Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 4 ψήφοι

To Error 53 μπορεί σκοτώσει το iPhone σου...


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
108 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   grd123

grd123

    iPH newbie

  • 13 μηνύματα

Δημοσίευση 08/02/2016 - 15:22

Το προβλημα δλδ απο'οτι καταλαβα ειναι μονο στις καινουριες συσκευες?εγω στο 4ς χθες που το εβαλα στο itunes για να περασω κατι ringtones μου πεταξε κανα δυο φορες το pc error 53 αλλα ολα κομπλε..οι παλιες συσκευες υπαρχει περιπτωση να εχουν θεμα γιατι εχω μπερδευτει...??

Στάλθηκε από το LG-D325 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   gRim

gRim

    iPH User

  • 156 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/02/2016 - 15:38

Το προβλημα δλδ απο'οτι καταλαβα ειναι μονο στις καινουριες συσκευες?εγω στο 4ς χθες που το εβαλα στο itunes για να περασω κατι ringtones μου πεταξε κανα δυο φορες το pc error 53 αλλα ολα κομπλε..οι παλιες συσκευες υπαρχει περιπτωση να εχουν θεμα γιατι εχω μπερδευτει...??

Στάλθηκε από το LG-D325 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Προς το παρών το "πρόβλημα" (δεν είναι πρόβλημα αλλά επιλογή της apple να αχρηστεύει τις συσκευές) εντοπίζεται σε συσκευές iphone 6 και μετά. Από ότι φαίνεται η apple αχρηστεύει συσκευές στις οποίες έχει αλλαχτεί τo home button και μένει να δούμε εάν θα περιοριστεί μόνο στο home button ή θα αρχίσει να αχρηστεύει και συσκευές που έχουν υποστεί άλλου είδους επισκευή (όπως αλλαγή μπαταρίας ή οθόνης) πάντα για την ασφάλεια μας.



#48   PariS21

PariS21

    iPH Contributor

  • 1.032 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 08/02/2016 - 15:42

@Grim οι υπερβολες δεν βοηθησαν πουθενα... οπως και σε αλλο μηνυμα... σιγουρα θα επιληφθει του θεματος γιατι ξερει οτι θα χασει αν συνεχισει ετσι... δεν ξυπνησε μια μερα η apple και λεει ας αχρηστευσω οποιες συσκευες εχουν αλλαξει touch id / οθονη κλπ...



#49   grd123

grd123

    iPH newbie

  • 13 μηνύματα

Δημοσίευση 08/02/2016 - 15:50

Πφφφ...αμα γινουν ετσι τα πραγματα πεταγμα απο το παραθυρο και επι τοπου παραγγελεια απο eshop nokia με 20ε (και δικαρτο παρακαλω) να ησυχασει το κεφαλακι μου..περα απο τη πλακα μας τα εχουν παραζαλισει καθε λιγο κ λιγακι..περνεις ενα κιν με 1000ε κ εκτος οτι ειναι κλειδωμενο σε 1002 χωρις λογο για μενα με το ετσι θελω σου βαζουν κ νταβατζιλικη αυτα τωρα..ελεος..δε πειραζει..η samsung να ειναι καλα..θα τα κανουν γαργαρες ετσι που πανε τα iphone

Στάλθηκε από το LG-D325 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

#50   gRim

gRim

    iPH User

  • 156 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/02/2016 - 15:53

@Grim οι υπερβολες δεν βοηθησαν πουθενα... οπως και σε αλλο μηνυμα... σιγουρα θα επιληφθει του θεματος γιατι ξερει οτι θα χασει αν συνεχισει ετσι... δεν ξυπνησε μια μερα η apple και λεει ας αχρηστευσω οποιες συσκευες εχουν αλλαξει touch id / οθονη κλπ...

Μακάρι να επιληφθεί του θέματος όπως λες αλλά δυστυχώς αυτό δεν φαίνεται από την ανακοίνωση της όπου εάν την διαβάσεις αφήνει ανοιχτό το ενδεχόμενο να παρουσιαστεί αυτό το "σφάλμα" και σε συσκευές που έχουν άλλου είδους επισκευές.



#51   grd123

grd123

    iPH newbie

  • 13 μηνύματα

Δημοσίευση 08/02/2016 - 15:56

Μακάρι να επιληφθεί του θέματος όπως λες αλλά δυστυχώς αυτό δεν φαίνεται από την ανακοίνωση της όπου εάν την διαβάσεις αφήνει ανοιχτό το ενδεχόμενο να παρουσιαστεί αυτό το "σφάλμα" και σε συσκευές που έχουν άλλου είδους επισκευές.

Εμανα πχ γιατι μου το εβγαλε χθες στο 4ς μες ρα καλα καθουμενα?

Στάλθηκε από το LG-D325 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

#52   hal

hal

    iPH Member

  • 277 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/02/2016 - 16:00

Το wallet είναι χοντρό θέμα και αν κινούνται έτσι θα έχουν κάποιο λόγο. Μια παραβίαση του Apple Pay θα κοστίσει πολύ περισσότερα από μερικά ανεπίσημα επισκευασμένα τουβλάκια είτε σας αρέσει είτε όχι όσοι γκρινιάζετε.

#53   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 08/02/2016 - 16:03

Η αλήθεια σε όλο αυτό βέβαια βρίσκεται κάπου στη μέση.

 

Δε μπορείς να κατηγορείς αυτόν που θέλει να προστατέψει τα προσωπικά δεδομένα σου. Με τόσα που είχε ακούσει με την έλευση του Touch iD στο 5S.

 

Απο την άλλη είναι λάθος ο τρόπος διαχείρισης στο συγκεκριμένο θέμα.

 

Θα έπρεπε να υπήρχε και εδώ η δυνατότητα αλλαγής μεμονωμένα του Sensor όπως γίνεται καιρό τώρα σε οθόνες και μπαταρίες των συσκευών. Ακόμα και στα εξουσιοδοτημένα εδώ.

 

Δεν είναι πάντως η 1η φορά που κάποιο error βγάζει Off ολόκληρη τη συσκευή. Ανέκαθεν τόσα χρόνια αυτό γίνεται.

 

-1, 16, 21, 40 είναι κάποια απο αυτά τα οποία και δείχουν Hardware.

 

 

Να υποθέσω πως η apple θα δέχεται πλέον συσκευές για σέρβις, οι οποίες έχουν περάσει από τρίτους;

Επειδή έχω φάει πόρτα από την apple όταν βρήκα το κλεμμένο μου 5άρι (στο οποίο μου άλλαξαν την πρόσοψη), κρατώ μικρό καλάθι...

Επισκευές γίνονται σε συγκεκριμένα σημεία.

 

Οθόνη και μπαταρία π.χ.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#54   Stzagos

Stzagos

    iPH newbie

  • 37 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/02/2016 - 16:04

Συμφωνοι, πρεπει να μας δωσει ομως μια λυση. Δεν ειναι λυση αυτο που κανει η infoquest που σου λεει φερε 400 για να σου δωσω αλλο. 

 

Εξω πας σε apple store και στο φτιαχνουν με τιμες χαμηλοτερες απο τους πακιστανους εδω. Ουσιαστικα καλυπτει τις πλουσιες αγορες και πηδαει τις φτωχες σαν της Ελλαδας που δεν εχει τον τζιρο για να εχει apple store. 



#55   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 08/02/2016 - 16:35

Το θέμα του Service είναι πονεμένη ιστορία χρόνια τώρα. Και όλα αυτά ξεκινούν απο το γεγονός πως δεν υπάρχει φυσική παρουσία της Apple εδώ.

 

Τα τελευταία 2 χρόνια αυτό διορθώθηκε βέβαια με τα εξουσιοδοτημένα, όταν πάροχοι και λοιποί έιχαν το γνωστό "υγρασία και 500άρικο".

 

Όσον αφορά την InfoQuest και γενικότερα τα εξουσιοδοτημένα, μη νομίζεις πως είναι δικό μας προνόμιο αυτό εδώ. αλλά η πολιτική της Apple για εκτός εγγύησης συσκευές.

 

Και σε Apple Store για εκτός εγγύησης συσκευές θα σου πουν ένα Χ ποσό αναλόγως το πρόβλημα για άλλη συσκευή. Ασχέτως οθόνης που μπορείς να βάλεις νεα.

 

Η διαφορά εκεί είναι οτι μπορείς να επιλέξεις να πάρεις επόμενο μοντέλο με έξτρα $$$.

 

Απο πρόβλημα σε 5S π.χ να πας σε 6 ή σPlus.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#56   PariS21

PariS21

    iPH Contributor

  • 1.032 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 08/02/2016 - 16:51

Νικο... εξουσιοδοτημενα service ποια ειναι στην ελλαδα?? μονο η Infoquest?? Δεν μιλαμε για εξουσιοδοτημενους reseller , document / istorm / isquare / public...



#57   batjump

batjump

    iPH Contributor

  • 1.467 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 08/02/2016 - 17:20

Δεν το θυμαστε...

 

Αλλα σας ενημερωνω απο τεχνικης πλευρας οτι η apple το εχει ξανακανει με το 3gs

και μετα απο αλλαγη μπαταριας, οταν το εκανες restore αποτύγχανε με error 29.

Μετα βεβαια τα τσακαλια (κινεζοι) αντεγραψαν το κυκλωμα της μπαταριας και δεν εβγαζε error.

 

Οσοι φτιαχνουν iphone απο παλια (δεν ημασταν πολλοι) θα το θυμουνται...

 

 

 

Batteries with APN:616-0431 and 616-0432 will not work with iOS4. You'll get error code 29 upon restore in iTunes. Get a new battery


Τελευταία επεξεργασία από: batjump, 08/02/2016 - 17:25


#58   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 08/02/2016 - 18:00

Νικο... εξουσιοδοτημενα service ποια ειναι στην ελλαδα?? μονο η Infoquest?? Δεν μιλαμε για εξουσιοδοτημενους reseller , document / istorm / isquare / public...

Authorized έχουν γίνει τα Public για επισκευές.

 

Στα εξουσιοδοτημένα οπως η InfoQuest, Document κτλ. λειτουργούν για κάλυψη συσκευών εντός εγγύησης.

 

Δε κάνουν γενικότερα επισκευές. Διορθώσεις και αυτό σε συγκεκριμένες περιπτώσεις.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#59   poulis84

poulis84

    iPH Member

  • 290 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/02/2016 - 01:17

Γιατί ανακαλύψαμε τον τροχό αυτή την εβδομάδα, δεν ξέρω.

Είναι γνωστό πως αν αλλάξεις home button σε iPhone 5s μετά δεν δουλεύει το touch ID. Όπως και οτι αν αλλάξεις home button σε iPhone 6/6+/6s/6s+ μετά δεν δουλεύει το touch ID και σε επερχόμενο update/restore το παίρνεις στο χέρι με error 53.

Τίποτα καινούριο.

Συνοψίζοντας λοιπόν,έχουν πρόβλημα μόνο όσοι έχουν αλλάξει home button σε iPhone 6/6+/6s/6s+ σε μη εξουσιοδοτημένο επισκευαστή.

Πάντως εδώ να πω πως οποίο μαγαζί ξέρει τι του γίνεται δε θα δεχότανε πότε να αλλάξει home button 6/6+/6s/6s+ χωρίς να προειδοποιήσει για τους ενδεχόμενους κινδύνους.

Ευτυχώς που το ανέφερες γιατί πραγματικά δεν το γνώριζα, αυτο με τις αλλαγές στα home button....Κρίμα όμως που πρέπει απλά να το δεχτούμε και να συνεχίζουμε να αγοράζουμε συσκευές στα 1000 ευρώ με επιφύλαξη για μελλοντικό πρόβλημα...Συγγνώμη αλλά έχω την άποψη πως όταν δίνω τόσα λεφτά για μία συσκευή πρέπει να μου δίνεται και η ευκαιρία να τη χρησιμοποιώ και να την επιδιορθώνω όπως και όταν μπορώ και κυρίως όταν η κατασκευάστρια εταιρεία δεν μου παρέχει την απαραίτητη υπηρεσία για να είμαι σωστός απέναντι στο αγορασθέν προϊόν και σε μελλοντικό πρόβλημα....Κοινώς όταν δεν παρέχεις,δεν μπορείς και να απαιτείς. Δηλαδή αν μου χαλάσει το home button θα πρέπει να πληρώσω άλλο 1/4 του τηλεφώνου να το φτιάξω και πάλι και αυτό με πολύ ρίσκο γιατί δεν είμαι σιγουρος αν ο επισκευαστής είναι εξουσιοδοτημένος? Στην τελική αν δεν μπορείς να διαφυλάξεις διαφορετικά μία υπηρεσία όπως το wallet, σταμάτησέ την ή απενεργοποιησέ την όταν μετά από σερβις διαπιστώνεται κάποιο θέμα....όχι να μπρικάρεις και την συσκευή ολόκληρη....Δηλαδή αν μου χαλάσει η μπαταρία θα πρεπει να τρέχω Αθήνα να την φτιάξω για να μπορώ να παίρνω τηλέφωνο? Τι να πω? Η Apple μετά τον Steve αρχίζει την κατρακύλα....Ευτυχώς στα Mac είναι ακόμα ΟΚ!



#60   PariS21

PariS21

    iPH Contributor

  • 1.032 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 09/02/2016 - 10:27

η ατακα οτι μετα τον steve εχει αρχισει η κατρακυλα ειναι απλα αστεια και συνεχιζεται να λεγεται!! φιλε μου αν υπηρχε apple store στην ελλαδα δεν θα ηταν το ιδιο... οταν εμενα για το 5αρι μου ζηταει μη εξουδιοτημενο καταστημα 90€ για οθονη ενω σε applestore 109€ εχουν ολες οι οθονες (με εξαιρεση του 6s plus 129€) καταλαβαινεις τι συμβαινει... οι τιμες σε apple store ειναι φυσιολογικες αν κρινουμε με αυτα που ζητανε στην ελλαδα (εκτος αν ειναι τοσο χτυπημενη που σου λενε για ανακατασκευασμενη) ... Επισης μην ξεχνας εξω λειτουργει το applecare στην ελλαδα οχι...και τελος οι τιμες ελλαδα με εξωτερικο ειναι μερα με την νυχτα ...και αμφιβαλω αν υπαρχουν ΤΟΣΑ μεγαζια με iphone service στο εξωτερικο..οσα στην ελλαδα!



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες