Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 4 ψήφοι

To Error 53 μπορεί σκοτώσει το iPhone σου...


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
108 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   petros29

petros29

    iPH Hero

  • 4.323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 09/02/2016 - 11:54

η ατακα οτι μετα τον steve εχει αρχισει η κατρακυλα ειναι απλα αστεια και συνεχιζεται να λεγεται!! φιλε μου αν υπηρχε apple store στην ελλαδα δεν θα ηταν το ιδιο... οταν εμενα για το 5αρι μου ζηταει μη εξουδιοτημενο καταστημα 90€ για οθονη ενω σε applestore 109€ εχουν ολες οι οθονες (με εξαιρεση του 6s plus 129€) καταλαβαινεις τι συμβαινει... οι τιμες σε apple store ειναι φυσιολογικες αν κρινουμε με αυτα που ζητανε στην ελλαδα (εκτος αν ειναι τοσο χτυπημενη που σου λενε για ανακατασκευασμενη) ... Επισης μην ξεχνας εξω λειτουργει το applecare στην ελλαδα οχι...και τελος οι τιμες ελλαδα με εξωτερικο ειναι μερα με την νυχτα ...και αμφιβαλω αν υπαρχουν ΤΟΣΑ μεγαζια με iphone service στο εξωτερικο..οσα στην ελλαδα!

φίλε μου στην ελλάδα είμαστε, και αν δεν κάνω λάθος δεν υπάρχει applestore...εκτός και αν μιλάς για εξουσιοδοτημένους που κάνουν αντικατάσταση συσκευής με μια 300αρα τουλάχιστον



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   petros29

petros29

    iPH Hero

  • 4.323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 09/02/2016 - 11:57

Γιατί ανακαλύψαμε τον τροχό αυτή την εβδομάδα, δεν ξέρω.

Είναι γνωστό πως αν αλλάξεις home button σε iPhone 5s μετά δεν δουλεύει το touch ID. Όπως και οτι αν αλλάξεις home button σε iPhone 6/6+/6s/6s+ μετά δεν δουλεύει το touch ID και σε επερχόμενο update/restore το παίρνεις στο χέρι με error 53.

Τίποτα καινούριο.

Συνοψίζοντας λοιπόν,έχουν πρόβλημα μόνο όσοι έχουν αλλάξει home button σε iPhone 6/6+/6s/6s+ σε μη εξουσιοδοτημένο επισκευαστή.

Πάντως εδώ να πω πως οποίο μαγαζί ξέρει τι του γίνεται δε θα δεχότανε πότε να αλλάξει home button 6/6+/6s/6s+ χωρίς να προειδοποιήσει για τους ενδεχόμενους κινδύνους.

Αν θεωρείς το ίδιο να μην έχεις touch id απο το να μην έχεις καθόλου συσκευή το ίδιο πράγμα τότε μαζί σου...μεγάλο fail το error 53 για την εταιρία.



#63   PariS21

PariS21

    iPH Contributor

  • 1.032 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 09/02/2016 - 11:59

φίλε μου στην ελλάδα είμαστε, και αν δεν κάνω λάθος δεν υπάρχει applestore...εκτός και αν μιλάς για εξουσιοδοτημένους που κάνουν αντικατάσταση συσκευής με μια 300αρα τουλάχιστον

αν διαβασεις προσεκτικα το μηνυμα μου θα καταλαβεις τι θελω να πω!! λεω οτι ΑΝ ΥΠΗΡΧΕ APPLESTORE στην Ελλαδα θα ηταν διαφορετικα...



#64   petros29

petros29

    iPH Hero

  • 4.323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 09/02/2016 - 12:01

αν διαβασεις προσεκτικα το μηνυμα μου θα καταλαβεις τι θελω να πω!! λεω οτι ΑΝ ΥΠΗΡΧΕ APPLESTORE στην Ελλαδα θα ηταν διαφορετικα...

ναι οκ με τα ''αν'' λύση δεν βγαίνει, μιλάμε για το τι συμβαίνει τώρα, όχι υποθετικά...Πάνε ρώτα λίγο πόσο πάει η αντικατάσταση οθόνης για 6ς η 6αρι στο ελλαδιστάν και μου λές μετά για τιμές.



#65   xsiv74

xsiv74

    iPH Addict

  • 658 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 09/02/2016 - 12:18

Αυτού του είδους οι πρακτικές των "γνήσιων" ανταλλακτικών εφαρμόζονται και από άλλες εταιρείες σε άλλους χώρους πχ αυτοκίνητα. Σε bmw για παράδειγμα αν αλλάξεις μπαταρία και βάλεις εμπορίου ανάβουν διάφορες ενδείξεις στο ταμπλό και σβήνουν μόνο αν περάσεις από αντιπρόσωπο ή από "εγκέφαλο" και συνδέσεις το αυτοκίνητο μεσω obd για να "καταχωρήσεις" τη νέα μπαταρία. Προσωπικά με ενοχλεί τόσο στο κινητό όσο και στο αυτοκίνητο να μην έχω τον πλήρη έλεγχο του τί θα κάνω. Σαφώς πιστεύω ότι η επιλογή των αυθεντικών ανταλλακτικών είναι καλύτερη σε ένα νέο τηλέφωνο ή αυτοκίνητο, αλλά σε ένα παλιό  για ποιό λόγο να μην μπορώ να βάλω ότι θέλω; Νομίζω ότι περιορίζει την "κυριότητα" που έχω επάνω στη συσκευή ! Τέλος ακόμα και αν το κόστος του "γνήσιου" είναι στα επίπεδα του oem , θα πρέπει να μου παρέχει η εταιρεία εύκολη πρόσβαση στο service της. Όχι να χρειάζομαι courrier ή χλμ μέχρι να βρω αντιπρόσωπο .



#66   PariS21

PariS21

    iPH Contributor

  • 1.032 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 09/02/2016 - 12:38

ναι οκ με τα ''αν'' λύση δεν βγαίνει, μιλάμε για το τι συμβαίνει τώρα, όχι υποθετικά...Πάνε ρώτα λίγο πόσο πάει η αντικατάσταση οθόνης για 6ς η 6αρι στο ελλαδιστάν και μου λές μετά για τιμές.

αν ειχα 6s ή 6αρι επειδη ξερω ποσο εχει στην Ελλαδα δεν θα το εφτιαχνα εδω..αλλα θα προτιμουσα να το στειλω στον κολλητο μου ολλανδια ή στην αγγλια!! και στο 5αρι μου το ιδιο θα εκανα...αλλα οταν εγινε η ζημια ηταν Ελλαδα για 1 μηνα οποτε εφαγα ακυρο!! χαχα



#67   bezoss

bezoss

    iPH Enthousiast

  • 408 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 09/02/2016 - 14:12

http://www.pcvalaw.c...ror-53-lawsuit/
 

Potential Class Action: Apple IPhone ‘Error 53’

#68   sellia

sellia

    iPH Addict

  • 898 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen + 4G

Δημοσίευση 09/02/2016 - 14:51

Επισκευές γίνονται σε συγκεκριμένα σημεία.

 

Οθόνη και μπαταρία π.χ.

Μα Νίκο, η infoquest αρνήθηκε να μου αλλάξει πρόσοψη και οθόνη, με χρέωση δική μου, επειδή ο κλέφτης του κινητού μου έβαλε το χεράκι του και από συλλεκτικό μου το έκανε ασπρόμαυρο...

Η δικαιολογία ήταν ότι η apple δεν επισκευάζει κινητά, τα οποία έχουν δεχθεί service από δίκτυο εκτός αυτής...



#69   mariakanell

mariakanell

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/02/2016 - 14:55

και εγω εχω το ιδιο προβλημα, αφου αλλαξα οθονη (και οχι αυθεντικη) μετα απο λιγες μερες το Touch ID απενεργοποιηθηκε στισ ρυθμησεισ απο μονο του, δεν με αφηνε να κανω update γιατι εβγαζε σφαλμα και το εκανα restore και μου εβγαλε error 53. η εγγυηση ληγει τον μαρτιο!! ξερετε αν μπορω βαζωντας αυθεντικη οθονη να το παω στο σερβισ με την εγγυηση και αν θα το δεχτουν ? 

σε περιπτωση που δεν το δεχτουν λογικα μενει αχρηστο.. για ανταλλακτικα γνωριζει κανεις που μπορω να το δωσω και ποσο περιπου θα παρω εγω?



#70   iosif19

iosif19

    iPH Member

  • 286 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 09/02/2016 - 15:07

Καλησπέρα παιδιά,εγώ που το πήρα μεταχειρισμένο και δεν ξέρω αν ο άλλος έχει αλλάξει κατι(αν και μου είπε ότι ειναι καινούριο και δεν έχει πάθει τιποτα)πως μπορώ να το ελέγξω;;;Γιατί αν όντως έχει αλλαχθεί κατι θα βγάλει ερρορ 53...iPhone 6 plus εχω...

#71   Stzagos

Stzagos

    iPH newbie

  • 37 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/02/2016 - 15:09

Μα Νίκο, η infoquest αρνήθηκε να μου αλλάξει πρόσοψη και οθόνη, με χρέωση δική μου, επειδή ο κλέφτης του κινητού μου έβαλε το χεράκι του και από συλλεκτικό μου το έκανε ασπρόμαυρο...

Η δικαιολογία ήταν ότι η apple δεν επισκευάζει κινητά, τα οποία έχουν δεχθεί service από δίκτυο εκτός αυτής...

H infoquest δεν αλλαζει οθονες ουτε ανταλλακτικα. Γενικα και οχι μονο για την περιπτωση σου. 

 

Σε εμενα για iphone 6 εντος εγγυησης με σπασμενη οθονη μου ειπαν οτι τους δινω το κινητο και 400 ευρω και μου δινουν αντικατασταση. 

 

Πολυ απλα στην Ελλαδα ΔΕΝ υπαρχει δυνατοτητα εξουσιοδοτημενης επισκευης. Μονο αντικαταστασεις κανουν. 


Τελευταία επεξεργασία από: Stzagos, 09/02/2016 - 15:09


#72   Stzagos

Stzagos

    iPH newbie

  • 37 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/02/2016 - 15:10

Καλησπέρα παιδιά,εγώ που το πήρα μεταχειρισμένο και δεν ξέρω αν ο άλλος έχει αλλάξει κατι(αν και μου είπε ότι ειναι καινούριο και δεν έχει πάθει τιποτα)πως μπορώ να το ελέγξω;;;Γιατί αν όντως έχει αλλαχθεί κατι θα βγάλει ερρορ 53...iPhone 6 plus εχω...

Αν δουλευει το touch id λογικα δεν εχεις θεμα. 



#73   Stzagos

Stzagos

    iPH newbie

  • 37 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/02/2016 - 15:11

και εγω εχω το ιδιο προβλημα, αφου αλλαξα οθονη (και οχι αυθεντικη) μετα απο λιγες μερες το Touch ID απενεργοποιηθηκε στισ ρυθμησεισ απο μονο του, δεν με αφηνε να κανω update γιατι εβγαζε σφαλμα και το εκανα restore και μου εβγαλε error 53. η εγγυηση ληγει τον μαρτιο!! ξερετε αν μπορω βαζωντας αυθεντικη οθονη να το παω στο σερβισ με την εγγυηση και αν θα το δεχτουν ? 

σε περιπτωση που δεν το δεχτουν λογικα μενει αχρηστο.. για ανταλλακτικα γνωριζει κανεις που μπορω να το δωσω και ποσο περιπου θα παρω εγω?

Δεν ειναι η οθονη το προβλημα. Το προβλημα σου ειναι οτι αλλαξανε μαλλον το home button η την ταινια του και γι αυτο δεν σου δουλευει πια. Μονο με το αυθεντικο home button δουλευει το touch id.



#74   iosif19

iosif19

    iPH Member

  • 286 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 09/02/2016 - 15:12

Αν δουλευει το touch id λογικα δεν εχεις θεμα.

Ναι το θέμα ειναι ότι είμαι στην 9.2 αν παω στην 9.2.1 φοβάμαι μην μου βγάλει το ερρορ

#75   Stzagos

Stzagos

    iPH newbie

  • 37 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/02/2016 - 15:15

Ναι το θέμα ειναι ότι είμαι στην 9.2 αν παω στην 9.2.1 φοβάμαι μην μου βγάλει το ερρορ

Εγω στο 6αρι μου ειχα αλλαξει οθονη κρατωντας το original home button (και αρα δουλευει το touch id) και πηγα στην 9.2.1 χωρις προβλημα. Η αληθεια ειναι οτι δεν ειχα ακουσει καν τοτε για το error53. Τωρα στην δικη σου περιπτωση και εφοσον ο αλλος σου ειπε οτι δεν εχει πειραξει τπτ παρτον ενα τηλ και πες του οτι αμα βγαλει error53 θα του το φερεις κολαρο :)



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες