Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

Το κινητο μου κλάπηκε, αφαιρεσαν το iCloud και το activation lock. Πως έγινε αυτο;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
201 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#166   katakefalos

katakefalos

    iPH Member

  • 265 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 12/11/2016 - 09:54

Περαστικα στον φιλο που του εκλεψαν το τηλεφωνο 

Το μονο σιγουρο ειναι οτι οσα κλειδωματα και να βαλει η Apple ή ο χρηστης ο κλεφτης (αν ειναι κλεφτης κι οχι ενας τυχαιος που βρηκε ενα κινητο στον δρομο) δεν προκειται να παραδοσει ποτε πισω ενα τηλεφωνο γιατι μπορει να παρει εστω τα 50 ευρω για αναταλλακτικα απο την συσκευη.

Γι αυτο πολυ προσοχη.

Αν το κλεψουν πατε σιγουρα για νεο τηλεφωνο.Αν χαθει υπαρχουν πιθανοτητες να το δωσει πισω καποιος που γνωριζει απο συσκευες iphone και να μην μπει στην διαδικασια να το"σπασει"-πουλησει στην μαυρη αγορα για ανταλλακτικα.

Και στις δυο περιπτωσεις σχεδον σιγουρα πατε γαι καινουριο.

Ολα τα υπολοιπα ειναι για να'χαμαι να λεγαμαι



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#167   airbus

airbus

    iPH Member

  • 267 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 12/11/2016 - 10:37

για αυτο ειπα και εγω παραπανω τα τηλεφωνα στη μπροστινη τσεπη. οχι στα τραπεζια του εστιατοριου η του καφε. ετσι μειωνεις τις πιθανοτητες να στο κλεψουν, να το χασεις η να το ξεχασεις.


Τελευταία επεξεργασία από: airbus, 12/11/2016 - 10:38


#168   psideras

psideras

    iPH User

  • 169 μηνύματα
  • Twitter:@psideras
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:psideras

Δημοσίευση 12/11/2016 - 11:45

Θα πρεπε να υπαρχει νιτρογλυκερινη μεσα στη συσκευη και ενεργοποιηση απομακρισμενα... Δε θα με χαλαγε καθολου να χασω 1000 ευρω αλλα να τιμωρησω τον κλεφτη εγω ο ιδιος :P

Μήπως να εκμεταλλευόταν η apple το θέμα των note7 για απομακρυσμένη πυροδότηση της μπαταρίας!! Και με μήνυμα αντιστροφής μέτρησης!!! Φοβερό!


Sent from my iPhone using Tapatalk

#169   Melinas1998

Melinas1998

    iPH Contributor

  • 993 μηνύματα
  • Twitter:@melinas1998
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 12/11/2016 - 13:49

Τελικά τι έγινε; έχουμε κανένα νέο;

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

#170   xsiv74

xsiv74

    iPH Addict

  • 658 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 12/11/2016 - 13:55

για αυτο ειπα και εγω παραπανω τα τηλεφωνα στη μπροστινη τσεπη. οχι στα τραπεζια του εστιατοριου η του καφε. ετσι μειωνεις τις πιθανοτητες να στο κλεψουν, να το χασεις η να το ξεχασεις.

μου θύμισες τα χρόνια μου στο Λονδίνο...Στο μετρό το νοκια 6510 και το πορτοφόλι στην μπροστινή τσέπη. Αντε βάλε τώρα iphone 7 plus σε μπροστινή τσέπη και κάτσε σε τραπέζι ...!!!



#171   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 12/11/2016 - 14:44

μου θύμισες τα χρόνια μου στο Λονδίνο...Στο μετρό το νοκια 6510 και το πορτοφόλι στην μπροστινή τσέπη. Αντε βάλε τώρα iphone 7 plus σε μπροστινή τσέπη και κάτσε σε τραπέζι ...!!!

Θα φτανει στον αφαλο


Sent from my iPhone using Tapatalk

#172   jig

jig

    iPH Elite Poster

  • 2.009 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/11/2016 - 15:18

Χαζή ερώτηση: πως πέρασε ο κλέφτης
από το touch ID / lockscreen...? Επίσης δεδομένου ότι έχουμε ενεργοποιημένο το two-factor authentication, μήπως είναι best practice να καλέσουμε πρώτα τον provider για sim block(?). Έτσι δε θα μπορέσει να φτάσει ποτέ στα χέρια του κλέφτη το apple authentication code μεσω sms ώστε να κάνει deactivate το icloud στη συσκευή, ακόμα και "παραδώσουμε" τα iCloud credentials μας με οποιονδήποτε τρόπο στον κλέφτη

Πολυ καλη ερωτηση αν και πιστευω oτι οταν το βαλουμε σε lost mode θα ειμαστε ok


ⓜⓘⓚⓔ   ✈︎  Everything you can imagine is real [P²]


#173   petros29

petros29

    iPH Hero

  • 4.323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 12/11/2016 - 18:45

Χαζή ερώτηση: πως πέρασε ο κλέφτης
από το touch ID / lockscreen...? Επίσης δεδομένου ότι έχουμε ενεργοποιημένο το two-factor authentication, μήπως είναι best practice να καλέσουμε πρώτα τον provider για sim block(?). Έτσι δε θα μπορέσει να φτάσει ποτέ στα χέρια του κλέφτη το apple authentication code μεσω sms ώστε να κάνει deactivate το icloud στη συσκευή, ακόμα και "παραδώσουμε" τα iCloud credentials μας με οποιονδήποτε τρόπο στον κλέφτη

γιατι είναι δύσκολο να βάλει το τηλ σε dfu mode και να κάνει restore ? Κι αφού έχει email & password σε ένα λεπτό έγινε δικό του το τηλ...


Sent from my iPhone using Tapatalk

#174   prophil

prophil

    iPH Contributor

  • 1.193 μηνύματα
  • Twitter:@prophil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 12/11/2016 - 22:58

Φίλε μου εμένα δεν μου κλεψανε κινητό αλλά είχανε μπει στο σπιτι και μου ειχαν πάρει λαπτοπ και κάποια άλλα πράγματα. Είχα το teamviewer στο λαπτοπ και το πετυχαίνω online.Βρίσκω ip(ειμαι Θεσσαλονικη και εμφανίστηκε Βόλο μετα απο μια μερα).Κάνω καταγραφή σε βίντεο ότι κάνει ο τύπος( μπηκε facebook εδωσε το κινητο του σε κοπέλα μπηκε στο προφιλ του ειδα τη φωτο του...) μαζεύω τα στοιχεία και τα πάω στο πιάτο στην αστυνομία(διωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος.Είχα κανει προηγουμενως μήνυση πηραν αποτυπώματα απο το σπιτι κλπ.).Πέρασαν 9 χρονια και μου έρχεται χαρτι για να παω μαρτυρας στο δικαστήριο του παιδιού που είχε το λαπτοπ.Το λαπτοπ δεν το είδα ποτέ. Ευτυχώς που δεν πληρωνες τοτε για τη μήνυση να χασω και εκεινα τα λεφτα.

πως το πες αυτό με το teamviewer??? και εγώ έχω teamviewer στο laptop. Πως το ενεργοποιώ σε περίπτωση κλοπής ?



#175   prophil

prophil

    iPH Contributor

  • 1.193 μηνύματα
  • Twitter:@prophil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 12/11/2016 - 23:04

Μήπως να εκμεταλλευόταν η apple το θέμα των note7 για απομακρυσμένη πυροδότηση της μπαταρίας!! Και με μήνυμα αντιστροφής μέτρησης!!! Φοβερό!


Sent from my iPhone using Tapatalk

το λες για πλάκα αλλά θα σου πω ότι πλέον το μεγαλύτερο ποσοστό κλεμμένων iphone πάει για ανταλλακτικά.

Σκεφτείτε λοιπόν να υπήρχε επιλογή με την οποία βάζοντας από το pc το apple id σου πατώντας μια συγκεκριμένη επιλογή να μπορείς να  κάψεις στην κυριολεξία  όλο το hardware του κινητού, βραχυκυκλώνοντάς το.

Δεν θα ήταν αποτρεπτικό αυτό από τους επίδοξους κλέφτες?



#176   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 12/11/2016 - 23:25

το λες για πλάκα αλλά θα σου πω ότι πλέον το μεγαλύτερο ποσοστό κλεμμένων iphone πάει για ανταλλακτικά.
Σκεφτείτε λοιπόν να υπήρχε επιλογή με την οποία βάζοντας από το pc το apple id σου πατώντας μια συγκεκριμένη επιλογή να μπορείς να κάψεις στην κυριολεξία όλο το hardware του κινητού, βραχυκυκλώνοντάς το.
Δεν θα ήταν αποτρεπτικό αυτό από τους επίδοξους κλέφτες?

. Εγω θα ελεγα με μια συγκεκριμενη επιλογη να εσκασε το κινητο στην μαπα του να πετουσε μπογια αντε και λιγο οξυ. :D


Sent from my iPhone using Tapatalk

#177   prophil

prophil

    iPH Contributor

  • 1.193 μηνύματα
  • Twitter:@prophil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 12/11/2016 - 23:27

τι σημαίνει:

 

1. Σβήσιμο iphone?

2. Αφαίρεση από λογαριασμό?

Συνημμένα αρχεία



#178   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 13/11/2016 - 01:58

Στο σβήσιμο iPhone Με το που συνδεθεί σε WiFi εφόσον δεν έχουν προχωρήσει σε restore διαγράφει αυτόματα όλα τα δεδομένα. Παρόλα αυτάεξακολουθεί να είναι δεμένο στο Apple ID σου και θα το ζητήσει σε όποιον πάει να το στήσει από την αρχή.

 

Το Αφαίρεση από το λογαριασμό είναι για όταν θέλεις ας πούμε να το πουλήσεις ή να το χαρίσεις σε κάποιον άλλον. Στην ουσία παύει να είναι η συσκευή δεμένη με το Apple ID σου και αυτός που το έχει στα χέρια του το κάνει πλέον ότι θέλει.



#179   madbilly69

madbilly69

    iPH User

  • 163 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 13/11/2016 - 02:56

Πολύ ευκολα βρήκαν τον κωδικό. Πολυ απλά όταν ενεργοποιείς το λοστ μοντ γράφει στην οθόνη κλειδώματος τον αριθμό σου για να καλέσει ο τύπος που θα το βρει... αυριο θα παω στη Σοφοκλέους εκει που μου χτύπησε το cloud ειναι τρία μαγαζιά που πουλάνε "μεταχειρισμένα" σε καποιο απο αυτά έγινε η δουλειά...

http://www.insomnia....ne-7-128-black/

Μήπως είναι αυτό;; Γιατί το δίνει πολύ φθηνά και λέει για θήκη 50 ευρώ ενώ ή αποδεικτικό λέει 19.99
Και γιατί να πάρει κάτι 960 ευρώ και σε δέκα μέρες να χάσει 250 ευρώ!!! ???
Και σαν χρήστης φαίνεται νέο εγγεγραμμένος

Envoyé de mon LG-D802 en utilisant Tapatalk

#180   vagfilippo

vagfilippo

    iPH Elite Poster

  • 2.277 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 13/11/2016 - 08:05

http://www.insomnia....ne-7-128-black/
Μήπως είναι αυτό;; Γιατί το δίνει πολύ φθηνά και λέει για θήκη 50 ευρώ ενώ ή αποδεικτικό λέει 19.99
Και γιατί να πάρει κάτι 960 ευρώ και σε δέκα μέρες να χάσει 250 ευρώ!!! ???
Και σαν χρήστης φαίνεται νέο εγγεγραμμένος
Envoyé de mon LG-D802 en utilisant Tapatalk

Δεν νομιζω φιλε γιατι αν προσεξεις στην αποδειξη αναφερεται σε θηκη puro (που ειναι οντως στο 20€) ενω η εικονα δειχνει μια apple οριτζιναλ που ειναι βεβαια και αυτη στα 39€ και οχι στο 50€
Οσο για την τιμη, το δινει σχετικα φθηνα, αλλα επειδη ειμαι και εγω στο insomnia, τα 32αρια πχ ειναι στα 630-650 πια, οποτε και αυτος θελει για τους λογους του να το δωσει χαμηλα (μπορει πχ να θελει αλλο ή να του επεσε σε κανα νερο ή να θελει plus κτλ κτλ)
Οσο για το νεο μελος που λες, ειναι πολλοι που γραφοντε απλα για να πουλησουν την συσκευη τους...
Και επισης δεν νομιζω κλεφτρονι να βαζει και αποδειξη απο κωτσοβολο μεσα..

καλημερα

Τελευταία επεξεργασία από: vagfilippo, 13/11/2016 - 08:06


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες