Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

[Solved] Βοηθεια για απατη εισαγωγης iPhone 6 απο μεγαλη ελληνικη εταρεια ηλεκτρικων ειδων


Η καλύτερη απάντηση

Larsad , 24/02/2015 - 07:47

Ενταξει παιδια. Ο Κωτσοβολος μου εδωσε καινουριο ελληνικο iphone το οποιο μεχρι στιγμης δουλευει μια χαρα απλα δεν το εγραψα γιατι εχω καποια αλλα προβληματα οικογενειακα. Ο προμηθευτης εφταιγε μαλλον και οχι ο ιδιος ο Κωτσοβολος. Σας ευχαριστω ολους
Δείτε το πλήρες μήνυμα


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
318 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   Larsad

Larsad

    iPH newbie

  • 45 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 08/02/2015 - 08:28

Καλημερα. Ειχα μιλησει με το apple support με μια κοπελα τη Παρασκευη τους ειπα ολη την ιστορια με το model number. Τους ειπα οτι προκειται για επικειμενη απατη και αυτη ξερεις τι ελεγε??Τα ιδια που ελεγε και η infoquest οτι το κινητο μπορει να το ανοιξα εγω και οτι δεν καλυπτομαι παρα μονο απο τον πωλητη. Δηλαδη ΜΟΝΟ απο το model number που δηλωνει οτι ειναι της AT&T κλειδωμενο,αποκλειστικα διαθεσιμο απο την AT&T με διετες συμβολαιο,με τιμη 300$ και παραεισαγωγη,παραποιηση και πωληση του ως Ελληνικου ουτε ΚΑΝ το ανεφερε ή το εψαξε παρολο που της ειπα οτι ετσι ζημιωνει το κυρος της εταιρειας που πρεσβευει. Καμια ενημερωση περι αυτου. Τα ιδια και η infoquest.Η ειναι ασχετοι με το ζητημα το οποιο ασχολουνται και ουτε τους ενδιαφερει να το ψαξουν οπως και η infoquest ή ακομα χειροτερα συναινουν στο colpo grosso προφανως με καποιο οφελος. Το περιθωριο κερδους απο τα 300 δολαρια που κανει η συσκευη στην Αμερικη απο την AT&T μεχρι τα 860 ευρω που αγορασα τα κινητο ειναι απο οτι καταλαβαινετε τεραστιο.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   hal

hal

    iPH Member

  • 277 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/02/2015 - 09:39

Δεν υπάρχει περίπτωση να αγοράστηκε το κινητό με συμβόλαιο στην AT&T και να ήρθε Ελλάδα. Ούτε αγοράστηκε με την τιμή της επιδότησης της AT&T. Χονδρική αγοράστηκε λογικά. Αλλιώς θα έτρεχε ένα συμβόλαιο κάπου.

#63   ababapanos

ababapanos

    iPH Contributor

  • 1.699 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/02/2015 - 10:14

Αν δεν κάνω λάθος όλα τα iPhone που πουλάει η Apple παγκόσμια είναι ίδια, δεν έχουν καμία τεχνική διαφορά και το μόνο που αλλάζει είναι είναι ο φορτιστής στην συσκευασία ανάλογα για την χώρα που προορίζεται , όποτε κατα την γνώμη μου απο την στιγμή που αγόρασες το iPhone απο Ελληνικό κατάστημα , και μάλιστα και με τον αυθεντικό Ελληνικό φορτιστή στην συσκευασία του (άσχετα αν μπήκε μετά και ξανά σφραγίστηκε) και έχεις και ελληνική απόδειξη αγοράς, το τηλέφωνο σου είναι Ελληνικό ΤΕΛΟΣ.
Απο εκεί και πέρα λοιπόν δεν βλέπω κανένα θέμα απάτης. Προσωπικά. Ούτε για το να ανοίχτηκε το κινητό απο τον Κωτσόβολο πριν ξανά σφραγιστεί και αυτό το αποκλείω , απο την στιγμή που η εγγύηση μετράει απο την πρώτη ενεργοποίηση της συσκευής η οποία φαίνεται απο το ΕΜΕΙ , αφού λοιπόν η πρώτη ενεργοποίηση της συσκευής έγινε απο εσένα το κινητό που παραλαβές θεωρείται καινούριο όποτε ούτε εκεί υπάρχει θέμα απάτης.
Το πρόβλημα για εμένα είναι η info quest η οποία χωρίζει τις συσκευές σε ευρωπαϊκές και Αμερικανικες...

#64   Larsad

Larsad

    iPH newbie

  • 45 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 08/02/2015 - 10:23

Μα και εδω στην Ελλαδα το κανουνε αυτο. Αγοραζουν καποιοι ιδιωτες συσκευη με επιδοτηση και συμβολαιο,δεν την ανοιγουν απο τη συσκευασια και την πουλανε μετα σε τιμη λιανικης. Το θεμα ειναι οτι εδω ειναι ξεκλειδωτες. Και στην Αμερικη υπαρχει αντιστοιχη ξεκλειδωτη Α1549 iphone 6 αλλα ειναι της T-Mobile και ειναι πολυ πιο ακριβη. Της AT&T ειναι κλειδωμενη

#65   Larsad

Larsad

    iPH newbie

  • 45 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 08/02/2015 - 10:25

Φιλε ababapanos δεν ειναι ιδια τα iphones παγκοσμια. Το εμαθα αφου την επαθα ψαχνοντας χθες και σημερα

#66   Larsad

Larsad

    iPH newbie

  • 45 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 08/02/2015 - 10:27

http://www.techwalls...-6-plus-models/


http://www.everymac....rica-specs.html


https://www.apple.com/iphone/LTE/

#67   vanni

vanni

    iPH Contributor

  • 1.599 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/02/2015 - 11:26

ας ξεκινήσουμε φίλε μου από τα βασικά κλειδωμένο τηλέφωνο σημαίνει ότι δεν μπορείς να βάλεις ελληνική ή άλλη sim από αυτή που είναι κλειδωμένο το τηλέφωνο και χρειάζεται ή να στο ξεκλειδώσει η εταιρία με κάποιο κόστος ή μια διαδικασία (αν ψάξεις στο forum για ξεκλείδωμα θα καταλάβεις). Εφόσον λοιπόν το τηλέφωνο σου λειτουργεί με ελληνική sim από πάροχο στην Ελλάδα τότε δεν είναι κλειδωμένο οπότε το σταματάμε εδώ το θέμα γιατί παίζει κανονικά και χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Από την στιγμή λοιπόν που το πήρες από Ελληνικό κατάστημα με ελληνική απόδειξή τότε από όπου και έχει έρθει υπεύθυνο είναι το κατάστημα και κανένας άλλος.


Please Before You Ask A Question Use Google You'll See It Will Be Your Best Friend


#68   jtheogr

jtheogr

    iPH Enthousiast

  • 469 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • GameCenter:John.

Δημοσίευση 08/02/2015 - 13:32

Το IMEI αναγραφεται στην αποδειξη ; Σε ρωταω γιατι με τις λαμογιες που κανουν αυτοι δεν το εχουν σε τιποτα να σου πουν οτι δεν το πηρες απο αυτους.

#69   karless

karless

    iPH Hero

  • 5.021 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 08/02/2015 - 13:41

Το IMEI αναγραφεται στην αποδειξη ; Σε ρωταω γιατι με τις λαμογιες που κανουν αυτοι δεν το εχουν σε τιποτα να σου πουν οτι δεν το πηρες απο αυτους.

Δεν βγενει αποδειξη χωρις να χτυπηθει το imei.



#70   Larsad

Larsad

    iPH newbie

  • 45 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 08/02/2015 - 14:26

Ναι το γραφει το IMEI

#71   peripolo

peripolo

    iPH Enthousiast

  • 583 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/02/2015 - 15:19

Αφού ειναι της AT&T στείλε ενα Μαιλ και ρωτα τους σε ποιες περιπτώσεις μπορεί να πουλήσει ελληνικό κατάστημα δικη τους συσκευή

#72   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 08/02/2015 - 15:29

Αχικά θα σύστηνα ηρεμία.

 

Βλέπεις ότι είμαστε πόσοι άνθρωποι που έχουμε σκύψει πάνω από το πρόβλημα.

 

Προσπάθησε να ακούσεις 5 πράγματα και να μην τα θεωρείς δεδομένα.

 

Ρε παιδια τι δεν βγαζει νοημα. Το μοντελο ειναι για αγορα Βορειου και νοτιου Αμερικης ΜΟΝΟ(A1549) και ειναι της AT&T.Για αυτο και η apple βγαζει διαφοροποιησεις μοντελων. Ειναι παραεισαγωγη και πιθανον το αγοραζουν φθηνοτερα με αποτελεσμα το οφελος της αισχροκερδιας να ειναι πολυ μεγαλο,ειδικα τον πρωτο καιρο που η αγορα διψαει για iphone τα οποια ειναι σε ελλειψη. Οσο για κατι που ειπε καποιος πιο πανω για διευκρινισεις. Εγω να ζητησω διευκρινισεις??Ο εμπορος που πουλαει το κινητο πρεπει να δινει διευκρινισεις απο μονος του. Δηλαδη τα σκρουτζομαγαζα που δηλωνουν το κινητο US η ευρωπαικο ειναι ηλιθιοι ή υπερβολικα ειλικρινεις??

Πουθενά δεν αναφέρει η Apple ότι το Α1459 είναι ΜΟΝΟ για εκεί. Απλά λέει ότι εκεί το διαθέτει. Δεν λέει ότι το διαθέτει ΜΟΝΟ εκεί. Πουθενά δεν αναφέρει ότι απαγορεύεται να τδιατεθεί αλλού.

 

Η μόνη διαφορά είναι με τα δίκτυα που υποστηρίζει (που στη δική μας περίπτωση τα ελληνικά είναι μέσα σε αυτά που ούτως ή άλλως τα υποστηρίζουν ΟΛΑ τα μοντέλα που βγαίνουν οπότε δεν έχεις θέμα).

 

Όσο για το τελευταίο να σου πω ότι απλά τα skroutzομάγαζα είναι ειλικρινή. Τα τηλέφωνα θα μπορούσαν άνετα να πωλούνται και στην ίδια τιμή, δεν φταίει η US καταγωγή τους που πωλούνται φθηνότερα. Είναι τα ίδια τηλέφωνα με την ίδια λειτουργία ακριβώς.

 

Τα περί αισχροκέρδειας δεν ισχύουν μιας και ο καθένας μπορεί να αγοράσει και να πουλήσει όσο θέλει.

 

Οποιος ενδιαφερεται ας διαβασει τη πρωτη και την τελευταια παραγραφο του link.
http://www.everymac....rica-specs.html

Σε αυτό το άρθρο πουθενά δεν αναφέρεται ότι το συγκεκριμένο μοντέλο δίνεται ΜΟΝΟ στην Αμερική.

 

Το δικο μου απο το model number ειναι της AT&T. τιμη 300$ με 2 χρονια συμβολαιο,ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΟ και αποκλειστικα διαθεσιμο απο την AT&T. Αυτα περι πειραγματος που προαναφερθηκαν πιο πανω οτι τα εκανα μονος μου.Χοντρο παιχνιδι παραεισαγωγης,παραποιησης και αισχροκερδειας

Ξανά για άλλη μία φορά, πουθενά δεν λέει ότι το Α1459 πωλείται μόνο κλειδωμένο από την ΑΤ&Τ.

 

Ενδεικτικά δες εδώ: http://store.apple.c...TXFUFKXC29HDAPX

 

Στο τελευταίο σχόλιο της πρώτης σελίδας λέει: "Bought an iPhone 6 64Gb ATT model and paid full price at Apple store 2 weeks ago and when I plugged it in to iTunes for activation I got the message the iPhone has been unlocked. So I think as long as you pay full price and not the contract price or the next program it'll be unlocked."

 

Για αυτό σου λέμε ότι κακώς έχεις πάθει εμμονή με αυτό το θέμα.

 

Αυτό που πρέπει να σε απασχολεί και στο οποίο έχεις δίκιο και πρέπει να πατήσεις είναι το θέμα του ότι το τηλέφωνο το πήρες ξεσφραγισμένο, όσο και για το ότι το σερβις λέει ότι έχει πειραχτεί.

 

Καλημερα. Ειχα μιλησει με το apple support με μια κοπελα τη Παρασκευη τους ειπα ολη την ιστορια με το model number. Τους ειπα οτι προκειται για επικειμενη απατη και αυτη ξερεις τι ελεγε??Τα ιδια που ελεγε και η infoquest οτι το κινητο μπορει να το ανοιξα εγω και οτι δεν καλυπτομαι παρα μονο απο τον πωλητη. Δηλαδη ΜΟΝΟ απο το model number που δηλωνει οτι ειναι της AT&T κλειδωμενο,αποκλειστικα διαθεσιμο απο την AT&T με διετες συμβολαιο,με τιμη 300$ και παραεισαγωγη,παραποιηση και πωληση του ως Ελληνικου ουτε ΚΑΝ το ανεφερε ή το εψαξε παρολο που της ειπα οτι ετσι ζημιωνει το κυρος της εταιρειας που πρεσβευει. Καμια ενημερωση περι αυτου. Τα ιδια και η infoquest.Η ειναι ασχετοι με το ζητημα το οποιο ασχολουνται και ουτε τους ενδιαφερει να το ψαξουν οπως και η infoquest ή ακομα χειροτερα συναινουν στο colpo grosso προφανως με καποιο οφελος. Το περιθωριο κερδους απο τα 300 δολαρια που κανει η συσκευη στην Αμερικη απο την AT&T μεχρι τα 860 ευρω που αγορασα τα κινητο ειναι απο οτι καταλαβαινετε τεραστιο.

Εδώ σε όλο αυτό σου ξαναλέω ότι είσαι λάθος στο περί μοναδικότητας του Α1459 σαν μοντέλο της ATT που πωλείται αποκλειστικά κλειδωμένο.

 

Τέλος για να καταλάβεις, το τηλέφωνο το παίρνεις $300 ΜΕ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ. Όταν λοιπόν το παίρνεις με συμβόλαιο είναι ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΟ.

 

Αν το αγοράσεις χωρίς συμβόλαιο τότε είναι ξεκλείδωτο και το πληρώνεις full price. Οπότε σε καμία περίπτωση δεν ισχύουν τα όσα λες.

 

Φυσικά ούτε και full price λιανικής το πήρε ο Κωτσόβολος αλλά σε κάποια τιμή χονδρικής.



#73   venos

venos

    iPH Contributor

  • 1.021 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 08/02/2015 - 16:15

Εγω παντως θα αισθανομουν πολυ ασχημα αν μου πουλουσαν us τηλεφωνο για gr (ή εστω eu) και δεν μου τοχαν πει.....
discord.gg/ajkUM8J

#74   vagfilippo

vagfilippo

    iPH Elite Poster

  • 2.277 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 08/02/2015 - 16:42

Για μενα φταιει 100% ΜΟΝΟ το καταστημα!! Ο κωτσοβωλος τσεπωσε τα ευρωπουλα κ ειναι 10000% υπαιτιος. Μονο κ μονο που σε μοντελο με αμερικανικο φορτιστη βρηκες μεσα ευρωπαικο ανταπτορα που μαλιστα δεν ταιριαζε στο κουτι ειναι να κανεις τεραστιο χαμο! Οσο για αμερικανικα κ ευρωπαικα μονελα ΟΛΑ απο την στιγμη που ειναι ξεκλειδωτα στην υποδοχη sim ειναι το ιδιο! Ειχα το usa κ τωρα εχω ελληνικο 6αρια κ ειναι τα ιδια ακριβως τηλεφωνα. Η διαφορα ειναι ΜΟΝΟ στην εγγυηση 2 ετης στα eu κ 1της στα usa αγορασμενα απεξω μοντελα. Ασχολησου λοιπον πως θα πας να τα κανεις π@@@να στο κωτσοβωλο (για μενα μεγιστος απαταιωνας σε ολα τα προιοντα) κ μετα ασχολησου με infoquest και apple suport αφου στην τελικη αυτοι δεν βαλανε με απατεωνια τα ευρωπουλα σου στην τσεπη.

#75   Larsad

Larsad

    iPH newbie

  • 45 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 08/02/2015 - 16:43

Φιλε NSXBASS σε ευχαριστω που ασχοληθηκες με το θεμα μου. Οπως ευχαριστω και ολους τους υπολοιπους εδω μεσα. Το θεμα ειναι οτι ουτε εσυ ξερεις αν ισχυουν οι ισχυρισμοι μου που πολυ πιθανον να ισχυουν.Δεν μπορεις να το αποκλεισεις σαν ενδεχομενο. Οταν μια εταρεια αποσφραγιζει κινητα και τα ξανασφραγιζει βαζοντας μεσα φορτιστες και τα πουλαει για Ελληνικα και ειδικα οταν το κινητο το πας αλλου και ειναι πειραγμενο τοτε νομιζω λογικα το μυαλο ενος λογικου ανθρωπου παει στο χειροτερο. Μπορει καν να μη φταιει 100% ο Κωτσοβολος αλλα να ειναι και αυτος θυμα καποιου αλλου παραεισαγωγεα. Δεν με νοιαζει αυτο εμενα ομως. Εγω θελω ή καινουριο σφραγισμενο ευρωπαικο iphone 6 ή τα λεφτα μου πισω

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες