Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

MacBook Pro


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
426 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#346   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 05/01/2016 - 22:02

Παιδια καλησπέρα!
Χοντρο προβλημα με macbook pro mid 2011!

I5 4 Gb Ram 500 Gb σκληρο!

Ειμαι στα El Capitain κ τελευταια το laptop Lagαρει τρομερα!

Μιλαμε θελω να αντιγραψω 5Gb φωτο κ videο στο stick κ μου βγαζει αναμονη 5 μερες!!

Υπαρχει περιπτωση να εχω αρπαξει ιο κ να γονατιζει to συστημα;;

Στο activity report δεν βλεπω κατι υποπτο εκτος απο CrashReport που απασχολει την CPU αλλα δεν βλεπω τι το κρασαρει!!

Οποιος εχει ιδεα ευπροσδεκτη!

 

 

Ιο οχι, αλλα μαλλον γεράματα για τον Μακ σου!

 

Με 4 γιγα πλεον, και 500 σκληρο δισκο να φανταστω, ειναι λογικο να λαγκαρει. 5 μερες δεν θα σου παρει εννοείται, αλλα θα καθυστερήσει αρκετα.

 

Προφανως ο HDD που εχεις ειναι σχεδον στα ορια του; Αν ναι, ειναι ακομα ενας λογος να λαγκαρει το μηχανημα.

 

Αμεση και πρόσκαιρη λυση: Διαγραφη η μεταφορα αρχειων σε εξωτερικο δισκο, για απλευθερωση χωρου. Μεταφορα στο στο στικακι μετα με λιγοτερα gb, τα μισα ας πουμε, και ας το κανεις δυο φορες.

Μελοντικη και σιγουρη λυση: Γυρω στα 150€ για εναν SSD 250gb, και αναβάθμιση σε 8gb ραμ. 

 

Και μετα δεν θα το αναγνωρίζεις το μηχανακι. Πυραυλος.... ;-)


Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 05/01/2016 - 22:03

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#347   bolos

bolos

    iPH Enthousiast

  • 397 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/01/2016 - 17:12

Ιο οχι, αλλα μαλλον γεράματα για τον Μακ σου!

 

Με 4 γιγα πλεον, και 500 σκληρο δισκο να φανταστω, ειναι λογικο να λαγκαρει. 5 μερες δεν θα σου παρει εννοείται, αλλα θα καθυστερήσει αρκετα.

 

Προφανως ο HDD που εχεις ειναι σχεδον στα ορια του; Αν ναι, ειναι ακομα ενας λογος να λαγκαρει το μηχανημα.

 

Αμεση και πρόσκαιρη λυση: Διαγραφη η μεταφορα αρχειων σε εξωτερικο δισκο, για απλευθερωση χωρου. Μεταφορα στο στο στικακι μετα με λιγοτερα gb, τα μισα ας πουμε, και ας το κανεις δυο φορες.

Μελοντικη και σιγουρη λυση: Γυρω στα 150€ για εναν SSD 250gb, και αναβάθμιση σε 8gb ραμ. 

 

Και μετα δεν θα το αναγνωρίζεις το μηχανακι. Πυραυλος.... ;-)

Ευχαριστώ!

Ο δισκος δεν ειναι γεματος ειναι δλδ μονο τα 80Gb κατειλημμένα που δεν είναι πρόβλημα!

Σίγουρα  όμως με 8 gb μνημη και με ssd θα πηγαινε καλυτερα



#348   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 06/01/2016 - 17:20

Σε παιδιά δικαιολογείται αυτή η διαφορά τιμής;

http://m.ebay.com/it...465?_mwBanner=1

http://www.document....gb-flash-detail

Το ίδιο δεν ειναι;

#349   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 06/01/2016 - 18:14

Ευχαριστώ!

Ο δισκος δεν ειναι γεματος ειναι δλδ μονο τα 80Gb κατειλημμένα που δεν είναι πρόβλημα!

Σίγουρα  όμως με 8 gb μνημη και με ssd θα πηγαινε καλυτερα

 

Και καθαρη εγκατάσταση οταν με το καλο κανεις την αναβάθμιση. Και μπακ-απ μανουαλ, και οχι απο time-machine η αλλον εξωτερικο δισκο. 


∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#350   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 06/01/2016 - 19:17

Σε παιδιά δικαιολογείται αυτή η διαφορά τιμής;
http://m.ebay.com/it...465?_mwBanner=1
http://www.document....gb-flash-detail
Το ίδιο δεν ειναι;


Ναι, το ίδιο ειναι. Ο electronic king εχει τις καλύτερες τιμες για brand new macbook. Αν σε ενδιαφέρει να μάθεις το πως δες το ομότιτλο νήμα που εχουμε προς τιμήν του! Παντως η Ελλαδα εχει απο τις υψηλότερες τιμες για apple devices..

#351   vdkour

vdkour

    iPH Master

  • 5.830 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 06/01/2016 - 19:18

Ναι, το ίδιο ειναι. Ο electronic king εχει τις καλύτερες τιμες για brand new macbook. Αν σε ενδιαφέρει να μάθεις το πως δες το ομότιτλο νήμα που εχουμε προς τιμήν του! Παντως η Ελλαδα εχει απο τις υψηλότερες τιμες για apple devices..

that's life......

#352   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 06/01/2016 - 19:24

that's life......

Να'ναι καλα η παγκοσμιοποίηση! Όλος ο κοσμος ενα κλικ μακριά <3
Το έπιασες το νόημα παντως! Εύγε!

Τελευταία επεξεργασία από: efib, 06/01/2016 - 19:24


#353   vdkour

vdkour

    iPH Master

  • 5.830 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 06/01/2016 - 19:29

Να'ναι καλα η παγκοσμιοποίηση! Όλος ο κοσμος ενα κλικ μακριά <3
Το έπιασες το νόημα παντως! Εύγε!

naaaaaahhhhhh

#354   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 06/01/2016 - 19:30

naaaaaahhhhhh


Προσπάθησα παντως :)

#355   vdkour

vdkour

    iPH Master

  • 5.830 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 06/01/2016 - 19:31

Προσπάθησα παντως :)

but.....but........ohhhhhh that's life...

#356   fouskmech

fouskmech

    iPH Member

  • 265 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/01/2016 - 19:48

Έφη, o Sam (electronic King) ΔΕΝ ΕΙΝΑ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ Ο ΦΤΗΝΟΤΕΡΟΣ. Γνωστός μπορεί να είναι, αλλά όχι ο φτηνότερος.

 

Ένα search στο eBay θα σε πείσει. Και μιας και είναι τόσο "μάγκας" και "αλάνι" και το κατέχει το άθλημα, για πές μου το εξής:

 

Όχι ότι θα απολογηθείς εσύ γι΄ αυτόν, αλλά σπάω το κεφάλι μου να καταλάβω τη λογική του.... (που δεν υπάρχει... αλλά λέμε τώρα)....

 

Αν ψάξεις, θα δεις ότι έχει στην ίδια τιμή τα μοντέλα ME294 (late 2013) 2039 ευρώ, MGXC2 (mid 2014) 2039 ευρώ και MJLT2 (mid 2015) 2039 ευρώ. Και έχει 5 τεμάχια και από το 2013 και από το 2014. Και είναι όλα με αντίστοιχα χαρακτηριστικά. Συγκρίνω μήλα με μήλα......

 

Έχει καμμία λογική αυτή η τιμολογιακή πολιτική? Λογικά δε θα έπρεπε να κάνει κάποιες εκπτώσεις-κίνητρο ώστε να ξεφορτωθεί τα παλιά μοντέλα? Ποιός θα λυπηθεί μια διαφορά των 10 ή 20  ευρώ για να πάει σε 2 γενιές πίσω  :huh:??

 

Ε... δεν είναι κουλό???? Δηλαδή... τι περιμένει... το στόκο που δεν ξέρει τι ψάχνει, να πάρει από λάθος το παλιό μοντέλο και να του το φεσώσει στην νέα τιμή?

 

Κάνω κάπου λάθος ρε παιδιά? Όχι ότι θα του πω εγώ πόσο θα πουλήσει... αλλά έχει κάποιο νόημα...?



#357   monotis

monotis

    iPH Contributor

  • 1.164 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/01/2016 - 20:09

Σχετικα με τον Sam (electronic King),και γενικα αγορα macbook απο το ebay.

Δεν λεω γλιτωνεις...αλλα ρε παιδια ρισκαρεις τοσα euro ,να το παρεις απο το ebay?

Δεν λεω οτι εχω παρει απο κει (μικροποσα )oλα μου εχουν ερθει.

Ομως δεν ξερω εγω φοβαμε.

Εχει παρει κανεις?



#358   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 06/01/2016 - 20:15

Έφη, o Sam (electronic King) ΔΕΝ ΕΙΝΑ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ Ο ΦΤΗΝΟΤΕΡΟΣ. Γνωστός μπορεί να είναι, αλλά όχι ο φτηνότερος.

 

Ένα search στο eBay θα σε πείσει. Και μιας και είναι τόσο "μάγκας" και "αλάνι" και το κατέχει το άθλημα, για πές μου το εξής:

 

Όχι ότι θα απολογηθείς εσύ γι΄ αυτόν, αλλά σπάω το κεφάλι μου να καταλάβω τη λογική του.... (που δεν υπάρχει... αλλά λέμε τώρα)....

 

Αν ψάξεις, θα δεις ότι έχει στην ίδια τιμή τα μοντέλα ME294 (late 2013) 2039 ευρώ, MGXC2 (mid 2014) 2039 ευρώ και MJLT2 (mid 2015) 2039 ευρώ. Και έχει 5 τεμάχια και από το 2013 και από το 2014. Και είναι όλα με αντίστοιχα χαρακτηριστικά. Συγκρίνω μήλα με μήλα......

 

Έχει καμμία λογική αυτή η τιμολογιακή πολιτική? Λογικά δε θα έπρεπε να κάνει κάποιες εκπτώσεις-κίνητρο ώστε να ξεφορτωθεί τα παλιά μοντέλα? Ποιός θα λυπηθεί μια διαφορά των 10 ή 20  ευρώ για να πάει σε 2 γενιές πίσω  :huh:??

 

Ε... δεν είναι κουλό :huh:? Δηλαδή... τι περιμένει... το στόκο που δεν ξέρει τι ψάχνει, να πάρει από λάθος το παλιό μοντέλο και να του το φεσώσει στην νέα τιμή?

 

Κάνω κάπου λάθος ρε παιδιά? Όχι ότι θα του πω εγώ πόσο θα πουλήσει... αλλά έχει κάποιο νόημα...?

Το ε

 

Σχετικα με τον Sam (electronic King),και γενικα αγορα macbook απο το ebay.

Δεν λεω γλιτωνεις...αλλα ρε παιδια ρισκαρεις τοσα euro ,να το παρεις απο το ebay?

Δεν λεω οτι εχω παρει απο κει (μικροποσα )oλα μου εχουν ερθει.

Ομως δεν ξερω εγω φοβαμε.

Εχει παρει κανεις?

Το εχω δει αυτο με τις τιμες των προηγουμενων μοντελων, αλλα το εχω προσπερασει. Δεν ξερω γιατι το κανει!

 

Οταν εψαχνα για mac ειχα κοιταξει παντου, υπαρχουν λιγο πιο χαμηλες τιμες ΑΛΛΑ στελνουν απο Αμερικη με ο,τι αυτο συνεπαγεται ( πολλα μεταφορικα, δασμοι). Το εχω ψαξει αρκετα και ο βασιλιας ειναι ο πιο οικονομικος για εναν ιδιωτη. Τωρα αν μου πεις με επαγγελματικο αφμ και και και, τοτε δεν ξερω γιατι δεν εχω ασχοληθει!

 

@monotis εχω παρει εγω, και παρα πολλα ατομα απο το φορουμ, δεν θα εχεις κανενα προβλημα (αν εξαιρεσεις το οτι καθυστερει να το στειλει)! Το μοντελο που στην Ελλαδα ειχε 2500ε (τωρα 3000) το πηρα 1800 και μου εβαλε και apple care.



#359   Donsotiriou

Donsotiriou

    iPH Contributor

  • 965 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 06/01/2016 - 20:26

Έφη, o Sam (electronic King) ΔΕΝ ΕΙΝΑ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ Ο ΦΤΗΝΟΤΕΡΟΣ. Γνωστός μπορεί να είναι, αλλά όχι ο φτηνότερος.

Ένα search στο eBay θα σε πείσει. Και μιας και είναι τόσο "μάγκας" και "αλάνι" και το κατέχει το άθλημα, για πές μου το εξής:

Όχι ότι θα απολογηθείς εσύ γι΄ αυτόν, αλλά σπάω το κεφάλι μου να καταλάβω τη λογική του.... (που δεν υπάρχει... αλλά λέμε τώρα)....

Αν ψάξεις, θα δεις ότι έχει στην ίδια τιμή τα μοντέλα ME294 (late 2013) 2039 ευρώ, MGXC2 (mid 2014) 2039 ευρώ και MJLT2 (mid 2015) 2039 ευρώ. Και έχει 5 τεμάχια και από το 2013 και από το 2014. Και είναι όλα με αντίστοιχα χαρακτηριστικά. Συγκρίνω μήλα με μήλα......

Έχει καμμία λογική αυτή η τιμολογιακή πολιτική? Λογικά δε θα έπρεπε να κάνει κάποιες εκπτώσεις-κίνητρο ώστε να ξεφορτωθεί τα παλιά μοντέλα? Ποιός θα λυπηθεί μια διαφορά των 10 ή 20 ευρώ για να πάει σε 2 γενιές πίσω :huh:??


Ε... δεν είναι κουλό???? Δηλαδή... τι περιμένει... το στόκο που δεν ξέρει τι ψάχνει, να πάρει από λάθος το παλιό μοντέλο και να του το φεσώσει στην νέα τιμή?


Κάνω κάπου λάθος ρε παιδιά? Όχι ότι θα του πω εγώ πόσο θα πουλήσει... αλλά έχει κάποιο νόημα...?


Η διαφορά τιμής λογικά είναι επειδή θα τα πουλήσει ούτως ή άλλως δεν έχει νόημα να μειώσει την τιμή αλλα δεν ξέρω ακριβώς

Όσο αναφορά το ποιος ειναι ο πιο φθηνός και εγώ πιστεύω οτι ειναι γιατί οι άλλες τιμές που βλέπεις ειναι από Αμερική άρα θα εχεις τελωνείο ή μεταχειρισμένα όπου αλλάζει το θέμα
Ευρώπη καινουργιο σφραγισμένο σπάνιο να βρεις πιο φθηνά
( μην ξεχνάς οτι υπάρχει και το παζάρι που γλυτώνεις στην ουσία τα έξοδα αποστολής)

#360   fouskmech

fouskmech

    iPH Member

  • 265 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/01/2016 - 20:27

Έφη, πιο μοντέλο έχεις? Αν επιτρέπεται φυσικά.

 

Και πως τον "έψησες" και σου έβαλε και apple care? 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες