Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 4 ψήφοι

To Error 53 μπορεί σκοτώσει το iPhone σου...


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
108 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   poulis84

poulis84

    iPH Member

  • 290 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/02/2016 - 11:00

Όλο χαζομάρες....Αυτή η apple έχει αρχίσει να το παρακάνει....Δηλαδή για να κάνουμε update το iphone πρέπει αν έχει πάθει κάποια ζημιά το τηλέφωνό μας να το πάμε σε εξουσιοδοτημένο σέρβις? Και εγώ που είμαι από Κόρινθο ή κάποιος άλλος που είναι από Διδυμότειχο, ή από κάποιο απομακρυσμένο νησί, τι θα κάνουμε? Αν δεν κόψει αυτές τις κουταμάρες, τη βλέπω να αντιμετωπίζει πολύ σοβαρά προβλήματα στο μέλλον....Ήμαρτον



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/02/2016 - 11:33

Συνημμένο αρχείο  error53_1.PNG   64,61KB   53 λήψεις

Συνημμένο αρχείο  error53_2.PNG   25,44KB   46 λήψεις


Big things have small beginnings

#33   PariS21

PariS21

    iPH Contributor

  • 1.032 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 08/02/2016 - 11:47

σιγουρα εχει ενα σκοπο που γινονται ολα αυτα..απλα κλασσικα παιρνει για ακομα μια φορα μεγαλη διασταση το θεμα λογο ονοματος....



#34   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 08/02/2016 - 11:52

Εφόσον όλα τα parts της συσκευής είναι ζευγοποιημένα το ένα με το άλλο όπως λέει η Apple, κάθε νέο κομμάτι που μπαίνει θα πρέπει να "κουμπώνει" με τα άλλα.

 

Η ίδια η Apple σε επισκευές βάζει νέα parts (πχ οθόνες ή μπαταρίες). Με κάποιον τρόπο τα εισάγει στο σύστημα της συσκευής ώστε να ζευγοποιηθούν με τα υπόλοιπα.

 

Άρα τρόπος υπάρχει για να εισάγεις νέο part στη συσκευή. Αυτό φαίνεται και από το ότι κάποια service ήδη καταφέρνουν και το ξεπερνάνε με κάποιους τρόπους.

 

Σε κάθε περίπτωση η όλη ιστορία έκανε τις επισκευές από τρίτους κάπως πιο δύσκολες.



#35   PanosK0

PanosK0

    iPH Member

  • 323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 08/02/2016 - 12:37

αρχισαν οι βλακειες της, δλδ αν τελειωσει η εγγυηση και παω σ εναν εξουσιοδοτημενο επισκευαστη και μου βαλει οτι θελει αυτος, θα μ "σκοτωσει " το κινητο?

μαλλον δεν καταλαβε η apple πως αγοραζουμε τ προιοντα της και  οτι δεν τα νοικιαζουμε για να συνεχισει να μας κανει κουμαντο.

 

καλα εχει να χασει fans μετα απ αυτο....



#36   decadence

decadence

    iPH newbie

  • 61 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 08/02/2016 - 13:14

Γιατί ανακαλύψαμε τον τροχό αυτή την εβδομάδα, δεν ξέρω.

Είναι γνωστό πως αν αλλάξεις home button σε iPhone 5s μετά δεν δουλεύει το touch ID. Όπως και οτι αν αλλάξεις home button σε iPhone 6/6+/6s/6s+ μετά δεν δουλεύει το touch ID και σε επερχόμενο update/restore το παίρνεις στο χέρι με error 53.

Τίποτα καινούριο.

Συνοψίζοντας λοιπόν,έχουν πρόβλημα μόνο όσοι έχουν αλλάξει home button σε iPhone 6/6+/6s/6s+ σε μη εξουσιοδοτημένο επισκευαστή.

Πάντως εδώ να πω πως οποίο μαγαζί ξέρει τι του γίνεται δε θα δεχότανε πότε να αλλάξει home button 6/6+/6s/6s+ χωρίς να προειδοποιήσει για τους ενδεχόμενους κινδύνους.


Τελευταία επεξεργασία από: decadence, 08/02/2016 - 13:19


#37   gRim

gRim

    iPH User

  • 156 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/02/2016 - 13:15

Εάν τίθεται θέμα ασφάλειας του touch ID τότε να απενεργοποιείται μόνο το touch ID και όχι ολόκληρη η συσκευή. Και επίσης γιατί δεν απενεργοποιείται η συσκευή απευθείας μετά την αλλαγή του ανταλλακτικού παρά μόνο μετά από restore ή update; Δηλαδή μόνο στο update ή restore τίθεται θέμα ασφάλειας;

 

Και όλα αυτά ξεκίνησαν από την 9.2.1. Δηλαδή από το ios 7 δεν υπήρχε θέμα ασφάλειας και "ζευγοποίησης" των ανταλλακτικών και ξαφνικά προέκυψε τώρα με αποτέλεσμα να μείνουν κάποιοι με πανέμορφα και λεπτά τουβλάκια. 

 

Αλήθεια τώρα τι προσπαθούμε να δικαιολογήσουμε...



#38   PariS21

PariS21

    iPH Contributor

  • 1.032 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 08/02/2016 - 13:27

υπηρχε απο πριν αυτο βασικα...απλα τωρα τελευταια εγινε ντορος! σιγουρα θα βρεθει καποια λυση γιατι δεν την συμφερει να αχρηστευει ετσι τις συσκευες...



#39   decadence

decadence

    iPH newbie

  • 61 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 08/02/2016 - 13:42

@gRim μπερδευεσαι, το θεμα δεν ειναι το IOS αλλα η συσκευη, και ειδικοτερα το applepay που ειναι game changer.



#40   Stzagos

Stzagos

    iPH newbie

  • 37 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/02/2016 - 14:28

O λογος που η Apple γινεται πιο αυστηρη σε αυτο το κομματι ειναι επειδη πλεον εχει προσθεσει υπηρεσιες οπως το wallet που ουσιαστικα το κινητο σου γινεται η πιστωτικη σου καρτα. 

 

Στο θεμα μας. Εγω εχω αλλαξει οθονη αλλα οχι home button και το touch id μου δουλευει κανονικα. Θα εχω προβλημα με error 53???

 

Γιατι εχει λογικη να μην αλλαζεις το κουμπι και να δουλευει το touch id. Η οθονη ομως απο μονη της τι δουλεια εχει??



#41   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 08/02/2016 - 14:29

Στην ανακοίνωσή της η Apple, σε μία πολύ έξυπνη κίνηση για την ίδια, διατυπώνει το θέμα με τέτοιο πρόβλημα που φαίνεται ότι οποιαδήποτε αλλαγή μπορεί να το προκαλέσει.

 

Λέει ότι ΟΛΑ τα κομμάτια της συσκευής κουμπώνουν μεταξύ τους.

 

Τώρα το αν ισχύει μένει να φανεί...



#42   vdkour

vdkour

    iPH Master

  • 5.829 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 08/02/2016 - 14:38

Στην ανακοίνωσή της η Apple, σε μία πολύ έξυπνη κίνηση για την ίδια, διατυπώνει το θέμα με τέτοιο πρόβλημα που φαίνεται ότι οποιαδήποτε αλλαγή μπορεί να το προκαλέσει.
 
Λέει ότι ΟΛΑ τα κομμάτια της συσκευής κουμπώνουν μεταξύ τους.
 
Τώρα το αν ισχύει μένει να φανεί...

μηπως ερχεται η ωρα να ανοιξει επιτελους και εδω ενα apple store??για να γλυτωνει κανεις απο μερικους χασαπηδες με "εγγυημενα" ανταλλακτικα και "γνησια";;

#43   Stzagos

Stzagos

    iPH newbie

  • 37 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/02/2016 - 14:42

Το αρνητικο της ολη υποθεσης ειναι οτι στο Ελλαντα αφου δεν εχουμε apple store δεν παρεχονται και οι αντιστοιχες υπηρεσιες. Δεν μπορει να παιρνεις τον τοπικο αντιπροσωπο και να του λες θελω αλλαγη οθονης και να σου λεει "δεν αλλαζουμε οθονες, μας δινεται το σπασμενο και 400 ευρω και σας δινουμε καινουριο"...400 ευρω!! Ελεος

 

Οταν στην Αμερικη πας στο AppleStore και σου αλλαζουν την οθονη με 109 δολαρια!!! Εγω την αλλαξα σε πακιστανο με 125...

 

https://www.apple.co.../screen-damage/

https://www.apple.co.../screen-damage/



#44   sellia

sellia

    iPH Addict

  • 898 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen + 4G

Δημοσίευση 08/02/2016 - 14:56

Εμένα μου άρεσε αυτό:

Αν η οθόνη ή οποιοδήποτε άλλο εξάρτημα του iPhone ή του iPad αντικαταστάθηκε κάπου αλλού, επικοινωνήστε με την υποστήριξη της Apple για πληροφορίες τιμολόγησης για επισκευές εκτός εγγύησης.

 

Να υποθέσω πως η apple θα δέχεται πλέον συσκευές για σέρβις, οι οποίες έχουν περάσει από τρίτους;

Επειδή έχω φάει πόρτα από την apple όταν βρήκα το κλεμμένο μου 5άρι (στο οποίο μου άλλαξαν την πρόσοψη), κρατώ μικρό καλάθι...



#45   gRim

gRim

    iPH User

  • 156 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/02/2016 - 15:14

@gRim μπερδευεσαι, το θεμα δεν ειναι το IOS αλλα η συσκευη, και ειδικοτερα το applepay που ειναι game changer.

 

Πίστεψε με έχω καταλάβει πάρα πολύ καλά τι συμβαίνει. Και ξαναλέω ότι  σε περίπτωση που εντοπιστεί αλλαγή εξαρτήματος συμφωνώ να κλειδώσει το touch ID και φυσικά να μην έχει δυνατότητα για λόγους ασφαλείας να χρησιμοποιήσει ο χρήστης της συγκεκριμένη συσκευή για πληρωμές. Όχι όμως να την καθιστά άχρηστη. Και ξαναρωτάω εάν συντρέχουν τόσο σημαντικοί λόγοι ασφαλείας που η συσκευή πρέπει να αχρηστευτεί γιατί αυτό δεν γίνεται κατευθείαν μετά από αλλαγή ανταλλακτικού παρά μόνο μετά από αναβάθμιση ή restore;

 

Όπως και να το κάνουμε αυτή τη φορά η apple ξέφυγε.. 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες