Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 4 ψήφοι

To Error 53 μπορεί σκοτώσει το iPhone σου...


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
108 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   Kostaki13

Kostaki13

    iPH newbie

  • 46 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max

Δημοσίευση 07/08/2015 - 11:18

Παιδια το καταλαβαν γιατι ειχε μεσα 2 αυτοκολλητα απο irepair.τελωσπαντων καμια ιδεα για απο δω και περα υπαρχει?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   petros29

petros29

    iPH Hero

  • 4.323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 07/08/2015 - 12:05

Παιδια το καταλαβαν γιατι ειχε μεσα 2 αυτοκολλητα απο irepair.τελωσπαντων καμια ιδεα για απο δω και περα υπαρχει?

φίλε πάντο σε κάποιον τεχνικό να σου αφαιρέσει τις παπαριες που βάζει irepair και να σου πει αν όντως είναι γνήσια η οθόνη. Στείλτο μετά document θα στο περάσουν εγγύηση αλλά να μην υπάρχουν ίχνη ότι ανοίχτηκε

#18   Kostaki13

Kostaki13

    iPH newbie

  • 46 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max

Δημοσίευση 07/08/2015 - 12:42

Φιλε μου εισαι σιγουρος γιαυτο?αμα το στειλω document δεν θα φαινεται οτι το πηγα και infoquest?γτ τραβηξανε και φωτο απο infoquest και μου στειλαν!περνιετε καπως στο συστημα για το συγκεκριμενο κινητο κατι?

#19   petros29

petros29

    iPH Hero

  • 4.323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 07/08/2015 - 15:58

Δεν έχεις να χάσεις κάτι. Έτσι κι αλλιώς το τηλ είναι νεκρό αυτή τη στιγμή.

#20   albadakos

albadakos

    iPH newbie

  • 15 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/08/2015 - 21:06

SOS.
εδω και 3 μερες στο 6αρι επαψε να λειτουργει το touch id (δεν ξεκλειδωνε) και το κουμπι να ζεσταίνεται ...απλα το απενεργοποιησα γιατι ειχα 8.0.1 ακομα και θα του εκανα ενα restore και ελεγα οτι θα φτιαξει!... αυτες τις 3 μερες η μπαταρια λιωνει...σε 5-6 ωρες το πολυυυ θελει φορτισμα! τωρα βρηκα χρονο και εκατσα να του κανω restore και μου πεταξε αυτο το (_/_)ερρορ 

ΤΙ ΚΑΝΩ...η συσκευη ηταν jailbreak και τωρα εχει κολλήσει στη μεση!   μπρικαρε???????????? επανεκκίνηση??? ειναι στην εγγυση χωρις να ειχε αλλο προβλημα μεχρι στιγμης
(δεν εχω αλλαξει οθονη που διαβασα καπου..)



#21   tpal12

tpal12

    iPH Contributor

  • 1.289 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • GameCenter:tpal12

Δημοσίευση 13/08/2015 - 23:54

Δηλαδή ρε παίδες για να καταλάβω και εγω που ειμαι άσχετος. Χρησιμοποιώ το Touch ID υπάρχει πιθανότητα να μου βγάλει αυτό το error? αν ειναι ετσι να το βγάλω. Σορυ για την ασχετοσύνη απλά για να καταλάβω.

Και ακομα αν πάθει κάτι και δεν το πάω στο επίσημο service θα έχω θέμα ετσι δεν ειναι ;

#22   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 14/08/2015 - 00:28

SOS.
εδω και 3 μερες στο 6αρι επαψε να λειτουργει το touch id (δεν ξεκλειδωνε) και το κουμπι να ζεσταίνεται ...απλα το απενεργοποιησα γιατι ειχα 8.0.1 ακομα και θα του εκανα ενα restore και ελεγα οτι θα φτιαξει!... αυτες τις 3 μερες η μπαταρια λιωνει...σε 5-6 ωρες το πολυυυ θελει φορτισμα! τωρα βρηκα χρονο και εκατσα να του κανω restore και μου πεταξε αυτο το (_/_)ερρορ 

ΤΙ ΚΑΝΩ...η συσκευη ηταν jailbreak και τωρα εχει κολλήσει στη μεση!   μπρικαρε :huh:? :huh:? :huh:? επανεκκίνηση :huh: ειναι στην εγγυση χωρις να ειχε αλλο προβλημα μεχρι στιγμης
(δεν εχω αλλαξει οθονη που διαβασα καπου..)

Όπως είναι το πας σε κάποιο απο τα εξουσιοδοτημένα. iSystem, Document κτλ.

 

Θα σου κάνουν αντικατάσταση.

 

Δηλαδή ρε παίδες για να καταλάβω και εγω που ειμαι άσχετος. Χρησιμοποιώ το Touch ID υπάρχει πιθανότητα να μου βγάλει αυτό το error? αν ειναι ετσι να το βγάλω. Σορυ για την ασχετοσύνη απλά για να καταλάβω.

Και ακομα αν πάθει κάτι και δεν το πάω στο επίσημο service θα έχω θέμα ετσι δεν ειναι ;

Δεν έχει να κάνει με το αν έχεις το TouchiD η όχι.

 

Αν στο βγάλει, γίνεται αντικατάσταση.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#23   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 08/02/2016 - 09:55

Πριν από μερικούς μήνες είχαμε αναφερθεί στο σφάλμα 53 (error 53) που ουσιαστικά καθιστούσε άχρηστο το iPhone / iPad. 
 

Εδώ και μερικές ημέρες το Support ( 1 ,  και πολλά ακόμα ) της Apple έχει κατακλυστεί από χρήστες που βρέθηκαν με ένα iTunes error που χαρακτηρίζεται ως "φονέας" των iPhone.

 

Το συγκεκριμένο error μέχρι στιγμής δείχνει να απασχολεί χρήστες που οι συσκευές του έχουν το Touch ID και κυρίως τα iPhone 6 και iPhone 6 Plus.

 

Η Apple έχει δώσει στο παρελθόν μια λίστα  με κάποια iTunes errors που μπορεί να συναντήσει κάποιος κάτοχος iPhone μαζί με τις λύσεις αυτών, αλλά το συγκεκριμένο (error 53) δεν υπάρχει πουθενά σε αυτή την λίστα.

 

Το πρόβλημα αυτό που αντιμετώπισαν οι χρήστες από κοινές συζητήσεις προσδιορίζεται σε κάποια στοιχεία Hardware τα οποία όμως δεν είναι σαφές τι αφορούν. Κάποιοι κάνουν λόγω για το σένσορα του Touch ID και κάποιοι άλλοι για την οθόνη της συσκευής. Οι περιπτώσεις που θα μπορούσε κανείς να σκεφτεί ως προφανείς είναι να έχει αλλάξει κανείς αυτά τα δύο μέρη της συσκευής ή κάποιο από τα 2 με κάποια από τα λεγόμενα OEM Parts λόγω κάποια ζημιάς .

 

 

Η επίσημη ενημέρωση από την Apple:

 

Αν η συσκευή σας iOS διαθέτει Touch ID, το iOS ελέγχει ότι ο αισθητήρας Touch ID αντιστοιχεί στα άλλα στοιχεία της συσκευής σας κατά τη διάρκεια μιας ενημέρωσης ή επαναφοράς. Αυτός ο έλεγχος διατηρεί τη συσκευή σας και τις λειτουργίες του iOS που σχετίζονται με το Touch ID ασφαλείς. 

 

Όταν το iOS εντοπίσει μη αναγνωρισμένη ή μη αναμενόμενη μονάδα Touch ID, ο έλεγχος αποτυγχάνει. Για παράδειγμα, μια μη εξουσιοδοτημένη ή προβληματική αντικατάσταση οθόνης μπορεί να προκαλέσει την αποτυχία του ελέγχου.

 

Αν ο έλεγχος του Touch ID αποτύχει, η ενημέρωση δεν θα ολοκληρωθεί. Θα εμφανιστεί μια οθόνη "Σύνδεση με iTunes" στη συσκευή σας ή ένα μήνυμα σαν αυτό στο iTunes στον υπολογιστή σας: Δεν ήταν δυνατή η επαναφορά του iPhone [όνομα συσκευής]. Παρουσιάστηκε άγνωστο σφάλμα (53).

 

Ακολουθήστε τα εξής βήματα

  • Βεβαιωθείτε ότι διαθέτετε την πιο πρόσφατη έκδοση του iTunes.
  • Κάντε υποχρεωτική επανεκκίνηση της συσκευής σας. 
  • Δοκιμάστε ξανά να επαναφέρετε τη συσκευή σας.
  • Αν συνεχίζει να εμφανίζεται το σφάλμα 53, όταν προσπαθείτε να επαναφέρετε τη συσκευή σας, επικοινωνήστε με την υποστήριξη της Apple. Αν η επαναφορά δεν ολοκληρώνεται και εμφανίζεται διαφορετικός κωδικός σφάλματος, μάθετε τι μπορείτε να κάνετε.

Αν αντικαταστήσατε την οθόνη ή κάποιο άλλο εξάρτημα της συσκευής σας

 

Αν η οθόνη του iPhone ή του iPad αντικαταστάθηκε σε ένα κέντρο σέρβις της Apple, σε ένα Apple Store ή σε έναν εξουσιοδοτημένο πάροχο σέρβις της Apple, επικοινωνήστε με την υποστήριξη της Apple. Αν η οθόνη ή οποιοδήποτε άλλο εξάρτημα του iPhone ή του iPad αντικαταστάθηκε κάπου αλλού, επικοινωνήστε με την υποστήριξη της Apple για πληροφορίες τιμολόγησης για επισκευές εκτός εγγύησης.


Behind the Scenes...

#24   PariS21

PariS21

    iPH Contributor

  • 1.032 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 08/02/2016 - 10:12

εγω που εχω αλλαξει οθονη στο 5αρι μου μετα απο σπασιμο και μπαταρια στο irepair... (ειμαι στην 9.2..μενω ως εχει γιατι ηθελα να περασω Jb) αν κανω update δηλαδη στην 9.2.1 ..υπαρχει περιπτωση να μου βγαλει αυτο το error??



#25   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 08/02/2016 - 10:18

Δεν υπάρχουν αναφορές για το κομμάτι αντικατάστασης της μπαταρίας αλλά ναι  είναι πιθανό στο check στο update του iOS να το εντοπίσει.(Με κάθε επιφύλαξη ) ..

 


ezgif_com_crop_2.gif


#26   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 08/02/2016 - 10:29

Εχω αλλάξει οθόνη στο 6αρι και έκανα κανονικά update σε 9.2 και μετά σε 9.2.1

Δεν συνάντησα κανένα πρόβλημα error


Sent from my iPhone using Tapatalk

#27   PariS21

PariS21

    iPH Contributor

  • 1.032 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 08/02/2016 - 10:31

απο την μια σκεφτομαι να αναβαθμισω για να μου φυγει η περιεργεια απο την αλλη ...αν ισχυει μενω χωρις συσκευη.. στο site της apple τα error αναφερονται μονο σε iphone 6...



#28   WiZaRDe

WiZaRDe

    iPH Enthousiast

  • 438 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:wizarde

Δημοσίευση 08/02/2016 - 10:36

Εχω αλλάξει οθόνη στο 6αρι μου, κ πανω στην αλλαγή τραυμάτισα το καλώδιο που έρχεται απο ψηλα στο touch, με αποτέλεσμα που και που να κολαει το id μονο.
Παω να κανω αναβάθμιση κ μου βγάζει error 53! Ανοίγω το κινητό, κουνάω το καλώδιο να κανει καλή επαφή, δοκιμάζω παλι και ολα καλα προχώρησε κανονικα η διαδικασία.. Τωρα άλλαξα αυτο το καλώδιο κ δουλεύει κομπλέ. Μπορω να προχωρήσω κανόνικα σε επόμενη αναβάθμιση χωρίς προβλήματα;;

#29   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 08/02/2016 - 10:47

Με βάση τα όσα αναφέρει η Apple αν το καλώδιο που άλλαξες είναι από επίσημο service σίγουρα ναι.Αλλιώς κανείς δεν μπορεί να σου πει με βεβαιότητα ότι δεν θα έχεις πρόβλημα. 


ezgif_com_crop_2.gif


#30   kinezaki

kinezaki

    iPH User

  • 190 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini Retina +4G

Δημοσίευση 08/02/2016 - 10:50

στο 5ς ειχα αλλαξει 2 οθονες με υγρασια . καθαρισμα πλακετα με υγρασια, μπαταρια  και ολους τους αισθητηρες  και κανονικα εκανα updates

 

λογικα ειναι θεμα για το 6 και πανω



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες