Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 7 ψήφοι

iPhone 6S / Plus


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1057 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#241   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 10/09/2015 - 16:18

Οι μπάντες που παίζουν στην Ελλάδα (αν δεν κάνω λάθος) είναι η 3 και η 7 μονο. 

 

Αυτες τις 2 μπάντες τις υποστηρίζουν και οι 2 συσκευές, συνεπώς δεν υπάρχει πρόβλημα. Η US συσκευή (1522) υποστηρίζει τις μπάντες για Ελλάδα.

 

Η διαφορά είναι στις μπάντες 38-41που δεν υπαρχουν στην Ελλάδα. 


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#242   coolvaggos

coolvaggos

    iPH User

  • 121 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/09/2015 - 16:18

Τι να σου πει οι μπαντες verizon kai t-mo υποστηριζονται στην Ελλαδα.

απ τ λινκ π σ εστειλα ειδες κατι τετοιο π εγω δεν ειδα?



#243   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 10/09/2015 - 16:19

Ειναι οντως της verizon ξεκλειδωτο για χρηση σε αλλη χωρα πλην της αμερικης ( εν προκειμενω Ελλαδα)?


Ξεκλείδωτο είναι, ναι.

http://www.apple.com/iphone/LTE/ ποοο....


Καθε χρόνο τα ίδια. Αυτό που 'στειλες το διάβασες?

1 - 3 - 5 οι μπάντες που υποστηρίζονται εδώ, οι ίδιες μπάντες υποστηρίζονται και απο τα US απο εποχής iPh 5.

ΠΩΩΩΩΩ
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#244   enwsiths

enwsiths

    iPH User

  • 173 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Pro 1st gen + 4G
  • GameCenter:enwsiths

Δημοσίευση 10/09/2015 - 16:19

Οπως αναφερεται κ πιο πανω οι μπαντες 38-41 δεν υποστηριζονται ελλαδα.

#245   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 10/09/2015 - 16:19

μαλιστααα οκει!! :) το 4κ δεν το πιστευω αν δν το δω γιατι ξερω επειδη ασχολούμαι με video editing πως 250/min... να φτάσω λιγο και σε κατι τελευταιο. κάτοχος 4ς ειμ με ios 6.1.3 και πολυ απλα πηγα στο mediatoolbox.framework και το bit rate απο 200.000kbps default το πηγα στα 110.000kbps. δεν εχει καμια διαφορα..........

Mην το πεις παραέξω ομως.

 

Spoiler


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#246   coolvaggos

coolvaggos

    iPH User

  • 121 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/09/2015 - 16:20

Οι μπάντες που παίζουν στην Ελλάδα (αν δεν κάνω λάθος) είναι η 3 και η 7 μονο. 

 

Αυτες τις 2 μπάντες τις υποστηρίζουν και οι 2 συσκευές, συνεπώς δεν υπάρχει πρόβλημα. Η US συσκευή (1522) υποστηρίζει τις μπάντες για Ελλάδα.

 

Η διαφορά είναι στις μπάντες 38-41που δεν υπαρχουν στην Ελλάδα. 

δεν ξερω ποια μπαντα εχει η κοσμοτε vodafone παντως στην αpple μας αναφερει στην αλλη κατηγορια χωρια απ την ατ&τ και τ-μοβιλε... την εχει παθει φίλος μ αντιστοιχα με 5ς.. δεν επιανε λτε..



#247   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 10/09/2015 - 16:22

δεν ξερω ποια μπαντα εχει η κοσμοτε vodafone παντως στην αpple μας αναφερει στην αλλη κατηγορια χωρια απ την ατ&τ και τ-μοβιλε... την εχει παθει φίλος μ αντιστοιχα με 5ς.. δεν επιανε λτε..

Ναι γιατι υποστηριζαν διαφορετικες μπαντες. Στο 5 υπήρχε αυτό το θεμα με τα 2 μοντέλα 1528,1529 (αν θυμάμαι καλα τους κωδικούς) που έπιαναν εντελως διαφορετικες μπαντες, μπορείς να το δεις κιολας αν κατεβεις πιο κάτω στη σελίδα που ποσταρες.

 

Τώρα πια δεν υπάρχει αυτό.


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#248   m4rvel89

m4rvel89

    iPH Addict

  • 739 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 10/09/2015 - 16:22

Καμία φώτο στη συσκευή σου λέω εγω. Βάλτες όλες στο cloud αν θες. Αφησε τις στον υπολογιστή σου.

Επίσης δεν ξεκινας 16gb εκτος αν πρώτη φορά στη ζωή σου μαθαίνεις για φορητες συσκευές οπότε να στα εξηγήσω λίγο.

Έχουμε και λέμε.

16gb ονομαστική χωρητικότητα, ας πάρουμε στο παραδειγμα μας το iPhone 6 Plus μου 16gb.

Το λειτουργικό τρώει τα 3,5 οπότε με το καλημέρα σας η συσκευή έρχεται με 11,5gb ελεύθερο χώρο.

Αμέσως απο αυτά τα 11,5gb αφαιρείς 500-600 που πιάνει το "other" χωρίς να περάσεις τίποτα οπότε πάμε στα 11gb.

Τώρα απο εδώ θα αφαιρέσεις τις εφαρμογές που χρησιμοποιείς καθημερινα και που δεν είναι μεγάλες έστω οτι έχεις 30 εφαρμογές με μέσο όρο 200mb (γιατί θα βάλεις το μέγεθος εφαρμογής και τη μνημη cache, π.χ. το Facebook παίζει στα 400-500mb) Αυτό αμέσως είναι 6gb απο τα 11 που είχαμε , φτάσαμε στα 5

Βάλε τώρα και 1 μεγάλη εφαρμογή 1,5gb , πάμε στα 3,5gb.

To 4k video που λες οτι πιάνει 35-45mb είναι ουτοπικό. Σε compressed μορφή, ενα 4k video χρειάζεται περίπου 350mb/min ενώ μια φωτογραφία 12mpx με το μέγιστο compress (.png format) είναι κοντά στα 7mb.

Άρα τα 3,5gb βγάζουν περίπου 10 λεπτά 4k video ή 500 φωτογραφίες. Και το θέμα δεν είναι που θα τις αποθηκεύσεις τελικά (στον υπολογιστή σου θα τις περάσεις ή στο cloud) αλλά του τι δυνατότητες θα εχεις απο άποψη χώρου να τραβήξεις.

Kαι όλα αυτά με 0 μουσική. Εστω ότι χρησιμοποιείς αποκλειστικά streaming services.

Δεδομένου αυτού, το 6S 16gb είναι αρκετό σαν χωρητικότητα για ένα μέσο χρήστη (βάζω και εμένα μέσα σε αυτούς), αλλά του δίνει περιορισμένες δυνατότητες όσον αφορά το κομμάτι του 4k video, 12mp photos.


ολα τα νούμερα είναι υπέρ φουσκωμένα ! Το Facebook πιάνει 214 mb αυτή τη στιμή σε μένα και μόλις 3 εφαρμογές μου είναι πάνω από 200 mb.. "Υποκειμενικό" βέβαια..
(Έχω 40 εφαρμογές) όταν ΕΣΥ αναφέρεις μέσω ορο 200mb.
Επίσης 16-3,5(του λειτουργικού)μας κάνει 12,5 και όχι 11,5 που ξεκινάς εσυ.τωρα τα "other" που λες δεν τα βλέπω καν στο manage storage ..αλλά οκ σε αυτό.. Οι 30 εφαρμογές αναφέρεις ότι καταλαμβάνουν 6 gb , εγώ έχω 40 εφαρμογές που καταλαμβάνουν 3,5 gb βγάλε 10 εφαρμογές πάμε στα 3 gb πες.. Βάλε και την μια μεγάλη εφαρμογη(που δεν έχω) πάμε στα 4,5gb..υπολόγισε και το 1 gb της λάθος πράξης που έκανες.. Άρα από τα 16 όπως λες-3,5 πάμε στα 12,5 μείων τα 4,5gb παμε στα 8 gb διαθέσιμα και όχι 3,5..

#249   coolvaggos

coolvaggos

    iPH User

  • 121 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/09/2015 - 16:24

Ξεκλείδωτο είναι, ναι.


Καθε χρόνο τα ίδια. Αυτό που 'στειλες το διάβασες?

1 - 3 - 5 οι μπάντες που υποστηρίζονται εδώ, οι ίδιες μπάντες υποστηρίζονται και απο τα US απο εποχής iPh 5.

ΠΩΩΩΩΩ

πραγματικα αν ισχυει συγνωμη..

 

Mην το πεις παραέξω ομως.

 

αλλο codec εχει το μηλόφωνο αλλο το android.



#250   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 10/09/2015 - 16:26

ολα τα νούμερα είναι υπέρ φουσκωμένα ! Το Facebook πιάνει 214 mb αυτή τη στιμή σε μένα και μόλις 3 εφαρμογές μου είναι πάνω από 200 mb.. "Υποκειμενικό" βέβαια..
(Έχω 40 εφαρμογές) όταν ΕΣΥ αναφέρεις μέσω ορο 200mb.
Επίσης 16-3,5(του λειτουργικού)μας κάνει 12,5 και όχι 11,5 που ξεκινάς εσυ.τωρα τα "other" που λες δεν τα βλέπω καν στο manage storage ..αλλά οκ σε αυτό.. Οι 30 εφαρμογές αναφέρεις ότι καταλαμβάνουν 6 gb , εγώ έχω 40 εφαρμογές που καταλαμβάνουν 3,5 gb βγάλε 10 εφαρμογές πάμε στα 3 gb πες.. Βάλε και την μια μεγάλη εφαρμογη(που δεν έχω) πάμε στα 4,5gb..υπολόγισε και το 1 gb της λάθος πράξης που έκανες.. Άρα από τα 16 όπως λες-3,5 πάμε στα 12,5 μείων τα 4,5gb παμε στα 8 gb διαθέσιμα και όχι 3,5..

Ανοιξε τη συσκευή σου και πήγαινε στο info. Θα δεις απο ποσο ξεκιναει, το 6 Plus ξεκινάει απο 11,5 (είπαμε έκανα λάθος πράξη επειδή έγραφα γρήγορα).

 

Το Other θα το δεις μολις συνδεθεις σε iTunes (το γραφει κατω κατω και είναι 500μβ μολις ανοίξεις τη συσκευή απο restore και υπάρχουν περιπτώσεις που φτάνει τα 2-2,5gb ,αλλά αυτο ειναι σπάνιο)

 

Οι εφαρμογές ειναι ανάλογα το χρήστη και ανάλογα με το τι κρατάνε στη μνήμη cache. Π.χ. εχω δει fb στα 600mb, έχω δει και σταθερά στα 200 που λες. Για αυτό έβαλα και μέσο όρο.

 

Κάνε πάλι τις πράξεις, να μην είναι 3,5 θα ειναι 5 οκ. 

 

Και πάλι σκοτώνεστε χωρίς λόγο μαζί μου, αλλά οκ. Ελάτε να μαζέψουμε post.  


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#251   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 10/09/2015 - 16:27

πραγματικα αν ισχυει συγνωμη..

 

αλλο codec εχει το μηλόφωνο αλλο το android.

Σου έδωσα ενα παράδειγμα. 

 

Στο μηλοφωνο δεν μπορούμε να ξέρουμε πόσο θα πιάνει, οπότε πρέπει να πάρουμε κάτι σαν δεδομένο. Εγώ αυτό έχω σαν απτό αποτέλεσμα, αυτό λαμβάνω υπόψη μου. Αν έχεις κάποιο άλλο, δεκτό.


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#252   m4rvel89

m4rvel89

    iPH Addict

  • 739 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 10/09/2015 - 16:33

Εμένα ξεκινάει στα 11.95 σε 6αρι..Το other μου εμένα είναι 380 mb και δεν είμαι από ρεστορε.. Όπως και να έχει είναι υποκειμενικό απλά σε σχέση με μένα μου φάνηκαν "βαριά" τα νούμερα, btw το έγγραφα και δεδομένα τι είναι;(400 mb)

#253   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 10/09/2015 - 16:34

"Σιγά μην υπάρχουν εφαρμογές μεγαλύτερες απο 2gb στο App Store"

 

Spoiler


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#254   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 10/09/2015 - 16:34

Μια ερωτησούλα πονηρή:

Όταν η Apple δίνει ίδιο χρόνο χρήσης και αναμονής για iPhone 6 και iPhone 6S με ποια iOS κάνει την σύγκριση;
Με ίδιο iOS και στα δύο;
Γιατί το iPhone 6 έχει ως έκδοση προς το παρόν την 8.4.1.
Όταν πάρει την iOS 9 θα κερδίσει μια ακόμα ώρα...

#255   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 10/09/2015 - 16:37

Μια ερωτησούλα πονηρή:

Όταν η Apple δίνει ίδιο χρόνο χρήσης και αναμονής για iPhone 6 και iPhone 6S με ποια iOS κάνει την σύγκριση;
Με ίδιο iOS και στα δύο;
Γιατί το iPhone 6 έχει ως έκδοση προς το παρόν την 8.4.1.
Όταν πάρει την iOS 9 θα κερδίσει μια ακόμα ώρα...

 

Tα νούμερα στις συσκευές ειναι συνήθως στην έκδοση με την οποία γίνονται διαθέσιμα και δεν αλλάζουν μέσα στη χρονιά.

 

Τα νούμερα στο 6 είναι σε έκδοση iOS 8.0 (είναι αυτά που ανακοινώθηκαν όταν ανακοινώθηκε η συσκευή).

 

Του 6S είναι σε εκδοση iOS 9.0.

 

Γενικά η σύγκριση δεν έχει νόημα με βάση τα νούμερα της Apple γιατί αναφέρεται σε διαφορετικές εκδόσεις απο τις παρούσες.


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες