Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 4 ψήφοι

Dealber iPhone 7 32gb 463 ευρώ!


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
758 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#76   malawi

malawi

    iPH newbie

  • 68 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 03/03/2017 - 20:35

Είμαι απαρηγόρητος με την ανευθυνότητα μας...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#77   giabri

giabri

    iPH Elite Poster

  • 3.130 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 03/03/2017 - 20:38

Παρακαλώ οι διαχειριστές να μας banaρουν


Sent from my iPhone using Tapatalk

RF forever


#78   vagfilippo

vagfilippo

    iPH Elite Poster

  • 2.277 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 03/03/2017 - 22:58

ΕΚΛΑΨΑΑΑΑΑ!! χαχαχαχα. Διαβαστε διαλογο για την εταιρεια-κοσμημα
χαχαχα

Μαρεσει που ο ουρανοκατεβατος φιλος μας εξαφανιστηκε!

Συνημμένα αρχεία



#79   vagfilippo

vagfilippo

    iPH Elite Poster

  • 2.277 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 03/03/2017 - 23:02

John treat and John drink

Re ouuuuuust

#80   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/03/2017 - 23:25

Ασχολείστε ακόμα με scums?  Μην αγχώνεστε εάν κάτι λειτουργεί σωστά(Παναγία μου υπάρχει και κάτι που λειτουργεί σωστά σε αυτόν τον τόπο) είναι η αστυνομία. Νομίζω και στο παρελθόν κατάφεραν να μπαγλαρώσουν και άλλους με παρόμοιες συμπεριφορές που εξαπάτησαν συμπολίτες μας. Μπράβο στο παλικάρι της προηγούμενης σελίδας όπως το χειρίστηκε διότι έμμεσα προστάτεψε και άλλους καταναλωτές. Από εμένα μπράβο του. 



#81   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 04/03/2017 - 00:48

Το κακό είναι ότι αν βάλεις να πάνε να τους σπάσουν το μαγαζί θα την πληρώσει κανάς υπαλληλάκος και όχι ο πραγματικός υπεύθυνος.

Με 50 eur το άτομο παίρνεις τους καλύτερους χούλιγκανς του λιμανιού αλλά ΔΥΣΤΥΧΩΣ στην προκειμένη περίπτωση, δεν είναι η λύση. Διότι αυτή την εποχή στην Ελλάδα, μόνο έτσι βρίσκεις το δίκιο σου. 

 

Πάντως, είμαι πολύ περίεργος να δω αν όλοι αυτοί οι μηχανισμοί λειτουργούν (Δίωξη, Προστασία καταναλωτή κτλ) ή απλά παραμυθιάζουν τον κόσμο, παίρνουν χρήματα του Δημόσιου Ταμείου και της ΕΕ και στην ουσία δεν προσφέρουν τίποτα.

Μέχρι τώρα δεν είχα κάτι μεμπτό εναντίον αυτών, μάλιστα ο Συνήγορος του πολίτη με ξελάσπωσε σε μια γραφειοκρατική υπόθεση με τον στρατό και εάν έδινα συγκατάθεση θα γινόταν και στρατοδικείο με σίγουρη καταδίκη και απόλυση του καραβανά, αλλά τον λυπήθηκα και απ'ότι έμαθα απλά πήρε μετάθεση από το Ρουφ στο Πεντάγωνο... ας πούμε δυσμενή διότι έμενε Καλλιθέα. 

Αυτές οι πρακτικές και οι μέθοδοι δεν είναι ούτε για να τις επικροτείς ούτε για να τις διαφημίζεις.

Από τραμπούκους, χούλιγκανς και μπράβους χορτάσαμε σε αυτή τη χώρα. Κάποιους τους έβαλαν μάλιστα και στη Βουλή, τους φόρεσαν και κουστούμι...

Η λύση είναι να είσαι επίμονος, οπλισμένος με υπομονή και θράσος κάποιες φορές. Το σύστημα δεν θα βοηθήσει, έτσι κι αλλιώς είναι φτιαγμένο να μην βοηθήσει.

Μπορείς όμως να ζητήσεις και τη βοήθεια άλλων που είτε έχουν το ίδιο πρόβλημα, είτε έχουν την διάθεση να βοηθήσουν. Δεν μιλάω φυσικά μόνο για τέτοιες περιπτώσεις αλλά κυρίως για πιο σοβαρές. Όπως να είσαι ανασφάλιστος και να μην δέχονται το παιδί σου στο Νοσοκομείο ή να ζητάνε να πληρώσεις ένα κάρο λεφτά, όταν σε απολύουν από τη δουλειά γιατί δεν σκύβεις το κεφάλι να δουλέψεις 12 ώρες με μισθό 4ωρου κλπ...

Τι θα έπρεπε δηλαδή να κάνεις με τη λογική σου σε αυτές τις περιπτώσεις όταν ζητάς χούλιγκανς για ένα κουπόνι; Να ρίξεις αεροπλάνο;



#82   trunksan

trunksan

    iPH newbie

  • 27 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/03/2017 - 09:37

Αυτές οι πρακτικές και οι μέθοδοι δεν είναι ούτε για να τις επικροτείς ούτε για να τις διαφημίζεις.

Από τραμπούκους, χούλιγκανς και μπράβους χορτάσαμε σε αυτή τη χώρα. Κάποιους τους έβαλαν μάλιστα και στη Βουλή, τους φόρεσαν και κουστούμι...

Η λύση είναι να είσαι επίμονος, οπλισμένος με υπομονή και θράσος κάποιες φορές. Το σύστημα δεν θα βοηθήσει, έτσι κι αλλιώς είναι φτιαγμένο να μην βοηθήσει.

Μπορείς όμως να ζητήσεις και τη βοήθεια άλλων που είτε έχουν το ίδιο πρόβλημα, είτε έχουν την διάθεση να βοηθήσουν. Δεν μιλάω φυσικά μόνο για τέτοιες περιπτώσεις αλλά κυρίως για πιο σοβαρές. Όπως να είσαι ανασφάλιστος και να μην δέχονται το παιδί σου στο Νοσοκομείο ή να ζητάνε να πληρώσεις ένα κάρο λεφτά, όταν σε απολύουν από τη δουλειά γιατί δεν σκύβεις το κεφάλι να δουλέψεις 12 ώρες με μισθό 4ωρου κλπ...

Τι θα έπρεπε δηλαδή να κάνεις με τη λογική σου σε αυτές τις περιπτώσεις όταν ζητάς χούλιγκανς για ένα κουπόνι; Να ρίξεις αεροπλάνο;

Εντάξει, θα συμφωνήσω ότι για ένα τέτοιο θέμα δεν θα έβαζα φουσκωτούς (για άλλα ίσως). Ήταν περισσότερο σχήμα λόγου

 

Το νόημα είναι αυτό που εσύ λες παρακάτω, ότι πολλές φορές πρέπει να είσαι οπλισμένος με ΘΡΑΣΟΣ και ΜΑΧΗΤΙΚΟΤΗΤΑ, να παίρνεις την κατάσταση στα χέρια σου.

 

Αλλά πολλές φορές πρέπει να σκύψεις το κεφάλι. Θα σου σώσω 2 πραγματικά παραδείγματα (προσωπικά)

 

1) Το  επάγγελμα μου είναι τεχνικός ηχητικών συστημάτων, δηλαδή στήνω συναυλίες,κλάμπ, μπουζούκια κτλ. Ένας γνωστός (διάσημος) πελάτης μας χρωστάει λεφτά από την προηγούμενη σεζόν και αρνούμαστε να ξαναστήσουμε το μαγαζί. Αφού τρώει άκυρο από άλλες εταιρείες είτε γιατί δεν έχουν διαθέσιμα μηχανήματα είτε γιατί τους έχει δαγκώσει, παίρνει τηλ στο γραφείο και λέει με ύφος σαν να μιλάει η Γιαγιά στο μωρό:
"Παιδάκια, φέρτε τα μηχανήματα γιατί αν έρθω εγώ εκεί θα τα πάρω μόνος μου"

 

Εννοείται την επόμενη μέρα τα πήγαμε πρωί πρψί.

 

Αν σκάγαν έξω 10 φουσκωτοί με γκάνια ποιό θα σε προστάτευε; Η αστυνομία; Αν την καλούσαμε, μετά δεν θα μπορούσαμε να κυκλοφορήσουμε στους δρόμους της Αθήνας υπό το φόβο της σωματικής βίας ή/και της δολιοφθοράς. Το χειρότερο θα ήταν ότι με το που θα μαθευόταν στην πιάτσα ότι καλέσαμε αστυνομία, την επόμενη σεζόν θα τρώγαμε άκυρο από όλα τα μαγαζιά.

 

Ενοείται ότι μας ξαναδάγκωσε στην επόμενη σεζόν.

 

2)Σε μπουζουξίκο χρωστάγαν λεφτά στους τεχνικούς του software παραγγελιών/λογιστικού συστήματος. Απαιτούνταν κάποιες αλλαγές στο πρόγραμμα λόγω νομοθεσίας αλλά οι τεχνικοί αρνούνταν να πάνε να το φτιάξουν αν δεν εξοφληθούν και προπληρωθούν. Καθώς πλησίαζε Παρασκευή, σκάει μια BMW έξω από το γραφείο τους με 2 φουσκωτούς (οπλοφορούσαν).  Τη συνέχεια τη φαντάζεσαι... το μαγαζί δούλεψε άψογα. Πότε ή αν πληρώθηκαν δεν ξέρω.

 

 

Και περι ανεπάρκειας του συστήματος:

Στο χωριό, κάποιος μακρινός συγγενής  πούλησε ένα χωράφι ΜΑΣ και πήρε 50.000, μάλιστα από άλλο συγχωριανό γνωστό μας. Εμείς  μάθαμε για τη αγοραπωλησία από γείτονες που είδαν τον τοπογράφο και όταν πήγαμε στο κτηματολόγιο είδαμε ότι είχε πωληθεί το χωράφι. Για να τα καταφέρει το λαμόγιο είχε πάρει συμβολαιογράφο από άλλη περιοχή, διοτι οποιοσδήποτε των κοντινών πόλεων θα μάθαινε με ένα τηλεφώνημα σε ποιόν άνηκε το χωράφι.

Φαντάσου, 2 δικηγόροι (αγοραστή και πωλητή) και συμβολαιογράφος δεν προστάτεψαν κατ'αρχήν τον αγοραστή και δευτερευόντως τον πατέρα μου.

 

Τώρα, επί 7 χρόνια είμαστε στα δικαστήρια τα οποία φυσικά τα κερδίζουμε αλλά ακόμα δεν έχει τελεσιδικησει. Αυτό το δικαστήριο είναι για να πάρουμε εμείς πίσω το χωράφι από τον αγοραστή. Αφού χάσει τη δίκη ο αγοραστής (που θα τη χάσει) θα πρέπει να ξεκινησει άλλη δίκη για να πάρει πίσω τα 50,000.

 

 

Οπότε παιδιά, προστατεύτε τον εαυτό σας και τους γύρω σας. Τα μάτια σας ορθάνοιχτα, μην εμπιστεύεστε τυφλά νομικούς και λογιστές και παλεύετε (όπου σας παίρνει) για τα δικαιώματα σας.



#83   petros29

petros29

    iPH Hero

  • 4.323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 04/03/2017 - 12:47

Εντάξει, θα συμφωνήσω ότι για ένα τέτοιο θέμα δεν θα έβαζα φουσκωτούς (για άλλα ίσως). Ήταν περισσότερο σχήμα λόγου

Το νόημα είναι αυτό που εσύ λες παρακάτω, ότι πολλές φορές πρέπει να είσαι οπλισμένος με ΘΡΑΣΟΣ και ΜΑΧΗΤΙΚΟΤΗΤΑ, να παίρνεις την κατάσταση στα χέρια σου.

Αλλά πολλές φορές πρέπει να σκύψεις το κεφάλι. Θα σου σώσω 2 πραγματικά παραδείγματα (προσωπικά)

1) Το επάγγελμα μου είναι τεχνικός ηχητικών συστημάτων, δηλαδή στήνω συναυλίες,κλάμπ, μπουζούκια κτλ. Ένας γνωστός (διάσημος) πελάτης μας χρωστάει λεφτά από την προηγούμενη σεζόν και αρνούμαστε να ξαναστήσουμε το μαγαζί. Αφού τρώει άκυρο από άλλες εταιρείες είτε γιατί δεν έχουν διαθέσιμα μηχανήματα είτε γιατί τους έχει δαγκώσει, παίρνει τηλ στο γραφείο και λέει με ύφος σαν να μιλάει η Γιαγιά στο μωρό:
"Παιδάκια, φέρτε τα μηχανήματα γιατί αν έρθω εγώ εκεί θα τα πάρω μόνος μου"

Εννοείται την επόμενη μέρα τα πήγαμε πρωί πρψί.

Αν σκάγαν έξω 10 φουσκωτοί με γκάνια ποιό θα σε προστάτευε; Η αστυνομία; Αν την καλούσαμε, μετά δεν θα μπορούσαμε να κυκλοφορήσουμε στους δρόμους της Αθήνας υπό το φόβο της σωματικής βίας ή/και της δολιοφθοράς. Το χειρότερο θα ήταν ότι με το που θα μαθευόταν στην πιάτσα ότι καλέσαμε αστυνομία, την επόμενη σεζόν θα τρώγαμε άκυρο από όλα τα μαγαζιά.

Ενοείται ότι μας ξαναδάγκωσε στην επόμενη σεζόν.

2)Σε μπουζουξίκο χρωστάγαν λεφτά στους τεχνικούς του software παραγγελιών/λογιστικού συστήματος. Απαιτούνταν κάποιες αλλαγές στο πρόγραμμα λόγω νομοθεσίας αλλά οι τεχνικοί αρνούνταν να πάνε να το φτιάξουν αν δεν εξοφληθούν και προπληρωθούν. Καθώς πλησίαζε Παρασκευή, σκάει μια BMW έξω από το γραφείο τους με 2 φουσκωτούς (οπλοφορούσαν). Τη συνέχεια τη φαντάζεσαι... το μαγαζί δούλεψε άψογα. Πότε ή αν πληρώθηκαν δεν ξέρω.


Και περι ανεπάρκειας του συστήματος:

Στο χωριό, κάποιος μακρινός συγγενής πούλησε ένα χωράφι ΜΑΣ και πήρε 50.000, μάλιστα από άλλο συγχωριανό γνωστό μας. Εμείς μάθαμε για τη αγοραπωλησία από γείτονες που είδαν τον τοπογράφο και όταν πήγαμε στο κτηματολόγιο είδαμε ότι είχε πωληθεί το χωράφι. Για να τα καταφέρει το λαμόγιο είχε πάρει συμβολαιογράφο από άλλη περιοχή, διοτι οποιοσδήποτε των κοντινών πόλεων θα μάθαινε με ένα τηλεφώνημα σε ποιόν άνηκε το χωράφι.
Φαντάσου, 2 δικηγόροι (αγοραστή και πωλητή) και συμβολαιογράφος δεν προστάτεψαν κατ'αρχήν τον αγοραστή και δευτερευόντως τον πατέρα μου.

Τώρα, επί 7 χρόνια είμαστε στα δικαστήρια τα οποία φυσικά τα κερδίζουμε αλλά ακόμα δεν έχει τελεσιδικησει. Αυτό το δικαστήριο είναι για να πάρουμε εμείς πίσω το χωράφι από τον αγοραστή. Αφού χάσει τη δίκη ο αγοραστής (που θα τη χάσει) θα πρέπει να ξεκινησει άλλη δίκη για να πάρει πίσω τα 50,000.


Οπότε παιδιά, προστατεύτε τον εαυτό σας και τους γύρω σας. Τα μάτια σας ορθάνοιχτα, μην εμπιστεύεστε τυφλά νομικούς και λογιστές και παλεύετε (όπου σας παίρνει) για τα δικαιώματα σας.

μισό. Για να γίνει πώληση πρέπει ο πωλητής να έχει τον τίτλο στο όνομα του, με ποιο τρόπο ο μούφα πούλησε αν δεν είχε τίτλο ?


Sent from my iPad using Tapatalk

#84   trunksan

trunksan

    iPH newbie

  • 27 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/03/2017 - 13:22

πλαστογραφια σε συνδυασμο με παλαιοτερη διαθηκη/προικοσυμφωνο της προγιαγιας. Αλλα το χωραφι ειχε αλλαξει
ιδιοκτησια 3 φορες απο εκεινη τη διαθηκη.

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk

#85   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.704 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 04/03/2017 - 21:39

Το μαγαζί προσφέρει και μια βδομάδα στην Νέα Υόρκη με 499€.

Τρέξτε...

#86   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 06/03/2017 - 22:37

Αυτό που μου κάνει φοβερή εντύπωση δεν είναι το θράσσος και η απληστία μερικών απατεώνων, αλλά η χαζομάρα και η ανοησία που κυριαρχεί σε μεγάλο μέρος του πληθυσμού. Δεν χρειάζεται να έχεις βγάλει πανεπιστήμιο για να μπορέσεις να καταλάβεις τί θα πει υγειής ανταγωνισμός και ελάχιστη τιμή πώλησης προϊόντος. Καθένας είναι πραγματικά άξιος της μοίρας τους. Φιλικά πάντα και χωρίς να θέλω να παρεξηγηθώ.



#87   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 06/03/2017 - 23:09

Αυτό που μου κάνει φοβερή εντύπωση δεν είναι το θράσσος και η απληστία μερικών απατεώνων, αλλά η χαζομάρα και η ανοησία που κυριαρχεί σε μεγάλο μέρος του πληθυσμού. Δεν χρειάζεται να έχεις βγάλει πανεπιστήμιο για να μπορέσεις να καταλάβεις τί θα πει υγειής ανταγωνισμός και ελάχιστη τιμή πώλησης προϊόντος. Καθένας είναι πραγματικά άξιος της μοίρας τους. Φιλικά πάντα και χωρίς να θέλω να παρεξηγηθώ.

Επειδή είναι το iPhone θα συμφωνήσω ότι λογικά υπάρχει κάποια κατώτατη τιμή πώλησης. Αλλά επειδή για πολλά χρόνια ήμουν στις πωλήσεις των αυτοκινήτων θα σου πω μόνο πως Jeep Cherokee για μεγάλο διάστημα κόστιζε 40.000 και μια εβδομάδα μετά που ο επίσημος εδώ εισαγωγέας ήθελε να ξεστοκάρει λίγο πριν έρθει η κρίση την άλλη εβδομάδα έκανε 30.000 και είχε και κέρδος...

 

Το τι άκουσα από πελάτες που το είχαν πάρει πριν μια εβδομάδα στα 40.000 δεν θες να το μάθεις, ήθελα να ανοίξει η γη να με καταπιεί. 


Τελευταία επεξεργασία από: jimmakos, 06/03/2017 - 23:10

Once You Go Mac You Never Go Back

#88   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 06/03/2017 - 23:57

Επειδή είναι το iPhone θα συμφωνήσω ότι λογικά υπάρχει κάποια κατώτατη τιμή πώλησης. Αλλά επειδή για πολλά χρόνια ήμουν στις πωλήσεις των αυτοκινήτων θα σου πω μόνο πως Jeep Cherokee για μεγάλο διάστημα κόστιζε 40.000 και μια εβδομάδα μετά που ο επίσημος εδώ εισαγωγέας ήθελε να ξεστοκάρει λίγο πριν έρθει η κρίση την άλλη εβδομάδα έκανε 30.000 και είχε και κέρδος...

 

Το τι άκουσα από πελάτες που το είχαν πάρει πριν μια εβδομάδα στα 40.000 δεν θες να το μάθεις, ήθελα να ανοίξει η γη να με καταπιεί. 

Ακόμα και έτσι όμως η ανακοίνωση της προσφοράς που αναφέρεις από τα 40 στα 30 χιλιάρικα έγινε από τον ίδιο τον επίσημο εισαγωγέα και όχι από κάποιον άγνωστο τρίτο έμπορο.



#89   trunksan

trunksan

    iPH newbie

  • 27 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 07/03/2017 - 07:04

Πάντως αν τα νουμερα στο. gr και στο .com είναι σωστά μιλάμε για καμμιά 500αρια αγορες... Μιλάμε για 100 χήνες. Ισως να εχουν βρει τρόπο να κανουν παράλληλη εισαγωγή απο Ασια μεσω Βουλγαρίας. Θα έχει ενδιαφέρον η κατάληξη!

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk

#90   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 07/03/2017 - 11:09

Πάντως αν τα νουμερα στο. gr και στο .com είναι σωστά μιλάμε για καμμιά 500αρια αγορες... Μιλάμε για 100 χήνες. Ισως να εχουν βρει τρόπο να κανουν παράλληλη εισαγωγή απο Ασια μεσω Βουλγαρίας. Θα έχει ενδιαφέρον η κατάληξη!

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk

Αν αληθεύει το γεγονός ότι ιδιοκτήτης και ιθύνων νους είναι αυτό το ρεμάλι της πρώην Airfasttickets όπως κάποιος φίλος ανέφερε πιο πάνω, τότε δεν καταλαβαίνω το λόγο να ρισκάρει για ένα τόσο μικρό ποσό. Αυτοί οι άνθρωποι ασχολούνται συνήθως με μεγαλύτερα ποσά π.χ άνω του 1 εκατομμυρίου ευρώ. Δεν υπονοώ ότι τα 100 χιλιάρικα είναι λίγα.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες