Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 1 ψήφοι

Galaxy S7 Edge ή iPhone 6s Plus;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
55 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 12/12/2016 - 10:12

Πρωιν κάτοχος s7 edge και νυν 7plus.μπορω να πω πως τα συναισθήματα ειναι περιεργα,μου ελλειψε ειναι η αληθεια αυτη η ελευθερία του android,πλεον μεγαλες διαφορες δεν βλεπεις στις ναυαρχιδες android με το ios και τα δυο ειναι εξίσου δυνατα λειτουργικά,απλα εκανα στροφη σε iPhone για να δοκιμάσω τις τελευταίες δυνατοτητες του κινητου.
Αν θα ξανα γυρνουσα σε android?ναι θα γυρνουσα αλλα μονο για ενα τηλεφωνο της google γιατι βαρεθηκα να περιμενω ποσους μηνες για ενα update. Ώσπου να βγαλει η google ενα δυνατο τηλεφωνο μενω σε iPhone γιατι τα pixel μου ειναι αδιάφορα.

Οσο για τον φιλο ποιο πανω που ειναι σε δίλημμα ειναι καθαρα θεμα γουστου,αν θελεις κατι διαφορετικο μονοδρομος το s7 edge ειναι πραγματικα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ τηλέφωνο.Αν ομως θελεις να συνεχισεις με ios και το iPhone 6s ειναι πολυ ΔΥΝΑΤΟ.




Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   orotava

orotava

    iPH newbie

  • 70 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 20/01/2017 - 22:13

Μη γελασετε αλλα σημερα προσπαθησα να αλλαξω τα gestures shortcuts απο το control center !!!!!!! Και δεν γινεται !!!!!!!!!!

Προσπαθησα να βρω τροπο να κλεινω ευκολα τα data ....! Δεν γινεται συντομευση !

Δεν υπαρχει προγραμμα ηχογραφισησ κλησης (native σε ολα τα android)...

Δεν μπορεις να κλεισεις ΟΛΑ με μια κινηση τα ανοικτα προγραμματα στο background ...

Γενικα καποια ζητηματα ειναι απλα τραγικα εν ετη 2017 ...ειχα το πρωτο Iphone και τωρα πηρα το 6s ... (αναμεσα ειχα android κινητα)

 

Βεβαια τα θετικα ειναι πολλα ... οπως η απιστευτη ποιοτητα κλησης του 6s, και φυσικα το οικοσυστημα της apple. 

Βεβαια φταιω εγω που θεωρησα καποια πραγματα εν ετη 2016 αυτονοητα αλλα για την apple δεν ειναι τιποτα αυτονοητο.



#48   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12.833 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 20/01/2017 - 22:38

Για το πρώτο έχεις δίκιο δεν αλλάζει .
Πάμε τώρα data έχεις 3D Touch οθόνη ,προγράμματα δεν χρειάζεται να τα κλείνεις έχεις iPhone και όχι android και τέλος για τη ηχογράφηση μιας κλήσης
TapeACall Pro
Call Recorder - IntCall
Automatic Call Recorder.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#49   orotava

orotava

    iPH newbie

  • 70 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 21/01/2017 - 19:46

Για το πρώτο έχεις δίκιο δεν αλλάζει .
Πάμε τώρα data έχεις 3D Touch οθόνη ,προγράμματα δεν χρειάζεται να τα κλείνεις έχεις iPhone και όχι android και τέλος για τη ηχογράφηση μιας κλήσης
TapeACall Pro
Call Recorder - IntCall
Automatic Call Recorder.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Δυστηχως δεν το εψαξα τοσο πολυ καποια πραγματα τα θεωρησα δεδομενα ειναι η αληθεια...δηλαδη το να μπορεις να αλλαζεις το control center δεν δημιουργει κανενα προβλημα ασφαλεια κτλ κτλ...αλλα αυτα ειναι αποφασεις αλλων οχι δικη μου. Οσο για την ηχογραφιση το εχω ψαξει απειρα... δυστηχως ο τροπος που το κανει ειναι να κανει merge τις κλησεις σε εναν αλλον διεθνη voicemail αριθμο προωθηση και να γινεταια εκει η ηχογραφηση κτλ κτλ.. θελει credits ανα minute κτλ.... http://leanconsultin...ng-your-iphone/

Ειναι τωρα αυτα σοβαρα πραγματα για ενα κινητο δηθεν επαγγελματικης χρησης ? Τελος παντων ...δεν λυνεται το θεμα ...



#50   lambroukosbalander

lambroukosbalander

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 05/02/2017 - 00:35

Καλησπέρα σε όλους σας. Μετά από 3 περίπου χρόνια (5/5c/6 plus/6s) αποφάσισα 16/1/2017 να πάω σε s7edge. Πανέμορφο μεγάλο φοβερή λαμπερή οθόνη άψογη κάμερα γρήγορο, μπαταριαρα χωρίς να μπαίνω καν σε σκέψεις αν θα μου βάλει τη μέρα.

Οι εφαρμογές όμως με συχνά crash και συνεχή lag. Η δουλειά μου είναι να μιλάω με πολύ κόσμο και κάθε μέρα να γράφω πολλά emails πολλά μηνύματα στο messenger και Viber.. και σε όλα αυτά το android κολλούσε. Η σταθερότητα που έχει το IOS δεν υπήρχε σε καμία εφαρμογή και κυρίως στο πληκτρολόγιο (οποιό και αν δοκίμασα) επίσης δεν μπορούσα να κάνω φωνητική υπαγόρευση καθώς τα σημεία στίξης δεν υπάρχουν ακόμα στα ελληνικά.

Προσπάθησα να το δουλέψω, έβαλα και swype πληκτρολόγιο (που υποστηρίζει ελληνικά σημεία στίξης στην φωνητική υπαγόρευση ) αλλά τελικά μετά από 17 μέρες ξαναπήγα σε iPhone.

#51   lambroukosbalander

lambroukosbalander

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 05/02/2017 - 00:44

Φιλε μου αγοραστη αν μπορεις πηγαινε σε ενα μαγαζι η αν εχει κανενας φιλο σου καποιο απο τα δυο κ κανε μια μινι συγκριση.
Αν ξερεις τι παει να πει αντροιντ κ τι ios τοτε πιστευω ειναι ευκολο να αποφασισεις.
Σιγουρα στα χαρτια το σαμσουνγκι υπερτερει του iphone αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα υπερτερει κ στην καθημερινη χρηση.
Απο παιχνιδια, εφαρμογες μεχρι μπαταρια εμπειρια χρησης αξιοπιστια κτλ κτλ

Απο προσωπικη μου εμπειρια μια περιοδο που ειχα βαρεθει το ios πηρα το lg g2 που μολις ειχε κυκλοφορησει για να δω κ το android κ γενικα να αλλαξω λιγο περιβαλον .
Λοιπον τις πρωτες ωρες ειπα ουαου , αλλαξα κ ενα δυο launcher φλασαρα ρομ μιας κ ειμαι λιγο του πειραγματος απο εποχες htc hd2 κτλ
Ε λοιπον σε 3 μερες το πουλησα κ γυρισα στο μηλαρακι μου κ απο τοτε δεν τολμαω να ξαναπαρω android συσκευη.
Ακομα κ 1000 πιξελ αναλυση να εχει η οθονη κ 6gb ram !
Εσυ αποφασιζεις ομως !!


+1 από εμένα. Ο φίλος τα λέει ακριβώς όπως είναι.

#52   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 05/02/2017 - 11:09

Καλησπέρα σε όλους σας. Μετά από 3 περίπου χρόνια (5/5c/6 plus/6s) αποφάσισα 16/1/2017 να πάω σε s7edge. Πανέμορφο μεγάλο φοβερή λαμπερή οθόνη άψογη κάμερα γρήγορο, μπαταριαρα χωρίς να μπαίνω καν σε σκέψεις αν θα μου βάλει τη μέρα.

Οι εφαρμογές όμως με συχνά crash και συνεχή lag. Η δουλειά μου είναι να μιλάω με πολύ κόσμο και κάθε μέρα να γράφω πολλά emails πολλά μηνύματα στο messenger και Viber.. και σε όλα αυτά το android κολλούσε. Η σταθερότητα που έχει το IOS δεν υπήρχε σε καμία εφαρμογή και κυρίως στο πληκτρολόγιο (οποιό και αν δοκίμασα) επίσης δεν μπορούσα να κάνω φωνητική υπαγόρευση καθώς τα σημεία στίξης δεν υπάρχουν ακόμα στα ελληνικά.

Προσπάθησα να το δουλέψω, έβαλα και swype πληκτρολόγιο (που υποστηρίζει ελληνικά σημεία στίξης στην φωνητική υπαγόρευση ) αλλά τελικά μετά από 17 μέρες ξαναπήγα σε iPhone.

Τόσο χάλια ε? Μου κάνουν εντύπωση όλα αυτά που γράφεις. Σίγουρα η σταθερότητα είναι ένας τομέας που υπερισχύει το iOS έναντι του Android αλλά δεν περίμενα από μία τέτοια συσκευή όπως το s7 Edge να ''τρώει'' σκαλώματα και τόσο συχνά όπως αναφέρεις. 



#53   lambroukosbalander

lambroukosbalander

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 05/02/2017 - 12:02

Δεν εχω καμια διάθεση να υποστηρίξω παραπάνω το ένα απο το άλλο. Τα μη διαθέσιμα σημεία στίξης σε φωνητική υπαγορευση στα ελληνικά (τουλάχιστον σε native keyboard) ηταν η χαριστική βολή για εμένα. Κατέληξα πως για κάποιον που γράφει τόσο συχνά κείμενα νομιζω πως μονη επιλογη ειναι το iOS.

Ξεκάθαρα ομως αναφερω πως το edge ειχε τρομερη οθόνη με πολυ ωραια χρώματα και μπαταρια που δεν σε προβληματιζε καθολου. Αλλα δεν ξερω αν τελικα εχει τοσο νοημα να εχεις μια τρομερα λαμπερη οθονη (που μεταξυ μας την εβλεπα ελαχιστα μονο μετα τις ωρες γραφειου και παλι την ειχα στο 50% φωτεινότητας) και να μην υπαρχει σταθερότητα και smooth αλλαγη μεταξυ εφαρμογων. Αν ανοιγα πολλες εφαρμογες επρεπε να τις κλεινω για να μην κολλαει. Στο IOS δεν εκλεισα ποτε καμια εφαρμογη ωστε το κινητο να μημ κολλάει. 

Το κακο ειναι πως οι φανατικοι android users και οποιοι δεν εχουν δουλεψει IOS θεωρουν πως αυτα που λεμε περι stability η smooth ειναι κατι του μυαλου μας. Θα σας πω πως συγκεκριμενα συναδελφος, οταν του ελεγα πως σκεφτομαι να παρω το S7 Edge μου ελεγε πως ειναι υπερτουμπανο χωρις lag οταν τελικα το πηρα και το το εδειξα, μου λεει ναι οκ εχει αναφερθει πως εχει μερικα lag. Του απανταω πολυ λογικα γιατι δεν μου το ειχες πει πριν και η απαντηση ηταν, ε δεν περιμενα πως το iphone δεν εχει καθολου lag. 

 

αυτα. 



#54   gismo301278

gismo301278

    iPH Hero

  • 5.413 μηνύματα
  • Twitter:@Fstavrou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:gismo301278

Δημοσίευση 05/02/2017 - 12:11

Τόσο χάλια ε? Μου κάνουν εντύπωση όλα αυτά που γράφεις. Σίγουρα η σταθερότητα είναι ένας τομέας που υπερισχύει το iOS έναντι του Android αλλά δεν περίμενα από μία τέτοια συσκευή όπως το s7 Edge να ''τρώει'' σκαλώματα και τόσο συχνά όπως αναφέρεις.

φυσικο ειναι φιλε μου γιατι το android και η εφαρμογες τους εχουν φτιαχτει για ενα καρο συσκευες απο 100€ μεχρι 800€ φυσικο ειναι και το περιμενα εγω να εχει καποια σκαλωματα φυσικα παντα ειναι του του περνας μεσα,ομως σε σχεση με μπαταρια και τι σε αφηνει μια android συσκευη και ποσο μπορεις να την παραμετροποιησεις δεν παιζεται το android σε σχεση με το ios(μιλαω για οχι ρουτ ουτε jailbreak συσκευες)
Rafael Nadal

#55   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 05/02/2017 - 12:43

φυσικο ειναι φιλε μου γιατι το android και η εφαρμογες τους εχουν φτιαχτει για ενα καρο συσκευες απο 100€ μεχρι 800€ φυσικο ειναι και το περιμενα εγω να εχει καποια σκαλωματα φυσικα παντα ειναι του του περνας μεσα,ομως σε σχεση με μπαταρια και τι σε αφηνει μια android συσκευη και ποσο μπορεις να την παραμετροποιησεις δεν παιζεται το android σε σχεση με το ios(μιλαω για οχι ρουτ ουτε jailbreak συσκευες)

Τι να την κάνεις μια συσκευή με λαμπερή οθόνη και άφθονη παραμετροποίηση όταν κολλάει συνεχώς και σου βγάζει την ψυχή μέχρι να κάνεις τη δουλειά σου??? 

Είναι ακριβώς το ίδιο με τις εταιρίες κινητής τηλεφωνίας. Τί να το κάνω το χαμηλό πάγιο και τις προσφορές μιας εταιρίας έναντι μιας άλλης όταν προσπαθώ να βγάλω γραμμή η όταν δεν έχω σήμα???



#56   gismo301278

gismo301278

    iPH Hero

  • 5.413 μηνύματα
  • Twitter:@Fstavrou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:gismo301278

Δημοσίευση 05/02/2017 - 12:49

Τι να την κάνεις μια συσκευή με λαμπερή οθόνη και άφθονη παραμετροποίηση όταν κολλάει συνεχώς και σου βγάζει την ψυχή μέχρι να κάνεις τη δουλειά σου???
Είναι ακριβώς το ίδιο με τις εταιρίες κινητής τηλεφωνίας. Τί να το κάνω το χαμηλό πάγιο και τις προσφορές μιας εταιρίας έναντι μιας άλλης όταν προσπαθώ να βγάλω γραμμή η όταν δεν έχω σήμα???

καλα τωρα κι εσεις τα μεγαλωποιητε λιγακι δεν ειναι και για πεταμα ειτε το θελουμε ειτε οχι apple και samsung εχουν το μεγαλυτερο κομματι της αγορας!!!γι αυτο τοσο κοντρα τοσα προστημα και αντιγραφες η μια την αλλη

Για μενα το πιο σταθερο ios ηταν το εξι πολλα παραπονα εχω απο κει και μετα ειδικα το ios 7 κι 9 ηταν της πλακας
Rafael Nadal




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες