Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 2 ψήφοι

Η Apple σχεδιάζει να αφαιρέσει την κλασική έξοδο ακουστικών 3.5mm από το επερχόμενο iPhone 7;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
67 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   rtifosi

rtifosi

    iPH User

  • 162 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:PS3

Δημοσίευση 02/12/2015 - 00:36

Αν θυμάμαι καλά πέρσι η oppo έκανε ακριβώς το ίδιο σε ένα κινητό της. Αφαίρεσαν το audio jack. Όχι ότι θέλω να είμαι κακός, αλλά πόσοι από εδώ μέσα και γενικότερα έκραξαν την oppo για αυτό επειδή ήταν η oppo και όχι κάποια άλλη εταιρία; Και επειδή ξέρω ένα τέτοιο άτομο, όταν το συζητούσαμε πέρσι για αυτό το κινητό είπε "μα πάνε καλά;". Τώρα έχει περάσει στο "ε νταξ δεν χρειάζεται και τόσο πολύ το audio jack". Ολο αυτο με ξεπερνάει.
Προσωπικά πιστεύω ότι θα είναι μέγα λάθος. Για χίλιους δύο λόγους. Το πιο απλό: θες να φορτίσεις το κινητό και να ακούσεις μουσική, να μιλήσεις στο Skype, ή οτιδήποτε άλλο. Ε πρέπει να έχεις αντάπτορα, αν υπάρξει κάτι τέτοιο.
Αστεία πράγματα κατά τη γνώμη μου. Απλά αστεία.

Live to ride, ride to live

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 02/12/2015 - 01:18

Δηλαδή σοβαρά πιστεύετε ότι αν τελικά υλοποιηθεί κάτι τέτοιο δεν θα υπάρχει πρόβλεψη για ταυτόχρονη χρήση?

 

Ούτε μία στο εκατομμύριο.

 

Απλά και ξάστερα το καλώδιο φόρτισης που θα δίνει θα είναι και αντάπτορας ώστε να ακούς μουσική at the same time.



#48   rtifosi

rtifosi

    iPH User

  • 162 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:PS3

Δημοσίευση 02/12/2015 - 01:42

Εδώ θα είμαστε και θα δούμε.
Άμα γίνει έτσι, οκ. Αλλά δεν νομίζω να είναι έτσι τα πράγματα.
Το ότι θα μειωθεί το πάχος ενα και χιλιοστό, και ότι θα μειωθεί σημαντικά η μπαταρία; Αυτο περνάει έτσι στα ψιλά. Λέω εγώ, μήπως να το έκαναν λιιιιιγο πιο παχύ και όχι πιο λεπτό, να "μπει" και η καμερα μέσα στο σώμα του κινητού και να υπάρχει και πιο μεγάλη μπαταρία; Μπα ε;
Στο όνομα του να έχουμε ενα λεπτότερο κινητό, χάνουμε τόσα πολλά. Να δω που θα το φτάσουν το θεματάκι με το πάχος στα κινητά...

Live to ride, ride to live

#49   hal

hal

    iPH Member

  • 277 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/12/2015 - 02:36

Η αδιαβροχοποιηση δεν μου λέει τίποτα γιατί δε προϊόν με τέτοια μαζική παραγωγή όπως το iPhone δεν θα βγει ο όρος ότι η εγγύηση δεν καλύπτει ζημιά από νερό. Η πιστοποίηση είναι καλή αλλά αναφέρεται σε ένα καινούργιο προϊόν όχι σε ένα κινητό μετά από 2-3 καλά πεσίματα που μπορεί να έχει χάσει κάποιες ανοχές.
Επίσης η καλή πιστότητα στον ήχο προϋποθέτει υψηλές απαιτήσεις από την μπαταρία αν δεν κάνω λάθος, για να μην αναφέρουμε το μέγεθος των lossless αρχείων ήχου
Τα φορητά players που καλύπτουν αυτή την ανάγκη δύσκολο να τα αντικαταστήσει ένα κινητό...
Το μόνο σίγουρο είναι ότι ο Ive θα φτιάξει ένα sexy as hell sleek αριστούργημα και πάλι και θα τρέχουμε να τα σκάσουμε ασχέτως πρακτικότητας.

#50   Reaver

Reaver

    iPH Elite Poster

  • 2.011 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 02/12/2015 - 02:41

Εδώ θα είμαστε και θα δούμε.
Άμα γίνει έτσι, οκ. Αλλά δεν νομίζω να είναι έτσι τα πράγματα.
Το ότι θα μειωθεί το πάχος ενα και χιλιοστό, και ότι θα μειωθεί σημαντικά η μπαταρία; Αυτο περνάει έτσι στα ψιλά. Λέω εγώ, μήπως να το έκαναν λιιιιιγο πιο παχύ και όχι πιο λεπτό, να "μπει" και η καμερα μέσα στο σώμα του κινητού και να υπάρχει και πιο μεγάλη μπαταρία; Μπα ε;
Στο όνομα του να έχουμε ενα λεπτότερο κινητό, χάνουμε τόσα πολλά. Να δω που θα το φτάσουν το θεματάκι με το πάχος στα κινητά...

Live to ride, ride to live

εγω το προτιμώ πάντως λεπτό και ας κρατάει η μπαταρία όσο και τώρα. Ετσι και αλλιώς θα χρειαστεί να φορτίσει κάποια στιγμή. Δεν μου κανει κόπο να το βάζω καθε βράδυ όταν πέφτω για ύπνο.. Ούτε η κάμερα με ενοχλεί που ξεχει. Και Apple ειναι αν βάλει σε ενα τον φορτιστή με τα ακροαματική δεν ειναι άσχετοι να μην βάλουν αντιπρόταση. Αλλά κάνουμε συζητήσεις και υποθέσεις που μπορεί να μην εχουν καμία βάση απολύτως μιας και ειναι αρκετά νωρίς ακόμα πιστεύω.

Τελευταία επεξεργασία από: Reaver, 02/12/2015 - 02:41


#51   EchiDNA

EchiDNA

    iPH Enthousiast

  • 359 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/12/2015 - 06:44

Ξεχνάτε για ακόμα μια φορά ότι η apple διαμορφώνει την αγορά και όχι η αγορά την Apple. Όποτε είναι πιθανά τς πάντα

#52   Vito

Vito

    iPH User

  • 105 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 02/12/2015 - 07:48

Αυτοι που τα εχουν "σκασει" χοντρα (οπως εγω) δεν ασχολουνται με τα iphone για να ακουσουν μουσικη, απλως θα σπαστουμε λιγακι που δεν θα μπορουμε να τα χρησιμοποιουμε παντου. 

Νομίζω ότι γενικά η "τάση" στην τεχνολογία και στην ζήτηση αγοράς τους τελευταίους μήνες γέρνει προς τα ασύρματα ακουστικά όπως και στα ασύρματα ακουστικά.

Αγοράζοντας για παράδειγμα τα ακουστικά της Bang & Olufsen (τα οποία και πωλούνται στα Apple Store)  τα 2 τελευταία μοντέλα της (byplay H7 και Η8) είναι BT και απλά υποστηρίζουν ΚΑΙ καλώδιο.

Επομένως το σενάριο για ασύρματη μετάδοση ΜΟΝΟ το θεωρώ πολύ πιθανό και φυσικά το νέο iPhone να συνοδεύεται από BT ακουστικά. Το μέλλον θα δείξει!



#53   GARFITO

GARFITO

    iPH Guru

  • 7.595 μηνύματα
  • Twitter:@vaggelisg77
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:garfito2

Δημοσίευση 02/12/2015 - 12:17

Ερωτηση αν έχω έχω ήδη συνδέσει τι Apple watch πως θα συνδέσω και ακουστικά; Με BT

3gs, 4, 4s, 5, s4, 5s, 6,6+,6s+,6s, se, 7+,7,8+,Χ, XS max, xs  - MacBookAir-Pro iPad 1,2,3,air. mini ipod4,ipod5,iPod nano,apple watch 1,2,3,4,5 ,  AirPods 1,2


#54   giolnts

giolnts

    iPH Elite Poster

  • 3.423 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 02/12/2015 - 14:36

Εγώ πάντως που χρησιμοποιώ powerbeats2 ενάμιση χρόνο τώρα, πέραν του γυμναστηρίου επειδή είναι ασύρματα και κινούμαι χωρίς πρόβλημα δεν με βολεύουν στη χρήση την υπόλοιπη μέρα γιατί έχω το φόβο μην τα χάσω μην τ πατήσω (κάθησω πάνω τους κλπ). Λογικά θα υπάρχει και ενσύρματη λύση μέσω lighting αν υλοποιηθεί αυτό στην τελική. Είδωμεν...

Τελευταία επεξεργασία από: giolnts, 02/12/2015 - 14:37


#55   tesalat

tesalat

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 02/12/2015 - 20:20

Ερωτηση αν έχω έχω ήδη συνδέσει τι Apple watch πως θα συνδέσω και ακουστικά; Με BT

ν υπάρχει πρόβλημα. Έχω συνδεδεμένο smartwatch και ταυτόχρονα το stereo του αυτοκινήτου.

Τώρα για την κατάργηση του κλασικού βυσματος θα υπάρξουν ανταπτορες πιο φτηνοί από τρίτους.

Επίσης όταν συνδέω το iPhone στο stereo του αυτοκινήτου μεσω καλωδίου στην USB του στερεοφωνικού, ο ήχος είναι πολυ καλύτερος απ ότι μεσω AUX.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#56   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 02/12/2015 - 20:45

Επίσης όταν συνδέω το iPhone στο stereo του αυτοκινήτου μεσω καλωδίου στην USB του στερεοφωνικού, ο ήχος είναι πολυ καλύτερος απ ότι μεσω AUX.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Λογικο μιας που η πηγη του αυτοκινητου διαβαζει τα τραγουδια απευθειας απο τη μνημη του iPhone και τα αναπαραγει η ιδια...
Επισης το σημα παραμενει ψηφιακο διατηροντας λιγοτερες απωλειες απο οτι η πολλαπλη μετατροπη:
ψηφιακο-αναλογικο-ψηφιακο-αναλογικο
(iphone-καλωδιο mini jack-πηγη-ηχεια

Επισης μυριζομαι δυο ενδεχομενα:
1)Ενεργα ακουστικα με ενσωματωμενο ενισχυτη/αποκωδικοποιητη που θα λαμβανει σημα και ενεργεια απο το lightning. Ετσι θα μπορουμε να εχουμε σωστη αναπαραγωγη σε ακουστικα με μεγαλυτερη ποιοτητα (και μεγαλυτερη αντισταση στους μαγνητες).

2)Ασυρματα ακουστικα (bluetooth/wifi) που θα μπορουν να φορτιζουν απο το lightning...


#57   tesalat

tesalat

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 02/12/2015 - 22:39

Λογικο μιας που η πηγη του αυτοκινητου διαβαζει τα τραγουδια απευθειας απο τη μνημη του iPhone και τα αναπαραγει η ιδια...
Επισης το σημα παραμενει ψηφιακο διατηροντας λιγοτερες απωλειες απο οτι η πολλαπλη μετατροπη:
ψηφιακο-αναλογικο-ψηφιακο-αναλογικο
(iphone-καλωδιο mini jack-πηγη-ηχεια

Επισης μυριζομαι δυο ενδεχομενα:
1)Ενεργα ακουστικα με ενσωματωμενο ενισχυτη/αποκωδικοποιητη που θα λαμβανει σημα και ενεργεια απο το lightning. Ετσι θα μπορουμε να εχουμε σωστη αναπαραγωγη σε ακουστικα με μεγαλυτερη ποιοτητα (και μεγαλυτερη αντισταση στους μαγνητες).

2)Ασυρματα ακουστικα (bluetooth/wifi) που θα μπορουν να φορτιζουν απο το lightning...

Αυτό ακριβώς θέλω να πω.

Το Lightning πιθανώς να βελτιώσει την απόδοση στα μέτρια ακουστικά που χρησιμοποιούμε.

Προσωπικά είμαι υπέρ της κατάργησης αυτής της τεράστιας τρύπας που αποτελεί είσοδο για σκόνη υγρασία κλπ.
Έπειτα ποτέ δεν τα πήγα καλά με τα καλώδια.
Προτιμώ ένα iPhone αδιάβροχο και ακουστικά στο Lightning.
Το να ακούει κάποιος μουσική με καλώδιο και ταυτόχρονα να έχει άλλο καλώδιο για την φόρτιση το θεωρώ κάπως.

Απορώ πως τόσα χρόνια δεν το είχαν εφαρμόσει.



Sent from my iPhone using Tapatalk

#58   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 05/01/2016 - 17:14

ios-Lightning-headphones.jpg

 

 
Οι φήμες περί αφαίρεσης της κλασικής θύρας ακουστικών 3.5mm από το επερχόμενο iPhone 7 αναζωπυρώνονται μετά από νέα αναφορά των Κινεζικών Anzhuo.cn και Feng.

 

Σύμφωνα με τα Κινέζικα websites η Apple θα αφαιρέσει την κλασική θύρα ακουστικών 3.5mm και παράλληλα θα προσθέσει στη συσκευασία του επερχόμενου iPhone 7 μία νέα ασύρματη έκδοση των Apple EarPods τα οποία θα επικοινωνούν μέσω bluetooth με την συσκευή.


Behind the Scenes...

#59   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 05/01/2016 - 18:01

Πονάει ήδη η τσέπη μου...



#60   Melinas1998

Melinas1998

    iPH Contributor

  • 993 μηνύματα
  • Twitter:@melinas1998
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 05/01/2016 - 18:22

Πονάει ήδη η τσέπη μου...

το ίδιο και η δίκη μου !


Sent from my iPhone 6s Plus !!!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες