Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 7 ψήφοι

iPhone 6 και iPhone 6 Plus: Ανακοινώθηκαν επίσημα από την Apple


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1211 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσκόπηση: iPhone 6 και iPhone 6 Plus: Ανακοινώθηκαν επίσημα από την Apple (702 μέλη έχουν ψηφίσει)

4.7 ή 5.5 ίντσες; Ποιο από τα 2 νέα μοντέλα θα επιλέγατε;

Δεν μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα αυτής της δημοσκόπησης μέχρι να ψηφίσετε. Παρακαλούμε συνδεθείτε και δώστε την ψήφο σας για να δείτε τα αποτελέσματα.
Ψηφίστε Οι επισκέπτες δεν μπορούν να ψηφίσουν

#871   Marios092

Marios092

    iPH Addict

  • 773 μηνύματα
  • Twitter:@Marios092
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:marios92

Δημοσίευση 14/09/2014 - 16:18

Σίγουρα.. και απο τη στιγμη που οι τιμες ειναι τετοιες το σκεφτεσαι παραπανω.
Αν καποιος το αλλαζει περιπου καθε 2 χρονια μπορει να παει και στο 6αρι.Ετσι κι αλλιως δεν θα προλαβει να δει την ram να αγκομαχάει..
 

Και εγώ το ίδιο πιστεύω.
 

Πραγματι ειναι πιο κομψο αλλα αν εξαιρεσεις τη μνημη,τουλαχιστον στο θεμα μπαταρια και απο τη στιγμη που παει σε μεγαλυτερη οθονη, τα 1800Mah βλεπω να το στελνουν συχνα στην πρίζα φίλε μου.


Δεν έχεις άδικο αλλά τι να κάνουμε! Δεν μου άρεσε τελικά το 6plus όσο θα ήθελα για να το αγοράσω!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#872   Fade2Black

Fade2Black

    iPH Contributor

  • 1.842 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 14/09/2014 - 17:59

Δεν ειμαι ειδικός οποτε συγχωρήστε μου την άγνοια αλλά γιατι δεν βάζουν λίγο μεγαλύτερη κάμερα στο iPhone όπως στο Samsung galaxy S5???

#873   cgkr

cgkr

    iPH Member

  • 279 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 14/09/2014 - 18:21

Δεν ειμαι ειδικός οποτε συγχωρήστε μου την άγνοια αλλά γιατι δεν βάζουν λίγο μεγαλύτερη κάμερα στο iPhone όπως στο Samsung galaxy S5???

Περισσότερα megapixels δεν συνεπάγονται απαραίτητα καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα. (Για να πεισθείς σκέψου ότι οι SLR 5ετίας τραβάνε φωτογραφίες στα 10-15 mpixels ενώ το galaxy στα 16. Αλλά προφανώς δεν τίθεται θέμα σύγκρισης). Αυτό που είναι σημαντικό είναι το μέγεθος του αισθητήρα. Και εκεί κερδίζουν τα μεγάλα lumia με ~2/3" αισθητήρες. Τόσο το galaxy όσο και τα καινούργια iPhone είναι στο ~1/3". 



#874   108

108

    iPH Contributor

  • 1.260 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/09/2014 - 18:27

Περισσότερα megapixels δεν συνεπάγονται απαραίτητα καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα. (Για να πεισθείς σκέψου ότι οι SLR 5ετίας τραβάνε φωτογραφίες στα 10-15 mpixels ενώ το galaxy στα 16. Αλλά προφανώς δεν τίθεται θέμα σύγκρισης). Αυτό που είναι σημαντικό είναι το μέγεθος του αισθητήρα. Και εκεί κερδίζουν τα μεγάλα lumia με ~2/3" αισθητήρες. Τόσο το galaxy όσο και τα καινούργια iPhone είναι στο ~1/3". 

εδώ έχουμε φτάσει στο 2014 και τα κινητά δεν έχουν ακόμα ούτε οπτικό σταθεροποιητή, ούτε οπτικό ζουμ και κατά τα άλλα τεχνολογία. Θα έπρεπε και τα δυο να ήταν δεδομένα σε κάθε συσκευή.



#875   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 14/09/2014 - 18:34

εδώ έχουμε φτάσει στο 2014 και τα κινητά δεν έχουν ακόμα ούτε οπτικό σταθεροποιητή, ούτε οπτικό ζουμ και κατά τα άλλα τεχνολογία. Θα έπρεπε και τα δυο να ήταν δεδομένα σε κάθε συσκευή.


Να στα δωσουν ολα απο τωρα και να μη ξαναπαρεις iPhone; Πριτς...

You'll Never Walk Alone


#876   cgkr

cgkr

    iPH Member

  • 279 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 14/09/2014 - 18:47

εδώ έχουμε φτάσει στο 2014 και τα κινητά δεν έχουν ακόμα ούτε οπτικό σταθεροποιητή, ούτε οπτικό ζουμ και κατά τα άλλα τεχνολογία. Θα έπρεπε και τα δυο να ήταν δεδομένα σε κάθε συσκευή.

OIS νομίζω πως πια έχουν όλα τα high-end (το μόνο που έλειπε ήταν το iPhone). Αλλά το OIS δεν αυξάνει το μέγεθος του κινητού, απλά χρειάζεται ένα μεγαλύτερο mount ο αισθητήρας ώστε να μπορεί να κινείται. 

 

Το οπτικό ζουμ δεδομένου ότι χρειάζεται μεγάλα κινητά μέρη, συνεχίζει να θέλει πολύ μεγαλύτερες διαστάσεις. Οι εταιρίες που βγάζουν 10-15 κινητά τον χρόνο, θα βγάζουν και ένα με ζουμ, οκ. Αλλά όσο χρειάζεται πάχος 20mm για να επιτευχθεί, ούτε η κανονική σειρά των galaxy ούτε τα iPhone θα αποκτήσουν σύντομα οπτικό ζουμ.



#877   Fade2Black

Fade2Black

    iPH Contributor

  • 1.842 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 14/09/2014 - 18:56

Περισσότερα megapixels δεν συνεπάγονται απαραίτητα καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα. (Για να πεισθείς σκέψου ότι οι SLR 5ετίας τραβάνε φωτογραφίες στα 10-15 mpixels ενώ το galaxy στα 16. Αλλά προφανώς δεν τίθεται θέμα σύγκρισης). Αυτό που είναι σημαντικό είναι το μέγεθος του αισθητήρα. Και εκεί κερδίζουν τα μεγάλα lumia με ~2/3" αισθητήρες. Τόσο το galaxy όσο και τα καινούργια iPhone είναι στο ~1/3".


Αυτο για το οποίο ειμαι σίγουρος ειναι το s4 της κοπέλας μου βγάζει πολυ καλύτερες φωτογραφίες απο το iPhone μου! Τα τεχνικά ομολογώ οτι δεν τα γνωρίζω...

#878   liodim

liodim

    iPH Enthousiast

  • 415 μηνύματα
  • Twitter:@aliento1983
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • GameCenter:aliento1983

Δημοσίευση 14/09/2014 - 19:01

Αυτο για το οποίο ειμαι σίγουρος ειναι το s4 της κοπέλας μου βγάζει πολυ καλύτερες φωτογραφίες απο το iPhone μου! Τα τεχνικά ομολογώ οτι δεν τα γνωρίζω...

Αναμενομενο!!!Αν ισχυει αυτο που βλεπω...οτι εχεις 4s(παραγωγη 9/2011) κ η κοπελα σου S4 (3/2013)....δεν υπαρχει μετρο συγκρισης!Σαφως κ θα εχει καλυτερη ποιοτητα φωτογραφιας!

Κ επισης η συγκριση πρεπει να γινεται σε ιδια οθονη...πχ σε οθονη υπολογιστη...μονο ετσι μπορεις να κρινεις γιατι το καθε κινητο εχει διαφορετικη αναλυση ppi...κ στο ενα φαινεται αλλιωτικα απ'οτι στο αλλο.... Παντα σε ιδια οθονη απεικονισης κ οσο γινεται διπλα-διπλα να γινει η ληψη των φωτογραφιων κ των δυο κινητων για να δεχεται τα ιδια ερεθισματα κ οι δυο φακοι...συνθηκες φωτεινοτητας, αποσταση, περιβαλλον!


Τελευταία επεξεργασία από: liodim, 14/09/2014 - 19:10


#879   Fade2Black

Fade2Black

    iPH Contributor

  • 1.842 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 14/09/2014 - 19:10

Ναι αλλά βγάζει καλύτερες και απο το 5S του κολλητού μου!

#880   cgkr

cgkr

    iPH Member

  • 279 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 14/09/2014 - 19:11

Αυτο για το οποίο ειμαι σίγουρος ειναι το s4 της κοπέλας μου βγάζει πολυ καλύτερες φωτογραφίες απο το iPhone μου! Τα τεχνικά ομολογώ οτι δεν τα γνωρίζω...

Αν έχεις 4s όπως γράφεις στα αριστερά, λογικό δεν είναι ένα κινητό του 2013 να βγάζει καλύτερες φωτογραφίες από ένα κινητό του 2011;

 

Ας περιμένουμε καμία εβδομάδα να βγουν τα πρώτα reviews του 6 αλλά δεν πιστεύω στον τομέα των φωτογραφιών θα υπάρχει ιδιαίτερη διαφορά μεταξύ s5 και iphone 6.



#881   Marios092

Marios092

    iPH Addict

  • 773 μηνύματα
  • Twitter:@Marios092
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:marios92

Δημοσίευση 14/09/2014 - 19:58

Αυτο για το οποίο ειμαι σίγουρος ειναι το s4 της κοπέλας μου βγάζει πολυ καλύτερες φωτογραφίες απο το iPhone μου! Τα τεχνικά ομολογώ οτι δεν τα γνωρίζω...

 

Ασχολουμε αρκετα με την φωτογραφια, ειχα και note 3 με 13mpx camera. Δεν εβγαζε οσο καλες φωτο βγαζω με το iPhone 5s. Μην ξεχνας πως δεν κανει την φωτογραφια καλη μονο η συσκευη, αυτο ειναι το μεσο, αλλα και το χερι μας. 



#882   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 14/09/2014 - 20:02

Ναι αλλά βγάζει καλύτερες και απο το 5S του κολλητού μου!

 

Λογικα εντυπωσιαζεσαι απο την οθονη του s4 που δειχνει και πιο κορεσμενα τα χρωματα αποτι ειναι στην πραγματικοτητα. Συγκρινες τις φωτο σε ιδια οθονη;


Τελευταία επεξεργασία από: atari4, 14/09/2014 - 20:11

You'll Never Walk Alone


#883   Fade2Black

Fade2Black

    iPH Contributor

  • 1.842 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 14/09/2014 - 20:13

Πραγματικά μακάρι να έχετε δίκιο... Εγω φαν του iPhone ειμαι και αυτο θα ξαναπάθω οταν έρθει η ώρα. Άλλα ομολογώ οτι στα ματιά μου τα χρώματα απο το s4 στις φωτό μου φαίνονται πολυ καλύτερα και ζωντανά απο αυτά των iPhone. Μακάρι να έχω άδικο!

#884   Marios092

Marios092

    iPH Addict

  • 773 μηνύματα
  • Twitter:@Marios092
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:marios92

Δημοσίευση 14/09/2014 - 20:18

Πραγματικά μακάρι να έχετε δίκιο... Εγω φαν του iPhone ειμαι και αυτο θα ξαναπάθω οταν έρθει η ώρα. Άλλα ομολογώ οτι στα ματιά μου τα χρώματα απο το s4 στις φωτό μου φαίνονται πολυ καλύτερα και ζωντανά απο αυτά των iPhone. Μακάρι να έχω άδικο!


Ακριβώς για αυτο τον λόγο ο Atari4 σου λεει για την οθόνη. Οι super AMOLED έχουν πιο κορεσμένα χρώματα απο τις LCD!
Δεν είναι η κάμερα λοιπόν αλλά η οθόνη! Και εμένα μου αρέσουν οι AMOLED οθόνες πάντως! Μακάρι να δούμε κάποτε και στο iPhone/ iPad.

#885   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 14/09/2014 - 20:23

Εντυπωσιακές οθόνες αλλά ψεύτικο αποτέλεσμα, μην το ξεχνάμς αυτό...



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες