Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 4 ψήφοι

iPhone 8/Plus & iPhone X [Γενική Συζήτηση]


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
804 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#571   Dkoukou

Dkoukou

    iPH Contributor

  • 991 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 01/10/2017 - 18:24

Το εχω ξαναγραψει...θα ειχε ενδιαφερον να μαθαιναμε ποσοι εχουν συμπληρωσει φορμα εκδηλωσης ενδιαφεροντος η εχουν εγγραφει σε λιστες για το Χ.

Ειμαι 100% σιγουρος οτι το Χ θα πουλησει παρα, μα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καλα και στη χωρα μας.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#572   giolnts

giolnts

    iPH Elite Poster

  • 3.423 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 01/10/2017 - 18:31

Έχει σκεφτεί κανείς το γεγονός ότι σε ένα χρόνο από τώρα ίσως μας παρουσιάσει 2 παρόμοια bezelless μοντέλα 300$ κάτω;; Οι έχοντες 7αρι όντως ψυχραιμία παιδιά.



On iPhone 7

#573   Dkoukou

Dkoukou

    iPH Contributor

  • 991 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 01/10/2017 - 18:40

Έχει σκεφτεί κανείς το γεγονός ότι σε ένα χρόνο από τώρα ίσως μας παρουσιάσει 2 παρόμοια bezelless μοντέλα 300$ κάτω;; Οι έχοντες 7αρι όντως ψυχραιμία παιδιά.



On iPhone 7

 Επισης, οι κατοχοι 7Plus δεν πρεπει να ξεχνανε οτι εχουν την ιδια ποσοτητα RAM με 8Plus και Χ, αρα θεωρητικα τα ιδια χρονια support χωρις "δακρυα" απο τη μαμα Apple.



#574   ChrisDs

ChrisDs

    iPH Contributor

  • 941 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 01/10/2017 - 18:41

και υπάρχει πάντα η περίπτωση ημών που μπορούμε να αγοράσουμε το x αλλά δεν μας αρέσει αισθητικά(το  notch  είναι αντικειμενικά άσχημο κι αποτυχία, δεν χωρεί υποκειμενισμός εδώ), δεν σκοπεύουμε να αλλάξουμε τα  gestures και το ui επειδή ειδικά για το iphone x  έτσι το θέλησε η apple να λειτουργεί με άλλα gestures από ότι η υπόλοιπη σειρά iphone και επειδή η εταιρεία με τη μεγαλύτερη κεφαλαιοποίηση παγκοσμίως με τέτοια τεχνογνωσία και τη δυνατότητα να διαθέτει τα καλύτερα μυαλά, δεν μπορεί να ενσωματώσει το  homebutton στην οθόνη και δεν έχει το χρόνο να παραδώσει ένα προιόν όπως θα άξιζε....

Όχι λυπάμαι το notch δεν είναι "αντικειμενικά" άσχημο ούτε αποτυχία. Το ότι δεν σου αρέσει δεν σημαίνει ότι δεν αρέσει σε άλλους. Προσωπική σου άποψη είναι και σεβαστή αλλά όχι αντικειμενική. Προσωπικά νομίζω ότι ανάμεσα στα ένα κάρο bezel less κινητά θα ξεχωρίζει και αυτό είναι το νόημα. Επίσης αν θέλει να το "εξαφανίσει" είναι ένα software update μακριά.


Επίσης το Home Button ειδικά όσοι έχουν iPad Pro το έχουν ξεπεράσει προ πολλού γιατί τα gestures είναι πιο γρήγορα. Είναι πολύ πιο εύκολο και γρήγορο να κάνεις ένα flick παρά να πατάς το home button. Κι αν αυτό θεωρείται δύσκολο gesture και τραγική αλλαγή τότε τι να πώ. Δεν μπορεί η Apple και η κάθε Apple να κάνει ότι θέλει ο καθένας μας. Γι'αυτό εξάλλου υπάρχουν πάντα και άλλες επιλογές.

 

 

 

Το εχω ξαναγραψει...θα ειχε ενδιαφερον να μαθαιναμε ποσοι εχουν συμπληρωσει φορμα εκδηλωσης ενδιαφεροντος η εχουν εγγραφει σε λιστες για το Χ.

Ειμαι 100% σιγουρος οτι το Χ θα πουλησει παρα, μα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καλα και στη χωρα μας.

Κι εγώ μαζί σου θα είχε ενδιαφέρον ενα poll. Βέβαια τα poll και οι λίστες αυτές συνήθως δεν είναι και οι πιο αξιόπιστες πηγές αλλά μια ένδειξη θα την έχουμε. Προσωπικά έχω δηλώσει ενδιαφέρον ήδη για το Χ.

 

 

Έχει σκεφτεί κανείς το γεγονός ότι σε ένα χρόνο από τώρα ίσως μας παρουσιάσει 2 παρόμοια bezelless μοντέλα 300$ κάτω;; Οι έχοντες 7αρι όντως ψυχραιμία παιδιά.



On iPhone 7

Μέχρι του χρόνου πολλά παίζουν. Ήδη κυκλοφορεί φήμη για LCD bezel less design.


Τελευταία επεξεργασία από: ChrisDs, 01/10/2017 - 18:48


#575   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 02/10/2017 - 09:40

Η νέα διαφήμιση της Apple επικεντρώνεται στις δυνατότητες της νέας λειτουργίας Portrait Lighting, για εντυπωσιακά εφέ φωτισμού που παραπέμπουν σε στούντιο.
 

iPhone 8 Plus — Portraits of Her — Apple

 

 

Portrait Lighting on iPhone 8 Plus lets you create dramatic studio lighting effects in Portrait mode.

 

Η λειτουργία Portrait Lighting είναι προς το παρόν σε beta έκδοση και υποστηρίζεται από το iPhone 8 Plus (μόνο οπίσθια κάμερα) και το iPhone X (εμπρόσθια και οπίσθια κάμερα).
 


Behind the Scenes...

#576   Constantine32

Constantine32

    iPH User

  • 102 μηνύματα
  • Twitter:@cka2684
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini 4 +4G

Δημοσίευση 02/10/2017 - 09:47

Βλέπω οτι υπάρχει πολυ μεγάλη ποικιλία στο θέμα αυτό.

 

Οποτε θα πω τις απόψεις μου μετα απο μια εβδομάδα παρακολουθησης της αγορας αλλά και των Youtubers που ασχολουνται με την Apple....

 

A. Τα κλασικά κανάλια στο Youtube που "φτιάχτηκαν" απο τις i συσκευές κανουν χλιαρα σχολια ως προς τις επιλογες της Apple με τα καινουρια iPhones τοσο σαν Marketing όσο σαν τιμολογιακή πολιτική.

     α. Τα 8/Χ ειναι μεν τα πιο γρηγορα κινητα που εχει φτιαχτει μακραν μεχρι σήμερα αλλά και τα 7 κρατάνε πολυ καλα αυτη τη στιγμή

     β. Το ίδιο design στη σειρα 6 7 8 εχει δεν εντυπωσιάζει πλέον ενώ το X, όπως κάθε νέα συσκευή της Apple, πρέπει να δοκιμαστεί πρωτα πριν βγάλει οτι παιδικά προβλήματα μπορει να έχει

     γ. Η πτώση των πωλήσεων στα νεα μοντελα θα φανει σύντομα στην Apple η οποία δεν ανυσυχει ακομα έχοντας το μεγαλύτερο μερίδιο της αγοράς σε αυτή την κατηγορία αλλά αργότερα θα τους ενοχλήσει

 

Β. Στο παγκόσμιο μερίδιο αγορας έρχονται να προστεθούν νεες εταιρίες οι οποίες καλύπτουν το κενό τιμή/χαρακτηριστικά οπου οι Samsung Apple εχουν πλεον ακριβήνει πολύ.

 

Γ. Πολύς κόσμος, όπως και εγω, δεν θελουν και δεν μπορουν να αλλάξουν εύκολα το οικοσύστημα της Apple με κάτι άλλο. Ομως αν συνεχίσει έτσι το παιχνίδι η Apple, βλέπω πολλούς που το σκέφτονται σιγα σιγα να κανουν κινήσεις. Οχι τωρα αλλά στο μέλλον και αν γίνει κατι τέτοιο θα είναι μεγάλο χτύπημα.

 

Δ. Ειναι η πρώτη φορά μετα απο 10 χρόνια αγοράς και χρήσης ακριβών αλλά ποιοτικών προιόντων της Apple που εχω παράπονα, οχι απο το προιον, αλλά απο την αντιμετώπιση του κόσμου που έχει επενδύσει και έχει φτάσει την Apple εκει που βρίσκεται μεσα σε 10 χρόνια. Ομως ελπίζω να μη χρειαστει να γινει το αντίθετο γιατι εκει θα χρειαστεί πολύ λιγότερος χρόνος.

 

Δε θελω να αλλάξω τη γνώμη κανενός, πραγματικά είναι δικές μου σκέψεις και απόψεις και τις μοιράζομαι με ανθρώπους που βρίσκονται νιώθω στο ίδιο καράβι με εμένα τοσον καιρό.


Τελευταία επεξεργασία από: Constantine32, 02/10/2017 - 09:49


#577   hal

hal

    iPH Member

  • 277 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/10/2017 - 11:26

Το Χ θα πουλήσει σαν τρελό. Ακόμα και στην Ελλάδα να μου το δείτε.

 

Όσο για γκρίνιες περί στασιμότητας διαφωνώ κάθετα, φέτος έδειξε με το Χ που θέλει να κινηθεί εισάγοντας κάτι νέο σχεδιαστικά και σε ui.

 

Πέρυσι με το 7 θα συμφωνούσα κάθετα. Εκεί πραγματικά σχεδιαστικά και τεχνολογικά δεν έγινε τίποτα απολύτως. Κι όμως πούλησε καλά. 

 

Τώρα και στο 8 και στο Χ βλέπω λόγο να αναβαθμίσω σαν κάτοχος 6s. Αν ήμουν κάτοχος 7 πάλι κάτι θα 'έβρισκα στο Χ. 



#578   MethAvrio

MethAvrio

    iPH Addict

  • 792 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/10/2017 - 11:27

Εσείς που δεν αλλάζετε εύκολα οικοσύστημα, τι επάγγελμα κάνετε, αν επιτρέπετε φυσικά?



#579   ikaros13

ikaros13

    iPH Contributor

  • 1.407 μηνύματα

Δημοσίευση 02/10/2017 - 11:30

Τι σχέση έχει το επάγγελμα;


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

#580   MethAvrio

MethAvrio

    iPH Addict

  • 792 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/10/2017 - 11:37

Τι σχέση έχει το επάγγελμα;


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Γιατί κάποια επαγγέλματα πραγματικά απαιτούν χρήση mac. Το να έχεις ένα iPhone και ένα iPad δεν σε καθιστά δέσμιο του ios, μπορείς να κρατήσεις μόνο το ένα. Όπως επίσης το να έχεις MacBook/ iMac μόνο και μόνο για youtube και safari άντε και καμία φωτογραφία στο instagram για πλούσια ζωή. Πλέον σχεδόν όλα τα προγράμματα τρέχουν και σε windows και τα windows 10 είναι πραγματικά ένα πολύ καλό λειτουργικό.



#581   Constantine32

Constantine32

    iPH User

  • 102 μηνύματα
  • Twitter:@cka2684
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini 4 +4G

Δημοσίευση 02/10/2017 - 11:43

Το Χ θα πουλήσει σαν τρελό. Ακόμα και στην Ελλάδα να μου το δείτε.

 

Όσο για γκρίνιες περί στασιμότητας διαφωνώ κάθετα, φέτος έδειξε με το Χ που θέλει να κινηθεί εισάγοντας κάτι νέο σχεδιαστικά και σε ui.

 

Πέρυσι με το 7 θα συμφωνούσα κάθετα. Εκεί πραγματικά σχεδιαστικά και τεχνολογικά δεν έγινε τίποτα απολύτως. Κι όμως πούλησε καλά. 

 

Τώρα και στο 8 και στο Χ βλέπω λόγο να αναβαθμίσω σαν κάτοχος 6s. Αν ήμουν κάτοχος 7 πάλι κάτι θα 'έβρισκα στο Χ. 

 

Δεν ειναι γκρίνιες. Λεφτα πληρώνουμε. Το 8 που ειναι το πιο "οικονομικο" νεο μοντέλο ειναι ακριβότερο απο το 7. Το οποίο 7 πιστεύω συνδιάζει τα καλυτερα στοιχεία iPhone μεχρι σήμερα και σε λογική τιμή για μοντέλο 2016

 

Εννοείται οτι θα πουλήσει το Χ αλλά σε ποιούς? Είπαμε ενα νεφρο οι περισσότεροι....

 

 

Εσείς που δεν αλλάζετε εύκολα οικοσύστημα, τι επάγγελμα κάνετε, αν επιτρέπετε φυσικά?

IT management & Logistics Coordination

 

Τι σχέση έχει το επάγγελμα;


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Καλα αν το σκεφτείς έχει. Δεν ειναι πολλοί που θα στραφουν στα X και Note8 που να τα χρειαζονται και στην εργασια τους...



#582   thanosbx

thanosbx

    iPH newbie

  • 68 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 02/10/2017 - 11:52

Παιδια δεν θέλω να ειρωνευτώ κανένα αλλά από οτι βλέπω στην Ελλάδα της κρίσης ολοι κλαίγονται αλλά κανένας δεν εκάνε πίσω σε κάτι που θεωρεί για τον ευατό του αναγκάιο. Η μυκονος και γενικά τα νησιά ακομη και η χαλκιδική φέτος το καλοκαίρι βουλιαξαν, τα πιτσιρικια κυκλοφορούν όλα με κινητά και το μαυρο χρήμα ρεει σε αφθονία , οπότε μην εκπλαγείτε αν το x στην Ελλάδα της κρίσης παει καλά ....



#583   galanakop

galanakop

    iPH Enthousiast

  • 511 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 02/10/2017 - 11:57

Παιδιά άλλο εκδήλωση ενδιαφέροντος,άλλο παραγγελία, και άλλο αγορά.
Ξέρω κάνα δυο τρεις που έχουν κάνει εκδήλωση ενδιαφέροντος από δύο τρία sites ταυτόχρονα.


Nikos

#584   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 02/10/2017 - 12:14

Εσείς που δεν αλλάζετε εύκολα οικοσύστημα, τι επάγγελμα κάνετε, αν επιτρέπετε φυσικά?


Δεν ειναι θεμα επαγγελματος. Όταν εχεις συνηθίσει iCloud, iCloud Photos και γενικά όλους τους συγχρονισμούς σου αυτόματα, απλά δεν γυρνάς στον καρκίνο που μοιράζει η microsoft (ναι για τα windows λέω).

Είναι το μοναδικό οικοσύστημα που δουλεύει τόσο απροβλημάτιστα και εύκολα, και αυτό γιατί οριμάζει ολο μαζί, ταυτόχρονα.

Ακόμα και η προσπάθεια της Google με το ChromeOS δεν αποτελει ολοκληρωνένο οικοσύστημα (δυστυχώς).
| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#585   ChrisDs

ChrisDs

    iPH Contributor

  • 941 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 02/10/2017 - 12:15

Παιδιά άλλο εκδήλωση ενδιαφέροντος,άλλο παραγγελία, και άλλο αγορά.
Ξέρω κάνα δυο τρεις που έχουν κάνει εκδήλωση ενδιαφέροντος από δύο τρία sites ταυτόχρονα.


Nikos

Ακριβώς η εκδήλωση ενιδαφέροντος είναι ενδεικτική αλλά όχι αντικειμενική. Τώρα δεν ξέρω αν όλα πάνε μετά στα κεντρικά της info και σβήνουν τις διπλες και τριπλές για να έχουν καλύτερη εικόνα αλλά το κόβω λίγο δύσκολο να κάνουν κάτι τέτοιο.

 

Παιδια δεν θέλω να ειρωνευτώ κανένα αλλά από οτι βλέπω στην Ελλάδα της κρίσης ολοι κλαίγονται αλλά κανένας δεν εκάνε πίσω σε κάτι που θεωρεί για τον ευατό του αναγκάιο. Η μυκονος και γενικά τα νησιά ακομη και η χαλκιδική φέτος το καλοκαίρι βουλιαξαν, τα πιτσιρικια κυκλοφορούν όλα με κινητά και το μαυρο χρήμα ρεει σε αφθονία , οπότε μην εκπλαγείτε αν το x στην Ελλάδα της κρίσης παει καλά ....

Δεν νομίζω ότι μπορείς να συγκρίνεις και να βγάλεις συμπεράσματα από την Μύκονο και την Χαλκιδική και δεν είναι όλα τα νησιά το ίδιο. Επίσης μην ξεχνάμε ότι πλέον και στις Apple συσκευες βλέπουμε ότι βάζουν δόσεις και πολλές μάλιστα κάτι που στο παρελθόν δεν γινόταν με τίποτα. Σίγουρα υπάρχει μαύρο χρήμα και οι λόγοι λίγο πολύ γνωστοί αλλά ξεφευγουμε μετά από το θέμα.

 

 

Γιατί κάποια επαγγέλματα πραγματικά απαιτούν χρήση mac. Το να έχεις ένα iPhone και ένα iPad δεν σε καθιστά δέσμιο του ios, μπορείς να κρατήσεις μόνο το ένα. Όπως επίσης το να έχεις MacBook/ iMac μόνο και μόνο για youtube και safari άντε και καμία φωτογραφία στο instagram για πλούσια ζωή. Πλέον σχεδόν όλα τα προγράμματα τρέχουν και σε windows και τα windows 10 είναι πραγματικά ένα πολύ καλό λειτουργικό.


Τα Windows 10 προσωπικά τα θεωρώ ένα μαυρο χάλι. Ναι υπάρχουν εναλλακτικές σε όλα κανείς δεν διαφωνεί σε αυτό. Το οικοσύστημα της Apple όμως δύσκολα το αντικαθιστάς.  Το interaction πχ μεταξύ Garageband στο iOS και Logic Pro X δύσκολα βρίσκεις αντιστοιχία στα Windows και στο Android που να δουλεύει απροβλημάτιστα. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι αν συνεχίσει αυτή η κατάσταση δεν θα φύγουν αρκετοί από την Apple.

Ο Jobs είχε φέρει τις τιμές σε ένα πολύ καλό σημείο και γι'αυτο αναπτύχθηκε τόσο η Apple. Ο Cook τα τελευταία χρόνια το έχει παραξηλώσει κάνει συνέχεια αυξήσεις που δεν δικαιολογούνται. Στα Macbook Pro ξεπέρασε ήδη το όριο, τα έχει ανεβάσει σε τέτοιες τιμές που πλέον δεν δικαιολογούν την απόκτηση τους. Το ίδιο έκανε πέρυσι με τα iPad και τα μάζεψε λίγο φέτος. Τώρα κάνει το ίδιο με το iPhone 8 και Χ, τα παράπονα είναι παντού. Δεν μπορεί να συνεχίσει άλλο αυτή την πολιτική δεδομένου ότι οι Κινέζοι καρακοδούν στην γωνία και κάθε χρόνο βγάζουν όλο και καλύτερες συσκευές.

 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες