Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Περι τιμης μεταχειρισμενων iphone 5s την γνωμη σας


  • Please log in to reply
163 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#136   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9,378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 26/11/2014 - 20:59

Παρόλα αυτά η Infoquest (δεν ξέρω και δε με ενδιαφέρει τι συμφωνίες έχει κάνει και με ποιόν) δέχεται όλα τα τηλέφωνα στη διετία και δε χρειάζεται να μπλέξεις με τον πωλητή



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#137   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9,378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 26/11/2014 - 21:00

Ωραία θα σου απαντήσω απλά όπως προτιμάς εσύ όπως ανέφερες...

 

Γουστάρω ''Ελληνικό" iphone γιατί πληρώνω και ξέρω τι έχω πριν καν ακόμα το ανοίξω.

 

Και φυσικά δεν δουλεύω σε κανένα πάροχο ή κατάστημα για να σου φύγουν τυχόν υποψίες... (όχι πως θα με πιστέψεις αλλα λέμε τώρα)

Ναι αλλά αυτό δεν σου προσφέρει τίποτα απολύτως συμφωνούμε?



#138   eliasplatsis

eliasplatsis

    iPH newbie

  • 32 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 26/11/2014 - 21:08

Ναι αλλά αυτό δεν σου προσφέρει τίποτα απολύτως συμφωνούμε?

Εμένα προσωπικά μου προσφέρει την ''ευχαρίστηση'' ας πούμε την προέλευσης... Απλά το θέμα μας ξεκίνησε αλλιώς και κατέλειξε αλλού. :)



#139   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9,378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 26/11/2014 - 21:10

Εμένα προσωπικά μου προσφέρει την ''ευχαρίστηση'' ας πούμε την προέλευσης... Απλά το θέμα μας ξεκίνησε αλλιώς και κατέλειξε αλλού. :)

Τώρα καταφέρνουμε να βγάλουμε άκρη.

 

Παραδέχεσαι ότι πέρα από την ευχαρίστηση δεν σου προσφέρει τίποτα άλλο.

 

Γιατί όμως πρέπει μετά αυτή σου την ευχαρίστηση να τη μεταφράσεις σε θετικό προσόν του τηλεφώνου? (και μη μου πεις ότι δεν το είπες, θα ξανακάνω quote...)



#140   azaleea

azaleea

    iPH Master

  • 6,730 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 26/11/2014 - 21:13

Δεν υπάρχει εννοείται Ελληνικό iphone παραγωγής, υπάρχει όμως Ελληνικής εισαγωγής. Αυτό.

 

Αν δεν κάνω λάθος και η azaleea εκφαίρει την ίδια άποψη με μένα αλλά όλοι σε μένα πέσατε να με φάτε! :P

:D

 

Τους εκλεισα το ματι ;)  γιαυτο .. :rolleyes:

Κοιτα, αρχικα συμφωνουσα με "επισημες" εισαγωγες

 

Δεν μπορω ομως να δεχτω τις υψηλοτερες τιμες των παροχων, δεδομενου οτι θα μπορουσαν εχουν την αγορα στα χερια τους

Αλλα προτιμησαν υψηλες τιμες αντι για υψηλες πωλησεις

Και μαλιστα με τιμες εξωφρενικες

Αν θυμασαι, οι τιμες στην Ελλαδα ηταν οι ακριβοτερες σε ολη την Ευρωπη, πως μπορει να δικαιολογηθει αυτο ;

Και γιατι δεν διαπραγματευτηκαν αρκουντως οι παροχοι τις τιμες αυτες με την Apple ;

Αν ημουν Vodafone ή Cosmote, δεν θα δεχομουν επ ουδενι να παρουν στα χερια τους την αγορα οι παρεισαγωγες

Δεν κινηθηκαν σωστα σε αυτο το κομματι

Επιπροσθετως, ηρθε η νομοθεσια απο την μια

Η πολιτικη της Apple απο την αλλη, προς την Infoquest, και εγινε οπως εγινε

 

Το οτι μας καλυπτει πολυ καλυτερα νομικα η μια

Και απο αποψη πολιτικης η αλλη, αυτο σαφως και ειναι δικο μας οφελος

 

Απο την αλλη, δυστυχως, ατομικα, δεν μπορουμε να γλυτωσουμε τη χασουρα που επεβαλαν τα σκρουτζομαγαζα

Επιβαλοντας εμμεσως, την επομενη φορα να αγορασουμε απο αυτους, ωστε να ισοφαρισουμε τη χασουρα

 

 

Χαχαχα αντί για 636!!! Κάποιος τα έπινε όταν πέρναγε τιμές!

Βαλε 4 τεμαχια το καλαθι

Ετσι για να εχουμε..

 

Στο 1 έχεις απόλυτο δίκιο.

 

Θα ήμουν 1000% μαζί σου αν έλεγες το δίνω 700 ευρώ γιατί ΕΤΣΙ ΓΟΥΣΤΑΡΩ.

 

Αλλά το να λες πράγματα ανυπόστατα (στα έκανα quote λίγο παραπάνω) και να προσπαθείς να αποδείξεις πράγματα που δεν ισχύουν δεν είναι ΟΚ.

 

Στο 2 επιμένω ότι δεν έχεις κάνεναν λόγο να ξέρεις από που προέρχεται εφόσον είναι απόλυτα λειτουργική και έχεις απόδειξη ελληνικού καταστήματος με το ελληνικό του ΑΦΜ επάνω.

 

Η νομοθεσία έτσι όπως έιναι στην ουσία βαφτίζει ελληνικό σύμφωνα με τη δική σου λογική οποιοδήποτε τηλέφωνο πωλείται με απόδειξη εντός Ελλάδος.

 

Και η Apple με τη σειρά της το δέχεται απόλυτα.

 

Δε μας έχεις πει τόση ώρα λοιπόν γιατί θέλεις να είναι από εδώ ή γιατί θέλεις να ξέρεις από που είναι γενικά?

 

Τέλος, αν απλά θέλεις να ξέρεις προέλευση, δεν είναι ανάγκη να δίνεις +200, μπορείς με 1-2 ευρώ να μάθεις από που προέρχεται. Υπάρχουν υπηρεσίες που το κάνουν αυτό.

 

 

Καλώς ή κακώς (και μιλάω για εμένα προσωπικά) ξέρω ότι η Azaleea δεν έχει κάποιο όφελος από την επιμονή της αυτή. Για εσένα δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά καθώς δεν σε γνωρίζω...

 

Ευχαριστω Νικο

Εχω εξηγησει στις αρχικες σελιδες (και μαλιστα μετα απο αναφορα) πως μπορει να ειναι το σκεπτικο

Απλη αριθμητικη ειναι ...



#141   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3,760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 26/11/2014 - 22:20

Δηλαδή τόση ώρα εσύ αυτό έχεις καταλάβει? Γιατί δεν μπορείτε να καταλάβετε για ποιό λόγο έχω σχολιάσει αυτό το τόπικ αλήθεια? Το όλο θέμα μου ήταν:

1) Το οτι κατα την γνώμη μου ο καθένας μπορεί να πουλάει όσο θέλει και να πουλάει βάση της αξίας απόκτησης της συσκευής χωρίς να κατακρίνεται...
2) Το οτι θέλω να ξέρω απο που προέρχεται η συσκευή που πληρώνω (πες το κόλλημα, πες το όπως θές) 700 ευρώ δίνω και σόρρυ κιόλα για το δικαίωμα που έχω να γνωρίζω.

Προφανώς δεν διάβασες τα πρώτα που ποστ ή ίσως να μην κατάλαβες σωστά.

Πουθενά δεν αναφέρω το ότι το ''Ελληνικό'' είναι καλύτερο απο το ξένο. Απλά αυτό που αγοράζω απο εδώ ξέρω οτι είναι απο ''εδώ''.

2.)δηλαδή όταν πας στον κρεοπώλη για μπριζόλες ζητάς να σου δείξει και το τιμολόγιο από τον προμηθευτή του;;;το ίδιο και όταν ψωνίζεις ρούχα;;;ή αυτοκίνητο;;;ή πλακάκια;;;που ακούστηκε ότι είναι υποχρεωμένο το μαγαζί να σου πει από που προμηθεύτηκε;;;αφού το κινητό το αναγνωρίζει η apple έχει IMEI και S/N και σε καλύπτει η διετής εγγύηση της infoquest τι άλλο θες;;;
Απορώ γιατι αναλωνεστε σε ένα θέμα τόσο εκτενώς και προσπαθείτε να δώσετε σε κάποιους να καταλάβουν τα αυτονόητα

#142   W3rtY88

W3rtY88

    iPH Elite Poster

  • 2,979 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 26/11/2014 - 22:29

ρε φίλε πραγματικά αν δεν είσαι η voda, η cosmote, ή η wind με ψεύτικο προφίλ δεν μπορώ να σε καταλάβω.. τι διαφορά έχει το ''ελληνικό'' από το EU μοντέλο ? και τι ακριβώς χαρά σου δίνει να πληρώνεις τους Γερμανό-Πλαίσιο κτλ 200-300-400 € στο κεφάλι ΟΤΑΝ ΤΟ SERVICE ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ................ 


ο γούγλης είναι φίλος μας και τα ξέρει όλα ... Οπότε, ρώτα πρώτα αυτόν και μετά όλους τους άλλους :P


#143   azaleea

azaleea

    iPH Master

  • 6,730 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 26/11/2014 - 22:42

2.)δηλαδή όταν πας στον κρεοπώλη για μπριζόλες ζητάς να σου δείξει και το τιμολόγιο από τον προμηθευτή του;;;το ίδιο και όταν ψωνίζεις ρούχα;;;ή αυτοκίνητο;;;ή πλακάκια;;;που ακούστηκε ότι είναι υποχρεωμένο το μαγαζί να σου πει από που προμηθεύτηκε;;;αφού το κινητό το αναγνωρίζει η apple έχει IMEI και S/N και σε καλύπτει η διετής εγγύηση της infoquest τι άλλο θες;;;
Απορώ γιατι αναλωνεστε σε ένα θέμα τόσο εκτενώς και προσπαθείτε να δώσετε σε κάποιους να καταλάβουν τα αυτονόητα

 

Αληθεια ;;

 

Ας φερω ενα πραγματικο παραδειγμα, αφου πιασαμε τα προϊοντα γενικως

Φιλη προκειται να παντρευτει

Μεσα σε ολες τις ετοιμασιες του γαμου, βρηκε και νυφικο, επωνυμου οικου

Εδωσε μια προκαταβολη και ορισε ραντεβου για προβες, μετα ενα μηνα

Στην επομενη συναντηση, το νυφικο ηταν παραπλησιο, αλλα οχι αυτο που ειχε συμφωνησει

Σχεδον το ιδιο σε σχεδιο, σχεδον το ιδιο σε ποιοτητα

Ηταν το επωνυμο που ειχε πληρωσει ; οχι

Δεν εχει σημασια λοιπον να ξερεις αυτο που παιρνεις απο που ειναι ;

 

Οσο για τις μπριζολες που αναφερεις, ναι ! οφειλει το ζωο που σου δινει της μπριζολες να εχει σφραγιδα, και μαλιστα μπλε

που αποδεικνυει οτι ειναι ελληνικο και εχει ελεγχθει

Ακομη και το κρεοπωλειο, αν προσεξεις, οφειλει να εχει τα αυτοκολλητα των υγιεινομικων ελεγχων που του εχουν γινει

Οπως και με τα ρουχα, υπαρχουν πολυ αυστηρες προδιαγραφες που πρεπει να τηρουνται

 

Δεν ειπε κανεις να ζητηθει τιμολογιο χονδρικης

Ειδες τα παραδειγματα ομως των περασμενων ημερων

Συμφορουμιτης ανοιξε το κουτι και βρηκε αλλα αντ' αλλων ζελατινες μεσα

Αλλος συμφορουμιτης ελαβε κλειδωμενο

Εσενα αυτα, δεν σου προκαλουν καμια επιφυλαξη ;



#144   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3,760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 26/11/2014 - 22:47

Δεν λέω απατεώνες υπάρχουν πολλοί και παντού σε όλα τα είδη αγορών...Όμως,το να αγοράσεις από σκρουτζομαγαζο αυτοπροσώπως στο μαγαζί να ανοίξεις μπροστά τους,να βάλεις σιμ και να ενεργοποιήσεις το κινητό...υπάρχει πρόβλημα σε αυτό ή ακόμη θα χρειαστεί χώρα προέλευσης με χαρτιά και σφραγίδες;;

#145   petros29

petros29

    iPH Hero

  • 4,323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 26/11/2014 - 23:01

Ρε παιδιά, η πολυεθνική vodafone απο ποιο ελληνικό εργοστάσιο βγάζει iphone και χτυπιέται ο άλλος ότι γουστάρει να αγοράζει ελληνικο?? Η ελλάδα φίλε ούτε σπίρτα δε παράγει...Και αφού τόσο τρώγεστε απο που τα φέρνει η vodafone τα τηλέφωνα εσείς που αγοράζετε και ρωτάτε πάντα χωρα προέλευσης??? Γιατί αν θυμάμε καλά εδώ στο φόρουμ είχε πάρει τηλέφωνο απο τη vodafone και ήταν με αγγλικό φορτιστή και κλειδωμένο στη vodafone UK...αλλα μόνο στα σκρουτζομάγαζα γίνονται λάθη...ΟΥΥΥ 666 μακρυά το Σκρουτζ με τα κινέζικα iphone



#146   eliasplatsis

eliasplatsis

    iPH newbie

  • 32 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 27/11/2014 - 00:45

Τώρα καταφέρνουμε να βγάλουμε άκρη.

 

Παραδέχεσαι ότι πέρα από την ευχαρίστηση δεν σου προσφέρει τίποτα άλλο.

 

Γιατί όμως πρέπει μετά αυτή σου την ευχαρίστηση να τη μεταφράσεις σε θετικό προσόν του τηλεφώνου? (και μη μου πεις ότι δεν το είπες, θα ξανακάνω quote...)

Πραγματικά δεν θα απαντήσω σε άστοχα παραδείγματα τύπου προέλευσης κρεάτων κτλπ αν και την απάντηση την έδωσε η azaleea...

 

Εκτός απο την ευχαρίστηση εγώ προσωπικά και μόνο (δεν ξέρω για εσάς) το να δόσω 50 ευρώ παραπάνω απο την τιμή του σκρουτζομάγαζου (γιατί τόσο και λιγότερη ήταν η διαφορά όταν πήρα και τα 2 κινητά) με κάνει να επιφυλάσσομαι λιγότερο.

 

Εν πάση περιπτώσει το ξαναλέω πως το θέμα μας ήταν άλλο και αλλού κατέληξε...

 

Αυτή είναι η γνώμη μου και πρέπει ο κάθε ένας να την σέβεται και φυσικά να μην την αποδέχεται αν δεν θέλει... αλλά όχι και να με λέτε και φερέφωνο του κάθε παρόχου. Συγγνώμη κιόλας που έχω γνώμη και την εκφέρω... Νομίζω πως βρίσκομαι σε ένα forum ανταλλαγής απόψεων και γνώσεων και όχι στο να κατακρίνει ο ένας τον άλλον. :)



#147   eliasplatsis

eliasplatsis

    iPH newbie

  • 32 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 27/11/2014 - 00:47

Δεν λέω απατεώνες υπάρχουν πολλοί και παντού σε όλα τα είδη αγορών...Όμως,το να αγοράσεις από σκρουτζομαγαζο αυτοπροσώπως στο μαγαζί να ανοίξεις μπροστά τους,να βάλεις σιμ και να ενεργοποιήσεις το κινητό...υπάρχει πρόβλημα σε αυτό ή ακόμη θα χρειαστεί χώρα προέλευσης με χαρτιά και σφραγίδες;;

Ανέφερα και πιο πρίν πως δεν είμαι απο Αθήνα αλλά απο επαρχία... Αυτή την δυνατότητα που λές δεν την έχω εγώ ή κάποιος που βρίσκεται χιλιόμετρα μακρυά. Νομίζω πως δεν πρέπει να αφορά όλους αυτό που αναφέρεις.



#148   nickolaou

nickolaou

    iPH Contributor

  • 1,100 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/11/2014 - 01:13

καλά ότι με iphone απο που είναι θα καταλήγαμε σε νυφικά και μπριζόλες :huh:

Αzaleea πές ότι ο Νίκος έχει δίκιο και πιάστηκες κοτσος  να τελειώνουμε....


Τελευταία επεξεργασία από: nickolaou, 27/11/2014 - 01:22.


#149   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113,564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 27/11/2014 - 01:25

Επειδή κάποιοι μάλλον δεν γνωρίζετε ή έχετε μπερδευτεί κάπως ας τα πάρουμε από την αρχή.

 

1. Όντως οποιοδήποτε προιόν έχει διακινηθεί στην Ε.Ε. πρέπει να συνοδεύεται από 2ετή εγγύηση.

2. Σε όλα τα προιόντα έτσι και στα iPhone υπάρχουν παραεισαγωγές. Σε αυτά ΔΕΝ τα καλύπτει ο επίσημος αντιπρόσωπος εκτός κι αν έχει συμφωνήσει αλλιώς με τον (παρα)εισαγωγέα. Αυτό ισχύει και για άλλα προιόντα όπως εξαρτήματα, TV,  συσκευές, έως λέβητες,  κλπ.

3. Την υποχρέωση της εγγύησης την έχει 100% ο εισαγωγέας (αν έχει κάνει κάποια συμφωνία με την επίσημη αντιπροσωπία καλώς).

4. Αυτός είναι και ο λόγος που πολλά skroutzομάγαζα γράφουν Ε.Ε. για να καταλάβεις ότι την εγγύηση στην δίνουν αυτοί με ότι κι αν σημαίνει.

5. Ας ξαναδιαβάσουν κάποιοι την σχετική νομοθεσία αλλά και τις δηλώσεις της apple.

Ποιές ακριβώς είναι οι δηλώσεις της Apple δηλαδή? Όλες οι συσκευές καλύπτονται. Όλες.

 

Να σε πληροφορήσω λοιπόν πως η InfoQuest και τα υπόλοιπα εξουσιοδοτημένα, αναλαμβάνουν κακονικά συσκευές απο όπου και αν προέρχονται.

 

Ακόμα και απο Ελλάδα. Για την εγγύηση υπέυθυνος είναι ο πωλητής. Όχι εισαγωγέας. Επίσημοι εισαγωγείς θεωρούνται οι Voda και Cosmote.

 

Ανέκαθεν ο πωλητής ήταν. Ο λόγος για εξουσιοδοτημένα, να γλυτώσεις χρόνο.

 

Τώρα, το οτι ο καθένας γουστάρει να πληρώνει το "καπέλο" και τα νταβατζιλίκια των παρόχων/Reseller στη τιμή, είναι άλλη ιστορία.


Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 27/11/2014 - 01:26.

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#150   azaleea

azaleea

    iPH Master

  • 6,730 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 27/11/2014 - 02:03

καλά ότι με iphone απο που είναι θα καταλήγαμε σε νυφικά και μπριζόλες :huh:

Αzaleea πές ότι ο Νίκος έχει δίκιο και πιάστηκες κοτσος  να τελειώνουμε....

 

Οχι, δεν πιαστηκα κοτσος ουτε εκανα κοτσιδακια

 

Αγορασα μια συσκευη απο την οποια εμεινα πληρως ευχαριστημενη απο τα παντα της

Αν δεν ειχα αλλους λογους, οπως να επιθυμω να ακολουθησω το theming σε επομενο μοντελο, δεν ειχα κανεναν αλλο λογο να την αλλαξω

 

Επισης, εχω να σας πω κυριε Νικολαου, να προσεχετε περισσοτερο τις εκφρασεις σας στο μελλον

 

Και θα επρεπε να ειχατε καταλαβει πως συμφωνουμε σε αρκετα με τον Νικο



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες