Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Μικρότερη μπαταρία στο 6S


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
59 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   igogos

igogos

    iPH Contributor

  • 1.044 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/09/2015 - 10:46

Σε μια συσκευή με μόνιμο θέμα την μπαταρία και ενώ οι επιδόσεις στο 6 τουλάχιστον δεν είναι και τόσο καλές έρχονται τώρα κ μικραίνουν την μπαταρία ελέω taptic engine. Υποψιάζομαι ότι η απάντηση σε τυχόν παράπονα θα είναι "μα σας δώσαμε battery save mode στο iOS 9 αφού".

 

Νομίζω είναι καιρός να κάνουν καμιά επένδυση σε τεχνολογίες μπαταρίας.

 

iFixit link για την μπαταρία: http://mashable.com/...nk#oaLTL4nsViqu



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 25/09/2015 - 10:51

Ξεχνάμε ένα στοιχείο όμως που είναι πολυ σημαντικό στην εξίσωση.

 

Το παν δεν είναι το μέγεθος της μπαταρίας, αλλά η διαχείρηση από το ίδιο το λειτουργικό, καθώς και ο ίδιος ο επεξεργαστής.

 

O Α9 είναι κατασκευασμένος από τη Sammy στα 14nm, πράγμα που σημαίνει καλύτερη ενεργειακή επάρκεια με μεγαλύτερη απόδοση.

 

Άρα το οτι μίκρυνε η μπαταρία, δεν σημαίνει οτι θα χειροτερέψει η αυτονομία. 

 

Ας μάθουμε κάποια στιγμή να βλέπουμε πέρα από τα σκέτα νούμερα.


Τελευταία επεξεργασία από: PanosMouz, 25/09/2015 - 10:54

| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#3   igogos

igogos

    iPH Contributor

  • 1.044 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/09/2015 - 11:03

Ξεχνάμε ένα στοιχείο όμως που είναι πολυ σημαντικό στην εξίσωση.

 

Το παν δεν είναι το μέγεθος της μπαταρίας, αλλά η διαχείρηση από το ίδιο το λειτουργικό, καθώς και ο ίδιος ο επεξεργαστής.

 

O Α9 είναι κατασκευασμένος από τη Sammy στα 14nm, πράγμα που σημαίνει καλύτερη ενεργειακή επάρκεια με μεγαλύτερη απόδοση.

 

Άρα το οτι μίκρυνε η μπαταρία, δεν σημαίνει οτι θα χειροτερέψει η αυτονομία. 

 

Ας μάθουμε κάποια στιγμή να βλέπουμε πέρα από τα σκέτα νούμερα.

Καλά κάθε χρόνο τα ίδια ακούμε ότι άλλαξε ο Μανωλιός και έβαλε τα ρούχα του αλλιώς και κάθε χρόνο η μπαταρία του άηφον είναι το πιο πονεμένο σημείο του τηλεφώνου οπότε ναι θα συνεχίσω να κοιτάω τα νούμερα. Δεν ξέρω για σένα αλλά εγώ το % της μπαταρίας μου κοιτάω όταν το χρειάζομαι και δεν το έχω και εκείνη την ώρα.

 

Εξάλλου και στο 6 plus η αυτονομία είναι καλύτερη γιατί η μπαταρία είναι μεγαλύτερη. Τόσο απλά.



#4   StavSanis

StavSanis

    iPH User

  • 131 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 25/09/2015 - 11:10

Και γιατι πρέπει πάντα να ψάχνουμε να δικαιολογούμε την εταιρία όμως δεν κατάλαβα?

Ναι ωραίο το 6s/plus , ωραία η apple . Έχω προιόντα της και θα ξαναπάρω.

Αλλά το θέμα μπαταρία τραγικό.

Ας έκανε ότι έκανε και ας έδινε ΚΑΙ μπαταρία.

Γιατι δηλαδή να παραμείνει στα ίδια ή και χειρότερα και να μην ανέβει?



#5   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 25/09/2015 - 11:11

Καλά κάθε χρόνο τα ίδια ακούμε ότι άλλαξε ο Μανωλιός και έβαλε τα ρούχα του αλλιώς και κάθε χρόνο η μπαταρία του άηφον είναι το πιο πονεμένο σημείο του τηλεφώνου οπότε ναι θα συνεχίσω να κοιτάω τα νούμερα. Δεν ξέρω για σένα αλλά εγώ το % της μπαταρίας μου κοιτάω όταν το χρειάζομαι και δεν το έχω και εκείνη την ώρα.

Εξάλλου και στο 6 plus η αυτονομία είναι καλύτερη γιατί η μπαταρία είναι μεγαλύτερη. Τόσο απλά.


Εγω ξέρω οτι στο 6/6Plus η μπαταρία βελτιώθηκε κατακόρυφα (πέρασαν και τα 2 απο τα χέρια μου).

Προσωπικά δεν ξέμεινα ποτέ απο μπαταρία (σε αντίθεση με το 5 που φόρτιζα 2-3 φορές τη μέρα).

Αλλά σου ξαναλέω, το οτι μειώθηκε 100mAh η μπαταρία δεν σημαίνει τίποτα. Ο επεξεργαστής απο μόνος του ειναι υπεραρκετος να καλύψει αυτη τη διαφορά.

Δικαίωμα σου να μην δέχεσαι αυτη την άποψη, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως είναι λάθος επειδή "κάθε χρόνο ακούμε τα ίδια".

Κάτσε διάβασε λίγο και θα καταλάβεις τι εννοώ. Το Chip ακόμα και αν δεν παράγεται με καθαρη διαδικασία 14nm (χρησιμοποιούν μια "ψευδοδιαδικασία" θα μπορούσαμε να πούμε) είναι ικανό για πολύ χαμηλή κατανάλωση ενέργειας.

Συγκεκριμένα σκέψου οτι ο exynos 7420 της Sammy παράγεται με την ίδια διαδικασια και τα αποτελέσματα ειναι "Οκ". Αφαίρεσε τώρα 6 πυρήνες και την 2k οθόνη και θα δεις οτι τα νούμερα (μιλώντας για χρηςη) βγαινουν πολύ καλύτερα από οτι φαντάζεσαι.

 

Edit: Δεν προσπαθώ να δικαιολογήσω την Apple προφανως, απλά πρέπει κάποια στιγμή να μάθουμε να κρίνουμε τι πραγματικά μετράει, και όχι να λέμε: Α έκοψε 100mAh, θα είναι χειρότερα, και, και, και.

 

Σίγουρα όλοι θα θέλαμε καλύτερη αυτονομία, αλλά αυτή δεν εξαρτάται από το μέγεθος της μπαταρίας μόνο. Το μέγεθος της μπαταρίας είναι ο μικρότερος παράγοντας. Δες π.χ. το Nexus 5 με μπαταρία 2300 και οθόνη 4.9 ιντσες (αναλογικά η μπαταρία του είναι μεγαλύτερη από του iPhone 6), παρόλα αυτά το κινητό απο άποψη αυτονομίας τα έπινε. Και αυτό είναι ένα παράδειγμα, πως το μέγεθος της μπαταρίας δεν είναι η λυση. Ίσα ίσα, ένας πιο αποδοτικός επεξεργαστής, ένα λειτουργικό με χαμηλή ενεργειακή κατανάλωση μπορούν να κάνουν τη διαφορά


Τελευταία επεξεργασία από: PanosMouz, 25/09/2015 - 11:16

| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#6   AlG

AlG

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/09/2015 - 11:16

Ρε μάγκες τώρα όλα τα θεωρητικά που λέτε τα καταλαβαίνω, ΑΛΛΑ μένει να αποδειχτουν στην πράξη και σε πραγματικές συνθήκες. Έχουμε κάποιο συγκριτικό ?



#7   AlG

AlG

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/09/2015 - 11:24

Εγω ξέρω οτι στο 6/6Plus η μπαταρία βελτιώθηκε κατακόρυφα (πέρασαν και τα 2 απο τα χέρια μου).

Προσωπικά δεν ξέμεινα ποτέ απο μπαταρία (σε αντίθεση με το 5 που φόρτιζα 2-3 φορές τη μέρα).
 

Μην κάνεις το λάθος να συγκρίνεις το 5άρι που ΟΛΑ είχαν θεμα με την μπαταρία με ένα καινούριο 6άρι με καινουρια μπαταρία. Ανεβαίνεις θεαματικά για 4 λόγους πρόβλημα μπαταριας 5, παλια μπαταρια 5, καινουρια μπαταρια 6 , μεγαλύτερη μπαταρία 6. 



#8   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 25/09/2015 - 11:24

Ρε μάγκες τώρα όλα τα θεωρητικά που λέτε τα καταλαβαίνω, ΑΛΛΑ μένει να αποδειχτουν στην πράξη και σε πραγματικές συνθήκες. Έχουμε κάποιο συγκριτικό ?

Δυστυχώς μόνο θεωρητικά μπορούμε να μιλήσουμε ακόμα.

 

Στη θεωρία αυτό πρέπει να ισχύει, και ισχύει. Το τι έκανε η Apple τελικά μένει να το δούμε. 

 

Αυτό που δεν ξέρω πόσο θα δημιουργήσει διαφορά (αρνητική) είναι το 3D Touch, αλλά για αυτό δεν υπάρχουν στοιχεία ώστε να μπορούμε να κρίνουμε (δυστυχώς).


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#9   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 25/09/2015 - 11:25

Παντως εγώ (που ήμουν παραμάσχαλα με φορτιστές και το είχα αποδεχτεί) καταλαβαίνω ως ένα σημείο ότι εκτός αν εκτοξευθούν γενικώς οι μπαταρίες ως τεχνολογία, τα περισσότερα τηλέφωνα αξιώσεων πλέον δε μπορούμε να έχουμε την απαίτηση να έχουν τις θεϊκές μπαταρίες που θα μας βγάζουν 3-4 μέρες χρήση. Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να εξοικονομήσουμε λίγο μπαταρία με φωτεινότητες και το ένα και το άλλο, αλλά μικρά πράγματα. Είναι γεγονός αυτό (πέραν των εξοικονομήσεων ενέργειας κλπ κλπ). 

 

Προσωπικά στο Note 3 ας πούμε εγώ είδα σε σχέση με το iphone που είχα το τελευταίο (5 και 5ς) ότι έχει αρκετά καλύτερη μπαταρία, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι βγάζω πάνω από μια μέρα (γιατί γενικά κάνω βαριά χρήση, αρκετα τηλέφωνα αφού είμαι συνέχεια στο δρόμο, bluetooth και δεδομένα ανοιχτά), μηνύματα μαιλ, και εφαρμογές κλπ. Σε γενικές γραμμές γυρνώ σπίτι με 10 τοις εκατό βράδι, ή ακόμα και με τελειωμένη μπαταρία και έχοντας αντικαταστήσει με τη δευτερη που κουβαλάω μαζί για να μην κλείσει πριν φτάσω σπίτι. Και νομίζω στην περίπτωση του 6s δεν υπάρχει λόγος να τσακώνεστε για κάτι που δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμη και δεν έχετε εμπειρία από πρώτο χέρι. Ας δούμε πώς θα πάει. 


Whatsapp doc?

#10   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 25/09/2015 - 11:26

Μην κάνεις το λάθος να συγκρίνεις το 5άρι που ΟΛΑ είχαν θεμα με την μπαταρία με ένα καινούριο 6άρι με καινουρια μπαταρία. Ανεβαίνεις θεαματικά για 4 λόγους πρόβλημα μπαταριας 5, παλια μπαταρια 5, καινουρια μπαταρια 6 , μεγαλύτερη μπαταρία 6. 

Συγκρίνω με το 5 όταν το είχα πρωτοπάρει καινούριο στο κουτί του. :)

 

Είχε τεράστια προβλήματα η μπαταρία, δεκτό.

 

Αλλά πίστεψε με η διαφορά ακόμα και άπο άλλες συσκευές είναι ιδιαίτερα θετική υπέρ του 6. 

 

Και στο λέει άνθρωπος που αν ρωτήσεις φίλους και γνωστούς δεν έχει πει σχεδόν ποτέ καλή κουβέντα για μπαταρία, σε οποιαδήποτε συσκευή, με οποιοδήποτε λειτουργικό.


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#11   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.545 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 25/09/2015 - 11:28

Κύριοι ηρεμία. Υπάρχουν άλλοι χώροι να βγάλετε τα νεύρα σας.

 

Μη το συνεχίσετε γιατί θα έχουμε άλλα.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#12   igogos

igogos

    iPH Contributor

  • 1.044 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/09/2015 - 11:29

Δυστυχώς μόνο θεωρητικά μπορούμε να μιλήσουμε ακόμα.

 

Στη θεωρία αυτό πρέπει να ισχύει, και ισχύει. Το τι έκανε η Apple τελικά μένει να το δούμε. 

 

Αυτό που δεν ξέρω πόσο θα δημιουργήσει διαφορά (αρνητική) είναι το 3D Touch, αλλά για αυτό δεν υπάρχουν στοιχεία ώστε να μπορούμε να κρίνουμε (δυστυχώς).

Δηλαδή ρε φίλε τόση ώρα είσαι εριστικός και μου λές "κάτσε διάβασε" και "Ας μάθουμε κάποια στιγμή να βλέπουμε πέρα από τα σκέτα νούμερα" χωρίς να είσαι σίγουρος για τη διαφορά που θα κάνει το 3D touch, ο μεγαλύτερος επεξεργαστής η διπλάσια RAM κτλ.

 

Και εγώ μάλλον είμαι ο παλαβός της παρέας που έχω εδώ και χρόνια iphones τα οποία τα χρησιμοποιώ σε πραγματικές συνθήκες και κάθε φορά βλέπω πως σε πραγματικές συνθήκες η μπαταρία κρίνεται ανεπαρκής.

 

I rest my case.



#13   AlG

AlG

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/09/2015 - 11:29

Κάθε χρόνο ακούμε την παπαριά ότι τάχα ο νέος επεξεργαστής δεν θα σου πίνει και το αίμα για να μείνει ανοιχτό το τηλέφωνο και κάθε χρόνο το τηλέφωνο στις 6 ώρες βαριάς χρήσης λέει αντίο. Χορτάσαμε από θεωρητικούς που το έχουν το άηφον για χρήση στο τραπεζάκι του καφέ στο σαλόνι ή για τίποτα angry birds.

 

Έλεος να μικραίνει τόσο η μπαταρία και να χειροκροτούμε.

Κοιτα μην είσαι και τόσο απόλυτος , μπορει να μην έχει μεγάλη διαφορά στην πράξη όντως,  το πόσο ενεργοβόρος είναι μια συσκευή ίσως παίζει και μεγαλύτερο ρόλο. Αλλά και μένα με ενοχλει να μικραίνει την μπαταρία . Θα πείραζε δηλαδη να ήταν καλύτερο σε αυτονομία? Αλλά η κλασσική apple θα το φυλάει για το 7 σα νεο feature. Λεπτότερο ελαφρύτερο (αφου το s το βαρυνε ) και με μεγαλύτερη μπαταρία , τρέξτε fanboys!!! 


Τελευταία επεξεργασία από: AlG, 25/09/2015 - 11:31


#14   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 25/09/2015 - 11:30

Κοιτα μην είσαι και τόσο απόλυτος , μπορει να μην έχει μεγάλη διαφορά , το πόσο ενεργοβόρος είναι μια συσκευή ίσως παίζει και μεγαλύτερο ρόλο. Αλλά και μένα με ενοχλει να μικραίνει την μπαταρία . Θα πείραζε δηλαδη να ήταν καλύτερο σε αυτονομία? Αλλά η κλασσική apple θα το φυλάει για το 7 σαν νεο feature. Λεπτότερο ελαφρύτερο (αφου το s το βαρυνε ) και με μεγαλύτερη μπαταρία , τρέξτε fanboys!!! 

Πολλά χρόνια το φυλάει όμως ε. Εγώ σου λέω ότι του χρόνου με το 7 εδω θα είμαστε πάλι και θα φωνάζουμε για τη μπαταρία.


Τελευταία επεξεργασία από: iMarilina, 25/09/2015 - 11:31

Whatsapp doc?

#15   StavSanis

StavSanis

    iPH User

  • 131 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 25/09/2015 - 11:32

Ηρεμήστε παιδιά.

Πάντως εννοείται ότι έχει βελτιωθεί η μπαταρία από τα παλαιότερα.

Και προσωπικά δεν περιμένω να μου κρατάει 100 μέρες.

Πουθενά δεν γίνεται αυτό τουλάχιστον μέχρι να γίνει η ''επανάσταση'' και στην μπαταρία.

Δεν λέω μου βγάζει μέρα το 6 , απλά δνε καταλαβαίνω γιατι να μην δώσει έστω λίγο παραπάνω.

Αντιθέτως να μου δώσει το ίδιο απ'ότι λέει. Τελοσπάντων.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες