Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

[Solved] Βοηθεια για απατη εισαγωγης iPhone 6 απο μεγαλη ελληνικη εταρεια ηλεκτρικων ειδων


Η καλύτερη απάντηση

Larsad , 24/02/2015 - 07:47

Ενταξει παιδια. Ο Κωτσοβολος μου εδωσε καινουριο ελληνικο iphone το οποιο μεχρι στιγμης δουλευει μια χαρα απλα δεν το εγραψα γιατι εχω καποια αλλα προβληματα οικογενειακα. Ο προμηθευτης εφταιγε μαλλον και οχι ο ιδιος ο Κωτσοβολος. Σας ευχαριστω ολους
Δείτε το πλήρες μήνυμα


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
318 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   lefteristz

lefteristz

    iPH Elite Poster

  • 2.132 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 07/02/2015 - 18:58

Το θέμα είναι απλό.

 

Ο Κωτσόβολος από την αρχή έκανε αυτήν την μπαμπεσιά.

 

Ξεσφράγιζε τα αμερικάνικα, τους άλλαζε φορτιστη και τα ξανασφράγιζε.

 

Αυτό και μόνο αυτό ήταν το μόνο μεμπτό. Και για αυτό μπορείς να πας και να τους κάνεις φασαρία μέσα στο μαγαζί και να απαιτήσεις την αλλαγή επιτόπου.

 

Από κει και πέρα εφόσον το τηλέφωνο στο πούλησε ο Κωτσόβολος (ελληνική εταιρεία) και σου έκοψε απόδειξη (με το ελληνικό του ΑΦΜ), το τηλέφωνο αυτόματα έχει 2 χρόνια εγγύηση και στην ουσία "βαφτίζεται" ελληνικό.

 

Η ελληνική νομοθεσία (που είναι ΠΑΝΩ από ΟΤΙ και να λέει η κάθε Apple) λέει ότι υπεύθυνος να σου παρέχει την εγγύηση είναι ο πωλητής και όχι η εταιρεία ή η Infoquest κλπ.

Εσύ λοιπόν πρέπει να πας το τηλέφωνο εκεί που το πήρες.

Όπως σου είπε και ο Νίκος, η Infoquest για λόγους απλής εξυπηρέτησης και οικονομίας χρόνου, δέχεται να τους πας το τηλέφωνο και εσύ.

Παρόλα αυτά αν αύριο αποφασίσει να μην τα δέχεται από τους ιδιώτες που έχουν αγοράσει εντός Ελλάδος (όπως γινόταν πριν 6 μήνες) δεν μπορεί κανείς να της πει κάτι.

 

 

Όσον αφορά τα αμερικάνικα και τα ευρωπαϊκά κλπ, σου ξαναλέω ότι ΚΑΜΙΑ απολύτως διαφορά δεν έχουν τα τηλέφωνα.

Εάν τα τηλέφωνα προορίζονταν ΜΟΝΟ για την αμερικάνικη αγορά με την έννοια που εννοείς εσύ, δε θα λειτουργούσαν στην Ελλάδα.

 

Είναι πλήρως λειτουργικά και εδώ, δουλεύουν πλήρως με όλα τα ελληνικά δίκτυα.

 

Να στο εξηγήσω και αλλιώς, αν ο Κωτσόβολος πούλαγε το τηλέφωνο σαν US, δεν θα είχε κανένα απολύτως πρόβλημα.

 

Το μεμπτό είναι ότι πούλησε κάτι ενώ το περιέγραφε σαν κάτι άλλο. Ίδιες οι δυνατότητες μεν, αλλά άλλο πράγμα. Και αυτό σου δίνει το δικαίωμα να τους την πεις και να ζητήσεις αλλαγή. Καλό θα ήταν βέβαια να είχε γίνει εντός των πρώτων 14 ημερών από την αλλαγή, αλλά και πάλι δεν έγινε κάτι.

 

 

Όλα τα παραπάνω φυσικά στα λέω ανεξάρτητα από την όλη ιστορία με την Infoquest που υποστηρίζει ότι το τηλέφωνο έχει ανοιχτεί.

Εκεί όπως σου ξαναείπα θα πρέπει να ζητήσεις φωτογραφίες.

 

Αλλά η άποψή μου είναι ότι πρώτα πρέπει να προσπαθήσεις με φασαρία εντός του Κωτσόβολου να πάρεις καινούριο σφραγισμένο τηλέφωνο ή τα λεφτά σου πίσω επιτόπου.

+1000 ετσι ειναι αρκει να τα καταλαβει και το παλικαρι απο πανω.

 

καλη τυχη ευχομαι παντως.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   peripolo

peripolo

    iPH Enthousiast

  • 583 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 07/02/2015 - 19:08

Το θέμα ειναι αν μπορείς να αποδείξεις οτι το τηλέφωνο ανοίχτηκε και άλλαξαν φορτιστή μπορείς να το αποδείξεις ;

#48   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 07/02/2015 - 19:28

Για αυτο είπα ότι θα ήταν καλύτερα αυτο να γίνει αμέσως μετα την αγορά και η όλη ιστορία να γίνει εντός του καταστήματος με σχετική φασαρία προκειμένου να υπάρξει ο φόβος δυσφήμισης προς τους άλλους πελάτες.

#49   ipgpi

ipgpi

    iPH Contributor

  • 1.631 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 07/02/2015 - 19:46

Μιλας με γρίφους γέροντα...
Τι εννοείς ότι είχε θέμα η μπαταρία,
Γιατι να ανοίξει κάποιος την συσκευή, δες το μπριζακι που σου έβαλε μέσα αν γράφει κάτι με ψιλά γράμματα, κατα 99% μαϊμού θα σου έβαλε...
Το θέμα ειναι ότι μετα από τόσο καιρό δεν νομίζω ότι μπορείς να αποδείξεις εύκολα τους ισχυρισμούς σου...καλή τυχη

#50   gmakris

gmakris

    iPH newbie

  • 59 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 07/02/2015 - 20:57

Εγω διαβάζω οτι ο αγοραστής πήρε ενα κινητό σφραγισμένο πλήρες λειτουργικό και με εγγύηση αντιπροσωπείας....προφανώς το κινητό ηταν σε καινούργια κατάσταση με τις ζελατίνες. Οπως κατάλαβα πριν την αγορά ΔΕΝ ζητήθηκε διεκρινηςη εαν ηταν ειςαγωγης απο Ευρώπη η Αμερική. Μεχρι εδω τιποτα μεμπτό δεν βλεπω για το κατάστημα. Το να ανοίχτηκε για επισκευή και μετα να πουλήθηκε πάλι μου φαινεται οτι δεν παίζει. Το καταστημα δεν ανάβει τις συςκευες να δει εαν λειτουργούν και πολυ περιςςοτερο εαν το εκανε σε περιπτωςη θέματος αυτή θα πηγαίνε στην quest που θα γνώριζε.....δεν μου βγάζει νόημα η ιστορία αυτή. Η quest σωστά υπαινίσσεται οτι το εκανε ο αγοραστής καθως στο 99% των περιπτώσεων έτσι γίνεται. Απο την άλλη ο αγοραστής δεν ξέρει πως ανοίχτηκε και κατηγορεί το καταστημα που δεν εχει κανένα λόγο να ανοίξει την συσκευή για επισκευή......εαν κανεις δεν ξέρει τιποτα ιςως να φαινεται απο το IMEI εαν υπαρχει ιστορικό επισκευής η αντικατάστασης η ειναι refurbished....δενκαταλαβα τι ειναι αυτο που οδήγησε στον τεχνικό να διαγνώσει οτι επισκευάστηκε....

#51   ipgpi

ipgpi

    iPH Contributor

  • 1.631 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 07/02/2015 - 23:28

Αυτο λέω κ γω, δεν βγαίνει νόημα..

#52   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 08/02/2015 - 00:12

Η ιστορία με τα τηλέφωνα που ξεσφράγιζε ο Κωτσόβολος και άλλαζε τα πριζάκια είναι κάτι παραπάνω από γνωστή.

 

Τουλάχιστον 10 περιπτώσεις είχαμε εντός του φόρουμ.

 

Και ΝΑΙ, είναι μεμπτό μιας και ο Κωτσόβολος ΠΟΥΘΕΝΑ (ούτε στη σελίδα του αλλά ούτε και στις ταμπέλες στα καταστήματα) μίλαγε για κινητά με ανοιγμένη συσκευασία (υπάρχει ο όρος open box).

 

Τα έδινε ως σφραγισμένα και δεν διευκρίνιζε ούτε το US που τίμια δηλώνουν άλλα καταστήματα.

 

Στην τελική αν ήθελε να εξυπηρετήσει τον πελάτη, ας έβαζε δώρο μαζί έναν ευρωπαϊκό φορτιστή αντί να τσεπώνει τον αμερικάνικο...

 

Τέλος, άλλες 1-2 φορές έχουν υπάρξει περιπτώσεις ανθρώπων που είχαν το ίδιο θέμα με καινούρια κινητά που έβγαιναν εκτός εγγύησης χωρίς να έχουν πειραχτεί.

 

Το τι πραγματικά γίνεται εκεί δεν έχει αποδειχτεί, αλλά θυμίζω ότι ένας άνθρωπος που γράφει ανώνυμα σε ένα φόρουμ ζητώντας βοήθεια, δεν έχει και πολλούς λόγους να πει ψέμματα μιας και έτσι δεν θα βοηθήσει τη θέση του.



#53   ipgpi

ipgpi

    iPH Contributor

  • 1.631 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 08/02/2015 - 00:19

Αν το χει κάνει πράγματι εβ γνώση του ο Κώτσο πρέπει να φάει γερό ξεμπρόστιασμα γιατι υπάρχει περίπτωση να του την έκατσε ο εισαγωγέας του..όπως κ να χει μακάρι να δικαιωθεί το παλικάρι γιατι μιλάμε για χόνδρο μπλέξιμο

#54   Larsad

Larsad

    iPH newbie

  • 45 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 08/02/2015 - 00:26

Ρε παιδια τι δεν βγαζει νοημα. Το μοντελο ειναι για αγορα Βορειου και νοτιου Αμερικης ΜΟΝΟ(A1549) και ειναι της AT&T.Για αυτο και η apple βγαζει διαφοροποιησεις μοντελων. Ειναι παραεισαγωγη και πιθανον το αγοραζουν φθηνοτερα με αποτελεσμα το οφελος της αισχροκερδιας να ειναι πολυ μεγαλο,ειδικα τον πρωτο καιρο που η αγορα διψαει για iphone τα οποια ειναι σε ελλειψη. Οσο για κατι που ειπε καποιος πιο πανω για διευκρινισεις. Εγω να ζητησω διευκρινισεις??Ο εμπορος που πουλαει το κινητο πρεπει να δινει διευκρινισεις απο μονος του. Δηλαδη τα σκρουτζομαγαζα που δηλωνουν το κινητο US η ευρωπαικο ειναι ηλιθιοι ή υπερβολικα ειλικρινεις??

#55   Larsad

Larsad

    iPH newbie

  • 45 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 08/02/2015 - 00:28

Μιλαμε ειναι χοντρη απατη.Εχω αναθεσει την υποθεση σε δικηγορο και τη Δευτερα στη γενικη γραμματεια καταναλωτη επωνυμη καταγγελια.

#56   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 08/02/2015 - 00:43

Δώσε έμφαση στο "ξεσφραγισμα" γιατι δικηγόρος δεν ειμαι αλλα αισχροκέρδεια δεν νομίζω να ειναι. Καλή τύχη οπως και να εχει. Keep us posted

#57   Larsad

Larsad

    iPH newbie

  • 45 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 08/02/2015 - 00:47

Οποιος ενδιαφερεται ας διαβασει τη πρωτη και την τελευταια παραγραφο του link.
http://www.everymac....rica-specs.html

#58   Larsad

Larsad

    iPH newbie

  • 45 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 08/02/2015 - 00:58

Το δικο μου απο το model number ειναι της AT&T. τιμη 300$ με 2 χρονια συμβολαιο,ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΟ και αποκλειστικα διαθεσιμο απο την AT&T. Αυτα περι πειραγματος που προαναφερθηκαν πιο πανω οτι τα εκανα μονος μου.Χοντρο παιχνιδι παραεισαγωγης,παραποιησης και αισχροκερδειας

#59   Larsad

Larsad

    iPH newbie

  • 45 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 08/02/2015 - 01:04

Οποιος ξερει ας μου πει παρακαλω καποιο email επισημο της apple εξωτερικου που υπαγεται το apple support το Ελληνικο. Δεν μπορει η apple στην Ελλαδα να ´´νιπτει τας χειρας της´´

#60   lefteristz

lefteristz

    iPH Elite Poster

  • 2.132 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 08/02/2015 - 01:34

Οποιος ξερει ας μου πει παρακαλω καποιο email επισημο της apple εξωτερικου που υπαγεται το apple support το Ελληνικο. Δεν μπορει η apple στην Ελλαδα να ´´νιπτει τας χειρας της´´

η Apple Πιστευω σε ολο αυτο εχει την λειγοτερη ευθυνη.ο πωλητης ειναι υποχρεωμενος να σου δωσει εξηγησεις και διευκρινησεις.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες