Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Ο Phil Schiller απαντάει: Γιατί κυκλοφορούν ακόμη iOS συσκευές με χωρητικότητα 16GB;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
84 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   hal

hal

    iPH Member

  • 277 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/06/2015 - 20:12

Ξεχάσατε ένα πράγμα. Μεγάλη μπαταρία συνήθως σημαίνει ότι δεν μπορείς να έχεις την πιο λεπτή συσκευή στον κόσμο την δεδομένη στιγμή. Προτιμά κάθε ώρα και στιγμή η apple να έχει το thinnest fastest smartphone in the world από το longer lasting battery. So simple.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   igogos

igogos

    iPH Contributor

  • 1.044 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/06/2015 - 21:03

Δίνουμε 700ευρω για συσκευή και φοβόμαστε να δώσουμε μετά από 2 χρόνια μάνα 15αρι να αλλάξουμε την μπαταρία αλλά έτσι δεν την απολαμβάνουμε την συσκευή ...αυτό μας έφαγε..εξάλλου εμένα τ ίφον6 μ κρατάει μια μέρα γύρω στις 10 ώρες με 3g πάντα ανοιχτό browsing και διάφορα . Ένα 4πυρηνο με 1 Ραμ και 3000mah της βονταφον αντέχει με παρόμοια χρήση 14ωρες. Ε ωραία τι να κάνουμε το ένα έχει 1800κατι μπαταρία το άλλο στον διπλάσιο.... Άρα τ λειτουργικό κάνει δουλειά και δεν καταναλώνει πολύ την μπαταρία άρα απολαυστε την συσκευή και μη σας νοιάζει τπτ...πολλοί δεν έχουν ούτε 700ευρω για να θερμανθούν ...εμείς που τα διαθέσαμε δεν θα κλαψουμε ακόμα 40το πολύ για αλλαγή σε 2 με 3 χρόνια

 

Oύτως ή άλλως στα επόμενα χρόνια προβλέπεται δυνατότητα ασύρματης φόρτισης με wifi κτλ. Πάντως η ψύχωση με τη μπαταρία είναι παγκόσμια. Όσο για το κόστος δεν είναι ζήτημα όσο το να πάρεις μπαταρία που να μην σου σκάσει (σπάνιο αλλά συμβαίνει) να ξέρεις να τη βάλεις (πχ στο άηφον 6 δεν είναι το ίδιο απλό με το 4S κτλ). Δεν θα θυσίαζα πάντως την ομορφιά για λίγη αυτονομία παραπάνω. Υπάρχουν κ θήκες-μπαταρίες αλλά το κάνουν τριπλό το κινητό. Βέβαια δεν στραβώνει με τίποτα μετά :P



#63   Fade2Black

Fade2Black

    iPH Contributor

  • 1.842 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 12/06/2015 - 00:26

Αναρωτιεμαι ποιο ειναι το πραγματικο κοστος για την apple απο τα 16 στα 64 Gb.


Πραγματικά το ίδιο αναρωτήθηκα και εγω! Μιλάμε για αστεία απάντηση ειδικά άμα ισχύουν τα 4 δολ που γράφει ο Νίκος. Κωμικό ποσό αν σκεφτεί κάνεις οτι ο καταναλωτής το πληρώνει πάνω απο 100 ευρώ. 2500% κέρδος

#64   Reaver

Reaver

    iPH Elite Poster

  • 2.011 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 12/06/2015 - 01:32

Πραγματικά το ίδιο αναρωτήθηκα και εγω! Μιλάμε για αστεία απάντηση ειδικά άμα ισχύουν τα 4 δολ που γράφει ο Νίκος. Κωμικό ποσό αν σκεφτεί κάνεις οτι ο καταναλωτής το πληρώνει πάνω απο 100 ευρώ. 2500% κέρδος

Δεν είναι σωστό έτσι που το θέτεις αλλά δεν θα κάτσω να κάνω οικονομική ανάλυση τώρα.. Και πάλι ιδιωτική εταιρία είναι όπου χρεώνει ότι θέλει και ο καθένας μας σαν καταναλωτής αγοράζει αυτό που τον βολεύει.. Το ποσό κοστίζει και πόσο χρεώνει δεν έχει σχέση.. Και η Φεράρι αυτοκίνητα βγάζει αλλά τα χρεώνει όσο θέλει.. Μην γκρίνιαζεται χωρίς λόγο.. Οποίος μπορεί να τα δώσει τα δίνει, οποίος δεν μπορεί δεν τα δίνει..όλες οι εταιρίες κέρδος κυνηγάνε και τίποτα άλλο.. Αυτό είναι ο καπιταλισμός.. Ο καφές που χρησοπληρωνουμε ξέρετε ποσό κόστος έχει; Η τυρόπιτα το ίδιο, το ψωμί το ίδιο... Τι συζητάμε εδώ λοιπόν;

Τελευταία επεξεργασία από: Reaver, 12/06/2015 - 01:35


#65   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 12/06/2015 - 02:12

Πραγματικά το ίδιο αναρωτήθηκα και εγω! Μιλάμε για αστεία απάντηση ειδικά άμα ισχύουν τα 4 δολ που γράφει ο Νίκος. Κωμικό ποσό αν σκεφτεί κάνεις οτι ο καταναλωτής το πληρώνει πάνω απο 100 ευρώ. 2500% κέρδος

Τα $4 μπορεί να είναι και πολλά. Απο την άλλη όμως το κέρδος δεν είναι τόσο μεγάλο.

 

Δεν είναι μόνο τα υλικά της συσκευής. Είναι και άλλοι πολλοί παράγοντες.

 

Το κόστος μεταφοράς γενικότερα, με το που φεύγει απο το εργοστάσιο. Κόστος για το Developing, τη προώθηση της συσκευής.

 

Πρόσεξε, δε βγάζω άγια τη καλή Apple, το κέρδος ανα συσκευή όμως δεν είναι τόσο μεγάλο. $250 ανα συσκευή ίσως.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#66   Fade2Black

Fade2Black

    iPH Contributor

  • 1.842 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 12/06/2015 - 07:37

Και εγω φαν της Apple ειμαι παιδια αλλα οχι να μας λέει ο άλλος οτι η μετάβαση απο τα 16 στα 64 ειναι κοστοβορα και στην πραγματικότητα να ειναι 4 δολάρια για αυτούς και 150 για τον καταναλωτή! Να ξέρουμε και τι λέμε.

#67   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 12/06/2015 - 10:20

H διαφορά δεν ειναι 4$.

 

Είναι κοντά στα 25$. (απο 16 σε 64gb)

 

Συγκεκριμένα το 128Gbit NAND Flash της Hynix που χρησιμοποιούσε και το iPhone 5 είχε τιμή 9.09$ τα 16gb το 2012 , ενώ σήμερα η τιμή του υπολογίζεται στα 7.87$ τα 16gb/ (στα ίδια επίπεδα κυμαίνεται και αυτό πυο χρησιμοποιεί σήμερα η Apple το οποίο προέρχεται ή απο τη Hynix ή απο τη Samsung αν δεν κάνω λάθος).

 

Η αντίστοιχη τιμή για τις άλλες χωρητικότητες σήμερα ειναι 31.48$ για τα 64gb και 62.96$ για τα 128gb (με σημείωση όμως ότι τα πρώτα chip 128gb ήταν ελλατωματικά, οπότε και η τιμή μπορεί τελικά να είναι μεγαλύτερη).

 

Το συγκεκριμένο αφορά ανάλυση της TrendForce και είναι ενδεικτικό. Οι τιμές ίσως διαφέρουν ελαφρώς, αλλά οι διαφορά κυμαίνεται σε αυτά τα επίπεδα. 

 

Δεν ειναι 4$


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#68   Fade2Black

Fade2Black

    iPH Contributor

  • 1.842 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 12/06/2015 - 10:27

Δεν ξερω ο Νίκος το έγραψε. Εγω είπα παραπάνω οτι ειναι κωμικό ΕΑΝ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ισχυει. Εγω προσωπικά το 64άρι εχω αλλα δε θα με πείραζε να το είχα πάρει και 50 ευρώ φτηνότερο!

#69   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 12/06/2015 - 10:30

Ήταν ένα γενικό σχόλιο για τα 4$ που έγιναν καραμέλα. 

 

Δεν πήγαινε σε εσένα.


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#70   Fade2Black

Fade2Black

    iPH Contributor

  • 1.842 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 12/06/2015 - 13:13

No offense κουβέντα κάνουμε

#71   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 12/06/2015 - 13:20

Και εγω φαν της Apple ειμαι παιδια αλλα οχι να μας λέει ο άλλος οτι η μετάβαση απο τα 16 στα 64 ειναι κοστοβορα και στην πραγματικότητα να ειναι 4 δολάρια για αυτούς και 150 για τον καταναλωτή! Να ξέρουμε και τι λέμε.

Δεν τους ενδιαφέρει ο καταναλωτής. Εσύ, εγώ και ο καθένας. Όλα έχουν να κάνουν με το κέρδος.

 

Κοστοβόρα, είναι μόνο για τη τσέπη μας. Όχι για την Apple.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#72   igogos

igogos

    iPH Contributor

  • 1.044 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/06/2015 - 16:43

Δεν τους ενδιαφέρει ο καταναλωτής. Εσύ, εγώ και ο καθένας. Όλα έχουν να κάνουν με το κέρδος.

 

Κοστοβόρα, είναι μόνο για τη τσέπη μας. Όχι για την Apple.

Είναι φυσικό αυτό ο καθένας ήτε παράγει καρπούζια ήτε παράγει άηφον τα προσφέρει "as is". Ο καταναλωτής οφείλει πριν αγοράσει να είναι ενημερωμένος, Το caveat emptor (ο αγοραστής να προσέχει) είναι βασική αρχή και κοινός τόπος κ στο ηπειρωτικό και στο αγγλοσαξωνικό δίκαιο.  Ειδικά για την Ελλάδα που αργεί να έρθει υπάρχει άπλετος χρόνος να κρίνει κανείς την τιμή την ποιότητα κτλ. Εγώ πχ όταν αγόρασα το 6 ήξερα για το "bendgate" αν με έπειθε σαν argument δεν θα αγόραζα φέτος πχ.

 

Δεν θεωρώ ότι μου οφείλει κάτι παραπάνω  από την εγγύηση η Apple διότι εγώ την επιλέγω για να συνεργαστούμε δεν μου το ζήτησε αυτή. Ειδικά το 16GB για μένα είναι τόσο μικρό που είναι σχεδόν αδύνατον να το χρησιμοποιήσεις πέρα από selfies και social media άντε και spotify. Aπευθύνεται όμως σε συγκεκριμένο κοινό. Τώρα αν τα παραπάνω GB αξίζουν ή δεν αξίζουν τα λεφτά τους αυτό είναι μία άλλη ιστορία. Αν κάποια στιγμή σου λείψουν τα GB και έχεις κολλήσει με το 16αρι τότε τα 100 ευρώ παραπάνω φαντάζουν λίγα.

 

Αν κάποιος νομίζει ότι το άηφον είναι πολύ ακριβό για όσα προσφέρει υπάρχουν και τα turbo X που είναι φτηνά για τα λεφτά τους. Συμπέρασμα? Πληρώνεις κ το software όχι μόνο το hardware.



#73   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 12/06/2015 - 17:32

Είναι φυσικό αυτό ο καθένας ήτε παράγει καρπούζια ήτε παράγει άηφον τα προσφέρει "as is". Ο καταναλωτής οφείλει πριν αγοράσει να είναι ενημερωμένος, Το caveat emptor (ο αγοραστής να προσέχει) είναι βασική αρχή και κοινός τόπος κ στο ηπειρωτικό και στο αγγλοσαξωνικό δίκαιο.  Ειδικά για την Ελλάδα που αργεί να έρθει υπάρχει άπλετος χρόνος να κρίνει κανείς την τιμή την ποιότητα κτλ. Εγώ πχ όταν αγόρασα το 6 ήξερα για το "bendgate" αν με έπειθε σαν argument δεν θα αγόραζα φέτος πχ.

 

Δεν θεωρώ ότι μου οφείλει κάτι παραπάνω  από την εγγύηση η Apple διότι εγώ την επιλέγω για να συνεργαστούμε δεν μου το ζήτησε αυτή. Ειδικά το 16GB για μένα είναι τόσο μικρό που είναι σχεδόν αδύνατον να το χρησιμοποιήσεις πέρα από selfies και social media άντε και spotify. Aπευθύνεται όμως σε συγκεκριμένο κοινό. Τώρα αν τα παραπάνω GB αξίζουν ή δεν αξίζουν τα λεφτά τους αυτό είναι μία άλλη ιστορία. Αν κάποια στιγμή σου λείψουν τα GB και έχεις κολλήσει με το 16αρι τότε τα 100 ευρώ παραπάνω φαντάζουν λίγα.

 

Αν κάποιος νομίζει ότι το άηφον είναι πολύ ακριβό για όσα προσφέρει υπάρχουν και τα turbo X που είναι φτηνά για τα λεφτά τους. Συμπέρασμα? Πληρώνεις κ το software όχι μόνο το hardware.

To πας αλλού, αυτό όμως δεν αλλάζει το γεγονός πως η Apple και η κάθε Apple δε θα νοιαστεί για 'σενα και για 'μενα.

 

Η απάντηση "το iCloud είναι η λύση" αποδεικνύει τα παραπάνω, και πόσο μακάκες μας έχουν.  Όπως και για τα 16GB.

 

Δεν υφίσταται συσκευή πλέον με 16GB.

 

Προφανώς όμως συμφωνώ σε αυτό που λες. Ο καθένας κάνεις τις επιλογές του, αν τον καλύπτει αγοράζει.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#74   vdkour

vdkour

    iPH Master

  • 5.830 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 12/06/2015 - 18:17

To πας αλλού, αυτό όμως δεν αλλάζει το γεγονός πως η Apple και η κάθε Apple δε θα νοιαστεί για 'σενα και για 'μενα.

Η απάντηση "το iCloud είναι η λύση" αποδεικνύει τα παραπάνω, και πόσο μακάκες μας έχουν. Όπως και για τα 16GB.

Δεν υφίσταται συσκευή πλέον με 16GB.

Προφανώς όμως συμφωνώ σε αυτό που λες. Ο καθένας κάνεις τις επιλογές του, αν τον καλύπτει αγοράζει.

"δεν υφισταται συσκευη πλεον με 16gb".....ελεος ρε νικο ελεος.εδω βγαλανε με 8gb και δεν μας κανουν τα 16αρια;μια χαρα υφισταται και μια χαρα κανω την δουλεια μου.παλι τα ιδια πρεπει να λεμε;

#75   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 12/06/2015 - 18:37

Μάρκο μην επαναλαμβανεσαι. 16αρι αρκει σε όλους για την χρήση που κάνουν (στο topic με την χρήση φαίνεται τι χρηση κάνουν όλοι άλλωστε και τι εφαρμογες χρησιμοποιουν ;) ), από κει και περα εξαρτάται πόσες χρονιες φώτο από καρναβάλια, σειρές HD και δισκογραφίες των maiden εχει ο καθενας στην συσκευη. Κάποιοι και 1T να είχαν δε θα τους έφτανε.

 

Εγώ έγραψα τι επιλογη κάνω κάθε φορά:

 

16αρι παντα! Φωτο απο καρναβαλι του 2003 και Lord of the Rings blu-ray στο pc!

Yeaaaaaaa!

 

Case closed.


You'll Never Walk Alone


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες