Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Περι τιμης μεταχειρισμενων iphone 5s την γνωμη σας


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
163 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#151   kinezaki

kinezaki

    iPH User

  • 190 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini Retina +4G

Δημοσίευση 27/11/2014 - 09:06

να πω και γω  τη γνωμη μου, του χρονου σκεφτομαι (να ειμαστε ολοι γεροί) να παρω 6ς 64γβ η οπως θα λεγεται....

εχω ενα χρονο ακριβως το 5ς 64γβ

 

το σκεφτηκα απλα και ομορφα απο τωρα 64γβ ειναι κορυφη, χρειαζονται, δε θα σκεφτεις ποτε αν θα χωρεσει κατι, τραβας βιντεο κια για τους φιλους σου (αφου χωραει)

να το δωσω 400-450ε

να εχει 2 χρονια στη πλατη

να εχει κανει καποια αποσβεση

 

και εννοειται στην ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ μου πανω....(τζαμπα πληρωνω συνδεση?)

οποτε η χασουρα να ειναι απο 400 το πολυ ευρω....

 

 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#152   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 27/11/2014 - 12:23

Παρόλα αυτά η Infoquest (δεν ξέρω και δε με ενδιαφέρει τι συμφωνίες έχει κάνει και με ποιόν) δέχεται όλα τα τηλέφωνα στη διετία και δε χρειάζεται να μπλέξεις με τον πωλητή

 

Όταν πιο παλιά ρώτησα σε istorm μου είπαν για τον πρώτο χρόνο μόνο (είχα ρωτήσει μάλιστα για κινητό από Cosmote)

Πρόσφατα νομίζω ανακοίνωσαν και για δεύτερο χρόνο αλλά για αυτά που εισάγουν οι επίσημοι εισαγωγείς. Δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι.

Στο φίλο πιο πάνω που είπε ότι την υποχρέωση της εγγύησης την έχει ο πωλητής, δεν είναι ακριβώς έτσι. Ναι, το σκρουτζομάγαζο που πουλά iphone έχει αυτή την υποχρέωση προς τον πελάτη λιανικής αλλά κι αυτός (αν δεν είναι ο ίδιος εισαγωγέας) θα πάει στον πωλητή του να αναζητήσει ευθύνες. Για αυτό και καταλήγει η ευθύνη στον εισαγωγέα.

Αυτό που γίνεται πάντως σε διάφορα προϊόντα είναι ότι οι επίσημες αντιπροσωπίες αρνούνται να υποστηρίξουν το προϊόν και σου λένε πήγαινε σε αυτόν που το αγόρασες.

Εν συντομία, όταν πάρεις από σκρουτζομάγαζο απευθύνεσαι πρώτα σε αυτό κι ότι σου πει.

 

Τώρα επειδή ακούστηκε και σχόλιο για το αν κάποιος (δεν πήγαινε για μένα, το ξέρω) δουλεύει στην Voda/Cosmote να υποθέσω ότι οι ''άλλοι'' που διαφωνούν δουλεύουν σε skroutzομάγαζα;

 

Κουβέντα κάνουμε, απόψεις ανταλλάσσουμε, δεν χρειάζεται να μαλώνουμε.



#153   W3rtY88

W3rtY88

    iPH Elite Poster

  • 2.979 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 27/11/2014 - 14:44

εγώ ένα έχω να πω... Προτιμώ να αγοράσω ένα τηλέφωνο ή λάπτοπ ΜΟΝΟ από Πλαίσιο-Γερμανό-Multirama

1ον γιατί θα είναι ''ελληνικό'' (κάπου έξω από την Αθήνα έχει εργοστάσιο που φτιάχνει iPhone laptop Dell Toshiba etc)

2ον επειδή είμαι λεφτάς και γουστάρω ρε φίλε να δώσω αντί για 500 800 ευρώ για ένα iPhone

3ον επειδή αν πάθει κάτι απλά θα πάω στον Γερμανό και δεν θα έχω κανένα πρόβλημα με την εγγύηση, ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΩ ΚΑΝ ΕΓΓΥΗΣΗ επειδή το κινητό μου θα έχει ανοιχτεί σε άλλον μάστορα πιο πριν ή θα έχει υγρασία ή θα έχει καεί η logicboard και ο μόνος που μπορεί να το επισκευάσει είναι ο τεχνικός τους με μια τιμή περίπου στα 500 ευρώ...

4ον δεν μπορώ να βρω κάτι καλό να πω αλλά αν μου έρθει κάτι θα το κάνω edit :P

 

PS όλη αυτή η φάση θυμίζει τον ΓΑΜΑΤΟ εκείνο τύπο που πούλαγε το σε μια αγγελία το iPhone 5 στα 600 ευρώ πριν κάτι μήνες επειδή είναι το ''κανονικό'' από Γερμανό και δεν είναι αυτά τα κινέζικα που χαλάνε εύκολα από τα skroutzoμάγαζα .....


ο γούγλης είναι φίλος μας και τα ξέρει όλα ... Οπότε, ρώτα πρώτα αυτόν και μετά όλους τους άλλους :P


#154   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 28/11/2014 - 01:12

Όταν πιο παλιά ρώτησα σε istorm μου είπαν για τον πρώτο χρόνο μόνο (είχα ρωτήσει μάλιστα για κινητό από Cosmote)

Πρόσφατα νομίζω ανακοίνωσαν και για δεύτερο χρόνο αλλά για αυτά που εισάγουν οι επίσημοι εισαγωγείς. Δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι.

Στο φίλο πιο πάνω που είπε ότι την υποχρέωση της εγγύησης την έχει ο πωλητής, δεν είναι ακριβώς έτσι. Ναι, το σκρουτζομάγαζο που πουλά iphone έχει αυτή την υποχρέωση προς τον πελάτη λιανικής αλλά κι αυτός (αν δεν είναι ο ίδιος εισαγωγέας) θα πάει στον πωλητή του να αναζητήσει ευθύνες. Για αυτό και καταλήγει η ευθύνη στον εισαγωγέα.

Αυτό που γίνεται πάντως σε διάφορα προϊόντα είναι ότι οι επίσημες αντιπροσωπίες αρνούνται να υποστηρίξουν το προϊόν και σου λένε πήγαινε σε αυτόν που το αγόρασες.

Εν συντομία, όταν πάρεις από σκρουτζομάγαζο απευθύνεσαι πρώτα σε αυτό κι ότι σου πει.

 

Τώρα επειδή ακούστηκε και σχόλιο για το αν κάποιος (δεν πήγαινε για μένα, το ξέρω) δουλεύει στην Voda/Cosmote να υποθέσω ότι οι ''άλλοι'' που διαφωνούν δουλεύουν σε skroutzομάγαζα;

 

Κουβέντα κάνουμε, απόψεις ανταλλάσσουμε, δεν χρειάζεται να μαλώνουμε.

Ο νόμος περί διετίας δεν είναι καινούριος. ΧΡΟΝΙΑ υπάρχει.

 

Όντως μέχρι πριν από κανά χρόνο τον δεύτερο χρόνο τον έκαναν ψιλογαργάρα εκτός και αν καταλαβαιναν ότι είσαι ενήμερος. Τότε σου πέταγαν κανα δύο καραμέλες ότι και καλά δεν υπάρχει νόμος αλλά είναι οδηγία της ΕΕ και αν δεν έπιανε και αυτό τότε το δέχονταν.

 

Ο δεύτερος χρόνος δεν είναι για αυτά που εισάγουν οι επίσημοι εισαγωγείς. Είναι για οποιοδήποτε κινητό προϊόν πωλείται εντός ΕΕ. Αν το έχεις αγοράσει δηλαδή από Ελλάδα έχεις 2 χρόνια. Δε σε νοιάζει το από που το πήρε αυτός που στο πούλησε αν εσένα σου έκοψε απόδειξη με το ελληνικό ΑΦΜ του επάνω κανονικά.

 

Βάση του νόμου, την υποχρέωση την έχει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ο πωλητής. Εγώ σαν καταναλωτής θα πάω σε αυτόν που μου το πούλησε. Το που θα πάει μετά αυτός δε με αφορά να σου πω την αλήθεια. Από πουθενά όμως και βάση νόμου δεν προκύπτει ότι τελικά όλο αυτό βαραίνει τον εισαγωγέα.

 

Στην Apple (που τόσα της έχουνε σούρει κατά καιρούς για το service της στην Ελλάδα), η επίσημη αντιπροσωπεία της Infoquest δέχεται κανονικά όλες τις συσκευές ανεξαρτήτως του από που προέρχονται, ακόμα και εκτός ΕΕ (απλά στα αγορασμένα εκτός ΕΕ υπάρχει 1 χρόνος εγγύηση).

 

Όντως αν πάρεις από σκρουτζομάγαζο αυτό που ορίζει ο νόμος είναι να πας πρώτα εκεί. Το καλό είναι ότι η Infoquest δέχεται το τηλέφωνο κατευθείαν οπότε όλα καλά το πας ή το στέλνεις μόνος σου και γλυτώνεις τον "μεσάζοντα" που θα στοιχίσει 1-2 παραπάνω μέρες στην όλη διαδικασία.

 

Όσο για το σχόλιο σχετικά με το αν υπάρχει σκοπιμότητα από κάποιους στο πόσο επιμένουν, το είπα εγώ και το είπα επειδή εγώ πιστεύω ότι και δείγματα γραφής έχω δώσει αλλά και πάρα πολλοί με γνωρίζουν ώστε να ξέρουν ότι δεν έχω κανένα τέτοιο συμφέρον.

 

Συνοψίζοντας, θα πω αυτό που είπα παραπάνω. Κοιτάξτε ότι συμφέρει την τσέπη σας και ΜΟΝΟ.

 

Όλα τα κινητά που έχουν απόδειξη πώλησης από ελληνική επιχείρηση είναι απολύτως ίδια.



#155   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 28/11/2014 - 21:57

Εν κατακλείδι, υπάρχει κάποιος με κινητό από skroutz όπου να έχει περάσει ο πρώτος χρόνος και να εξυπηρετήθηκε από το επίσημο Service εδώ;

Η ακόμα για τον πρώτο χρόνο ας μας πει κάποιος, τι έγινε;

Καλό είναι να μάθουμε από κάποιους που ήδη έχουν χρειαστεί service.



#156   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 28/11/2014 - 22:13

Υπάρχουν ΠΑΡΑ πολλά άτομα που έχουν καλυφθεί από την Infoquest ακόμα και για τη διετία.

 

Μία αναζήτηση στο φόρουμ και θα βρεις αρκετούς.

 

Στην τελική μπορείς να πάρεις και ένα τηλέφωνο στην Infoquest και να ρωτήσεις.

 

Εξυπηρετικότατοι είναι, θα σου απαντήσουν σε όλες τις ερωτήσεις.



#157   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 29/11/2014 - 12:09

Αν όντως ισχύει αυτό τότε δεν υπάρχει λόγος να μην πάρεις από skroutzμάγαζο!
In fact που λένε και τα αμερικανά μάλλον από εκεί θα τσιμπήσω το 6αράκι μου κι εγώ!
Θα τους πάρω και τηλέφωνο και θα ενημερώσω!

#158   petros29

petros29

    iPH Hero

  • 4.323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 29/11/2014 - 13:03

Αν όντως ισχύει αυτό τότε δεν υπάρχει λόγος να μην πάρεις από skroutzμάγαζο!
In fact που λένε και τα αμερικανά μάλλον από εκεί θα τσιμπήσω το 6αράκι μου κι εγώ!
Θα τους πάρω και τηλέφωνο και θα ενημερώσω!

φίλε φτάσαμε 15 σελίδες και σου λέμε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, αντα πάρε τηλέφωνο μήπως και λήξει το θέμα

#159   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 29/11/2014 - 13:05

Χα Χα Χα!!!
Να ξες ότι έχω καεί από το επίσημο service για αυτό είμαι τόσο επιφυλακτικός!
Τότε που για να πάρουμε την 2ετία έπρεπε να δώσουμε μάχη..!

#160   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 29/11/2014 - 23:04

Αυτά που κάνεις είναι τα εξής:

 

- Επιλέγεις κατάστημα (skroutz ή όχι δεν παίζει ρόλο)

- Παίρνεις απόδειξη με το ΙΜΕΙ ή το Serial Number πάνω

- ΑΝ (χτύπα ξύλο) χρειαστείς ποτέ service πηγαίνεις εντός διετίας στην Infoquest

 

Από όπου και να το έχεις αγοράσει εντός Ελλάδας ισχύουν τα παραπάνω.



#161   nekikoni89

nekikoni89

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/03/2015 - 20:28

Παιδια δεν μπορω να βρω ενα iphone 5s που να ειναι καλο απο την περιγραφη του αλλα το κακο ειναι οτι δεν γνωριζω αυτα που γραφουν στις περιγραφες και  θελω να ειναι μεχρι 250 ευρω!!!


Τελευταία επεξεργασία από: nekikoni89, 08/03/2015 - 20:30


#162   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 08/03/2015 - 20:50

5s με 250 δε δίνει κανεις σε κατάσταση άριστη....350 θα βρεις

#163   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 08/03/2015 - 20:51

Απο την άλλη αν δεν γνωρίζεις ούτε τα βασικά για να το ελέγξεις κατα την αγορά καλύτερα μη πάρεις.

#164   lefteristz

lefteristz

    iPH Elite Poster

  • 2.132 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 08/03/2015 - 20:57

Παιδια δεν μπορω να βρω ενα iphone 5s που να ειναι καλο απο την περιγραφη του αλλα το κακο ειναι οτι δεν γνωριζω αυτα που γραφουν στις περιγραφες και  θελω να ειναι μεχρι 250 ευρω!!!

κοιταξε στις αγγελιες φιλε.






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες