Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

[Solved] Βοηθεια για απατη εισαγωγης iPhone 6 απο μεγαλη ελληνικη εταρεια ηλεκτρικων ειδων


Η καλύτερη απάντηση

Larsad , 24/02/2015 - 07:47

Ενταξει παιδια. Ο Κωτσοβολος μου εδωσε καινουριο ελληνικο iphone το οποιο μεχρι στιγμης δουλευει μια χαρα απλα δεν το εγραψα γιατι εχω καποια αλλα προβληματα οικογενειακα. Ο προμηθευτης εφταιγε μαλλον και οχι ο ιδιος ο Κωτσοβολος. Σας ευχαριστω ολους
Δείτε το πλήρες μήνυμα


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
318 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#76   vagfilippo

vagfilippo

    iPH Elite Poster

  • 2.277 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 08/02/2015 - 16:48

Κανε μια μηνυση στον κωτσοπουλο κ θα τα παρεις κ με τοκο!!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#77   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 08/02/2015 - 17:28

Επειδή το θέμα πλατειάζει πολύ θα κάνω μια ακόμα προσπάθεια να το φέρω στο σημείο που θα πρέπει να επικεντρωθείς.

Αρχικά τα παρακάτω θα πρέπει να τα λάβεις υπόψιν σου ως δεδομένα και να μην σε ταλαιπωρούν :

1) Αμερικάνικο τηλέφωνο δεν σημαίνει ότι λειτουργεί αποκλειστικά και μόνο στην Αμερική ή ότι απευθύνεται μόνο στην Αμερική.

2) Αμερικάνικο τηλέφωνο καλύπτεται ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ από πρόγραμμα εγγύησης & αντικατάστασης σε οποιοδήποτε σημείο του πλανήτη και αν βρεθεί η συσκευή αρκεί να απευθυνθείς σε κάποιο Apple Store ή σε κάποιο εξουσιοδοτημένο κατάστημα (βλέπε InfoQuest.).

3) Η διαφορά μεταξύ των μοντέλων που αναφέρεις Πχ : A1549 κτλ,είναι μόνο σε επίπεδο Software και όχι Hardware και αυτό στην ουσία είναι ένα μικρό σημείο στον κώδικα του iOS και στην Baseband που έχει προσθέσει η Apple,για να μπορεί να αντεπεξέλθει στις συμφωνίες για αποκλειστική διάθεση των συσκευών στις χώρες που τα πωλούν κλειδωμένα όπως η Αμερική (ΑΤ&Τ - Αγγλία (Orange)  κτλ κτλ ..Αλλά αυτό είναι καθαρά θέμα Software και ΜΟΝΟ.

4) Τα ΜΟΝΑΔΙΚΑ iPhone που έχουν μια διαφορά στο Software είναι όσα προορίζονται για χώρες τις Ασίας όπου εκεί λόγο της νομοθεσίας που επιβάλουν κράτη αυτά,τα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας λειτουργούν σε κάποιες άλλες συχνότητες για συγκεκριμένους λόγους,που στον υπόλοιπο πλανήτη δεν χρησιμοποιείτε το συγκεκριμένο πρωτόκολλο τηλεπικοινωνιών.Όπως επίσης δεν επιτρέπουν και κάποιες εφαρμογές τύπoυ viber.

5) Τα μοναδικά iPhone που έχουν διαφορά στο Hardware είναι αυτά τα οποία λειτουργούν μόνο με Wifi και δεν παίρνουν κάρτα Sim και αυτά είναι διαθέσιμα μόνο στην Αμρική. (Στο λέω με απλά λόγια για να το καταλάβεις για να μην σε μπερδέψω)

Για όλα τα παραπάνω νομίζω σε κατατόπισα πλήρως.

Τώρα αυτά που εσύ θα πρέπει να κυνηγήσεις  :

1) ΤΟ ΓΙΑΤΙ ανοίχτηκε η συσκευή και εσύ δεν έλαβες γνώση αυτού .
2) Σε συνεργασία με την InfoQuest να δεις τι ακριβώς έχει πειραχτεί από ανθρώπινο χέρι μέσα στην συσκευή και την καθιστά εκτός εγγύησης και όπως πολύ σωστά είπες να πάρεις τις φωτογραφίες και ένα επίσημο χαρτί του τεχνικού ελέγχου που πιστοποιεί τις παρεμβάσεις που έχουν γίνει.
3) Αν θέλεις μπορείς να επικαλεστείς σε συνεργασία με το δικηγόρο σου και "κομπίνα" από μέρους τους αλλά ΟΧΙ για την ποιότητα και την λειτουργικότητα της συσκευής αλλά για τον τρόπο που σου πήρε παραπάνω λεφτά από τα 650 που θα έβρισκες ένα US στο σκρούτζ.

Αλλά το τρίτο εκ των πραγμάτων δεν μπορείς να το αποδείξεις εύκολα έως καθόλου..
 


Τελευταία επεξεργασία από: thanasis, 08/02/2015 - 17:32

ezgif_com_crop_2.gif


#78   peripolo

peripolo

    iPH Enthousiast

  • 583 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/02/2015 - 17:33

Το θέμα ειναι οτι δεν μπορεί να αποδείξει τπτ

#79   lefteristz

lefteristz

    iPH Elite Poster

  • 2.132 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 08/02/2015 - 19:08

την προσοχη μου δεν θα την εστιαζα στο οτι μεσα ειχε ευρωπαικο φορτιση και ειναι αμερικανικο εφοσον λειτουργει μια χαρα εδω,

 

αλλα στο οτι η συσκευη ανοιχτηκε,πειραχτηκε και την βγαζει εκτος εγγυησης.ο κωτσοβολος και ο καθε κωτσοβολος δεν νομιζω να ανοιγει τα κινητα που πουλαει.ολο αυτο με κανει να αναρωτιεμαι το ποιος πραγματικα φταιει ο κωτσοβολος,ο προμηθευτης κλπ..

 

ελπιζω να βγαλεις ακρη.



#80   Larsad

Larsad

    iPH newbie

  • 45 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 08/02/2015 - 19:19

Αν ο Κωτσοβολος δεν μου δωσει ή καινουρια σφραγισμενη ευρωπαικη συσκευη ή τα λεφτα μου πισω θα του κανω και καβγα και μηνυση και καταγγελια στο υπουργειο και τη γενικη γραμματεια καταναλωτη και email στα κεντρικα της apple για ολη την υποθεση.Οπου βγει. Σε αυτες τις υποθεσεις θελει υπομονη. Ελπιζω να τελειωσει καλως

#81   W3rtY88

W3rtY88

    iPH Elite Poster

  • 2.979 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 08/02/2015 - 19:40

Αν ο Κωτσοβολος δεν μου δωσει ή καινουρια σφραγισμενη ευρωπαικη συσκευη ή τα λεφτα μου πισω θα του κανω και καβγα και μηνυση και καταγγελια στο υπουργειο και τη γενικη γραμματεια καταναλωτη και email στα κεντρικα της apple για ολη την υποθεση.Οπου βγει. Σε αυτες τις υποθεσεις θελει υπομονη. Ελπιζω να τελειωσει καλως

μακάρι να ήταν όλοι σαν και εσένα γιατί έχω βαρεθεί να βλέπω άτομα να λένε ''και που να τρέχω τώρα για 14 μέρες υπαναχώρηση" και θα το πάω σε μάστορα ΟΧΙ !!! ΣΕ ΔΟΥΛΕΨΑΝ ? ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ !!! μόνο έτσι μπορούν να αλλάξουν τα πράγματα όχι μόνο στα iphone αλλά σε όλα


ο γούγλης είναι φίλος μας και τα ξέρει όλα ... Οπότε, ρώτα πρώτα αυτόν και μετά όλους τους άλλους :P


#82   nikosjazz93

nikosjazz93

    iPH User

  • 127 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/02/2015 - 20:01

Ξέρει κανείς τι παίζει με το δικαίωμα της υπαναχώρησης; Τι ισχύει και ποιος μας προστατεύει;

#83   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 08/02/2015 - 20:23

Ο νόμος σε προστατεύει. Δεν είναι κάτι νέο, υπάρχει απο το '90.

 

Σε περίπτωση βέβαια που ο πωλητής δε δώσει με τη συσκευή το έντυπο υπαναχώρησης, οι 14 μέρες γίνονται ένας χρόνος.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#84   omilitis1987

omilitis1987

    iPH Hero

  • 4.524 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 08/02/2015 - 20:23

Ξέρει κανείς τι παίζει με το δικαίωμα της υπαναχώρησης; Τι ισχύει και ποιος μας προστατεύει;

Θεωρητικά ισχύει μονο για διαδικτυακές αγορές.

Ειχε αναφερθεί πρόσφατα η απάντηση που πήρε ενα μέλος του φόρουμ απο το ΙΝΚΑ σχετικά με υπαναχώρηση.

#85   Leo10

Leo10

    iPH Contributor

  • 982 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 08/02/2015 - 21:58

Αν ο Κωτσοβολος δεν μου δωσει ή καινουρια σφραγισμενη ευρωπαικη συσκευη ή τα λεφτα μου πισω θα του κανω και καβγα και μηνυση και καταγγελια στο υπουργειο και τη γενικη γραμματεια καταναλωτη και email στα κεντρικα της apple για ολη την υποθεση.Οπου βγει. Σε αυτες τις υποθεσεις θελει υπομονη. Ελπιζω να τελειωσει καλως

Φίλε, προχώρα το μέχρι τέλους.



#86   hal

hal

    iPH Member

  • 277 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/02/2015 - 22:17

Αυτές τις μπούρδες"δουλεύει η συσκευή άρα δεν πειράζει που την ανοίξαν" τις σκέφτεστε καθόλου? Δηλαδή ανοίγει ο κάθε λιανοπωλητής όποια συσκευασία γουστάρει κάνει ότι θέλει και όλα καλά... 

Ούτε αστείο δεν είναι. 

Φίλε προχώρα το μέχρι τέλους.



#87   petros29

petros29

    iPH Hero

  • 4.323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 08/02/2015 - 22:19

Φιλε ababapanos δεν ειναι ιδια τα iphones παγκοσμια. Το εμαθα αφου την επαθα ψαχνοντας χθες και σημερα

Φίλε σχεδόν όλα τα τηλέφωνα της apple είναι παγκόσμια, εξαίρεση τα iphone 4 cdma και το iphone 5, όλα τα υπόλοιπα μοντέλα ΔΕΝΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩς ΔΙΑΦΟΡΑ, οπότε μην εστιάζεις σε αυτό...



#88   petros29

petros29

    iPH Hero

  • 4.323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 08/02/2015 - 22:27

Φιλε NSXBASS σε ευχαριστω που ασχοληθηκες με το θεμα μου. Οπως ευχαριστω και ολους τους υπολοιπους εδω μεσα. Το θεμα ειναι οτι ουτε εσυ ξερεις αν ισχυουν οι ισχυρισμοι μου που πολυ πιθανον να ισχυουν.Δεν μπορεις να το αποκλεισεις σαν ενδεχομενο. Οταν μια εταρεια αποσφραγιζει κινητα και τα ξανασφραγιζει βαζοντας μεσα φορτιστες και τα πουλαει για Ελληνικα και ειδικα οταν το κινητο το πας αλλου και ειναι πειραγμενο τοτε νομιζω λογικα το μυαλο ενος λογικου ανθρωπου παει στο χειροτερο. Μπορει καν να μη φταιει 100% ο Κωτσοβολος αλλα να ειναι και αυτος θυμα καποιου αλλου παραεισαγωγεα. Δεν με νοιαζει αυτο εμενα ομως. Εγω θελω ή καινουριο σφραγισμενο ευρωπαικο iphone 6 ή τα λεφτα μου πισω

Φίλε μπερδεύεσαι, απο την αρχή σου  λέμε ότι έχεις 100% δίκιο, αλλα όχι στο ότι η συσκευή σου δεν δουλεύει κανονικά στην Ελλάδα. Εκεί κάνεις λάθος. Απο εκεί και πέρα, εννοείται ότι έπρεπε να ενημερωθείς ότι η συσκευή είναι παραεισαγωγής, και φυσικά θα έπρεπε να  είναι ΣΦΡΑΓΙΣΜΕΝΗ...Κάποιο μέλος που είχε παρόμοιο πρόβλημα με τηλ που του βγάζαν εκτός εγγύησης επειδή ''ανοιχτηκε'' πήγε σε επίσημο τεχνικό ο οποίος επιθεώρησε τη συσκευή, δε βρήκε κανένα σημάδι πειράγματος...έβγαλε φωτό που το αποδεικνείουν και μετά τους χώρεψε στο ταψί...Οποτε αν έχεις πρόβλημα με το κωτσόβολο προς τα εκεί να κινηθείς. Αν κάποιος θυμάτε το θέμα που αναφέρω άς το βάλει να δούμε τις λεπτομέρειες...



#89   ababapanos

ababapanos

    iPH Contributor

  • 1.699 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/02/2015 - 22:29

Το κακό με αυτές τις περιπτώσεις είναι ότι πρέπει να αποδείξεις ότι δέν είσαι ελέφαντας... Πχ πας ένα τηλ στο service και στο βγάζουν εκτός εγγύησης επειδή σου λένε το κινητό εχει εσωτερικά ανοίξει και πειραχτεί , και τους λες ΕΣΥ μα εγω δεν το άνοιξα ποτέ , και σου απαντάνε πάλι αυτοί , και εμείς που το ξέρουμε ότι δεν το ανοίξατε εσείς, και πάει λέγοντας, οδηγεί πουθενά αυτό? η μπορείς να βρεις το δίκιο σου? αν το service απόφασηςαν να στο βγάλουν εκτός εγγύησης δεν μπορείς να κανείς και πολλά όσο και να χτυπιέσαι και ας έχεις δίκιο.

μου θυμίζει μια παρόμοια περίπτωση που είχα εγω πριν χρόνια με ένα καλώδιο HDMI που είχα αγοράσει απο το EBW και δεν έπαιξε ποτέ, τους το έστειλα πίσω να μου το αντικαταστήσουν και μου απάντησαν ότι δεν το αλλάζουν γιατί λέει το χάλασα εγω το καλώδιο και δεν παίζει... Άντε μετά να αποδείξω ότι δεν το χάλασα εγω και ότι ήταν Ίδη χαλασμένο...

Τελευταία επεξεργασία από: ababapanos, 08/02/2015 - 22:31


#90   dimosx

dimosx

    iPH Contributor

  • 965 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/02/2015 - 23:27

συμφωνώ και εγώ με αρκετούς από τους φίλους δεν έχει σημασία αν είναι αμερικάνικο η ευρωπαϊκό αλλά έχει μεγάλη σημασία οτι ανοίχτηκε η συσκευή αν ανοίχτηκε φυσικά γιατί εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί να ανοίξουν και τι να πειράξουν
σε ένα καινούργιο τηλέφωνο

ότι ο Κωτσόβολος πουλάει αμερικάνικα τηλέφωνα έχει ξανασυμβεί πχ εγώ πήρα ένα το πάω doa και μου δίνουν άλλο που μαντέψτε μέσα δεν είχε καν ευρωπαϊκό φορτιστή βέβαια γκάριξα και μου έδωσαν αλλά το τηλέφωνο δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα

τώρα στον φίλο γιατί του λένε ότι έχει ανοιχτεί και πως αποδεικνύεται αυτό που λένε απο την infoquest δεν ξέρω και με προβληματίζει όπως είπα και ποιο πάνω γιατί ανοίχτηκε τι θα μπορούσαν να πειράξουν
 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες