Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* - - - - 4 ψήφοι

Κάτι πρέπει να γίνει με το θέμα του offtopic στο site


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
58 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   giorgos_rou

giorgos_rou

    iPH Contributor

  • 1.402 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 09/01/2015 - 01:08

Καταρχάς θα ξεκινήσω επισημαίνοντας ότι τα παρακάτω δε γράφονται με καμία δόση ειρωνίας, παρά μόνο μετά από παρατηρήσεις που έχουν γίνει από μέρους μου.

 

Είμαι μέλος στο site από το 2009 και αυτό που βλέπω είναι ότι κάθε μέρα το θέμα του offtopic βγαίνει περισσότερο εκτός ελέγχου. Σαν παράδειγμα θέτω ότι υπάρχουν 2 θέματα σχετικά με iPhones, τα οποία, αν και έχουν ένα συγκεκριμένο τίτλο, έχουν ένα περιεχόμενο που ξεκινά από εντυπώσεις από iPhone 6/+ και πιάνει θέματα καθημερινής ζωής των χρηστών, που δεν έχουν ουδεμία σχέση με το thread. Χρήστες ξεκινούν λάθος θέματα σε λάθος τμήματα του forum και αντί να γίνει μετακίνηση ή διαγραφή, υπάρχει απάντηση στις ερωτήσεις και σε πολλές περιπτώσεις περισσότερο offtopic. Σε θέματα οδηγούς, που θα έπρεπε να είναι κλειδωμένα κατ' εμέ γιατί ο σκοπός είναι απλά εξυπηρετικός κι όχι βοηθητικός, οι χρήστες γράφουν τα προβλήματα που έχουν, αν και η λύση είτε βρίσκεται στο OP, είτε βρίσκεται με λίγο search

 

Το καταλαβαίνω ότι ο όγκος δουλειάς είναι μεγάλος για τους διαχειριστές, καλώς ή κακώς το IPH είναι μεγάλο και γνωστό site (κι έτσι εύχομαι να μείνει), επίσης καταλαβαίνω ότι είναι εύκολα τα πράγματα αν είσαι έξω από το χορό, αλλά πραγματικά πρέπει να γίνει κάτι με αυτό το πρόβλημα. Είναι αντιαισθητικό και πολύ κουραστικό να είναι όλα τόσο μπερδεμένα και να μη ξέρεις τι να ψάξεις πού.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 09/01/2015 - 01:53

Κάτω δεξιά από το κάθε ποστ υπάρχει το κουμπί της αναφοράς.

 

Μπορείτε να το χρησιμοποιείτε και να επισημαίνετε ότι θεωρείται λάθος.

 

Όπως καταλαβαίνετε δεν γίνεται να είμαστε 24/7 πάνω από έναν υπολογιστή και να ελέγχουμε μέχρι και το τελευταίο σας σημείο στίξης.



#3   giorgos_rou

giorgos_rou

    iPH Contributor

  • 1.402 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 09/01/2015 - 02:01

Κάτω δεξιά από το κάθε ποστ υπάρχει το κουμπί της αναφοράς.

 

Μπορείτε να το χρησιμοποιείτε και να επισημαίνετε ότι θεωρείται λάθος.

 

Όπως καταλαβαίνετε δεν γίνεται να είμαστε 24/7 πάνω από έναν υπολογιστή και να ελέγχουμε μέχρι και το τελευταίο σας σημείο στίξης.

 

Δε νομίζω ότι η τελευταία πρόταση ήταν απαραίτητη όταν επεσήμανα στην αρχή ότι δεν γράφω κάτι με τόνο ειρωνικό και στο τέλος ότι κατανοώ το φόρτο εργασίας, παρ' όλα αυτά μάλλον τα διάβασες πολύ γρήγορα και εκτός αυτού αναφέρεσαι σε κάτι διαφορετικό. Κάνω λόγο για τα offtopics κι όχι για τον υφολογικό/συνταξιολογικό χαρακτήρα των μηνυμάτων (αν αναφερόμουν σε αυτόν ακόμη θα διάβαζες το OP).

 

Λυπάμαι, αλλά δεν είναι δυνατό να πατώ 100 φορές την ημέρα το κουμπί της αναφοράς και δεν είμαι καν υποχρεωμένος, όταν το προσωπικό του site είναι παραπάνω από επαρκές και καταρτισμένο (θεωρητικά) στο να επιβάλλει την αρμόζουσα τάξη κι όταν κοινότητες με περισσότερα θέματα και περισσότερους χρήστες προβάλλουν ένα καθαρότερο και αρτιότερο αποτέλεσμα. Από τα 1.000.000 (πλασματικοί αριθμοί) posts σε ένα συγκεκριμένο θέμα, με τα δεδομένα αυτής της στιγμής τα 500.000 μηνύματα του νήματος είναι offtopic. Αυτό δε σημαίνει ότι 500.000 άλλοι χρήστες θα το αναφέρουν με την ελπίδα να διορθωθεί και τη γνώση ότι αύριο θα συμβεί πάλι το ίδιο. Είναι καθαρά δουλειά των συντονιστών.

 

Ό,τι έγραψα δε το έγραψα ούτε για να κράξω, ούτε για να κοροϊδέψω, ούτε επειδή έχω μεταμεσονύκτια όρεξη για καυγά, παρά μόνο επειδή είναι κρίμα τέτοιο site να χαντακώνεται από τέτοια πράγματα.



#4   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.704 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 09/01/2015 - 04:27

Έχεις δίκιο σε αυτό που αναφέρεις αλλά δυστυχώς δεν μπορούμε να είμαστε πάνω από έναν υπολογιστή όλη μέρα και να καθαρίσουμε post κλπ. Όπως πολύ καλά γνωρίζεις πλέον το iphonehellas αριθμεί παρά πολλά μέλη και η δουλειά των συντονιστών γίνεται ακόμα δυσκολότερη. Θυμάμαι πριν γίνω mod έλεγα ότι γιατί δεν σβήνουν τα άκυρα μηνύματα; Μόλις όμως έγινα κατάλαβα πόση δουλειά υπήρχε πίσω από αυτό.

Και κάτι ακόμα που με "θλίβει" είναι ότι πολλά μέλη δεν έχουν την στοιχειώδη σκέψη να σκεφτούν να μην γράφουν όπου να ναι και έτσι γίνεται ακόμα δυσκολότερο το έργο μας.

Τελευταία επεξεργασία από: Paris1986, 09/01/2015 - 12:44
Διόρθωση λέξης.


#5   vanni

vanni

    iPH Contributor

  • 1.599 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 09/01/2015 - 10:08

Θα μπορούσε τότε πολύ απλά και πολιτισμένα οι συντονιστές να προτείνετε στους διαχειριστές να γίνει πρόταση στο να αυξηθούν οι συντονιστές  και να μην χρειάζεται να είστε πάνω από έναν υπολογιστή 24/7


Please Before You Ask A Question Use Google You'll See It Will Be Your Best Friend


#6   KostasKor

KostasKor

    iPH Contributor

  • 1.896 μηνύματα
  • Twitter:@kostasspil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 09/01/2015 - 10:16

Θα μπορούσε τότε πολύ απλά και πολιτισμένα οι συντονιστές να προτείνετε στους διαχειριστές να γίνει πρόταση στο να αυξηθούν οι συντονιστές  και να μην χρειάζεται να είστε πάνω από έναν υπολογιστή 24/7

Ή αυτό, ή όπως είπε ο TS οι οδηγοί να ναι κλειδωμένα νήματα.



#7   giorgos_rou

giorgos_rou

    iPH Contributor

  • 1.402 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 09/01/2015 - 11:55

Χαίρομαι που υπάρχουν άτομα που συμφωνούν μαζί μου και χαίρομαι περισσότερο που υπάρχει συντονιστής και συμφωνεί, επίσης.

 

Εγώ πρότεινα στο OP να κλειδώσουν οι οδηγοί, παρακάτω προτάθηκε η αύξηση του προσωπικού. Δε νομίζω ότι είναι και το ευκολότερο πράγμα, όμως και τότε, με την προσπάθεια απαγόρευσης greeklish το εγχείρημα κάθε άλλο παρά εύκολο ήταν και πλέον όλοι γράφουν με ελληνικά. Όλα γίνονται και οργάνωση μπορεί να υπάρξει. Είναι πραγματικά τέρμα ενοχλητικό να μπαίνω στο topic με τις θήκες και να βλέπω posts για αυτονομία μπαταρίας και για τη συνυφάδα της Τασούλας που πήρε το ασημί αντί για το χρυσό επειδή δε της άρεσε το χρώμα. Δηλαδή το θέμα είναι εκτός ελέγχου.



#8   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 09/01/2015 - 17:35

Αν σε ενοχλεί πατάς το report και το φτιάχνουμε.

Κανένας εν ενεργεία mod δε διαβάζει απ όσο ξέρω όλα τα topic για να ψάξει για off topic.

 

Αν σβήσουμε κανενός το post πέφτει να μας φάει ότι με λογοκρίνεται κτλ, αν δε σβήσουμε μας λέτε για τα offtopic.

Δεν είμαστε παιδάκια να παίζουμε με το τι θέλει ο καθένας. Αν κάτι είναι εξόφθαλμα εκτός βγαίνει και το δούμε(βασική προϋπόθεση).

 

Αν πάλι δεν έχεις την όρεξη να πατάς το report όπου βλέπεις πρόβλημα, ΔΕΝ δικαιούσαι να διαμαρτύρεσαι.

 

Επίσης δε θεωρώ ότι υπάρχει τόσο μεγάλο πρόβλημα με offtopic.Που να δείτε αλλού.


Αναρτημένη εικόνα


#9   giorgos_rou

giorgos_rou

    iPH Contributor

  • 1.402 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 09/01/2015 - 18:03

Αν σε ενοχλεί πατάς το report και το φτιάχνουμε.
Κανένας εν ενεργεία mod δε διαβάζει απ όσο ξέρω όλα τα topic για να ψάξει για off topic.

Αν σβήσουμε κανενός το post πέφτει να μας φάει ότι με λογοκρίνεται κτλ, αν δε σβήσουμε μας λέτε για τα offtopic.
Δεν είμαστε παιδάκια να παίζουμε με το τι θέλει ο καθένας. Αν κάτι είναι εξόφθαλμα εκτός βγαίνει και το δούμε(βασική προϋπόθεση).

Αν πάλι δεν έχεις την όρεξη να πατάς το report όπου βλέπεις πρόβλημα, ΔΕΝ δικαιούσαι να διαμαρτύρεσαι.

Επίσης δε θεωρώ ότι υπάρχει τόσο μεγάλο πρόβλημα με offtopic.Που να δείτε αλλού.


Αν υπήρχαν κανόνες που να απαγορευόταν το offtopic δε θα υπήρχε παράπονο για λογοκρισία. Είναι λογικό να υπάρχει όταν γινεται μεμονωμένα.
Παιδάκια δεν είστε αλλά με τέτοιο υφάκι που έχεις μπορείς να θεωρηθείς άνετα. Το ότι δεν έχω την όρεξη να αναφέρω κάθε τέταρτο από δυο μηνύματα δε σημαίνει ότι δεν έχω δικαίωμα να διαμαρτυρομαι. Σημαίνει ότι δεν είμαι υποχρεωμένος να κάνω τη δουλειά για την οποία διαλέχθηκες εσύ και είναι πρόβλημά σου τι ώρες μπαίνεις και τι ποιότητας δουλειά κάνεις. Εγώ σαν απλός χρήστης παραθέτω αυτό που παρατηρώ και προτάσεις για περιορισμό του προβλήματος.

#10   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 09/01/2015 - 18:07

Αν υπήρχαν κανόνες που να απαγορευόταν το offtopic δε θα υπήρχε παράπονο για λογοκρισία. Είναι λογικό να υπάρχει όταν γινεται μεμονωμένα.
Παιδάκια δεν είστε αλλά με τέτοιο υφάκι που έχεις μπορείς να θεωρηθείς άνετα. Το ότι δεν έχω την όρεξη να αναφέρω κάθε τέταρτο από δυο μηνύματα δε σημαίνει ότι δεν έχω δικαίωμα να διαμαρτυρομαι. Σημαίνει ότι δεν είμαι υποχρεωμένος να κάνω τη δουλειά για την οποία διαλέχθηκες εσύ και είναι πρόβλημά σου τι ώρες μπαίνεις και τι ποιότητας δουλειά κάνεις. Εγώ σαν απλός χρήστης παραθέτω αυτό που παρατηρώ και προτάσεις για περιορισμό του προβλήματος.

Υπάρχει κανόνας που απαγορεύει το offtopic. Μένει να βάλουμε και ποινή απαγχονισμού σε όποιον το κάνει.

Το ποιος είναι παιδάκι ή όχι φαίνεται από τις απαιτήσεις που έχει όταν κάτι του παρέχεται ΔΩΡΕΑΝ. Όταν κάτι είναι ΔΩΡΕΑΝ δεν μπορείς να έχει απαιτήσεις λοιπόν, εκτός και πληρώνεις και δεν το έχω καταλάβει οπότε με δουλεύουνε κι εμένα που ασχολούμαι τσάμπα.

 

Ούτε εγώ έχω όρεξη να διαβάζω 1000άδες posts και να σβήνω ότι δεν μ αρέσει γιατί πολύ απλά δεν θα έχω προσωπική ζωή. Αν θέλεις σου παραχωρώ τη θέση μου να το κάνεις.


Αναρτημένη εικόνα


#11   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 09/01/2015 - 18:17

Αυτό που ορισμένοι έχουν "απαιτήσεις" απο άτομα που κάνουν ο,τι κάνουν αφιλοκερδώς γιατί πολύ απλά το γουστάρουν, με ξεπερνάει.

 

Πόσω μάλλον όταν για αυτές τις απαιτήσεις δεν έχουν δώσει ευρώ.

 

Τόοοοοσο μεγάλο πρόβλημα με τα Offtopics και 'γω θεωρώ πως δεν υπάρχει. Και δεν υπάρχει γιατί ασχολούμαστε, όσο μπορεί ο καθένας.

 

Σε μεγάλα Topics απο την άλλη το να μεταφέρεις και να σβήνεις δεν είναι πάντα η λύση. Χάνεται η ροή.

 

Όσο για τους οδηγούς αυτή την ιδιότητα έχουν να βοηθάνε. Με το να τα κλειδώσεις θα έχεις 20+ νέα Topic.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#12   giorgos_rou

giorgos_rou

    iPH Contributor

  • 1.402 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 09/01/2015 - 19:53

Ειλικρινά είστε οι πιο αγενείς mods που έχω δει ποτέ.

 

Το ότι δε πληρώνεσαι για κάποιο πόστο δεν αναιρεί τυχόν υποχρεώσεις που έρχονται με το προαναφερθέν. Δεν είναι "απαίτηση" να ζητάμε ένα καθαρότερο site από τα άτομα που φέρουν τον τίτλο του συντονιστή και διαλέχθηκαν για αυτή τη δουλειά. Είμαι συντάκτης σε μεγάλο τεχνολογικό site και δε πληρώνομαι, δε σημαίνει ότι θα γράφω όπως θέλω κι αν μέλος μου υποδείξει κάτι θα εκνευριστώ.

 

Όσο για το offtopic και το ότι θεωρείτε ότι δεν υπάρχει θέμα είναι αστείο. Περάστε μια βόλτα από τα μεγάλα topics, δείτε και αναθεωρήστε.

 

Ειλικρινά δε καταλαβαίνω γιατί τρώω τόση λάσπη όταν επεσήμανα καθαρότατα στο op ότι καταλαβαίνω το φόρτο σας.



#13   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 09/01/2015 - 20:01

Ε ναι είμαι αγενής γιατί λέω την άποψή μου. 

Εσύ ως "απλό" μέλος όμως που τη λες έχεις το ακαταλόγιστο και μπορείς να λες ότι θέλεις, να μη σε χάσουμε από πελάτη(κι ας μην πληρώνεις ;) )..


Αναρτημένη εικόνα


#14   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 09/01/2015 - 20:17

Ειλικρινά είστε οι πιο αγενείς mods που έχω δει ποτέ.

 

Το ότι δε πληρώνεσαι για κάποιο πόστο δεν αναιρεί τυχόν υποχρεώσεις που έρχονται με το προαναφερθέν. Δεν είναι "απαίτηση" να ζητάμε ένα καθαρότερο site από τα άτομα που φέρουν τον τίτλο του συντονιστή και διαλέχθηκαν για αυτή τη δουλειά. Είμαι συντάκτης σε μεγάλο τεχνολογικό site και δε πληρώνομαι, δε σημαίνει ότι θα γράφω όπως θέλω κι αν μέλος μου υποδείξει κάτι θα εκνευριστώ.

 

Όσο για το offtopic και το ότι θεωρείτε ότι δεν υπάρχει θέμα είναι αστείο. Περάστε μια βόλτα από τα μεγάλα topics, δείτε και αναθεωρήστε.

 

Ειλικρινά δε καταλαβαίνω γιατί τρώω τόση λάσπη όταν επεσήμανα καθαρότατα στο op ότι καταλαβαίνω το φόρτο σας.

Είμαστε η ντροπή των "συντονιστών". Απαράδεκτοι επειδή δε γράφουμε αυτά που θες εσύ να διαβάζεις. Χίλια συγγνώμη.

 

Οι συγκεκριμένες υποχρεώσεις όπως λες έχουν όρια. Για πολλούς και διάφορους λόγους. Και το υποχρεώσεις βαλ'το και αυτό σε εισαγωγικά.

 

Καθήκοντα το λες. Υποχρεώσεις όχι.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#15   giorgos_rou

giorgos_rou

    iPH Contributor

  • 1.402 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 09/01/2015 - 20:26

Καλώς.

 

Εγώ απλά επέστησα την προσοχή εκεί που έπρεπε, αν δε θεωρείται από πλευρά σας χρήζον τότε εννοείται ότι δεν υπάρχει θέμα.

Απλά σα συμβουλή εννοείται επίσης το ότι μέχρι το iPH να γίνει σοβαρό site με τέτοια διαχείριση θα υπάρξει ακόμη πολύς δρόμος. Όταν διευθετηθούν θέματα όπως τα offtopics, ο αριθμός του προσωπικού που, αποδεικτικώς, είναι μικρός για τις ανάγκες του site και πολλά άλλα, τότε θα ανεβεί και η ποιότητα του site. Μέχρι τότε η σελίδα απλά παραμένει ένας fanboyish, ενημερωτικός ιστότοπος.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες