Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 3 ψήφοι

MacBook Pro (2016): Με TouchBar και Touch ID


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
243 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 29/10/2016 - 00:49

Προφανώς μάλλον δεν κατάλαβες τι έγραψα. 

 

Είπα ότι με έπεισε σαν τεχνολογία, αλλά θα περιμένω την εξέλιξή της.

 

Είπα ότι αν αγόραζα σήμερα συσκευή, τότε αυτή θα ήταν το 13άρι Pro ΧΩΡΙΣ την TouchBar και τα 1799$ θα τα έδινα για να την δυναμώσω σε ram & rom. 

 

Είπα ότι σε περίπτωση που σε 1,5-2 χρόνια αλλάξω mac και έχει ωριμάσει η τεχνολογία όπως πιστεύω και περιμένω, τότε ίσως σκεφτώ την αγορά του μοντέλου με την TouchBar.

 

Αν από αυτά κατάλαβες λοιπόν ότι εγώ είπα ότι θα αγοράσω το νέο mac (ή προέτρεψα τον οποιοδήποτε να το αγοράσει) και θα περιμένω αν και όταν ωριμάσει η TouchBar έχοντας μια συσκευή να κάθεται, ΟΚ, μάλλον γράφω κινέζικα.

 

Επίσης, το παραμύθι με το "τέτοιες εποχές" πρέπει να σταματήσει.

 

Δεν ενδιαφέρεται η Apple και η κάθε Apple για το αν η Ελλάδα περνάει "τέτοιες εποχές" και αν εμείς μετράμε και το 1 cent. 

 

Το κοινό στο οποίο απευθύνεται έχει τη δυνατότητα να δώσει και 4000$ και 5000$ για να αγοράσει μια οποιαδήποτε συσκευή της, και αυτό το κοινό θα την αγοράσει είτε μας αρέσει είτε όχι.

Μια χαρά είναι τα ελληνικά σου.Επίσης το αν προτρέπεις κάποιον να το αγοράσει η όχι δεν με αφορά μιας και ο καθένας είναι άξιος να κρίνει το που θα δώσει τα χρήματά του.Τώρα σχετικά με αυτό που εσύ αποκαλείς παραμύθι όσον αφορά την εποχή που διανύουμε δεν θα το σχολιάσω διότι δεν γνωρίζω προσωπικά την οικονομική σου κατάσταση.Γνωρίζω και βλέπω όμως πολύ καλά το τι γίνεται δίπλα μου.Και πίστεψέ με δεν είναι ''παραμυθένια'' η κατάσταση που βλέπω.Σαφώς και δεν την ενδιαφέρει την Apple μια μικρή αγορά όπως είναι η Ελλάδα.Αν την ενδιέφερε θα είχε προβεί και σε επένδυση ανοίγοντας ένα κατάστημα όπως έκανε σε τόσες άλλες χώρες.Αυτό δεν αναιρεί φυσικά το δικαίωμα μας ως καταναλωτές πάντα, να κρίνουμε το αν μας ικανοποιούν τα προϊόντα της η όχι και να τα αξιολογούμε καταλλήλως και φυσικά να τα αγοράζουμε η όχι.Φιλικά.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   alexaras

alexaras

    iPH User

  • 122 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 29/10/2016 - 00:50

μετα και τα χθεσινα γουσταρω περισσοτερ το 15αρι που πηρα τον Αυγουστο!



#48   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 29/10/2016 - 10:00

Βρε τους ξεφτίλες αφαίρεσαν μέχρι και το καλώδιο για την επέκταση για το ρεύμα που είχαν τα παλιότερα μοντέλα και το χρεώνουν 19$ Extra δηλαδή 40-50€ εδώ στο Ελλαδιστάν.. Ρε βλάκες εκεί στο Cupertino πως θα συνδέσω το iPhone στο καινούργιο MacBook Pro πρέπει να πάρω έξτρα ανταπτορα;

#49   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/10/2016 - 10:05

Βρε τους ξεφτίλες αφαίρεσαν μέχρι και το καλώδιο για την επέκταση για το ρεύμα που είχαν τα παλιότερα μοντέλα και το χρεώνουν 19$ Extra δηλαδή 40-50€ εδώ στο Ελλαδιστάν.. Ρε βλάκες εκεί στο Cupertino πως θα συνδέσω το iPhone στο καινούργιο MacBook Pro πρέπει να πάρω έξτρα ανταπτορα;


Ενω στα τηλεφωνα το εχουν στα macbook αρχιζουν να κανουν λαλακιες. Τα οικονομικα ειναι αδιαφορα προκειμενου να αγορασεις κατι που θα σου παει μια 5ετια αλλα στο τελος βλεπω να αφαιρουν και την οθονη.

#50   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 29/10/2016 - 10:16

Ενω στα τηλεφωνα το εχουν στα macbook αρχιζουν να κανουν λαλακιες. Τα οικονομικα ειναι αδιαφορα προκειμενου να αγορασεις κατι που θα σου παει μια 5ετια αλλα στο τελος βλεπω να αφαιρουν και την οθονη.


Δεν πειράζει Βασίλη θα βρω από insomnia ένα μεταχειρισμένο 2014 Mid MacBook Pro 15 και τέλος...πλήρη απογοήτευση με τα MBP φέτος..

#51   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 29/10/2016 - 10:21

Για οσους ανησυχουν το πως θα συνδέσουν το iPhone στα νέα mac.

cc509c4bd2eaecf69e2bb590125dc5aa.png
| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#52   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 29/10/2016 - 10:23

Για οσους ανησυχουν το πως θα συνδέσουν το iPhone στα νέα mac.cc509c4bd2eaecf69e2bb590125dc5aa.png


Πάνο για γέλια τελείως όμως .. Να δώσεις extra 30-35€ Για να συνδέσεις το iPhone στο MBP;

#53   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 29/10/2016 - 10:25

Πάνο για γέλια τελείως όμως .. Να δώσεις extra 30-35€ Για να συνδέσεις το iPhone στο MBP;


Οσο κανει ενα καλώδιο είναι ρε συ.

Ας μην κολλάμε σε αυτά που λύνονται.

Αν ήθελε ανταπτορα, θα τους εκραζα και εγώ, αλλά τουλάχιστον φρόντισαν μα βγαλουν κανονικό καλώδιο.
| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#54   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.909 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 29/10/2016 - 10:40

Οσο κανει ενα καλώδιο είναι ρε συ.

Ας μην κολλάμε σε αυτά που λύνονται.

Αν ήθελε ανταπτορα, θα τους εκραζα και εγώ, αλλά τουλάχιστον φρόντισαν μα βγαλουν κανονικό καλώδιο.



Δεν είναι θέμα τιμής. Αν έχεις τα παίρνεις.

Απλά τώρα δεν είναι λίγο αστείο να θες να το φορτίσεις στο μακ κ να έχεις άλλο καλώδιο.

Να θες να το φορτίσεις στο κομοδίνο κ να πάρεις άλλο καλώδιο. Η μάλλον, διαφορετικό καλώδιο.


Βέβαια εγώ είμαι από αυτούς που έχουν ένα καλώδιο στο μακ ένα στο κομοδίνο ένα στην δουλειά κ ένα στο αμάξι αλλά καταλαβαίνεις πως λέω το διαφορετικό καλώδιο.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#55   nkarafo

nkarafo

    iPH Member

  • 291 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 29/10/2016 - 10:41

Εμένα πάντως μου αρέσει κάποια στιγμή ΟΛΕΣ οι υποδοχές να είναι ίδιες, κοινές σε όλα τα συστήματα. Αν παρατηρήσετε έχουμε usb, firewire, ethernet, thunderbolt, usb-c, optical / coaxial, 3.5mm jack για ακουστικά, mini usb, για τροφοδοσία, και άλλα πολλά. Ε κάποια στιγμή θα πρέπει να σταματήσει αυτό και να γίνει όσο το δυνατόν ενιαία παγκόσμια αποδοχή σε ένα πρότυπο εφόσον είναι εφικτό. Φαίνεται ότι το usb-c κάνει αυτήν την δουλειά. Ε κάθε φορά η μετάβαση σε αυτά τα δεδομένα είναι δύσκολη. Αυτό γίνεται τώρα με τα νέα macbook pro. Πάντως σκεφθείτε και τα αποτελέσματα. Αν πχ σε μια τέτοια υποδοχή έχουμε πχ πιο καθαρό ήχο όταν συνδέουμε ακουστικά; Ή αν έχουμε μεγαλύτερες ταχύτητες μέσω καλωδίου ethernet σε usb-c (αν και παίζει ρόλο και ο router και ο internet provider) αλλά σε άλλες χώρες μπορεί να παίζει ρόλο. Ή αυτό που κατάλαβα ότι συνδέεις ένα μόνο καλώδιο μεταξύ εξωτερικής οθόνης ή projector και δεν χρειάζεται και δεύτερο για εξωτερική τροφοδοσία αφού το ίδιο είναι και για εικόνα και για τροφοδοσία.

 

 

Αλλά γιατί να αφαιρέσουν και την κάρτα SD ???



#56   gas

gas

    iPH Elite Poster

  • 2.750 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:Gasantony

Δημοσίευση 29/10/2016 - 11:02

Γενικώς οι τιμές έχουν ξεφύγει ! Εδώ 1200 ευρώ κάνει ένα Iphone , το MacBook να μην κάνει 2500;

Οκ οι δυνατότητες σε όλα είναι πολλές αλλά οχι τόσες που να δικαιολογούν αυτές τις τιμές .

#57   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 29/10/2016 - 11:13

Δεν είναι θέμα τιμής. Αν έχεις τα παίρνεις.

Απλά τώρα δεν είναι λίγο αστείο να θες να το φορτίσεις στο μακ κ να έχεις άλλο καλώδιο.

Να θες να το φορτίσεις στο κομοδίνο κ να πάρεις άλλο καλώδιο. Η μάλλον, διαφορετικό καλώδιο.


Βέβαια εγώ είμαι από αυτούς που έχουν ένα καλώδιο στο μακ ένα στο κομοδίνο ένα στην δουλειά κ ένα στο αμάξι αλλά καταλαβαίνεις πως λέω το διαφορετικό καλώδιο.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro


Ε από αυτούς ειμαι και εγώ, οπότε δεν ειναι αυτό που θα μου κάνει τη διαφορά για να πω "δεν το παίρνω".

Μεγαλύτερο πρόβλημα ειναι για μενα το Time Machine Backup π.χ. (οπου θα προτιμούσα να εχω σκληρό δίσκο με usb C , παρά να βάλω ανταπτορα) παρά η σύνδεση του iPhone.
| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#58   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1.027 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/10/2016 - 11:19

Οδεύει προς κατάργηση κάθε θύρας και όλα να είναι ασύρματα;
Βέβαια αν ποτέ χρειαστεί (έχει συμβεί πιστεύω σε όλους) να πάρεις το φορητό σε εξωτερικό χώρο (όχι σπίτι δηλαδή) και να συναντήσεις κάποιον συμφοιτητή ή συνάδελφο, ο οποίος τυχαίνει να εχει μαζί του είτε ενα εξωτερικό σκληρό δίσκο, είτε μια κάρτα μνήμης (απο φωτογραφική, κινητό), είτε ένα cd/dvd, θα πρέπει ή να χαρίσεις ενα ρόπαλο/πέτρα/τροχό στον άλλον και να τον δουλεύεις (τώρα ποιος ποιον...) ότι κατοικεί στα σπήλαια ή να κουβαλάς μία τσάντα ανταπτορες, καλώδια και το optical drive (dvd) ή να ζητήσεις αποστολή μέσω clouding επειδή ίσως το αρχείο δεν είναι μικρό για email;;; Μπορεί να διαβάζεται ως υπερβολική αυτή η τοποθέτηση, όμως τελευταία (βέβαια πάντα γινόταν, ίσως υπήρχε και μια σχετική εκτίμηση στον καταναλωτή) διακρίνω ότι πολλές εταιρίες υποβαθμίζουν το τελικό προϊόν με απώτερο φυσικά στόχο το κέρδος, πλην ωστόσο με ανεξέλεγκτο εξευτελισμό στον τελικό αποδέκτη φέρνοντας στην τελική ώθηση και beta προϊόντα (παραδείγματα απο SUUNTO, Pioneer). Τεσπα, μεγάλοι είμαστε, ο καθείς μπορεί να υποστηρίξει ό,τι νομίζει κι ας προκόψει όπως επιθυμεί! Ίσως τα λέω επειδή 10 χρόνια έχω αγοράσει πολλά προϊόντα Apple και ειδικά στην αρχή υπήρχε μια εκτίμηση ότι θα βελτιώνονται τα προϊόντα όπως και συνέβαινε με εξαίρεση ίσως τα καναδυό τελευταία. Ίσως επειδή το ρητό "once a mac you never go back" ήταν εύηχο! Τουλάχιστον να το κάνουν πλήρως ασύρματο απο την αρχή, αυτο και όλα τα άλλα!
Δεν θέλω κι ούτε σκοπεύω να ξαναπώ κάτι στο συγκεκριμένο θέμα!
ΥΓ: θα με ενδιέφερε ωστόσο, να διαβάσω την δικαιολογία όσων ενστερνίζονταν την ύπαρξη θύρας 3.5mm ενώ 1 μήνα πριν που απαξιωνόταν ως παρωχημένη τεχνολογία ενώ πλέον παρέχεται στο εν λόγω μηχάνημα!!!

[When a "cook" intervenes out of kitchen... is progresssss!!!]

Τελευταία επεξεργασία από: gousias, 29/10/2016 - 11:27


#59   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.909 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 29/10/2016 - 11:39

Ε από αυτούς ειμαι και εγώ, οπότε δεν ειναι αυτό που θα μου κάνει τη διαφορά για να πω "δεν το παίρνω".

Μεγαλύτερο πρόβλημα ειναι για μενα το Time Machine Backup π.χ. (οπου θα προτιμούσα να εχω σκληρό δίσκο με usb C , παρά να βάλω ανταπτορα) παρά η σύνδεση του iPhone.



Θα σου πει, πάρε Time Capsule!!!!

Εγώ το πήρα κ αυτό πάντως!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#60   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 29/10/2016 - 11:42

Θα σου πει, πάρε Time Capsule!!!!

Εγώ το πήρα κ αυτό πάντως!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro


Ειναι από τα μόνα προιόντα (ίσως και το μοναδικό) για το οποίο δεν έχω βρεί ακόμα τη χρησιμότητα στο τωρινό μου setup - αν και κατανοώ την λογική του και το λόγο υπαρξης του.

Προτιμώ τον παραδοσιακό usb σκληρό για μεγαλύτερη σιγουριά στη μετάδοση των δεδομένων.

Ίσως βέβαια μελλοντικά να αλλάξει και αυτό. Μέχρι τότε δεν.
| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες