7C κοκ.



#861   Marios092

Marios092

    iPH Addict

  • 773 μηνύματα
  • Twitter:@Marios092
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:marios92

Δημοσίευση 14/09/2014 - 12:35

Και εγώ αυτο πιστεύω... Και τα δυο μοντέλα θα έχουν την ίδια RAM

#862   FlushRoyal

FlushRoyal

    iPH User

  • 116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 14/09/2014 - 13:12

Άμα ειναι 2 θα κανω party.

Και γω το ίδιο και αν η μπαταρία επισης αποδειχθεί δυνατή μη σου πω θα διοργανωσω και συναυλια.. :P
Αυτος ειναι κ ο μόνος λογος που με κρατάει σε διλημμα.. :unsure:



#863   FlushRoyal

FlushRoyal

    iPH User

  • 116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 14/09/2014 - 13:32

Προσωπικα εγω πιστευω πως δεν αποκλειεται το ενδεχομενο η Apple να εχει βαλει 1γ στο 6 και 2γ στο +.
Οπως δειχνουν τα πραγματα θεωρω πως το εχει φορτωσει καπως καλυτερα το plus για να σε βαλει να το ξανασκεφτεις, καθως οι 5.5 ιντσες αποτελουν πρωτογνωρες ως προς τo κοινο της.
Δεν νομιζω να μην μπορουσε να πραξει το ιδιο και στο 4,7".. για την apple μιλαμε. Προφανως εχει γινει για ευνοητους λόγους.
Αμα εβαζε τα ιδια πραγματα, το 6αρι θα ηταν ηδη παρελθόν!Απλως αρκετοι θα το επιλεξουν λογω μεγεθους.


Τελευταία επεξεργασία από: FlushRoyal, 14/09/2014 - 13:34


#864   Marios092

Marios092

    iPH Addict

  • 773 μηνύματα
  • Twitter:@Marios092
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:marios92

Δημοσίευση 14/09/2014 - 14:06

Δεν ξέρω και εγώ πήγαινα για το μεγάλο αλλά οι διαστάσεις του είναι αρκετά μεγάλες τελικά... Λίγο πιο μακρί από το note 3 είναι και έχει και 0.2 ίντσες μικρότερη οθόνη.... Θέλει λίγο μάζεμα στο μεγάλο μοντέλο γιατί από ότι είδα και στα χάρτινα mock ups είναι μεγάλο. Το 4.7 προσωπικά μου φαίνεται πιο κομψό. Εύχομαι όμως να μην μας στερήσουν hardware specs. Αυτο που με κάνει να πιστεύω πως θα είναι το ίδιο το μεγάλο με το μικρό είναι η πολιτική που έχουν τόσα χρόνια με τα iPad. Πέρσι όλα τα μοντέλα είχαν τον ίδιο επεξεργαστή και την ίδια RAM εκτός από το iPod touch.

#865   malias4

malias4

    iPH Elite Poster

  • 2.590 μηνύματα
  • Twitter:@Gate4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 14/09/2014 - 14:57

Εγω ειμαι σχεδον σιγουρος οτι το 6 θα εχει 1gb ram και το 6plus 2gb.
Εχουν διαρευσει benchmarks που το δειχνει. Οπως κ το 7αλεπτο βιντεακι με τον κινεζο που λεγανε την αρχη οτι ειναι μουφα κ τελικα ειχε δικιο. Οπως κ με τις γραμμες στην πλατη που ειναι η κεραια, τελικα ετσι γκουμουτσογραμες μεινανε.
Πιστευω οτι το 6 και με 1gb θα τραβαει αλλα σε μελλοντικη αναβαθμιση του ios θα ζοριζεται.
Θα παραγγελνα το plus αλλα φοβηθηκα το μεγεθος, ειναι ομως μακακια να βαλει τριτη συνεχη χρονια 1giga.
To 5s που εχω κολωνει αν εχω μερικες εφαρμογες ανοιχτες, το βλεπω κ με jailbreak εφαρμογη οτι ξεμενει απο ram !
iPhone 12 pro max ios 14.2.1 jb  Apple watch series 7 nike

#866   liodim

liodim

    iPH Enthousiast

  • 415 μηνύματα
  • Twitter:@aliento1983
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • GameCenter:aliento1983

Δημοσίευση 14/09/2014 - 15:14

Εγω ειμαι σχεδον σιγουρος οτι το 6 θα εχει 1gb ram και το 6plus 2gb.
Εχουν διαρευσει benchmarks που το δειχνει. Οπως κ το 7αλεπτο βιντεακι με τον κινεζο που λεγανε την αρχη οτι ειναι μουφα κ τελικα ειχε δικιο. Οπως κ με τις γραμμες στην πλατη που ειναι η κεραια, τελικα ετσι γκουμουτσογραμες μεινανε.
Πιστευω οτι το 6 και με 1gb θα τραβαει αλλα σε μελλοντικη αναβαθμιση του ios θα ζοριζεται.
Θα παραγγελνα το plus αλλα φοβηθηκα το μεγεθος, ειναι ομως μακακια να βαλει τριτη συνεχη χρονια 1giga.
To 5s που εχω κολωνει αν εχω μερικες εφαρμογες ανοιχτες, το βλεπω κ με jailbreak εφαρμογη οτι ξεμενει απο ram !

μπορεις να ανεβασεις κανενα link...με τα benchmark για το 6+ κ αυτο με τον κινεζο?



#867   FlushRoyal

FlushRoyal

    iPH User

  • 116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 14/09/2014 - 15:27

Σίγουρα.. και απο τη στιγμη που οι τιμες ειναι τετοιες το σκεφτεσαι παραπανω.
Αν καποιος το αλλαζει περιπου καθε 2 χρονια μπορει να παει και στο 6αρι.Ετσι κι αλλιως δεν θα προλαβει να δει την ram να αγκομαχάει..

 

Εγω ειμαι σχεδον σιγουρος οτι το 6 θα εχει 1gb ram και το 6plus 2gb.
 

Και εγώ το ίδιο πιστεύω.

 

Δεν ξέρω και εγώ πήγαινα για το μεγάλο αλλά οι διαστάσεις του είναι αρκετά μεγάλες τελικά... Λίγο πιο μακρί από το note 3 είναι και έχει και 0.2 ίντσες μικρότερη οθόνη.... Θέλει λίγο μάζεμα στο μεγάλο μοντέλο γιατί από ότι είδα και στα χάρτινα mock ups είναι μεγάλο. Το 4.7 προσωπικά μου φαίνεται πιο κομψό. Εύχομαι όμως να μην μας στερήσουν hardware specs. Αυτο που με κάνει να πιστεύω πως θα είναι το ίδιο το μεγάλο με το μικρό είναι η πολιτική που έχουν τόσα χρόνια με τα iPad. Πέρσι όλα τα μοντέλα είχαν τον ίδιο επεξεργαστή και την ίδια RAM εκτός από το iPod touch.

Πραγματι ειναι πιο κομψο αλλα αν εξαιρεσεις τη μνημη,τουλαχιστον στο θεμα μπαταρια και απο τη στιγμη που παει σε μεγαλυτερη οθονη, τα 1800Mah βλεπω να το στελνουν συχνα στην πρίζα φίλε μου.

 



#868   taigetos

taigetos

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@niko_grigo
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 14/09/2014 - 15:54

Εγω ειμαι σχεδον σιγουρος οτι το 6 θα εχει 1gb ram και το 6plus 2gb.
Εχουν διαρευσει benchmarks που το δειχνει. Οπως κ το 7αλεπτο βιντεακι με τον κινεζο που λεγανε την αρχη οτι ειναι μουφα κ τελικα ειχε δικιο. Οπως κ με τις γραμμες στην πλατη που ειναι η κεραια, τελικα ετσι γκουμουτσογραμες μεινανε.
Πιστευω οτι το 6 και με 1gb θα τραβαει αλλα σε μελλοντικη αναβαθμιση του ios θα ζοριζεται.
Θα παραγγελνα το plus αλλα φοβηθηκα το μεγεθος, ειναι ομως μακακια να βαλει τριτη συνεχη χρονια 1giga.
To 5s που εχω κολωνει αν εχω μερικες εφαρμογες ανοιχτες, το βλεπω κ με jailbreak εφαρμογη οτι ξεμενει απο ram !


Αν μαζί με τους υπόλοιπους διαχωρισμούς στα 2 μοντέλα δούμε και διπλάσια RAM στο plus θα ειναι μεγάλο ξενέρωμα.
Τι εννοείς κωλώνει;
Και εγώ με 5s jb ειμαι και δεν έχω καταλάβει διάφορα.

#869   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 14/09/2014 - 16:03

To 5s που εχω κολωνει αν εχω μερικες εφαρμογες ανοιχτες, το βλεπω κ με jailbreak εφαρμογη οτι ξεμενει απο ram !


Καποια μ@λκια με το jb εχεις κανει. Και γω με 5s δεν εχω δει ποτε να ζοριζεται. Ισχυει οτι φαινεται λιγοτερη μνημη ελευθερη σε σχεση με 5αρι και ios 6, αλλα στη πραξη δε καταλαβαινει τιποτα το 5s.

You'll Never Walk Alone


#870   Marios092

Marios092

    iPH Addict

  • 773 μηνύματα
  • Twitter:@Marios092
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:marios92

Δημοσίευση 14/09/2014 - 16:16

Εγω ειμαι σχεδον σιγουρος οτι το 6 θα εχει 1gb ram και το 6plus 2gb.
Εχουν διαρευσει benchmarks που το δειχνει. Οπως κ το 7αλεπτο βιντεακι με τον κινεζο που λεγανε την αρχη οτι ειναι μουφα κ τελικα ειχε δικιο. Οπως κ με τις γραμμες στην πλατη που ειναι η κεραια, τελικα ετσι γκουμουτσογραμες μεινανε.
Πιστευω οτι το 6 και με 1gb θα τραβαει αλλα σε μελλοντικη αναβαθμιση του ios θα ζοριζεται.
Θα παραγγελνα το plus αλλα φοβηθηκα το μεγεθος, ειναι ομως μακακια να βαλει τριτη συνεχη χρονια 1giga.
To 5s που εχω κολωνει αν εχω μερικες εφαρμογες ανοιχτες, το βλεπω κ με jailbreak εφαρμογη οτι ξεμενει απο ram !


Link με το benchmark του iPhone 6 plus έχεις να μας δώσεις;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες