Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 3 ψήφοι

iPad Pro


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
346 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#271   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 28/12/2015 - 17:18

αν ειχε πανω mac os θα το επερνες Λουκα;

 

 

 

Έχεις φαγωθεί με υποθέσεις εσύ τελικά, έτσι;  :rolleyes:

 

Άντε να σου το κάνω το χατίρι. ΑΝ είχε OS στιλ όπως το WD στα σουρφεις, και κάνα 200αρι φθηνότερα, ΙΣΩΣ και να το αγόραζα με το που έπεφταν λίγο οι τιμές. 

 

Δλδ την επόμενη χρονια από το επίσημο λανσαριμσα, οπου θα είχε βγει ήδη προφανώς το 2ο μοντέλο, εγώ προφανώς να έπαιρνα το πρώτο γύρω στα 700€ δλδ.

 

Σε ικανοποίησε η απάντηση μου;  :)


Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 28/12/2015 - 17:19

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#272   vdkour

vdkour

    iPH Master

  • 5.830 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 28/12/2015 - 18:43

Έχεις φαγωθεί με υποθέσεις εσύ τελικά, έτσι; :rolleyes:

Άντε να σου το κάνω το χατίρι. ΑΝ είχε OS στιλ όπως το WD στα σουρφεις, και κάνα 200αρι φθηνότερα, ΙΣΩΣ και να το αγόραζα με το που έπεφταν λίγο οι τιμές.

Δλδ την επόμενη χρονια από το επίσημο λανσαριμσα, οπου θα είχε βγει ήδη προφανώς το 2ο μοντέλο, εγώ προφανώς να έπαιρνα το πρώτο γύρω στα 700€ δλδ.

Σε ικανοποίησε η απάντηση μου; :)

εισαι αρχηγος ααχαχαχαχαχαχα!! :)

#273   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/01/2016 - 18:38

Αγαπητοί συνφορουμίτες, 

 

θεωρώ χρέος να γράψω αυτό το post και όποιος γνωστό σας ενδιαφέρεται κάντε του μία χάρη και πείτε του την άποψή μου. 

 

Πρόκειται για το Apple Pencil. 

 

Έχω δοκιμάσει σχεδόν όλα τα προηγούμενα styli (Jot, Paper, Wacom) και πιστεύω πως η δουλειά που κάνουν είναι χοντροκομμένη, δηλαδή 10 λέξεις σε ολόκληρη γραμμή (για αυτούς που θέλουν να κρατούν σημειώσεις) και επιπλέον χωρίς ευαισθησία δηλαδή, χωρίς λεπτομέρεια στη σχεδίαση. 

 

Οι παλαιότεροι θα θυμάστε πόσα άρθρα είχαν γραφεί γύρω από την ανάλυση του iPad και μία ιδανική-ανύπαρκτη ανάλυση η οποία θα προσομοίωνε το γράψιμο σε χαρτί...

 

Λοιπόν, στα γρήγορα, έχω πάθει πλάκα με το Apple Pencil. Για μένα είναι ένα αξεσουάρ το οποίο αξίζει 1000% την τιμή του και την αγορά του. Ήμουν πολύ σκεπτικός για την αγορά του. Και σκετσάρω/ ζωγραφίζω αλλά και κρατώ σημειώσεις (noting και marker) σε ηλεκτρονικά βιβλία τα οποία διαβάζω (PDF Expert 5). Πραγματικά δε μπορώ να φανταστώ πως κατασκεύασαν κάτι με τόσο μεγάλη ακρίβεια. Καλύπτει 85% τις ανάγκες μου και αυτό το ποσοστό αντικατοπτρίζει και το ποσοστό προσομοίωσης γραφής σε κανονικό χαρτί με στυλό. 

 

Όποιοι χρειάζονται γραφίδα πραγματικά μη το σκέφτεστε, είναι μονόδρομος. 



#274   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/01/2016 - 18:40

That feel when you pay $1000 for an ipad pro and then try to open a .zip file

 

dawson_crying.gif

 

δε ξέρω αν είναι παλιό το ποστ σου, αλλά δεν έχω κανένα πρόβλημα στα zip files. Δε ξέρω τί εννοούσες.



#275   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 25/01/2016 - 18:56

Δεν ειναι και τοσο παλιο.

 

Εννοώ οτι για ενα ταμπλετ των 920€ και πανω, και να χρησιμοποιεί third-party app, ειναι λιγο καπως.

 

Μονο το mail & messages κανει αυτοματο ανζιπ, και αυτο απο το ios 7 και μετα! Τωρα αν θελεις να κατεβασεις φακελο απο safari, air-drop etc, θα πρεπει να τα ανοιξεις με εφαρμ. τριτων.  (Transmit, GoodReader etc)

 

Τα λεω σωστα, η εχω ξεχασει κατι!; 

 

Το θεωρεις λογικο για ενα τετοιο μηχανιμα, σε μια τετοια τιμη, $$$$ και εν ετη 2016 να χρειαζεται ακομα να καταφευγει σε εφαρμογες τριτων για να ανοίξει εναν απλο φακελο zip!!


Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 25/01/2016 - 19:04

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#276   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.693 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/01/2016 - 19:11

Δεν ειναι και τοσο παλιο.

 

Εννοώ οτι για ενα ταμπλετ των 920€ και πανω, και να χρησιμοποιεί third-party app, ειναι λιγο καπως.

 

Μονο το mail & messages κανει αυτοματο ανζιπ, και αυτο απο το ios 7 και μετα! Τωρα αν θελεις να κατεβασεις φακελο απο safari, air-drop etc, θα πρεπει να τα ανοιξεις με εφαρμ. τριτων.  (Transmit, GoodReader etc)

 

Τα λεω σωστα, η εχω ξεχασει κατι!; 

 

Το θεωρεις λογικο για ενα τετοιο μηχανιμα, σε μια τετοια τιμη, $$$$ και εν ετη 2016 να χρειαζεται ακομα να καταφευγει σε εφαρμογες τριτων για να ανοίξει εναν απλο φακελο zip!!

το ρασο δεν κανει το παπα....και στα απλα ipad το ιδιο συμβαινει οποτε το οτι κανει 1000 δεν δινει εξτρα δυνατοτητες στο λειτουργικο.Μακαρι να ηταν αλλιως αλλα προσωπικα δεν περιμενα να βγει ακριβο ipad για να το αναρωτηθω.



#277   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 25/01/2016 - 19:19

Σωστό και αυτό.

Για να αποφύγω φιλοσοφικές συζητήσεις τώρα γύρω από το τι θα έπρεπε να είχε η όχι το iOS, θα επιμένω στην ερώτηση αν ένα μηχάνημα των 1000€ σχεδόν ασχετου OS και μάρκας, την σήμερον ημέρα λογίζεται χωρίς την δυνατότητα ανοίγματος ζιπ φακέλου από ντεφοου ενσωματωμένη εφαρμογή!


Envoyé de mon iPhone en utilisant Tapatalk


Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 25/01/2016 - 19:21

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#278   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 25/01/2016 - 20:53

Αν το καλοσκεφτείς βέβαια, ούτε τα Windows (και κατ επέκταση τα Surface - που είναι ακριβότερα από το iPad Pro) έχουν από μόνα τους υποστήριξη για zip αλλά πρέπει να κατεβάσεις τα winzip winrar κλπ.



#279   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 25/01/2016 - 21:29

Για αυτο λεω ασχετου OS και μαρκας.

 

Δεν τα εχω και σε μεγαλυτερη εκτίμηση τα σουρφεις, αν και αληθεια ειναι οτι απο εργασίες γραφείου εχει ενα προβαδισμα.

 

Δεν θα μπω σε πολεμο τωρα οτι υπαρχουν αντίστοιχες εφαρμογες στο iOS που κανουν τα ιδια στο ιπαδ κτλ. 

 

Θα μεινω στο γεγονος οτι η πλατηφορμα windows και τα παρεμφερή της (οπως τα ταμπλετς της), κυμαίνεται περιπου στο 91% παγκοσμίως με οτι αυτο συνεπάγεται, και το OS γυρω στο 7.5%! 

 

Απο εκει και περα δεν νομιζω οτι υπαρχουν πολλα περιθώρια λαθους απο τον ανταγωνισμό αν θελουν να αρπαξουν ενα μεγαλυτερο κοματι. 

 

Και σιγουρα δεν ειναι με ομορφα μηχανακια των 1000 και € που κανουν σχεδον τα ιδια (αν οχι λιγοτερα) απο τα ηδη υπάρχοντα. 

 

Και στα ταμπλετς παλι τα ανδροιντ ειναι πρωτα και με διαφορα.

 

Οποτε ναι μεν ειμαστε μια ομορφη παρεα, και κουλατη και high και οτι θελετε, (και εγω μαζι) αλλα καλο θα ειναι να μην αποσυνδεόμαστε τελείως απο τον κοσμο και την πραγματικότητα, για να μπορεσουμε σαν καταναλωτες να πιέσουμε την καθε εταιρια Αππλ , ωστε οχι να μας βγαλει το τρελο τηλέφωνο η Μακ που θα φτιαχνει καφεδες, αλλα τουλαχιστον να εχει τα βασικα που εχει και ο ανταγωνισμός, να μην τα παρουσιάζει σαν το αγιο δισκοπότηρο γιατι θίγει την νοημοσύνη μας, και τελος το πιο βασικο, ριξε ρε μαστορα λιγο τις τιμες, δεν θα σου πεσει ο κ@λος. 

 

Στην Κινα τα φτιάχνεις τα γ@μημενα!!


Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 25/01/2016 - 21:33

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#280   ababapanos

ababapanos

    iPH Contributor

  • 1.699 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/02/2016 - 19:22


Όσοι έχετε πάρει το pro , ήθελα να ρωτήσω τι γίνεται με τις εφαρμογές; Έχουν βγει εφαρμογές που να εκμεταλλεύονται τις δυνατότητες του νέου iPad? και οι Ίδη υπάρχουσες αναβαθμηστηκαν για να παίζουν σωστά στην μεγαλύτερη οθόνη;

Ακόμα εχει βρει κανείς το Apple pen σε λογική τιμή; Δεν υπαρχει πουθενά και όπου είναι για παραγγελία εχει 130 ευρώ , καλά για το πληκτρολόγιο δεν ρωτάω καν....

#281   toxotis70

toxotis70

    iPH Contributor

  • 972 μηνύματα

Δημοσίευση 01/02/2016 - 21:11

Εγω το εχω το pencil και οντως αξιζει τα λεφτα του. Οσο θυμαμαι οτι ειχα δωσει το ιδιο σχεδον ποσο πριν λιγο καιρο για ενα πενακι της wacom για το ipad , και ηταν σκετη αποτυχια!

Αυτες ειναι οι τιμες δυστυχως, ειναι παντου σε ελλεψη και για αυτο δε θα το βρεις σε καλητερη τιμη τωρα.


Sent from my iPad using Tapatalk

#282   ababapanos

ababapanos

    iPH Contributor

  • 1.699 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/02/2016 - 23:12

Από εφαρμογές τι γίνεται? υπάρχουν που να εκμεταλλεύονται τις δυνατότητες του iPad pro? η είναι νωρίς ακομα?

#283   toxotis70

toxotis70

    iPH Contributor

  • 972 μηνύματα

Δημοσίευση 02/02/2016 - 13:16

καποιες υπαρχουν, πχ το νεο imovie μπορει να χειριστει ανετα 3 layer 4K video !

Το  surface pro 3 που ειχα (με i5 CPU)  δε μπορουσε ουτε 1 (realtime παντα , native αρχεια απο καμερα) ....αυτο λεει πολλα για τη δυναμη του ipadpro.

 

Φοβερο ειναι και το νεο Djay Pro ... https://www.algoridd...m/djay-pro-ipad

 

Οι εφαρμογες της Microsoft επισης δουλευουν πολυ καλα και side by side.

 

Για φωτογραφιες σε RAW format , το filterstorm δεχεται μεχρι 50 Mpixels !!!

http://filterstormneue.com

 

Εγω το δουλευω με τις φωτο απο  sony nex a6000 kai a7s.

 

Το procreate επισης ειναι η καλυτερη mobile εφαρμογη για σχεδιαση και ζωγραφικη , εγω με το pencil τη χρησιμοποιω συνεχως .

http://procreate.si

 

 

Ενα μικρο δειγμα τη πρωτη μερα που το πηρα...

 

23773772471_368e52153c_o.jpgUntitled by John Spirou, on Flickr


Τελευταία επεξεργασία από: toxotis70, 02/02/2016 - 13:19


#284   GNIKO68

GNIKO68

    iPH newbie

  • 11 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 1st gen

Δημοσίευση 22/02/2016 - 12:46

Καλημέρα

ξέρει κανείς αν το πληκτρολόγιο της Apple smart cover υποστηρίζει Ελληνικά ?



#285   ababapanos

ababapanos

    iPH Contributor

  • 1.699 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/02/2016 - 21:51

Παντως , εδω και πολυ καιρο περιμενω να τσιμπησω ενα ipad pro απο αγγελιες , και τοσο καιρο δεν εχει εμφανιστει ουτε ενα!

 

Δεν ειναι πολυ περιεργο αυτο? Δεν εχει ξανα συμβει με κανενα αλλο προιον της apple, ακομα και τα καινουρια iphone πριν καν κυκλοφορησουν επισημα στην Ελλαδα , υπαρχουν πολλοι που τα φερνουν απο εξωτερικο και τα πουλανε.  Με το Ipad pro τιποτα απολυτος!

Δυο πραγματα μπορει να συμβαινουν η επειδη ειναι πολυ ακριβο δεν το περνει ο κοσμος, η αυτοι οι λιγοι που το εχουν παρει δεν το δινουν γιατι ειναι πολυ καλο!

 

Τελικα δεν με βλεπω να περιμενω αλλο και λεω να  το παρω απο skroutz στα 766 ευρω



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες