Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 3 ψήφοι

iPad Pro


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
346 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#256   Darkoulis

Darkoulis

    iPH Elite Poster

  • 2.313 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Pro 1st gen + 4G
  • GameCenter:Darkoulis

Δημοσίευση 21/12/2015 - 17:08

Η αληθεια ειναι οτι αν ειχε mac os θα ειχα καταργησει τον macbook απο την πρωτη μερα κυκλοφοριας του ipad pro....

Πόσο το ήθελα και εγώ με OSX και όχι με iOS... και αναγκαστικά πήρα  Mac Book Air και αντικατέστησα  το χαλασμένο μου Mac Book Air που είχα πάρει πριν 4 χρόνια και με άφησέ η nVidia 9400.... Εαν όμως είχε OSX το iPad Pro θα το είχα πάρει με κλειστά μάτια. Αλλά με iOS δεν θέλω μια ακόμα συσκευή που να χρειάζεται το iTunes για να δουλεύει. 


Apple iPhone 14 Pro Max 256GB Space Black iOS 16.7.2 Apple MacBook Air M1 8GB/512GB Gold MacOS 12.7.1


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#257   Safa

Safa

    iPH newbie

  • 70 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 21/12/2015 - 18:25

Είναι απλά εξαιρετικό!!!
Δεν έχω καταλάβει ακόμα το σκεπτικό μερικών που συγκρίνουν το τάμπλετ με πισι -λάπτοπ...?
Προσωπικά θεωρώ ότι χρειάζομαι έναν σταθερό με πύργο για το σπίτι,ένα λάπτοπ για εξωτερική δουλειά π.χ. Πανεπιστήμιο ,παρουσίαση σε μια εκδήλωση κλπ.κλπ.
Το τάμπλετ είναι για ταινίες,κρεβάτι,στο μετρό κλπ κλπ.
Το κάθε ένα στην θέση του και στην ώρα του.

Α! Επιπλέον με τα ηχεία που έχει ,δεν μπορείτε να φανταστείται πόσο την βρίσκω το πρωί με τσιγάρο κ καφέ...σκ´ετη απόλαυση.
Τέλος,επιδή κάποιος ανέφερε για το μέγεθος,έχω να αναφέρω πως,ειδικά με το μουλτιτασκινγκ,είναι σαν να έχεις δυο ιπαντ μινι.
Φοβερό απλά φοβερο!

Υγ. Όπως όλα,κι αυτό βέβαια έχει τα ελατώματα του,δεν το συζητάω,αλλά θεωρώ πως ,οποιοσδήποτε είχε την δυ ατότητα να το αποκτήσει,σίγουρα δεν θα μετάνιωνε,αλλά ούτε θα επικεντρόνονταν στα ελλατώματα...


Sent from my iPad using Tapatalk

#258   tesalat

tesalat

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 21/12/2015 - 18:33

Συμφωνώ μαζί σου σε ότι λες απλά δεν μπορώ να φανταστώ πως βολεύει μια οθόνη του μεγέθους του surface σε fully enabled desktop class εφαρμογές. Ένα photoshop ή ένα word απλά πάσχει σε 15αρι λαπτοπ στο surface θα είναι καλύτερα?

Υποτίθεται ότι κανεις κάποιες παραχωρήσεις αν θες να έχεις τέτοια φορητότητα.
Απο εκεί και πέρα αν είσαι καθισμένος σε γραφείο συνδέεται με οθόνη.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#259   vdkour

vdkour

    iPH Master

  • 5.829 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 21/12/2015 - 19:15

Είναι απλά εξαιρετικό!!!
Δεν έχω καταλάβει ακόμα το σκεπτικό μερικών που συγκρίνουν το τάμπλετ με πισι -λάπτοπ...?
Προσωπικά θεωρώ ότι χρειάζομαι έναν σταθερό με πύργο για το σπίτι,ένα λάπτοπ για εξωτερική δουλειά π.χ. Πανεπιστήμιο ,παρουσίαση σε μια εκδήλωση κλπ.κλπ.
Το τάμπλετ είναι για ταινίες,κρεβάτι,στο μετρό κλπ κλπ.
Το κάθε ένα στην θέση του και στην ώρα του.

Α! Επιπλέον με τα ηχεία που έχει ,δεν μπορείτε να φανταστείται πόσο την βρίσκω το πρωί με τσιγάρο κ καφέ...σκ´ετη απόλαυση.
Τέλος,επιδή κάποιος ανέφερε για το μέγεθος,έχω να αναφέρω πως,ειδικά με το μουλτιτασκινγκ,είναι σαν να έχεις δυο ιπαντ μινι.
Φοβερό απλά φοβερο!

Υγ. Όπως όλα,κι αυτό βέβαια έχει τα ελατώματα του,δεν το συζητάω,αλλά θεωρώ πως ,οποιοσδήποτε είχε την δυ ατότητα να το αποκτήσει,σίγουρα δεν θα μετάνιωνε,αλλά ούτε θα επικεντρόνονταν στα ελλατώματα...


Sent from my iPad using Tapatalk

ακου να σου πω το σκεπτικο καποιων....
Εγω ας πουμε εχω ipad macbook iphone ok??φαντασου στην οθοναρα που εχει το pro να ειχα OSX...λογω φορητοτητας και μονο που ταξιδευω πολυ θα αφηνα το macbook που δουλευω αλλα προγραμματα...τωρα αν εσυ εχεις ενα σταθερο σε καθε δωματιο και ενα tablet για συνταγες στην κουζινα και αλλο ενα για το πανεπιστημιο και ενα pro για να βλεπεις ταινιες(πολυ βαρια χρηση)ειναι δικαιωμα σου και μαγκια σου.

#260   Reaver

Reaver

    iPH Elite Poster

  • 2.011 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 21/12/2015 - 19:20

ακου να σου πω το σκεπτικο καποιων....
Εγω ας πουμε εχω ipad macbook iphone ok??φαντασου στην οθοναρα που εχει το pro να ειχα OSX...λογω φορητοτητας και μονο που ταξιδευω πολυ θα αφηνα το macbook που δουλευω αλλα προγραμματα...τωρα αν εσυ εχεις ενα σταθερο σε καθε δωματιο και ενα tablet για συνταγες στην κουζινα και αλλο ενα για το πανεπιστημιο και ενα pro για να βλεπεις ταινιες(πολυ βαρια χρηση)ειναι δικαιωμα σου και μαγκια σου.

δεν υπάρχει καμία περίπτωση να του έβαζε ποτέ OS X γιατι πολυ απλά το iPad pro θα κανιβαλιζε μια άλλη κατηγορία προϊόντων της ίδιας εταιρίας. Ειδικά τα air. Το ενα λέγεται iPad και το άλλο MacBook και η καθε κατηγορία έχει το δικό της λογισμικό.

#261   vdkour

vdkour

    iPH Master

  • 5.829 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 21/12/2015 - 19:22

δεν υπάρχει καμία περίπτωση να του έβαζε ποτέ OS X γιατι πολυ απλά το iPad pro θα κανιβαλιζε μια άλλη κατηγορία προϊόντων της ίδιας εταιρίας. Ειδικά τα air. Το ενα λέγεται iPad και το άλλο MacBook και η καθε κατηγορία έχει το δικό της λογισμικό.

νταξει εμεις οι δυο και σε προηγουμενα τοπικ δεν βγαζαμε ακρη οποτε ουτε τωρα θα βρουμε.αρα λοιπον ολα καλα. :-)

Τελευταία επεξεργασία από: vdkour, 21/12/2015 - 19:27


#262   Reaver

Reaver

    iPH Elite Poster

  • 2.011 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 21/12/2015 - 19:57

νταξει εμεις οι δυο και σε προηγουμενα τοπικ δεν βγαζαμε ακρη οποτε ουτε τωρα θα βρουμε.αρα λοιπον ολα καλα. :-)

αληθεια; :) όμως τώρα δεν διαφώνησα μαζί σου. Και εγω πιστεύω οτι με OS X θα είχε άλλη δυνατότητα αλλα δεν θα ηταν iPad πλέον. :)

#263   Darkoulis

Darkoulis

    iPH Elite Poster

  • 2.313 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Pro 1st gen + 4G
  • GameCenter:Darkoulis

Δημοσίευση 21/12/2015 - 22:54

αληθεια; :) όμως τώρα δεν διαφώνησα μαζί σου. Και εγω πιστεύω οτι με OS X θα είχε άλλη δυνατότητα αλλα δεν θα ηταν iPad πλέον. :)

Και εγώ με OSX το ήθελα! Αλλά δυστυχώς δεν μας έκανε την χάρη η μηλομαμα... iPad Pro το Pro θα άλλαζε τα πάντα και θα ήτανε πολύ καλύτερα να έχεις OSX γιατί με τα 4GB Ram Quad Core επεξεργαστή χαλαρά νεράκι θα πήγαινε το OSX. Πιστεύω με το κουτσουερεμένο iOS σε σχέση με το OSX το iPad Pro θα είχα άλλη βαρύτητα ιδικά με το Pro στο τέλος. Ναι τότε θα έκανε την διαφορά. Τώρα είναι ένα υπερμέγεθες iPad με μια καινοτομία να μπορεί να δουλέψει το Penci. Εγώ ήμουνα από την αρχή και δήλωσα ότι θα το αγοράσω και 1300 ευρώ 128GB + LTE αλλά όταν άκουσα iOS... Είπα ΟΧΙ! Αυτά τα 1300 ευρώ δεν αξίζουν για ένα υπερμέγεθες iPad με iOS! Και έτσι αντικατέστησα το παλιό μου και χαλασμένο MBAir με ένα ποιο νέο MBAir. Και είμαι πολύ ευχαριστημένος! 


Apple iPhone 14 Pro Max 256GB Space Black iOS 16.7.2 Apple MacBook Air M1 8GB/512GB Gold MacOS 12.7.1


#264   Safa

Safa

    iPH newbie

  • 70 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 21/12/2015 - 23:00

Ρε φίλε,θεωρώ πως δεν έχεις καταλάβει αυτο που θέλω να πω.
Θέλω να καταλάβεις πως το καθε ένα χρησιμέυει για κατι διαφορετικό. Π.χ. Ακόμα κι ος να είχε το ιπαντ,θα προτιμούσα να επεξεργαστώ τις φωτογραφίες στο φωτοσοπ σε λαπτοπ ή σε σταθερό. Είναι ευκολότερο με ποντίκι ,παρά με το χέρι ακουπ´οντας σε μια οθόνη,ακόμα κ με το πενσιλ δεν κάνεις ίδια δουλεία. Κάλλιστα μπορεί ο καθείς να απολαυσει την δουλειά σε ένα ιπαντ και να δείξει την δουλεια του αυτή μέσο ιπαντ σε οποιοδήποτε ενδιαφλερεται.

Με λίγα λόγια κατ´εμε ,είναι δυο διαφορετικές συσκευες και δεν πιστευω οτι εαν συγχωνευθούν οτι θα μου προσφέρει καλτι. Διότι απλούστατα ότι είναι να κάνω με λάπτοπ θα το κάνω με λάπτοπ,το ιπαντ το έχει κανείς για άλλου έιδους χρήση,, Τέλος,κατα την αλποψη μου πάντα,θεωρω πως μερικοί μπερδέυουν την τέτοια με την βούρτσα. Κι ο λόγος,είναι οικονομικός,γιατί όπως προανέφερα,σε οποιονδήποτε δωθεί η δυνατότητα να το αποκτήσει,απλά το αποκτά και καταλαβαίνει αυτο που εννοώ.

Με καλή διάθεση τα λέω.
Αγάπη κ ειρινόσα. :)


Sent from my iPad using Tapatalk

#265   hal

hal

    iPH Member

  • 277 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/12/2015 - 01:23

Υποτίθεται ότι κανεις κάποιες παραχωρήσεις αν θες να έχεις τέτοια φορητότητα.
Απο εκεί και πέρα αν είσαι καθισμένος σε γραφείο συνδέεται με οθόνη.
Sent from my iPhone using Tapatalk


Πόση φορητότητα με τι τίμημα όμως? Το MacBook Pro 15 ή ένα Windows laptop πλέον έχουν φτάσει την τελειότητα σε αυτό το επίπεδο πιστεύω. (Sorry 13 inch not good enough....) Στην τσάντα surface ή iPad pro + keyboard+ charger πιστεύω είναι πολύ κοντά στο MacBook ή ένα καλό dell.
Νομίζω ψυριζουμε την μαϊμού... Σε μερικούς μήνες θα έχουν ωριμάσει παραπάνω τα οικοσυστήματα εφαρμογών και θα αλλάξουν γνώμες για το pro. Και αυτό που κάνει θα το κάνει καλύτερα από ένα surface crammed με desktop εφαρμογές. Απλά η γνώμη μου.

#266   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 28/12/2015 - 02:14

That feel when you pay $1000 for an ipad pro and then try to open a .zip file

 

dawson_crying.gif


∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#267   paparainbow

paparainbow

    iPH Contributor

  • 1.875 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 28/12/2015 - 15:11

Πιο μεγαλο προβλημα εχει το ipad να διαχειριστει το gif ακι που ανεβαςες παντως παρα ενα απλο zip.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: paparainbow, 28/12/2015 - 15:12

legit


#268   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 28/12/2015 - 15:31

Έχει γενικός προβλήματα για 1000€ ταμπλετ. 

 

Για τα μισά λεφτά, αν τα έχεις λες δε βαριέσαι, καμια ταινιούλα, παιχνιδάκι, σχεδιασμό, μουσικούλα, σαφάρι κτλ, ένα  ipad air γιατί όχι. 

 

Αλλα για τα ιδια σχεδόν $$ που έχει ο τελευταίος Macbook Air 11" inch και 13 αν θες, για λόγο ΄φορητότητας΄ και καλά, εμένα δε με έπεισαν. 

 

Και μην ακούσω δεν είναι για όλους, είναι για λίγα εξειδικευμένα επαγγέλματα κτλ, για αυτά είναι μαρκεντιστικες χαζομάρες.

 

Δε βγάζει η Αππλ και η κάθε Αππλ εκατομμύρια μηχανάκια στην αγορά για τα αγοράσουν οι λίγοι!

 

Ενιγουει...και να μου περίσσευαν, σε αυτή την τιμή το προ δεν θα το έπαιρνα. 

 

Σε μερικά χρονάκια στα μισά περίπου λεφτά, γιατί όχι.


Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 28/12/2015 - 15:32

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#269   vkouk

vkouk

    iPH Contributor

  • 951 μηνύματα
  • Twitter:@vkoukoutis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:v.kouk

Δημοσίευση 28/12/2015 - 15:35

Έχει γενικός προβλήματα για 1000€ ταμπλετ.

Για τα μισά λεφτά, αν τα έχεις λες δε βαριέσαι, καμια ταινιούλα, παιχνιδάκι, σχεδιασμό, μουσικούλα, σαφάρι κτλ, ένα ipad air γιατί όχι.

Αλλα για τα ιδια σχεδόν $$ που έχει ο τελευταίος Macbook Air 11" inch και 13 αν θες, για λόγο ΄φορητότητας΄ και καλά, εμένα δε με έπεισαν.

Και μην ακούσω δεν είναι για όλους, είναι για λίγα εξειδικευμένα επαγγέλματα κτλ, για αυτά είναι μαρκεντιστικες χαζομάρες.

Δε βγάζει η Αππλ και η κάθε Αππλ εκατομμύρια μηχανάκια στην αγορά για τα αγοράσουν οι λίγοι!

Ενιγουει...και να μου περίσσευαν, σε αυτή την τιμή το προ δεν θα το έπαιρνα.

Σε μερικά χρονάκια στα μισά περίπου λεφτά, γιατί όχι.

Και ούτε
Πλέον χάσαμε τη μπάλα όταν μιλάμε για κινητό και για ταμπλέτ
Όταν ακούς κινητό βλέπεις ταμπλέτ και όταν ακούς ταμπλέτα βλέπεις υπολογιστή



Sent from my iPhone 6 using Tapatalk

#270   vdkour

vdkour

    iPH Master

  • 5.829 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 28/12/2015 - 16:50

Έχει γενικός προβλήματα για 1000€ ταμπλετ.

Για τα μισά λεφτά, αν τα έχεις λες δε βαριέσαι, καμια ταινιούλα, παιχνιδάκι, σχεδιασμό, μουσικούλα, σαφάρι κτλ, ένα ipad air γιατί όχι.

Αλλα για τα ιδια σχεδόν $$ που έχει ο τελευταίος Macbook Air 11" inch και 13 αν θες, για λόγο ΄φορητότητας΄ και καλά, εμένα δε με έπεισαν.

Και μην ακούσω δεν είναι για όλους, είναι για λίγα εξειδικευμένα επαγγέλματα κτλ, για αυτά είναι μαρκεντιστικες χαζομάρες.

Δε βγάζει η Αππλ και η κάθε Αππλ εκατομμύρια μηχανάκια στην αγορά για τα αγοράσουν οι λίγοι!

Ενιγουει...και να μου περίσσευαν, σε αυτή την τιμή το προ δεν θα το έπαιρνα.

Σε μερικά χρονάκια στα μισά περίπου λεφτά, γιατί όχι.

αν ειχε πανω mac os θα το επερνες Λουκα;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες