Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 9 ψήφοι

Activator: Εξαντλήστε την εφευρετικότητα σας!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1186 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1006   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/02/2017 - 15:45

Κατ΄επιλογή Backup: 

 

1. Πας Activator>Anywhere> , πατάς "Build' πάνω δεξιά, επιλέγεις "Icon Double Tap", τσεκάρεις το Cydia, πατάς "save" και στην επόμενη οθόνη "done" πάνω δεξιά.

 

2.  Πας Activator>Anywhere>Apple Watch Connected> , πατάς "Build" πάνω δεξιά. Επιλέγεις Run Command και βάζεις για τίτλο Backup Cydia Sources και περιεχόμενο το: 

csources

...θα πατήσεις "save" πάνω δεξιά και θα ξαναεπιλέξεις το Run Command. Βάζεις για τίτλο Backup Cydia Packages και περιεχόμενο το: 

cpackages

...θα πατήσεις "save" πάνω δεξιά και "done" στην επόμενη οθόνη.

 

3. Επιστρέφεις στην αρχική οθόνη του Activator>Menus> Add New Menu> , Βάζεις τίτλο Backup Cydia και πατάς add. Πατάς πάνω στο μενού που μόλις έφτιαξες και επιλέγεις Add Action. Scroll down στο Section "Run Command" και τσεκάρεις το "Backup Cydia Sources". Επιστρέφεις στο μενού σου και ξανα-επιλέγεις  Add Action.

Scroll down στο Section "Run Command" και τσεκάρεις το "Backup Cydia Packages". Επιστρέφεις στο μενού σου και ξανα-επιλέγεις  Add Action. Scroll down στο Section "Run Command" και τσεκάρεις το "Full Backup Cydia".

 

4. Επιστρέφεις στην αρχική οθόνη και πας Activator>At Home Screen> [SpringBoard] Cydia Icon Double tap>Scroll down στο section "Menus" και τσέκαρε το Backup Cydia Menu.

 

Έτοιμος. Πήγαινε στο Springboard και κάνε Double Tap το εικονίδιο του Cydia να δεις τι θα συμβεί.  :)


Big things have small beginnings

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1007   mkougis

mkougis

    iPH Addict

  • 703 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 15/02/2017 - 16:15

Όλα αυτά που φτιάχνουμε με το Activator υπαρχει τρόπος να μεταφερθούν σε καινούργια συσκευή χωρίς να τα ξαναφτιάξουμε απο την αρχή;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1008   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/02/2017 - 16:17

Activator > Assignments > Backup Assignments
Big things have small beginnings

#1009   Fade2Black

Fade2Black

    iPH Contributor

  • 1.842 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 15/02/2017 - 20:14

Αγαπημένο τοπικ, το είχα παρατήσει μετά την πώληση του παλιού μου 6 Plus που μου ήρθε το 6s Plus μετά με 10 iOS. Έχει να πέσει πολύ διάβασμα από τουδε και στο εξής.

Έχω μόνο μια απορία. Δε χρησιμοποιούσα ποτέ μου το Touch ID. Δεν μου άρεσε και ποτέ δεν κλείδωνα το κινητό μου με κωδικούς και τέτοια οπότε με έμπλεκε. Αναρωτιέμαι όμως αν μπορώ να το χρησιμοποιήσω στο πλαίσιο του activator ή είναι μόνο για κλείδωμα/ξεκλείδωμα. Έχει κάποια άλλη χρήση;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1010   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/02/2017 - 20:26

Στα Events του Activator έχει section για το TouchID.
Μπορείς δηλαδή να το χρησιμοποιείς για να εκτελείς διάφορα Actions.
Πχ να ακουμπάς το touchID παρατεταμένα και να ενεργοποιείται το Switcher
Big things have small beginnings

#1011   Fade2Black

Fade2Black

    iPH Contributor

  • 1.842 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 15/02/2017 - 20:34

@vrachamis να περιμένεις τις ερωτήσεις μου από αυριο!


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1012   Makavelli

Makavelli

    iPH Addict

  • 630 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 15/02/2017 - 21:06

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου! Πιο μετά που θα πάω σπίτι θα το δοκιμάσω και θα σου πω αποτελέσματα!

#1013   Makavelli

Makavelli

    iPH Addict

  • 630 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 16/02/2017 - 09:20

Vrachamis όλα τέλεια φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ! Δυο ερωτήσεις μόνο! Δεν κατάλαβα το σημείο με το Apple Watch! Δεν διαθέτω, παίζει κάποιο ρόλο; και το δύσκολο σημείο τωρα! Γίνεται κάθε φορά γίνεται backup να μου έρχεται και μια ειδοποίηση ώστε να μου υπενθυμίζει να τα στείλω; και αν ναι γίνεται να το ρυθμίσουμε όταν κάνω double tap πάνω στο Filza ας πούμε να στέλνονται ως ένα μυβημα στο gmail μου;;

#1014   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/02/2017 - 10:40

Καλημέρα.

 

Το σημείο με το Apple Watch είναι άσχετο και μην σε απασχολεί. Στο έγραψα για να μην σε πάω από αλλού και μπερδευτείς.

 

Για να έχεις μια ηχητική ειδοποίηση με κάθε προγραμματισμένο backup δεν έχεις παρά να πας Activator>Anywhere> , Scroll down στο section "Scheduled", επέλεξε το χρονικό γεγονός που έχεις φτιάξει, scroll down στο section "Ringtones" και τσέκαρε έναν ήχο της επιλογής σου. θα εμφανιστεί ένα παράθυρο διαλόγου και εσύ θα επιλέξεις "Assign Multiple". 

 

Επειδή βλέπω την επιμονή σου στην αποστολή του Email (που δεν είναι εφικτό σαν επιλογή): 

 

Αντί να γεμίζεις το inbox σου με δεκάδες αποστολές θα ήταν πιο εργονομικό ή να στέλνεις απ΄ευθείας από Filza τους φακέλους σε έναν Cloud Drive (Dropbox, Google Drive κτλ) ή να κάνεις copy / paste τους φακέλους στην διαδρομή /var/mobile/Library/Preferences/. Με τον 2ο τρόπο τα Cydia backup σου θα περιλαμβάνονται στα backup του iTunes. Σου υπενθυμίζω πως ο Filza υποστηρίζει την πρόσβαση σε iCloud Drives μέσα από το UI του κάνοντας login από τις ρυθμίσεις του στο section "Cloud Storage"

 

Τέλος, να τονίσω πως η αναγκαιότητα για backup στα Cydia Sources+Packages δεν είναι καθημερινή εφόσον δεν αλλάζουν δραματικά κάθε λίγο και λιγάκι.

Ιδίως τα repos. Όταν ο χρήστης κατασταλάξει στα tweaks του, η ανάγκη για νέα backup εξασθενεί.


Big things have small beginnings

#1015   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/02/2017 - 11:32

Πρώτη φορά το ακούω αυτό το Bypass. Για να δούμε


Edit. Δυστυχώς όχι @vrachamis.

 

 

Ούτε σε μένα δούλευε χθες!

 

Updated Version του ByPass σαν ByPass(fork) στο repo

https://codyqx4.github.io/cydia/

Big things have small beginnings

#1016   Fade2Black

Fade2Black

    iPH Contributor

  • 1.842 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 16/02/2017 - 12:08

Είσαι ωραίος @vrachamis!


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1017   Fade2Black

Fade2Black

    iPH Contributor

  • 1.842 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 16/02/2017 - 14:12

37778b34b432f3b5ee7d9bd8649c35cf.jpg

Vrachamis άκυρο!

#1018   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/02/2017 - 11:53

Vrachamis άκυρο!

:(

 

Βέβαια εσύ που δεν έχεις passcode στην συσκευή, που ακριβώς το χρειάζεσαι; Βασικά δεν το χρειάζεσαι.


Big things have small beginnings

#1019   Fade2Black

Fade2Black

    iPH Contributor

  • 1.842 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 17/02/2017 - 15:37

Δεν καταλαβα τι κάνει ακριβώς


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1020   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/02/2017 - 15:42

Παρακάμπτει το κλείδωμα της Lockscreen όταν ο χρήστης έχει θέσει Passcode μέσω Activator. :)


Big things have small beginnings

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες