Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Update σε SSD το Mac Mini - που και ποσο?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
46 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   koumos

koumos

    iPH User

  • 163 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 30/11/2016 - 17:49

Φίλε Γιώργο το Trim δεν μπορεί να ενεργοποιηθεί για external SSD. Είναι το μόνο μείων αυτής της διαδικασίας.

Σίγουρα δεν γίνεται με σύνδεση USB3. Δεν ξέρω εάν αυτό είναι εφικτό ακόμα και με TB σύνδεση. Νομίζω ούτε και σε αυτή την περίπτωση γίνεται.

Μόνο σε εσωτερικό δίσκο είναι εφικτή η ενεργοποίηση του Trim.

Δεν ξέρω πάντως κατά πόσο το Trim χρειάζεται τελικά. Κάνει όντως δουλειά; Ο δικός μου δίσκος για παράδειγμα είναι 100% λειτουργικός όπως ακριβώς την πρώτη μέρα που τον πήρα. Δεν έχει καμία πτώση σε ταχύτητες που λένε μερικοί. Βέβαια τον έχω μόνο για να τρέχω λειτουργικά. Για τα υπόλοιπα έχω άλλους δίσκους.

Ακριβώς αυτό σκέφτομαι κι εγώ για το ΤΡΙΜ. Δε θα βγάλει ο δίσκος 2-3 χρόνια? θα βγάλει εκτός αν σκάσει. 

Το θέμα είναι ότι το σύστημα απογειώθηκε, τρελή διαφορά με τον αρχαίο 5400....(μα 5400 ρε apple εν έτη 2015?!?!)



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 30/11/2016 - 18:05

Ακριβώς αυτό σκέφτομαι κι εγώ για το ΤΡΙΜ. Δε θα βγάλει ο δίσκος 2-3 χρόνια? θα βγάλει εκτός αν σκάσει. 

Το θέμα είναι ότι το σύστημα απογειώθηκε, τρελή διαφορά με τον αρχαίο 5400....(μα 5400 ρε apple εν έτη 2015?!?!)

2-3 χρόνια μόνο; Πιστεύω πολύ παραπάνω. Βέβαια αυτό είναι σχετικό αν αναλογιστείς ότι οι SSD είναι δεν έχουν τις ίδιες αντοχές με τους HDD. Γι' αυτό το λόγο είναι προτιμότερο τα μπάσε βγάλε data να γίνονται σε μηχανικούς δίσκους και σε SSD να τρέχουν κυρίως μόνο τα λειτουργικά. Σίγουρα κάποιος έχει το κέρδος της ταχύτητας σε έναν SSD, αλλά από την άλλη έχει και την πιο γρήγορη φθορά!

Με 5400 και 7200rpm HDD για El Capitan και Sierra ΔΕΝ!






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (1)