Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

File Servers / NAS


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
77 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.857 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 16/11/2015 - 20:40

Δεν ειπα να δωσω και 30 ευρω γιατι με δισκους θ παει μια 500
Κατι σε πιο οικονομικό ;
Δεν το θελω κι για τρελα πρςγματς


Sent from my iPad Mini 2 using Tapatalk

Να ξέρεις οτι πληρώνεις παίρνεις. Κατ αρχήν πες πόσο χώρο χρειάζεσαι. 

Αν όπως λες δεν έχεις τρελές απαιτήσεις όσον αφορά στις ταινίες μπορείς να πάρεις αυτόν και για αρχή να του βάλεις έναν δίσκο. Να ξέρεις οτι έχει usb θύρα κάτι που σημαίνει οτι μπορείς να επεκτείνεις κι άλλο τον αποθηκευτικό χώρο βάζοντας έναν εξωτερικό σκληρό που προφανώς ήδη έχεις



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 16/11/2015 - 20:55

Η Synology δεν έχει αντίπαλο πλέον.

 

Τρομερή υποστήριξη σε όλα τα επίπεδα οι Κινέζοι και άντε πιάστε τους. Η QNAP έρχεται μετά.

 

Ανάθεμα την ώρα και τη στιγμή που μας έβαλε στο τρυπάκι ο κ. που άνοιξε το Topic πριν κάτι μήνες.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#33   antonis17

antonis17

    iPH Addict

  • 694 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 16/11/2015 - 21:10

Πάντως βγαίνουν πολλά χωρίς δίσκους. Εννοώ μόνο τ μηχάνημα κοστίζει αρκετά.

#34   vkouk

vkouk

    iPH Contributor

  • 951 μηνύματα
  • Twitter:@vkoukoutis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:v.kouk

Δημοσίευση 16/11/2015 - 21:12

Να ξέρεις οτι πληρώνεις παίρνεις. Κατ αρχήν πες πόσο χώρο χρειάζεσαι.
Αν όπως λες δεν έχεις τρελές απαιτήσεις όσον αφορά στις ταινίες μπορείς να πάρεις αυτόν και για αρχή να του βάλεις έναν δίσκο. Να ξέρεις οτι έχει usb θύρα κάτι που σημαίνει οτι μπορείς να επεκτείνεις κι άλλο τον αποθηκευτικό χώρο βάζοντας έναν εξωτερικό σκληρό που προφανώς ήδη έχεις

Για ενα time machine backup & movies streaming το θελω τίποτα παραπανω δεν εχω αλλες απαιτήσεις
Για χωρητικότητα λεω για αρχη περιπου 2 τέρατα και βλεπουμε


Sent from my iPad Mini 2 using Tapatalk

#35   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.857 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 16/11/2015 - 21:14

Ρε παιδιά μια βοήθεια, δεν μπορώ να συνδεθώ με  vpn στο iPhone.

Έχω ρυθμίσει το pptp στον nas, έχω ανοίξει την 1732 στο ρούτερ αλλά το iphone αρνείται πεισματικά...

Συνημμένα αρχεία



#36   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 16/11/2015 - 21:26

Πάντως βγαίνουν πολλά χωρίς δίσκους. Εννοώ μόνο τ μηχάνημα κοστίζει αρκετά.

Το μηχάνημα κοστίζει γιατί προσφέρει άλλες 20-30 λειτουργίες που ο μέσος χρήστης δε θα χρησιμοποιήσει και ποτέ.

 

Oι δίσκοι και τι θα βάλεις είναι το τελευταίο πράγμα που σε απασχολεί.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#37   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.857 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 16/11/2015 - 21:48

Για ενα time machine backup & movies streaming το θελω τίποτα παραπανω δεν εχω αλλες απαιτήσεις
Για χωρητικότητα λεω για αρχη περιπου 2 τέρατα και βλεπουμε


Sent from my iPad Mini 2 using Tapatalk

Μπορείς να πάρεις και 1bay αν είσαι σίγουρος (που δεν το νομίζω) οτι δεν θα αυξηθούν οι ανάγκες σου για αποθηκευτικό χώρο.

Μία καλή λύση είναι ο ds214se + wd red 3tb στα 280 euro περίπου, να έχεις όμως υπ όψη σου οτι αν στο μέλλον θέλεις να αγοράσεις δεύτερο δίσκο, πρέπει να είναι ίδιας χωρητικότητας 



#38   vkouk

vkouk

    iPH Contributor

  • 951 μηνύματα
  • Twitter:@vkoukoutis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:v.kouk

Δημοσίευση 16/11/2015 - 22:10

Οχι ρε με δυο θέσεις θα παρω σε περίπτωση που στο μέλλον χρειαστώ πιο πολυ χωρητικότητα δεν το συζητάμε απλα δεν θελω και το πιο τούμπανο καταλαβαίνεις


Sent from my iPad Mini 2 using Tapatalk

#39   paparainbow

paparainbow

    iPH Contributor

  • 1.875 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 16/11/2015 - 22:25

Παντως οποιος το παρει με 1 δισκο να προσεξει οτι παρει, στην περιπτωση πιυ βαλει 2 δισκο για mirror raid, να μην χρειαζεται φορματ ο πρωτπς δισκος (εκτος κ αν μπορει να δημιουργησει τοτε προσωρινο αντιγραφο σε εναν τριτο)


Sent from my iPhone using Tapatalk

legit


#40   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 17/11/2015 - 01:19

Ρε παιδιά μια βοήθεια, δεν μπορώ να συνδεθώ με  vpn στο iPhone.

Έχω ρυθμίσει το pptp στον nas, έχω ανοίξει την 1732 στο ρούτερ αλλά το iphone αρνείται πεισματικά...

 

Εγω εχω ΟΤΕΝΕΤ και εχω βαλει DNS τις otenet και οχι την IP του μοντεμ που εχεις βαλει εσυ. αλλαξε την καθως και τον διακομιστη. δεν θελει να βαλεις το quickconnect αλλα τον DDNS του account σου που εχεις στη Synology.

Συνημμένα αρχεία



#41   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/11/2015 - 09:37

Σχεδον ιδιες εταιριες και μπορει σε καποια μοντελα η qnap να εχει καλυτερες προδιαγραφες και πιθανον και λιγο χαμηλοτερη τιμη. Απο αποψη software ομως, h synology ειναι μακραν... Μιλαω για την δικη μου εμπειρια, δεν ειμαι τεχνικος ουτε πουλαω τιποτα. Ενα μικρο παραδειγμα. Ηθελα να κατεβαζω τις σειρες με rss feed και τις ταινιες με easybytez k uploded. Και επειδη ειμαι μαθημενος σε μακ, δεν ηθελα να παταω 50 κουμπια και να πηγαινω σε 20 μενου, ουτε να κατεβασω ενα αλλο προγραμμα και να το σεταρω κλπ, κλπ. Στο qnap για να το πω απλα, δεν δουλεψε ποτε. Στο synology πιο απλο πεθαινεις. Τωρα πια θα εχω παντα nas, ξεμπερδεψα με δισκους κλπ κλπ, τα εχω ολα σε ενα σημειο, τα βλεπω απο παντου και αν παρεις ενα με 2 πλο ethernet οι ταχυτητες ειναι υπεραρκετες για τα παντα.

κι εγώ synology έχω. πάρα πολύ ευχαριστημένος με όλα τα features που έχει (εκτός από το πρόβλημα των αρχειων (._file)  μεταξύ MAC- PC) .

 

Από hardware specs, δυστυχώς ισχύει το ότι πληρώσεις παίρνεις. Για όσους ενδιαφέρονται, υπάρχει η δυνατότητα να στήσεις ένα NAS σε κάποιο παλιό pc το οποίο θα τρέχει το ίδιο λειτουργικό της Synology (δείτε εδώ http://xpenology.com/forum/) .

 

Στα θετικά:

+ δεν πληρώνεις για hardware, χρησιμοποιείς κάποιο παλιό PC, laptop

+το πιθανότερο είναι να έχεις καλύτερο hardware (σε RAM/CPU)  από ένα προσιτό Synology που θα αγόραζες για 200-300 ευρώ

+γνωρίζεις το Synology OS (λέγεται Diskstation Manager ή DSM ) καλύτερα και βλέπεις αν καλύπτει τις ανάγκες σου

 

Στα αρνητικά:

 

-θέλει όρεξη για πειραματισμό  (αυτό για κάποιους ίσως είναι και θετικό ε?)

-σαν custom λύση έχει ρίσκο, αν τα δεδομένα δεν βρίσκονται backup σε κάποιο εξωτερικό δίσκο μια λάθος κίνηση είναι αρκετή για να χαθούν

-το pc θα έχει άλλα επίπεδα κατανάλωσης και θόρυβο από ένα κλασικό NAS

-τα updates μπορεί να μην είναι άμεσα

-κάποια features μπορεί να μην λειτουργούν σωστά. 

-δεν υπάρχει δυνατότητα για support από τη Synology. 



#42   NEXTNEXT

NEXTNEXT

    iPH newbie

  • 51 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:nextsak

Δημοσίευση 17/11/2015 - 09:56

κι εγώ synology έχω. πάρα πολύ ευχαριστημένος με όλα τα features που έχει (εκτός από το πρόβλημα των αρχειων (._file)  μεταξύ MAC- PC) .
 
Από hardware specs, δυστυχώς ισχύει το ότι πληρώσεις παίρνεις. Για όσους ενδιαφέρονται, υπάρχει η δυνατότητα να στήσεις ένα NAS σε κάποιο παλιό pc το οποίο θα τρέχει το ίδιο λειτουργικό της Synology (δείτε εδώ http://xpenology.com/forum/) .
 
Στα θετικά:
+ δεν πληρώνεις για hardware, χρησιμοποιείς κάποιο παλιό PC, laptop
+το πιθανότερο είναι να έχεις καλύτερο hardware (σε RAM/CPU)  από ένα προσιτό Synology που θα αγόραζες για 200-300 ευρώ
+γνωρίζεις το Synology OS (λέγεται Diskstation Manager ή DSM ) καλύτερα και βλέπεις αν καλύπτει τις ανάγκες σου
 
Στα αρνητικά:
 
-θέλει όρεξη για πειραματισμό  (αυτό για κάποιους ίσως είναι και θετικό ε?)
-σαν custom λύση έχει ρίσκο, αν τα δεδομένα δεν βρίσκονται backup σε κάποιο εξωτερικό δίσκο μια λάθος κίνηση είναι αρκετή για να χαθούν
-το pc θα έχει άλλα επίπεδα κατανάλωσης και θόρυβο από ένα κλασικό NAS
-τα updates μπορεί να μην είναι άμεσα
-κάποια features μπορεί να μην λειτουργούν σωστά. 
-δεν υπάρχει δυνατότητα για support από τη Synology.


Εχεις κοιταξει κανα προγραμματακι τυπου blueharvest και νομιζω κ απο το terminalτου βαζεις να μην φτιαχει τετοια αρχεια σε δικτυακους δισκους

#43   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/11/2015 - 10:03

υπάρχουν λύσεις. απλά δεν είναι για τους mac users όπου έχουμε συνηθίσει να δουλεύουν όλα σωστά.

 

btw, τα αρχεία τα φτιάχνει ο Synology όχι ο MAC. O MAC φτιάχνει άλλα αρχεία (.DS_Store) τα οποία έχεις τη δυνατότητα να το ρυθμίσεις να μην στα φτιάχνει τουλάχιστον στους NAS.

 

Μια λύση που έχω σκεφτεί είναι να το βάλω να τρέχει ένα script το οποίο θα ψάχνει για τα ._αρχεία και θα τα σβήνει. Απλά θα πρέπει να τρέχει περιοδικά. Όχι ότι καλύτερο.

 

Σε αυτό το σημείο οφείλω να πω ότι δεν είμαι ευχαριστημένος από τη Synology και τον τρόπο που χειρίζονται το συγκεκριμένο θέμα. Δες εδώ συζήτηση αναφορικά με το support τους: 

http://forums.linn.c...d.php?tid=30779



#44   Velkus

Velkus

    iPH Hero

  • 5.457 μηνύματα
  • Twitter:@SpyVeProductions
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Velinikus

Δημοσίευση 18/11/2015 - 06:55

Το πρόβλημα που έχω εγώ με το DS 415 Play είναι πως όταν θέλω να παίξω από έξω με το Plex δεν έχει την δύναμη να κάνει  transcoding και αργεί πολύ να παίξει ταινίες και Video, local παίζει περίφημα σε Smart TV & Apple TV 4..

 

Έτσι παρέμεινα με τον Server του Plex στο Mac για όταν δεν είμαι σπίτι...


@CaLi@


#45   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/11/2015 - 09:54

Το πρόβλημα που έχω εγώ με το DS 415 Play είναι πως όταν θέλω να παίξω από έξω με το Plex δεν έχει την δύναμη να κάνει  transcoding και αργεί πολύ να παίξει ταινίες και Video, local παίζει περίφημα σε Smart TV & Apple TV 4..

 

Έτσι παρέμεινα με τον Server του Plex στο Mac για όταν δεν είμαι σπίτι...

Το δικό σου μοντέλο υποστηρίζει hardware transcoding.

Δοκίμασε λοιπόν μήπως σε καλύπτει η εφαρμογή της Synology για ios DS Video (θα πρέπει να στήσεις εκ νέου library)

Δυστυχώς το hardware transcoding δεν υποστηρίζεται από το plex. 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες