Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Μικρότερη μπαταρία στο 6S


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
59 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 25/09/2015 - 12:20

Tα προσωπικά μας τα λύσαμε μόνοι μας τσάμπα λάδι ρίχνετε στη φωτιά δεν θα ασχοληθεί κανείς.

 

Στο δια ταύτα παραμένει το ζήτημα: μικρότερη μπαταρία (και καλά για να έχει χώρο για taptic engine) vs επιδόσεις με τον καινούριο επεξεργαστή κτλ.

 

Εγώ επιμένω: Δώστε καλύτερο επεξεργαστή + καλύτερη μπαταρία διότι όπως όλα εξελίσσονται έτσι και καλό είναι να εξελίσσεται και η μπαταρία και να μην μένεις με τη συσκευή στο χέρι. Τώρα αν προκειμένου να διαφωνήσετε ορισμένοι θέλετε να πείτε ότι λατρεύετε να έχετε μικρότερη μπαταρία γιατί και καλά η απόδοση θα είναι στα ίδια οκ ρε παιδιά δικαίωμά σας είναι. Εγώ κρίνω ως αρνητικό να μη μπορεί τόσα χρόνια η Apple να πιάσει το μόνο σημείο που την κερδίζουν τα samsung και είναι (τι άλλο) η απόδοση των μπαταριών της.

Αυτό ανήκει στο παρελθόν δυστυχώς. Η τελευταία συσκευή της Sammy που είχε άριστη μπαταρία είναι το Note 3 (έχουν περάσει από τα χέρια μου ή χέρια φίλων και δεν...)

 

Η σειρά S πάντα έπασχε στο θέμα μπαταρία και δυστυχώς το μόνο που έκαναν ήταν να προσθέσουν γρήγορη φόρτιση, ασύρματη φόρτιση ώστε να δώσουν ένα boost στη μπαταρία.

 

Όσον αφορά τη σειρά Note η χρήση της απίστευτης 2k οθόνης επέδρασε αρνητικά. Το Note 3 στον τομέα μπαταρία μπορεί να κερδίσει όλες τις νέες συσκευές της Samsung δυστυχώς.

 

Ακόμα και στα νεα Note 5 / S5 Edge Plus το θέμα μπαταρία είναι προβληματικό (δεν είναι stable, μπορεί τη μια μέρα να βγάλεις 5 ώρες οθόνη και την άλλη 1).


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.545 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 25/09/2015 - 12:48

Σε μια συσκευή με μόνιμο θέμα την μπαταρία και ενώ οι επιδόσεις στο 6 τουλάχιστον δεν είναι και τόσο καλές έρχονται τώρα κ μικραίνουν την μπαταρία ελέω taptic engine. Υποψιάζομαι ότι η απάντηση σε τυχόν παράπονα θα είναι "μα σας δώσαμε battery save mode στο iOS 9 αφού".

 

Νομίζω είναι καιρός να κάνουν καμιά επένδυση σε τεχνολογίες μπαταρίας.

 

iFixit link για την μπαταρία: http://mashable.com/...nk#oaLTL4nsViqu

Όλες οι εταιρίες προσπαθούν με νύχια και με δόντια να
μεγαλώσουν τις αυτονομιες των συσκευών τους ( είτε με μεγαλύτερες
μπαταρίες είτε με νεότερους επεξεργαστές λιγότερο ενεργοβορους ) και η μηλοεταιρια
παλεύει με νύχια και με δόντια απλα να την κρατήσει στα ΙΔΙΑ επίπεδα.

Σας έδωσε 2915 στο σPlus και γλυκαθήκατε μου φαίνεται. :)

 

O A9 θα είναι αυτός απορροφήσει θεωρητικά τη διαφορά και μετά το ίδιο το iOS 9, δομικά.

 

Θεωρώ όμως πως μια μικρή διαφορά στα επίπεδα της αυτονομίας καλώς ή κακώς θα υπάρξει. Αμελητέα στο τέλος.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#33   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 25/09/2015 - 12:52

Δεν είναι οτι δεν μπορεις να τα σηκώσεις , αλλά όταν το κινητο το εχεις πάντα μαζί σου , αλλιως κουβαλάς 100 γραμμάρια και αλλιως 200.

Τα 158 του plus τα συνήθισαμε οριακα από το να κουβαλάμε και power bank ή φορτιστή . Αλλά κάπου μπαίνει ένα όριο. Πλέον φτάσαμε στα 200 παρα 8. Ξεφύγαμε.

Αν ήταν να είχαμε 200 gr κινητο το 2008 θα είχαμε κινητο με διπλασια αυτονομία , αλλα με το πρόσχημα ότι πρεπει να είναι λεπτά και εύχρηστα δεν είχαμε.

Τώρα τι έγινε? O Jobbs κράταγε τα χαλινάρια στην επιτροπη μέτρων και σταθμων της Apple ? Ή χαθηκε η εμπνευση και απλα βγάζουμε συσκευες σε κάθε μέγεθος που μας γκουχ γκουχ  ...ευχαριστει?

5s-6-6plus-ipad mini-ipad-ipad pro και οσονούπω 6c με 4.3''και πάει λέγοντας

Εδώ μιλάς για διαφορά όμως όχι 100 γραμμαρίων αλλά 20-30 αν δεν κάνω λάθος. 


Whatsapp doc?

#34   AlG

AlG

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/09/2015 - 13:15

Εδώ μιλάς για διαφορά όμως όχι 100 γραμμαρίων αλλά 20-30 αν δεν κάνω λάθος. 

Μα αν σε κάθε αναβάθμιση βάζαμε 20 γραμ τώρα τα κινητά θα είχαν φτάσει το ipad mini .

158-192 είναι 34 γραμ δηλαδη 22% αύξηση , δεν την λες μικρή . Αν βαλεις και μια θήκη ξεπερνας χαλαρα το 200



#35   mariosnt

mariosnt

    iPH Contributor

  • 922 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/09/2015 - 13:53

Χωρις να θέλω να ειμαι απόλυτος (και μπορεί καποιος που γνωριζει παραπάνω να με επιβεβαιώσει ή να με διαψεύσει) η RAM είναι το λιγότερο ενεργοβόρο κομμάτι σε μια συσκευή.

Η επιδραση της μπορεί να ειναι αμελητέα, αλλα μπορεί μα ειναι ακόμα και θετική (σε σχέση με το πως τη διαχειρίζεται το σύστημα). Περισσότερη RAM σημαίνει αυτομάτως περισσότερες "έτοιμες" ενέργειες, άρα μικρότρη πίεση σε CPU & GPU (κύρια τμήματα που ευθύνονται για την κατανάλωση). Αυτό σημαίνει μικρότερη λειτουργεία τους και άρα καλύτερη κατανάλωση.

Συνεπώς η RAM δεν αποτελεί τον αρνητικο παράγοντα στην περιπτωση μας.

Ξαναλέω δεν ειμαι ειδικός, οπότε αν κάνω κάπου λάθος στο συλλογισμό μου ας με διορθώσει κάποιος.


Χονδρικά.. Σωστός ο Πάνος..

#36   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 25/09/2015 - 13:54

Μα αν σε κάθε αναβάθμιση βάζαμε 20 γραμ τώρα τα κινητά θα είχαν φτάσει το ipad mini .

158-192 είναι 34 γραμ δηλαδη 22% αύξηση , δεν την λες μικρή . Αν βαλεις και μια θήκη ξεπερνας χαλαρα το 200

Μα δε βάζουν σε κάθε αναβάθμιση....βγάζουν αντιθέτως. Και λεπταίνουν κλπ. Τώρα εδώ για το συγκεκριμένο τι να σου πω. Πάρτε samsung χαχα


Whatsapp doc?

#37   igogos

igogos

    iPH Contributor

  • 1.044 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/09/2015 - 23:53

Ένα από τα πρώτα τεστ μπαταρίας με ιδιαίτερα απογοητευτικά αποτελέσματα για την νέα μικρότερη μπαταρία στο 6S και 6S plus. Noμίζω ότι τελικά το μικρότερη μπαταρία σημαίνει πολύ απλά μικρότερη αυτονομία. Καλή χρυσή η Apple αλλά ειλικρινά αυτό το πράγμα με τη μπαταρία καταντάει ενοχλητικό:

 

Για την ιστορία:

 

Στο ίδιο βίντεο (ίδια χρήση από όλες τις συσκευές του ίδιου βίντεο στον ίδιο χρόνο και ίδιες συνθήκες): iphone 6 = 32% / 6S = 8%  και iphone 6 plus = 32% iphone 6S plus = 22% που δείχνει αυτό που έχω ήδη αναφέρει από το πρώτο μου ποστ ότι η μεγαλύτερης χωρητικότητας μπαταρία στο 6S plus δίνει καλύτερα αποτελέσματα.

 

http://www.greenpois...-iphone-6s.html



#38   mariosnt

mariosnt

    iPH Contributor

  • 922 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/09/2015 - 00:02

Μήπως η μικρότερη μπαταρία προϊδεάζει τον κοσμο για λεπτότερη συσκευή του χρόνου;
Μήπως μας προετοιμάζουν απο τωρα;

#39   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.545 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 29/09/2015 - 00:12

Ένα από τα πρώτα τεστ μπαταρίας με ιδιαίτερα απογοητευτικά αποτελέσματα για την νέα μικρότερη μπαταρία στο 6S και 6S plus. Noμίζω ότι τελικά το μικρότερη μπαταρία σημαίνει πολύ απλά μικρότερη αυτονομία. Καλή χρυσή η Apple αλλά ειλικρινά αυτό το πράγμα με τη μπαταρία καταντάει ενοχλητικό:

 

Για την ιστορία:

 

Στο ίδιο βίντεο (ίδια χρήση από όλες τις συσκευές του ίδιου βίντεο στον ίδιο χρόνο και ίδιες συνθήκες): iphone 6 = 32% / 6S = 8%  και iphone 6 plus = 32% iphone 6S plus = 22% που δείχνει αυτό που έχω ήδη αναφέρει από το πρώτο μου ποστ ότι η μεγαλύτερης χωρητικότητας μπαταρία στο 6S plus δίνει καλύτερα αποτελέσματα.

 

http://www.greenpois...-iphone-6s.html

 

Το βίντεο δεν είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα.

 

Αυτό μόνο στη πορεία θα φάνει. Κάθε συσκευή είναι διαφορετική, καθένας κάνει διαφορετική χρήση.

 

Οτι πιθανόν θα υπάρξει διαφορά στην αυτονομία, είναι λογικό. Όχι στο βαθμό που φαίνεται όμως.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#40   Panoulis7

Panoulis7

    iPH Contributor

  • 1.014 μηνύματα
  • Twitter:@panos_lympe
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 29/09/2015 - 00:16

Παιδια βλεπω να παλευετε και επειδη βιαζομαι δν εκατσα να διαβασω ολες τις εκθεσεις σας...no offense... :P

 

παντως δεν ειναι ΜΟΝΟ θεμα Α9.....δεν ειναι ΜΟΝΟ θεμα iOS9...

 

if you look closely, οι νεες μνημες (2GB), δεν ειναι απλα διπλασιες......απο lpddr3 ειναι lpddr4 πλεον... πραγμα που κανει τεραστια διαφορα και κανενας δν δινει εκει βαση!! 

 

και καλυτερα 100 Mah λιγοτερα, με taptic engine... ακριβης δονηση δινει αλλη χρηστικοτητα...το εργαλειο φαινετε πιο ζωντανο...και κατα την γνωμη μου να δειτε οτι με ολα τα παραπανω το 6S θα εχει καλυτερη αυτονομια απο το 6αρι....

 

edit: και στην τελικη οποιος ψηνεται για καλυτερη αυτονομια, ας δωσει ενα 20αρι, να παρει ενα λεπτο power bank των 3000 MAH, αρκετα λεπτο να χωραει και στο πορτοφολι, και αμεσως αμεσως εχει 200% αυτονομια...

 

ΛΥΣΕΙΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!


Τελευταία επεξεργασία από: Panoulis7, 29/09/2015 - 00:19


#41   igogos

igogos

    iPH Contributor

  • 1.044 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/09/2015 - 00:21

Το βίντεο δεν είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα.

 

Αυτό μόνο στη πορεία θα φάνει. Κάθε συσκευή είναι διαφορετική, καθένας κάνει διαφορετική χρήση.

 

Οτι πιθανόν θα υπάρξει διαφορά στην αυτονομία, είναι λογικό. Όχι στο βαθμό που φαίνεται όμως.

Nίκο δεν είναι μεν αντιπροσωπευτικό αλλά επειδή "τα άκουσα" αρκετά που είπα μία γνώμη αισθάνομαι μια μικρή δικαίωση. Προφανώς και δεν είναι επιστημονική η τοποθέτηση ή το βίντεο αλλά καταρρίπτει τις θεωρίες οι οποίες επίσης είναι απλά θεωρίες. Αν βάλουμε και το πιθανό #heatgate μέσα στην καλύτερη περίπτωση μιλάμε για μια μικρότερη μπαταρία που δέχεται και την εξτρα ταλαιπωρία της θερμοκρασίας. Δηλαδή σε 200-300 κύκλους που αρχίζει η φθορά έχουμε θέμα (θεωρητικά πάντα εμένα στους 500 κύκλους το 4S τη βγάζει μια μέρα φουλ χρήση).

 

Πάντως ανεξάρτητα από οτιδήποτε άλλο νομίζω το ζήτημα μπαταρία πρέπει κάποτε να το δούνε. Να βγάζει μια μέρα χρήσης η συσκευή με 3G ανοιχτά δεν είναι αμαρτία :)



#42   igogos

igogos

    iPH Contributor

  • 1.044 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/09/2015 - 00:25

Παιδια βλεπω να παλευετε και επειδη βιαζομαι δν εκατσα να διαβασω ολες τις εκθεσεις σας...no offense... :P

 

παντως δεν ειναι ΜΟΝΟ θεμα Α9.....δεν ειναι ΜΟΝΟ θεμα iOS9...

 

if you look closely, οι νεες μνημες (2GB), δεν ειναι απλα διπλασιες......απο lpddr3 ειναι lpddr4 πλεον... πραγμα που κανει τεραστια διαφορα και κανενας δν δινει εκει βαση!! 

 

και καλυτερα 100 Mah λιγοτερα, με taptic engine... ακριβης δονηση δινει αλλη χρηστικοτητα...το εργαλειο φαινετε πιο ζωντανο...και κατα την γνωμη μου να δειτε οτι με ολα τα παραπανω το 6S θα εχει καλυτερη αυτονομια απο το 6αρι....

 

edit: και στην τελικη οποιος ψηνεται για καλυτερη αυτονομια, ας δωσει ενα 20αρι, να παρει ενα λεπτο power bank των 3000 MAH, αρκετα λεπτο να χωραει και στο πορτοφολι, και αμεσως αμεσως εχει 200% αυτονομια...

 

ΛΥΣΕΙΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!

1ον κανένας δεν παλεύει με κανέναν

2ον δεν διάβασες το προτελευταίο μου ποστ όπου ποστάρω βίντεο που καταρρίπτει όσα λές πανηγυρικά.

3ον Αλίμονο να δώσεις 800-900 για συσκευή και να χρειάζεσαι και power bank για να κάνεις τη δουλειά σου

 

Να διαφωνείς το καταλαβαίνω αλλά να διαφωνείς απλά γιατί δεν γουστάρεις την αντίθετη άποψη δεν το καταλαβαίνω. Εγώ παρουσιάζω στοιχεία όχι θεωρίες. Η μπαταρία δεν μοιάζει να την παλεύει.



#43   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.545 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 29/09/2015 - 00:49

Nίκο δεν είναι μεν αντιπροσωπευτικό αλλά επειδή "τα άκουσα" αρκετά που είπα μία γνώμη αισθάνομαι μια μικρή δικαίωση. Προφανώς και δεν είναι επιστημονική η τοποθέτηση ή το βίντεο αλλά καταρρίπτει τις θεωρίες οι οποίες επίσης είναι απλά θεωρίες. Αν βάλουμε και το πιθανό #heatgate μέσα στην καλύτερη περίπτωση μιλάμε για μια μικρότερη μπαταρία που δέχεται και την εξτρα ταλαιπωρία της θερμοκρασίας. Δηλαδή σε 200-300 κύκλους που αρχίζει η φθορά έχουμε θέμα (θεωρητικά πάντα εμένα στους 500 κύκλους το 4S τη βγάζει μια μέρα φουλ χρήση).

 

Πάντως ανεξάρτητα από οτιδήποτε άλλο νομίζω το ζήτημα μπαταρία πρέπει κάποτε να το δούνε. Να βγάζει μια μέρα χρήσης η συσκευή με 3G ανοιχτά δεν είναι αμαρτία :)

Με μικρότερης χωρητικότητας μπαταρίες, είναι νομίζω αναμενόμενο να δείς διαφορά στην αυτονομία.

 

Όσο και να θέλει η Apple να τα παρουσιάζει ίδια σε σχέση με τους προκατόχους, 6/Plus.

 

Απο 'κει και πέρα θεωρώ το ψειρίζουμε πολύ το όλο πράγμα. Ειδικά οι κάτοχοι των σPlus δε θα ασχοληθούν καν με αυτό.

 

Οι κύκλοι απο την άλλη δε λένε κάτι. Εκεί είναι θεωρία και όχι κανόνας.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#44   Reaver

Reaver

    iPH Elite Poster

  • 2.011 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 29/09/2015 - 00:49

Μετά απο τρεις μέρες χρήσης του s η μπαταρία προσωπικά μου κρατάει περισσότερο απο το παλιό. Πιστεύω οτι ίσως εχει αλλοιωθεί η μπαταρία στο πλας μου και εκεί ίσως να ωφελείται η διαφορά. Πάντως λιγότερο δεν κρατάει. Τώρα πως κάποιοι βγάζουν συμπεράσματα όταν δεν έχουν καν πιάσει την συσκευή στα χέρια τους αλλά ειναι σίγουροι οτι κρατάει λιγότερο δεν το καταλαβαίνω... Υπόψην οτι έχω πάντα ενεργοποιημένα τα πάντα. 3G, wifi, Bluetooth και στις δυο συσκευές. Τώρα για όσους θεωρούν το βάρος πρόβλημα επίσης η διαφορά ειναι ανεπαίσθητη. Μόνο εάν κρατάς και τα δυο ταυτόχρονα το παρατηρείς. Μόλις πιάσεις το s για δέκα λεπτά το έχεις ήδη ξεχάσει. Heatgate θεωρώ πάλι μια αηδία βρήκανε να πούνε. Όλο και κατι θα βγαίνει..

Τελευταία επεξεργασία από: Reaver, 29/09/2015 - 00:53


#45   igogos

igogos

    iPH Contributor

  • 1.044 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/09/2015 - 00:57

Μετά απο τρεις μέρες χρήσης του s η μπαταρία προσωπικά μου κρατάει περισσότερο απο το παλιό. Πιστεύω οτι ίσως εχει αλλοιωθεί η μπαταρία στο πλας μου και εκεί ίσως να ωφελείται η διαφορά. Πάντως λιγότερο δεν κρατάει. Τώρα πως κάποιοι βγάζουν συμπεράσματα όταν δεν έχουν καν πιάσει την συσκευή στα χέρια τους αλλά ειναι σίγουροι οτι κρατάει λιγότερο δεν το καταλαβαίνω...

 

Άποψη είναι φίλε μου όπως η δική σου μετά από μόλις 3 μέρες χρήση και σύγκριση με μια μπαταρία που πιθανότατα έχει υποστεί φθορά. Δες και λίγο το βίντεο αμα δε βαριέσαι.

 

Όπως λέει ο Νίκος πολύ το ψειρίσαμε και δυστυχώς κάποιοι το παίρνουν και προσωπικά. Εμένα πάντως μου φαίνεται αδικαιολόγητη η μείωση χωρητικότητας. Σαν Apple έπρεπε να δώσουν όλα όσα δώσανε + την παλιά χωρητικότητα. Μιλάμε για εταιρεία δισεκατομυρίων σίγουρα δεν θα τους έπεφτε βαρύ.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες