Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Περι τιμης μεταχειρισμενων iphone 5s την γνωμη σας


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
163 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#121   eliasplatsis

eliasplatsis

    iPH newbie

  • 32 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 26/11/2014 - 20:35

Αφού τόση ωρα λες λες και σου λέμε πως έχεις άδικο . Αν θες εσυ παρτο απο όπου θες αλλα μην μπαίνεις και λες πως ειναι "καλύτερα" με τον οποιοδήποτε τροπο.

Δηλαδή τόση ώρα εσύ αυτό έχεις καταλάβει? Γιατί δεν μπορείτε να καταλάβετε για ποιό λόγο έχω σχολιάσει αυτό το τόπικ αλήθεια? Το όλο θέμα μου ήταν:

 

1) Το οτι κατα την γνώμη μου ο καθένας μπορεί να πουλάει όσο θέλει και να πουλάει βάση της αξίας απόκτησης της συσκευής χωρίς να κατακρίνεται...

2) Το οτι θέλω να ξέρω απο που προέρχεται η συσκευή που πληρώνω (πες το κόλλημα, πες το όπως θές) 700 ευρώ δίνω και σόρρυ κιόλα για το δικαίωμα που έχω να γνωρίζω.

 

Προφανώς δεν διάβασες τα πρώτα που ποστ ή ίσως να μην κατάλαβες σωστά.

 

Πουθενά δεν αναφέρω το ότι το ''Ελληνικό'' είναι καλύτερο απο το ξένο. Απλά αυτό που αγοράζω απο εδώ ξέρω οτι είναι απο ''εδώ''.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#122   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 26/11/2014 - 20:39

Δηλαδή τόση ώρα εσύ αυτό έχεις καταλάβει? Γιατί δεν μπορείτε να καταλάβετε για ποιό λόγο έχω σχολιάσει αυτό το τόπικ αλήθεια? Το όλο θέμα μου ήταν:

 

1) Το οτι κατα την γνώμη μου ο καθένας μπορεί να πουλάει όσο θέλει και να πουλάει βάση της αξίας απόκτησης της συσκευής χωρίς να κατακρίνεται...

2) Το οτι θέλω να ξέρω απο που προέρχεται η συσκευή που πληρώνω (πες το κόλλημα, πες το όπως θές) 700 ευρώ δίνω και σόρρυ κιόλα για το δικαίωμα που έχω να γνωρίζω.

 

Προφανώς δεν διάβασες τα πρώτα που ποστ ή ίσως να μην κατάλαβες σωστά.

 

Πουθενά δεν αναφέρω το ότι το ''Ελληνικό'' είναι καλύτερο απο το ξένο. Απλά αυτό που αγοράζω απο εδώ ξέρω οτι είναι απο ''εδώ''.

 

Δεν θα σου πω πόσο άδικο έχεις για το "εδώ". Θα σου πω να κάτσεις να διαβάσεις περιστατικά εγγυήσεων από παρόχους κι από infoquest για να καταλάβεις ότι το "εδώ" δε σε συμφέρει.


Αναρτημένη εικόνα


#123   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 26/11/2014 - 20:40

Σου έκανε quote ο συμφορουμιτης, ειμαι απο κινητό και δεν μπορώ να το κάνω. ΕΣΥ πάρε απο θες αλλα μην γενικευεις τωρα την "ιδιοτροπία" σου.

#124   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 26/11/2014 - 20:40

Δεν υπαρχει "ελληνικο" iphone. Μη το γραφετε στις αγγελιες γιατι ορισμενοι νομιζουν οτι φτιαχνεται κατω απο την Ακροπολη και προβαινουν σε αγορες με μετρητα χωρις παζαρια. Δεν ειναι δικαιο για μας που θελουμε να πουλησουμε τα "αλλοδαπα".

You'll Never Walk Alone


#125   azaleea

azaleea

    iPH Master

  • 6.730 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 26/11/2014 - 20:41

Από αναφορές εδώ μέσα μια χαρά τη δέχονται πλέον. Άσε που ελέω Infoquest, δε χρειάζεται καν να ασχοληθείς με τον πωλητή. Και η Infoquest τη δέχεται χωρίς κιχ.

 

Δε μου απαντάς το γιατί να ξέρεις από που εισάγεται. Το που παράγεται να το καταλάβω. Το αν εισάγεται νόμιμα επίσης. Το από που γιατί?

Για το αυτοκίνητό σου που είπες, ξέρεις που κατακευάστηκε και ποιός το εισήγαγε. Ξέρεις από ποιά χώρα της Ευρώπης το εισήγαγε? Γιατί τα περισσότερα δεν έχουν χώρα εισόδου την Ελλάδα. Πάνε πρώτα αλλού.

 

Δεν λένε από που θα είναι γιατί δεν ξέρουν. Απλό. Εμένα μου έχουν στείλει αντάπτορα γιατί νόμιζαν ότι ήταν αγγλικό και τελικά είχε κανονική πρίζα ήταν από Γερμανία.

 

Το αν πάει άκλαφτο είναι θέμα του πωλητή. Αν θέλει να ικανοποιήσει την κ@βλα του και να το βάλει ψηλά δεν μπορεί να του πει κανείς τίποτα. Αν δε βρει μπορεί είτε να το κρατήσει, είτε να το ρίξει.

 

Οφειλει να ασχοληθει ο πωλητης, αφου αυτος ειναι που εχει πληρωθει

Τεσπα

 

Δικαιωμα μου ειναι να ενημερωθω

Οπως επισης, οταν θα παρω μια απαντηση, καλη τη πιστη, θα δεχτω του λογου το αληθες

 

Δεν ξερουν ;;

οκ...

 

Ετσι ειναι



#126   azaleea

azaleea

    iPH Master

  • 6.730 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 26/11/2014 - 20:43

Δεν υπαρχει "ελληνικο" iphone. Μη το γραφετε στις αγγελιες γιατι ορισμενοι νομιζουν οτι φτιαχνεται κατω απο την Ακροπολη και προβαινουν σε αγορες με μετρητα χωρις παζαρια. Δεν ειναι δικαιο για μας που θελουμε να πουλησουμε τα "αλλοδαπα".

:D :D

 

Κι αν βρεθει κανενα αιγυπτιακο ποδι ; εδω σε θελω...



#127   eliasplatsis

eliasplatsis

    iPH newbie

  • 32 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 26/11/2014 - 20:44

Δεν υπαρχει "ελληνικο" iphone. Μη το γραφετε στις αγγελιες γιατι ορισμενοι νομιζουν οτι φτιαχνεται κατω απο την Ακροπολη και προβαινουν σε αγορες με μετρητα χωρις παζαρια. Δεν ειναι δικαιο για μας που θελουμε να πουλησουμε τα "αλλοδαπα".

Δεν υπάρχει εννοείται Ελληνικό iphone παραγωγής, υπάρχει όμως Ελληνικής εισαγωγής. Αυτό.

 

Αν δεν κάνω λάθος και η azaleea εκφαίρει την ίδια άποψη με μένα αλλά όλοι σε μένα πέσατε να με φάτε! :P



#128   SYC

SYC

    iPH User

  • 158 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:syc21

Δημοσίευση 26/11/2014 - 20:46

Ενδιαφέρον θέμα για όσους θέλουν ν' αγοράσουν κάτι μεταχειρισμένο.
Ο κανόνας είναι:
Βήμα 1:
Από την αξία του καινούριου(την πιο φτηνή τιμή του) αφαιρούμε τον Φ.Π.Α. ( δεν ενδιαφέρεται κανείς πόσα έδωσε ο πωλητής όταν το αγόρασε)
Βήμα 2:
Αμέσως μετά την αγορά οποιουδήποτε ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΙΚΟΥ προϊόντος χάνεται το 20% της αξίας του (απλά γιατί πλέον δεν είναι του κουτιού-σφραγισμένο)
Βήμα 3:
Ανάλογα τις τυχόν φθορές που έχει υποστεί αφαιρείται ποσοστό ακαθόριστο από τον κανόνα αλλά βάση εκτίμησης αγοραστή και πωλητή. Σε άλλη περίπτωση το βήμα αυτό παραλείπεται.
Τέλος με το ανάλογο παζάρι καταλήγουμε στην τιμή που συμφωνούν τα δυο μέρη.
Σημείωση: παρελκόμενα, αξεσουάρ, αναβαθμίσεις δεν συνιστούν υπεραξία στο προς πώληση αντικείμενο και είτε αφαιρούνται πριν την πώληση είτε δίνονται ΔΩΡΕΑΝ με το αντικείμενο.

Προσωπικά με αυτόν τον κανόνα κάνω τις αγορές μου πάντα και αν δεν γίνεται αποδεκτός απλά δεν κάνω την συναλλαγή
Βέβαια υπάρχουν και εξαιρέσεις στον κανόνα που άπτονται σε ιδιαιτερότητες συνθηκών,αναγκών,περιστάσεων που σαν αστάθμητοι παράγοντες δεν μπορούν να περιγράφουν.

Τελευταία επεξεργασία από: SYC, 26/11/2014 - 20:47


#129   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 26/11/2014 - 20:47

Συμφωνα με τα λεγομενα των παραπανω, να δεις την πιο φθηνη τιμη στα σκρουτζομαγαζα (ασχετα με το ποσο σε χρεωνει ο γερμανος)

624€ 5S 64GB Skroytz

812€ iPhone 6 64GB

 

Mια χαρά ωραία.



#130   Stratos441

Stratos441

    iPH Enthousiast

  • 361 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 26/11/2014 - 20:50

Και για να αναφέρω παράδειγμα φίλου που αγόρασε το 5S 1 μήνα μετά απο μένα περίπου 150 ευρώ φθηνότερα... Επειδή δεν είμαστε όλοι απο Αθήνα όπως εγώ που ζώ στην Χαλκίδα και δεν έχουμε την ευκολία να είμαστε στο κατάστημα αυτοπροσώπως, έτσι το παρήγγειλε όπως και πολλοί άλλοι και του ήρθε με το πριζάκι το 3πλό... Βάζουμε το ΙΜΕΙ και βλέπουμε χώρα εισαγωγής Αγγλία... Κανένα πρόβλημα ως εδώ... Αλλά το παλικάρι έπρεπε να τρέξει να αγοράσει και να δώσει έστω 2-3 ευρώ για να πάρει αντάπτορα... Γιατί να γίνει αυτό και να μην έχει έστω ενημερωθεί κατα την αγορά του? Και γιατί να δώσει αυτά τα 2 ευρώ? Θα μου πείς έδωσε 600 για να το αγοράσει και τον πείραξε αυτό? Κι όμως αυτό ήταν ελλειπής ενημέρωση κατα την γνώμη.

Το γεγονός ότι πολλοί εδώ μέσα έχουν ΠΡΟ-πληρώσει τις συσκευές τους και ακόμα "οι επίσημοι" τους έχουν στο περίμενε πως το χαρακτηρίζεις;

Η "ελλειπής ενημέρωση" που αναφέρεις παραπάνω για ένα ανταπτοράκι των 2 ευρώ, σε τί θα αντιστοιχούσε σ' αυτή την περίπτωση;



#131   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 26/11/2014 - 20:50

Δηλαδή τόση ώρα εσύ αυτό έχεις καταλάβει? Γιατί δεν μπορείτε να καταλάβετε για ποιό λόγο έχω σχολιάσει αυτό το τόπικ αλήθεια? Το όλο θέμα μου ήταν:

 

1) Το οτι κατα την γνώμη μου ο καθένας μπορεί να πουλάει όσο θέλει και να πουλάει βάση της αξίας απόκτησης της συσκευής χωρίς να κατακρίνεται...

2) Το οτι θέλω να ξέρω απο που προέρχεται η συσκευή που πληρώνω (πες το κόλλημα, πες το όπως θές) 700 ευρώ δίνω και σόρρυ κιόλα για το δικαίωμα που έχω να γνωρίζω.

 

Προφανώς δεν διάβασες τα πρώτα που ποστ ή ίσως να μην κατάλαβες σωστά.

 

Πουθενά δεν αναφέρω το ότι το ''Ελληνικό'' είναι καλύτερο απο το ξένο. Απλά αυτό που αγοράζω απο εδώ ξέρω οτι είναι απο ''εδώ''.

Στο 1 έχεις απόλυτο δίκιο.

 

Θα ήμουν 1000% μαζί σου αν έλεγες το δίνω 700 ευρώ γιατί ΕΤΣΙ ΓΟΥΣΤΑΡΩ.

 

Αλλά το να λες πράγματα ανυπόστατα (στα έκανα quote λίγο παραπάνω) και να προσπαθείς να αποδείξεις πράγματα που δεν ισχύουν δεν είναι ΟΚ.

 

Στο 2 επιμένω ότι δεν έχεις κάνεναν λόγο να ξέρεις από που προέρχεται εφόσον είναι απόλυτα λειτουργική και έχεις απόδειξη ελληνικού καταστήματος με το ελληνικό του ΑΦΜ επάνω.

 

Η νομοθεσία έτσι όπως έιναι στην ουσία βαφτίζει ελληνικό σύμφωνα με τη δική σου λογική οποιοδήποτε τηλέφωνο πωλείται με απόδειξη εντός Ελλάδος.

 

Και η Apple με τη σειρά της το δέχεται απόλυτα.

 

Δε μας έχεις πει τόση ώρα λοιπόν γιατί θέλεις να είναι από εδώ ή γιατί θέλεις να ξέρεις από που είναι γενικά?

 

Τέλος, αν απλά θέλεις να ξέρεις προέλευση, δεν είναι ανάγκη να δίνεις +200, μπορείς με 1-2 ευρώ να μάθεις από που προέρχεται. Υπάρχουν υπηρεσίες που το κάνουν αυτό.

 

 

Δεν υπάρχει εννοείται Ελληνικό iphone παραγωγής, υπάρχει όμως Ελληνικής εισαγωγής. Αυτό.

 

Αν δεν κάνω λάθος και η azaleea εκφαίρει την ίδια άποψη με μένα αλλά όλοι σε μένα πέσατε να με φάτε! :P

Καλώς ή κακώς (και μιλάω για εμένα προσωπικά) ξέρω ότι η Azaleea δεν έχει κάποιο όφελος από την επιμονή της αυτή. Για εσένα δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά καθώς δεν σε γνωρίζω...



#132   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 26/11/2014 - 20:52

Skroutz rulez! lol

http://www.phonegall...ef=bestprice.gr

You'll Never Walk Alone


#133   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 26/11/2014 - 20:54

Χαχαχα αντί για 636!!! Κάποιος τα έπινε όταν πέρναγε τιμές!



#134   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 26/11/2014 - 20:57

Επειδή κάποιοι μάλλον δεν γνωρίζετε ή έχετε μπερδευτεί κάπως ας τα πάρουμε από την αρχή.

 

1. Όντως οποιοδήποτε προιόν έχει διακινηθεί στην Ε.Ε. πρέπει να συνοδεύεται από 2ετή εγγύηση.

2. Σε όλα τα προιόντα έτσι και στα iPhone υπάρχουν παραεισαγωγές. Σε αυτά ΔΕΝ τα καλύπτει ο επίσημος αντιπρόσωπος εκτός κι αν έχει συμφωνήσει αλλιώς με τον (παρα)εισαγωγέα. Αυτό ισχύει και για άλλα προιόντα όπως εξαρτήματα, TV,  συσκευές, έως λέβητες,  κλπ.

3. Την υποχρέωση της εγγύησης την έχει 100% ο εισαγωγέας (αν έχει κάνει κάποια συμφωνία με την επίσημη αντιπροσωπία καλώς).

4. Αυτός είναι και ο λόγος που πολλά skroutzομάγαζα γράφουν Ε.Ε. για να καταλάβεις ότι την εγγύηση στην δίνουν αυτοί με ότι κι αν σημαίνει.

5. Ας ξαναδιαβάσουν κάποιοι την σχετική νομοθεσία αλλά και τις δηλώσεις της apple.


Τελευταία επεξεργασία από: alej, 26/11/2014 - 20:59


#135   eliasplatsis

eliasplatsis

    iPH newbie

  • 32 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 26/11/2014 - 20:57

Στο 1 έχεις απόλυτο δίκιο.

 

Θα ήμουν 1000% μαζί σου αν έλεγες το δίνω 700 ευρώ γιατί ΕΤΣΙ ΓΟΥΣΤΑΡΩ.

 

Αλλά το να λες πράγματα ανυπόστατα (στα έκανα quote λίγο παραπάνω) και να προσπαθείς να αποδείξεις πράγματα που δεν ισχύουν δεν είναι ΟΚ.

 

Στο 2 επιμένω ότι δεν έχεις κάνεναν λόγο να ξέρεις από που προέρχεται εφόσον είναι απόλυτα λειτουργική και έχεις απόδειξη ελληνικού καταστήματος με το ελληνικό του ΑΦΜ επάνω.

 

Η νομοθεσία έτσι όπως έιναι στην ουσία βαφτίζει ελληνικό σύμφωνα με τη δική σου λογική οποιοδήποτε τηλέφωνο πωλείται με απόδειξη εντός Ελλάδος.

 

Και η Apple με τη σειρά της το δέχεται απόλυτα.

 

Δε μας έχεις πει τόση ώρα λοιπόν γιατί θέλεις να είναι από εδώ ή γιατί θέλεις να ξέρεις από που είναι γενικά?

 

Τέλος, αν απλά θέλεις να ξέρεις προέλευση, δεν είναι ανάγκη να δίνεις +200, μπορείς με 1-2 ευρώ να μάθεις από που προέρχεται. Υπάρχουν υπηρεσίες που το κάνουν αυτό.

Ωραία θα σου απαντήσω απλά όπως προτιμάς εσύ όπως ανέφερες...

 

Γουστάρω ''Ελληνικό" iphone γιατί πληρώνω και ξέρω τι έχω πριν καν ακόμα το ανοίξω.

 

Και φυσικά δεν δουλεύω σε κανένα πάροχο ή κατάστημα για να σου φύγουν τυχόν υποψίες... (όχι πως θα με πιστέψεις αλλα λέμε τώρα)


Τελευταία επεξεργασία από: eliasplatsis, 26/11/2014 - 20:59


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες