Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

[Solved] Βοηθεια για απατη εισαγωγης iPhone 6 απο μεγαλη ελληνικη εταρεια ηλεκτρικων ειδων


Η καλύτερη απάντηση

Larsad , 24/02/2015 - 07:47

Ενταξει παιδια. Ο Κωτσοβολος μου εδωσε καινουριο ελληνικο iphone το οποιο μεχρι στιγμης δουλευει μια χαρα απλα δεν το εγραψα γιατι εχω καποια αλλα προβληματα οικογενειακα. Ο προμηθευτης εφταιγε μαλλον και οχι ο ιδιος ο Κωτσοβολος. Σας ευχαριστω ολους
Δείτε το πλήρες μήνυμα


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
318 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#196   astalavista

astalavista

    iPH Enthousiast

  • 357 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 10/02/2015 - 12:17

Nαι η Verizon δουλεύει σε CDMA αλλά η Apple δεν διαθέτει καθαρά CDMA μοντέλα. 

 

Όλα πια παίζουν με SIM & Λειτουργία CDMA.

πάντα έτσι ήταν. τα μοντέλα της βεραιζον είναι και gsm και cdma



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#197   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 10/02/2015 - 12:18

Όταν επί μήνες εξηγείς στον έναν τι γίνεται, το καταλαβαίνει αυτός. Μετά έρχεται άλλος μετά από 1 ποστ μη έχοντας διαβάσει πριν, πάλι τα ίδια. 

Και συνεχίζεται η ιστορία αυτή προς ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ όλου του φόρουμ γιατί περνιέται μια αντίληψη ότι το τοπίο είναι θόλο, ενώ δεν είναι καθόλου.

 

Κάποια στιγμή πρέπει να καταλάβει ο καθένας ότι δεν μπορεί να λέει ότι θέλει. So simple as that.

 

H ειρωνεία έγκειται στο αρχηγέ; Αν ναι τότε ζητάω συγγνώμη. 

Κι εγώ μπορώ να πω ότι είσαι εύθικτος τα μάλα.


Αναρτημένη εικόνα


#198   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 10/02/2015 - 12:19

πάντα έτσι ήταν. τα μοντέλα της  είναι και gsm και cdma

Όχι δεν ήταν πάντα έτσι. iPhone 4 και πίσω δεν είχαν κάρτα καν τα Verizon μοντέλα. Στο 4S είχε κάρτα αλλά ήταν κλειδωμένο.

Στο 5 της Verizon δούλευε σε GSM δίκτυα ενώ της Sprint οχι.


Αναρτημένη εικόνα


#199   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 10/02/2015 - 12:20

πάντα έτσι ήταν. τα μοντέλα της βεραιζον είναι και gsm και cdma

Δες το edit μου στο προηγούμενο post. 

 

Δεν ήταν πάντα έτσι επίσης, το iPhone 4 είχε καθαρό CDMA μοντέλο που δεν δεχόταν SIM. 

 

Τέλος πάντων, σε κάθε περίπτωση ΟΤΙ συσκευή και να πάρεις, απο τη στιγμή που είναι αγορασμένη απο Ελλάδα (ή γενικά Ευρώπη) ο πωλητής είναι υποχρεωμένος να σου παρέχει 2ετή εγγύηση.

 

Ακόμα και αν χρειαστεί να πάει αυτοπροσώπως στο Cupertino ή στην Foxcon για να σου φτιάξει τη συσκευή.


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#200   GeorgeTetziridis

GeorgeTetziridis

    iPH newbie

  • 34 μηνύματα
  • Twitter:@chaleaspower
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 10/02/2015 - 12:22

Τι εγινε τελικα με τον Larsad. Βγηκε ακρη?  (ελπιζω να μην ειμαι off topic  :D ) 

 

Κι εγω απο Κοτσω αγορασα και θα ηθελα να ξερω just in case .....



#201   astalavista

astalavista

    iPH Enthousiast

  • 357 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 10/02/2015 - 12:27

Δες το edit μου στο προηγούμενο post. 

 

Δεν ήταν πάντα έτσι επίσης, το iPhone 4 είχε καθαρό CDMA μοντέλο που δεν δεχόταν SIM. 

 

Τέλος πάντων, σε κάθε περίπτωση ΟΤΙ συσκευή και να πάρεις, απο τη στιγμή που είναι αγορασμένη απο Ελλάδα (ή γενικά Ευρώπη) ο πωλητής είναι υποχρεωμένος να σου παρέχει 2ετή εγγύηση.

 

Ακόμα και αν χρειαστεί να πάει αυτοπροσώπως στο Cupertino ή στην Foxcon για να σου φτιάξει τη συσκευή.

Σωστά.



#202   petros29

petros29

    iPH Hero

  • 4.323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 10/02/2015 - 14:44

Ρε πας καλα; 

 

Σας είπα ήδη, στο 5 δεν είχαν την κάμερα, Όλα τα αλλα τα είχαν, θα μπορούσαν να το διορθώσουν χωρίς να πληρώσω μια. Δεν το είχαν και θα έπρεπε να το στείλω Αμερική για αλλαγή.

 

Απλά τα πράγματα.

 

Στο US 6αρι δεν ξέρω πιο ανταλλακτικό δεν έχουν στην Ευρώπη.  Δεν δουλεύω στο genius bar! 

 

Ξεκολλήστε επιτέλους, καταντάει εκνευριστικό στο τέλος.

Φίλε ξεκόλλα με το 5...δεν κάναν επισκευές τότε, όχι ότι δεν ταίριαζε το ανταλλακτικό... Αυτό για τα ανταλλακτικά που σου είπαν δεν ισχύει 100%, τα μόνα τηλέφωνα που δεν είναι συμβατά τα ανταλλακτικά με άλλα είναι τα iphone 4 cdma κανενα άλλο. Όλα τα άλλα είναι απολύτως τα ίδια, μικροδιαφορές ίσως υπάρχουν στην πλακέτα.

Και εγώ έχω πάρει ανακατασκευασμένο 5C το οποίο ήταν κλειδωμένο σε ΑΤ&Τ και το είχα κάνει και unlock...και με την απόδειξη αλλαγής που μου δώσαν κέρδισα άλλον ένα χρόνο εγγύηση, ενώ αυτό που έστειλα ήθελε 1 μήνα για να τελειώσει...


Τελευταία επεξεργασία από: petros29, 10/02/2015 - 14:47


#203   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 10/02/2015 - 15:05

Τώρα ξύπνησες;; Καφεδάκι ήπιαμε, η όχι ακόμα; 

 

Όταν πιεις με το καλο, και διαβάσεις πάλι όλα τα ποστ μου, και τα κατανοήσεις, το ξανασυζητάμε. 

Μικρή διευκρίνιση: Μένω Γαλλια, και ινφοκουεστ δεν έχουμε. Οποτε ότι πρόβλημα υπάρχει μιλάμε κατευθείαν με Αππλ Στορ.


∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#204   h8breed

h8breed

    iPH Addict

  • 660 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 10/02/2015 - 17:16

Φίλε ξεκόλλα με το 5...δεν κάναν επισκευές τότε, όχι ότι δεν ταίριαζε το ανταλλακτικό... Αυτό για τα ανταλλακτικά που σου είπαν δεν ισχύει 100%, τα μόνα τηλέφωνα που δεν είναι συμβατά τα ανταλλακτικά με άλλα είναι τα iphone 4 cdma κανενα άλλο. Όλα τα άλλα είναι απολύτως τα ίδια, μικροδιαφορές ίσως υπάρχουν στην πλακέτα.
Και εγώ έχω πάρει ανακατασκευασμένο 5C το οποίο ήταν κλειδωμένο σε ΑΤ&Τ και το είχα κάνει και unlock...και με την απόδειξη αλλαγής που μου δώσαν κέρδισα άλλον ένα χρόνο εγγύηση, ενώ αυτό που έστειλα ήθελε 1 μήνα για να τελειώσει...

Είχα την εντύπωση οτι με το ανακατασκευασμένο παίρνεις +3 μήνες απ την ημερομηνία που τελείωνε η εγγύηση του προηγούμενου
Εισαι σίγουρος για 1 χρονο έξτρα ;
(Sorry για το off topic)

#205   nickolaou

nickolaou

    iPH Contributor

  • 1.100 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 10/02/2015 - 17:19

Λοιπόν στην Ελλάδα ζούμε δεν με νοιάζει τι κάνουν στα Apple Stores. 

Μόλις πήρα τηλέφωνο γιατί είναι εκνευριστικό όλο αυτό, δηλαδή να αμφισβητούμε πράγματα τα οποία έχουν ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΤΕΙ.

 

Πήρα τώρα την infoquest, ρώτησα αν καλύπτουν αμερικανικά iphones ΑΓΟΡΑΣΜΕΝΑ από Αμερική και μου είπε ναι κανονικά αλλά δώστε μου και το ΙΜΕΙ να δούμε αν όντως είστε εντός.

Έδωσα και το ΙΜΕΙ και μου είπε ναι έχετε 1 χρόνο εγγύησης ΚΑΝΟΝΙΚΑ(έχω iphone 6 plus από Αμερική).

 

Φυσικά για τα αγορασμένα από Ελλάδα ο νόμος είναι ΑΥΤΑΠΟΔΕΙΚΤΟΣ και κατανοητότατος, ΚΑΛΥΠΤΟΝΤΑΙ ΟΛΑ ανεξαιρέτως με ευθύνη του πωλητή αν αρνηθεί η INFOQUEST που δεν θα αρνηθεί.

 

Επομένως στο παρόν τόπικ όποιος συνεχίσει να αμφισβητεί ότι ο ήλιος ανατέλλει στην ανατολή θα γίνεται warning και θα σβήνεται το post του.

 

Παίζετε με λεφτά εδώ, δεν παίζεται με τον εγωισμό σας. Με το να παραπληροφορήσετε κάποιον εκτός από άσχετοι που δείχνετε, δείχνετε και ανεύθυνοι γιατί τα iPhones είναι ΑΚΡΙΒΟ σπορ.

 

Τελικά σταματάει εδώ η παραπληροφόρηση ΑΛΛΆ με τον φίλο πιο πάνω που του πούλησαν eu και ήταν us είναι κάτι πολύ περίεργο , δεν έχει ενημερώσει ακόμα αν του αντικατέστησαν με σφραγισμένο . Έχω Αμερικάνικο (us) iphone 5s και δεν έχω κανένα απολύτως θέμα με τα δίκτυα κτλπ..

Τελικά Mark αγόρασες το μεγάλο iphone !



#206   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 10/02/2015 - 17:36

Μία διευκρίνηση.

 

Ο Larsad δεν είπε κάπου ότι ζήτησε EU και του έδωσαν US.

 

Ζήτησε iphone και του έδωσαν US.

 

Για αυτό του λέμε ότι δεν πρέπει να συγκεντρωθεί σε αυτό αλλά στο ότι το τηλέφωνο ήταν ξεσφραγισμένο...



#207   tgnikit

tgnikit

    iPH Contributor

  • 1.137 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/02/2015 - 17:39

Το βασικότερο θέμα ειναι οτι το τηλέφωνο ήτανε επισκευασμένο! Αυτό μόνο φτάνει. Ποιός και γιατί το άνοιξε και απο πού το πήρε ο Κοτσος...



#208   nickolaou

nickolaou

    iPH Contributor

  • 1.100 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 10/02/2015 - 17:56

Μία διευκρίνηση.

 

Ο Larsad δεν είπε κάπου ότι ζήτησε EU και του έδωσαν US.

 

Ζήτησε iphone και του έδωσαν US.

 

Για αυτό του λέμε ότι δεν πρέπει να συγκεντρωθεί σε αυτό αλλά στο ότι το τηλέφωνο ήταν ξεσφραγισμένο...

 

Μπορεί να μην έχω καταλάβει εγω καλά.

Στα επίσημα μαγαζιά μιας και εμείς είμαστε στην ΕΕ , λογικά, πουλάνε ευρωπαϊκά eu iphones για αυτό και τοποθέτησαν  ευρωπαϊκό φορτιστή και όχι αμερικάνικο στον φίλο larsard 

Τώρα τα skroutzομάγαζα πουλάνε παραεισαγωγής που προορίζοταν για αλλου εκτός ΕΕ και τα αγοράζουν σε  τιμές χονδρικήςι πολύ χαμηλά .


Τελευταία επεξεργασία από: nickolaou, 10/02/2015 - 17:57


#209   lefteristz

lefteristz

    iPH Elite Poster

  • 2.132 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 10/02/2015 - 17:59

@larsad τελικα τι εκανες με το θεμα σου ?ξεμπερδεψες, σου εδωσαν καινουργιο?



#210   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 10/02/2015 - 18:06

Μπορεί να μην έχω καταλάβει εγω καλά.

Στα επίσημα μαγαζιά μιας και εμείς είμαστε στην ΕΕ , λογικά, πουλάνε ευρωπαϊκά eu iphones για αυτό και τοποθέτησαν  ευρωπαϊκό φορτιστή και όχι αμερικάνικο στον φίλο larsard 

Τώρα τα skroutzομάγαζα πουλάνε παραεισαγωγής που προορίζοταν για αλλου εκτός ΕΕ και τα αγοράζουν σε  τιμές χονδρικήςι πολύ χαμηλά .

Είσαι πολύ λάθος.

 

Α) Δεν υπάρχουν επίσημα μαγαζιά. Με την έννοια της εισαγωγής οι μόνοι επίσημοι είναι η Vodafone η Cosmote και η Wind μιας και τηλέφωνα ΜΟΝΟ αυτοί εισάγουν.

 

Β) Ο κωτσόβολος τον φορτιστή τον άλλαξε καθαρά για λόγους κουτοπονηριάς. Και να το πούλαγε με αμερικάνικο πάλι τίποτα δε θα γινόταν.

 

Γ) Αυτό για τα skroutzoμάγαζα είναι λάθος από όλες τις μεριές και πραγματικά αν δεν θέλεις να το καταλάβεις δεν γίνεται. Αρκεί να σου πώ ότι τα περισσότερα έχουν και τηλέφωνα από χώρες εντός ΕΕ.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες