Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 4 ψήφοι

iPhone 8/Plus & iPhone X [Γενική Συζήτηση]


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
804 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#586   MethAvrio

MethAvrio

    iPH Addict

  • 792 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/10/2017 - 12:17

Δεν ειναι θεμα επαγγελματος. Όταν εχεις συνηθίσει iCloud, iCloud Photos και γενικά όλους τους συγχρονισμούς σου αυτόματα, απλά δεν γυρνάς στον καρκίνο που μοιράζει η microsoft (ναι για τα windows λέω).

Είναι το μοναδικό οικοσύστημα που δουλεύει τόσο απροβλημάτιστα και εύκολα, και αυτό γιατί οριμάζει ολο μαζί, ταυτόχρονα.

Ακόμα και η προσπάθεια της Google με το ChromeOS δεν αποτελει ολοκληρωνένο οικοσύστημα (δυστυχώς).

Όχι αυτό λέγετε φοβία και αν δεν κάνω λάθος σχεδόν όλα τα παιδιά από εδώ μέσα όλοι προωθούν το onedrive για τέτοιες υποθέσεις.

 

 

 

 

Τα Windows 10 προσωπικά τα θεωρώ ένα μαυρο χάλι. Ναι υπάρχουν εναλλακτικές σε όλα κανείς δεν διαφωνεί σε αυτό. Το οικοσύστημα της Apple όμως δύσκολα το αντικαθιστάς.  Το interaction πχ μεταξύ Garageband στο iOS και Logic Pro X δύσκολα βρίσκεις αντιστοιχία στα Windows και στο Android που να δουλεύει απροβλημάτιστα. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι αν συνεχίσει αυτή η κατάσταση δεν θα φύγουν αρκετοί από την Apple.

Ο Jobs είχε φέρει τις τιμές σε ένα πολύ καλό σημείο και γι'αυτο αναπτύχθηκε τόσο η Apple. Ο Cook τα τελευταία χρόνια το έχει παραξηλώσει κάνει συνέχεια αυξήσεις που δεν δικαιολογούνται. Στα Macbook Pro ξεπέρασε ήδη το όριο, τα έχει ανεβάσει σε τέτοιες τιμές που πλέον δεν δικαιολογούν την απόκτηση τους. Το ίδιο έκανε πέρυσι με τα iPad και τα μάζεψε λίγο φέτος. Τώρα κάνει το ίδιο με το iPhone 8 και Χ, τα παράπονα είναι παντού. Δεν μπορεί να συνεχίσει άλλο αυτή την πολιτική δεδομένου ότι οι Κινέζοι καρακοδούν στην γωνία και κάθε χρόνο βγάζουν όλο και καλύτερες συσκευές.

 

 

 

 

Σαφώς, οπτικοακουστικά, 3d, προγραμματισμός, αρχιτεκτονική και ιατρικά είναι άκρος συνδεδεμένα με προϊόντα apple.


Τελευταία επεξεργασία από: MethAvrio, 02/10/2017 - 12:21


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#587   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 02/10/2017 - 12:25

Όχι αυτό λέγετε φοβία και αν δεν κάνω λάθος σχεδόν όλα τα παιδιά από εδώ μέσα όλοι προωθούν το onedrive για τέτοιες υποθέσεις.


Αρχικα, οι "όλοι" που αναφέρεις, είναι ο Νίκος. Πάμε παρακάτω.

Δεν ειναι φοβία, ειναι ευκολία, συνήθεια. Με την ίδια λογική υπάρχει το Flickr με πολύ παραπάνω χώρο για φωτογραφίες, ή το Google Photos.

Δειξε μου εναν τροπο να μπορώ να έχω οργανωμένες τις φωτογραφίες μου σε μια εφαρμογή (όχι σκόρπιες σε ενα φάκελο "camera uploads"), να μπορω να έχω πρόσβαση στην εφαρμογή ακόμα και εκτός σύνδεσης, να μπορώ να τις διαχωρίσω ανάλογα με το πρόσωπο,τον τόπο, το περιεχόμενο της φωτογραφίας και θα τον δοκιμάσω.

Και φυσικά χωρίς να χρειαστεί να έχω 2-3 εφαρμογές στο κινητό και άλλες 2-3 διαφορετικές στον υπολογιστή. Μια εφαρμογή σε κινητό και υπολογιστή, κοινή για όλα.

Α, και να μην χρειάζεται να κανω εγω κάτι, να γίνονται όλα αυτόματα, 24/7.

Τελευταία επεξεργασία από: PanosMouz, 02/10/2017 - 12:25

| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#588   MethAvrio

MethAvrio

    iPH Addict

  • 792 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/10/2017 - 12:31

Ώπα, εάν είναι αυτό που σε αναπαύει, εμένα δεν μου πέφτει κανένας λόγος. Όμως δεν νομίζω να υπάρχουν πολλοί που επενδύουν σε υπολογιστές apple για να έχουν μια βιβλιοθήκη φωτογραφιών τακτοποιημένη σε ένα cloud, η οποία βιβλιοθήκη τακτοποιείτε μόνο μέσω κάμερας iPhone και όχι με/ σε συνεργασία επαγγελματικών φωτογραφικών μηχανών.



#589   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 02/10/2017 - 12:40

Εδώ ειναι το θέμα. Το photos.app λειτουργει με τον ιδιο ακριβως τροπο και με τις επαγγελματικες (ή μη) φωτογραφικές μηχανές.

Η μόνη διαφορά ειναι οτι πρέπει να συνδέσεις τη μηχανή στον υπολογιστή, και η δουλειά γίνεται πάλι αυτόματα.

Σου έδωσα εναν λόγο απλά. Οτι δεν ειναι θέμα επαγγέλματος, αλλά θέμα επιλογής και ευκολίας. Οι φωτογραφίες ειναι ένα παράδειγμα. Το ιδιο ισχύει για την οργάνωση κάθε κομματιού της καθημερινότητας (π.χ. Ημερολόγια & υπομνήσεις, σημειώσεις, numbers, keynote, pages).

Και φυσικά μην ξεχνάμε το πόσο καλά τρέχουν εφαρμογες χρησιμες για τον καθένα μας σε περιβάλλον macOs(στη δική μου περίπτωση όλα τα cad προγραμματα).
| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#590   MethAvrio

MethAvrio

    iPH Addict

  • 792 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/10/2017 - 12:52

Εδώ ειναι το θέμα. Το photos.app λειτουργει με τον ιδιο ακριβως τροπο και με τις επαγγελματικες (ή μη) φωτογραφικές μηχανές.

Η μόνη διαφορά ειναι οτι πρέπει να συνδέσεις τη μηχανή στον υπολογιστή, και η δουλειά γίνεται πάλι αυτόματα.

Σου έδωσα εναν λόγο απλά. Οτι δεν ειναι θέμα επαγγέλματος, αλλά θέμα επιλογής και ευκολίας. Οι φωτογραφίες ειναι ένα παράδειγμα. Το ιδιο ισχύει για την οργάνωση κάθε κομματιού της καθημερινότητας (π.χ. Ημερολόγια & υπομνήσεις, σημειώσεις, numbers, keynote, pages).

Και φυσικά μην ξεχνάμε το πόσο καλά τρέχουν εφαρμογες χρησιμες για τον καθένα μας σε περιβάλλον macOs(στη δική μου περίπτωση όλα τα cad προγραμματα).

Αφού δεν μπορεί να επεξεργαστή αρχεία raw το cloud, ούτε και να τα τακτοποιήσει μπορεί. Μόνο όταν γίνουν jpg κοκ. Από την άλλη εάν συνδέσεις την κάμερα την συνδέεις κατευθείαν στα αντίστοιχα προγράμματα επεξεργασία με τα cloud τους.

 

Συμφωνώ για τα εξιδεικευμένα προγράμματα που λες, τύπου cad. Ακόμα και τα ημερολόγια και την σουίτα της apple δεν έχουν το ταπεραμέντο του office που ακόμα κατέχει τον χώρο. Ακόμα και τα pdf είναι προτιμότερα και διαδεδομένα από την σουίτα της apple.



#591   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 02/10/2017 - 12:58

Αφού δεν μπορεί να επεξεργαστή αρχεία raw το cloud, ούτε και να τα τακτοποιήσει μπορεί. Μόνο όταν γίνουν jpg κοκ. Από την άλλη εάν συνδέσεις την κάμερα την συνδέεις κατευθείαν στα αντίστοιχα προγράμματα επεξεργασία με τα cloud τους.

Συμφωνώ για τα εξιδεικευμένα προγράμματα που λες, τύπου cad. Ακόμα και τα ημερολόγια και την σουίτα της apple δεν έχουν το ταπεραμέντο του office που ακόμα κατέχει τον χώρο. Ακόμα και τα pdf είναι προτιμότερα και διαδεδομένα από την σουίτα της apple.


Χμμμ...

https://support.appl.../en-us/HT204977

Ναι, επεξεργαζεται raw το photos.app (iCloud photo Library) στο mac.
| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#592   Constantine32

Constantine32

    iPH User

  • 102 μηνύματα
  • Twitter:@cka2684
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini 4 +4G

Δημοσίευση 02/10/2017 - 12:58

Αρα να καταλήξουμε οτι οι επιλογές της Apple  τα τελευταία χρόνια δεν εχουν ως αντικείμενο την τίμια μετάβαση σε νέες συσκευές αλλά την αύξηση του κέρδους απο τις premium  κατηγορίες πώλησης?

 

iPad mini ? Game Over?

iPad Pro ? Μονόδρομος?

iPhone 8 ? 128GB

imac ? 

Macbook + Pro?



#593   mariosnt

mariosnt

    iPH Contributor

  • 922 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/10/2017 - 13:08

Παντως φετος πολυ παράπονο πέφτει ρε παιδιά.

#594   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12.833 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 02/10/2017 - 13:10

μπαααα τα ίδια είναι κάθε  χρόνο . ;)



#595   MethAvrio

MethAvrio

    iPH Addict

  • 792 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/10/2017 - 13:11

Χμμμ...

https://support.appl.../en-us/HT204977

Ναι, επεξεργαζεται raw το photos.app (iCloud photo Library) στο mac.

Αυτόματα δεν γίνετε τίποτα, μόνο σου τα μετατρέπει σε jpg. Καμία σχέση με raw. Σχετικά με αυτό, εάν το αρχείο raw είναι 30mb σου δημιουργεί αρχείο jpg των 10, με αποτέλεσμα για το ίδιο αρχείο να δεσμεύει χώρο 40mb για μια φωτογραφία. Αυτό που λέω είναι ότι σου δημιουργεί διπλό αρχείο, σκέψου να γίνετε αυτό για όλα τα αρχεία φωτογραφίας που έχεις. Απλά ασύμφορο. Και εν τέλη γιατί τόσο εκθειασμός για ένα πρόγραμμα που απλά προβάλει φωτογραφίες? Όσο για το icloud και πάλι για να ανεβάσει τις φωτογραφίες θα πρέπει πρώτα να έχουν επεξεργαστεί, δηλαδή να έχουν περάσει από ένα πρόγραμμα επεξεργασίας, να έχουν γίνει εισαγωγή στο photo.app και από εκεί να ανέβουν αυτόματα στο icloud σε μορφή jpg. Μιας και αυτός είναι ο λόγος που μεταφέρεις αρχεία raw στον υπολογιστή.



#596   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 02/10/2017 - 13:20

Αυτόματα δεν γίνετε τίποτα, μόνο σου τα μετατρέπει σε jpg. Καμία σχέση με raw. Σχετικά με αυτό, εάν το αρχείο raw είναι 30mb σου δημιουργεί αρχείο jpg των 10, με αποτέλεσμα για το ίδιο αρχείο να δεσμεύει χώρο 40mb για μια φωτογραφία. Αυτό που λέω είναι ότι σου δημιουργεί διπλό αρχείο, σκέψου να γίνετε αυτό για όλα τα αρχεία φωτογραφίας που έχεις. Απλά ασύμφορο. Και εν τέλη γιατί τόσο εκθειασμός για ένα πρόγραμμα που απλά προβάλει φωτογραφίες? Όσο για το icloud και πάλι για να ανεβάσει τις φωτογραφίες θα πρέπει πρώτα να έχουν επεξεργαστεί, δηλαδή να έχουν περάσει από ένα πρόγραμμα επεξεργασίας, να έχουν γίνει εισαγωγή στο photo.app και από εκεί να ανέβουν αυτόματα στο icloud σε μορφή jpg. Μιας και αυτός είναι ο λόγος που μεταφέρεις αρχεία raw στον υπολογιστή.

Διάβασες αυτό που σου έστειλα;

 

Στο Cloud δεν ανεβάζει jpeg, ανεβάζει κανονικά το raw απλά σε συσκευές που δεν το υποστηρίζουν (βλέπε iPhone) βλέπεις το αντίστοιχο (embedded) jpeg.

 

Σε κάθε περίπτωση, σου έδωσα ένα παράδειγμα που προσωπικά με εξυπηρετεί στην καθημερινότητα μου. Και υπάρχουν πολλά ακόμα, τα οποία κάνουν το mac πιο χρήσιμο για εμένα (και σίγουρα για πολλούς άλλους), χωρίς να τίθεται ζήτημα επαγγέλματος. Είναι η λογική του "it just works", το πως και γιατί δεν ενδιαφέρει κανένα, αρκεί που δουλεύει.

 

Εξάλλου γνωρίζω ανθρώπους που πήγαν από Windows σε Mac, το ανάποδο ποτέ. Γιατί άραγε;


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#597   MethAvrio

MethAvrio

    iPH Addict

  • 792 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/10/2017 - 13:37

Διάβασες αυτό που σου έστειλα;

 

Στο Cloud δεν ανεβάζει jpeg, ανεβάζει κανονικά το raw απλά σε συσκευές που δεν το υποστηρίζουν (βλέπε iPhone) βλέπεις το αντίστοιχο (embedded) jpeg.

 

Σε κάθε περίπτωση, σου έδωσα ένα παράδειγμα που προσωπικά με εξυπηρετεί στην καθημερινότητα μου. Και υπάρχουν πολλά ακόμα, τα οποία κάνουν το mac πιο χρήσιμο για εμένα (και σίγουρα για πολλούς άλλους), χωρίς να τίθεται ζήτημα επαγγέλματος. Είναι η λογική του "it just works", το πως και γιατί δεν ενδιαφέρει κανένα, αρκεί που δουλεύει.

 

Εξάλλου γνωρίζω ανθρώπους που πήγαν από Windows σε Mac, το ανάποδο ποτέ. Γιατί άραγε;

Αναφέρομαι στο τοπικό photo.app, αλίμονο εάν ανέβαζα αρχεία raw στο cloud.

Όπως επίσης και στην επεξεργασία των raw, αναφέρομαι στον αλγόριθμο που χρησιμοποιεί για να εντοπίσει πρόσωπα, τόπους κοκ.



#598   ChrisDs

ChrisDs

    iPH Contributor

  • 941 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 02/10/2017 - 13:39

Αρα να καταλήξουμε οτι οι επιλογές της Apple  τα τελευταία χρόνια δεν εχουν ως αντικείμενο την τίμια μετάβαση σε νέες συσκευές αλλά την αύξηση του κέρδους απο τις premium  κατηγορίες πώλησης?

 

iPad mini ? Game Over?

iPad Pro ? Μονόδρομος?

iPhone 8 ? 128GB

imac ? 

Macbook + Pro?

Περίπου ναι. Η Apple πάντα ήταν premium και πάντα απαιτούσε μεγαλύτερες τιμές από τον ανταγωνισμό. Απλά πλέον πληρώνεις πολλά χωρίς να υπάρχει ουσιαστική αλλαγή ειδικά στους υπολογιστές της. Στα iPhone υπάρχει εξέλιξη αλλά και πάλι όχι τόση που να δικαιολογεί αυξήσεις τιμών και τεχνάσματα Cook.

 

Παντως φετος πολυ παράπονο πέφτει ρε παιδιά.

Πέφτει παράπονο γιατί πλέον κάνει ο Cook τα γνωστά του "κόλπα" και στα iPhone. Τα ίδια παραπονα έγιναν και με τα λαπτοπ και με τα iPad πέρυσι που άρχισε τις αυξήσεις χωρις πραγματικό αντίκρισμα.



#599   fdlap

fdlap

    iPH Contributor

  • 996 μηνύματα

Δημοσίευση 02/10/2017 - 13:46

Και εγω είμαι της άποψης ότι μια χαρά θα πουλήσει το Χ, γιατι φέρνει νέο σχεδιασμό κάτι που ζητούσαν οι χρήστες από το 6s, επίσης μου αρέσει που δεν έχει κουμπί μιας εγω προσωπικά άνετα το δουλεύω με swipes και τέλος έχει τέλεια αναλογία οθόνης μεγέθους κάτι που πάντα ήθελα σε ενς κινητό. Εγω θα τ πάρω για πλάκα πάντως. Ελπίζω μόνο να μη βγάλει κανα κουλό μεγάλο πρόβλημα επειδή είναι νέο σχέδιο


Sent from my iPhone using Tapatalk

#600   daskalakispavlos

daskalakispavlos

    iPH Elite Poster

  • 3.421 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:daskalakisp

Δημοσίευση 02/10/2017 - 13:59

Όπως έχω ξαναπεί οποίος θέλει iPhone υπάρχει και άλλος τρόπος δεν είναι ανάγκη όλοι Day one και το τελευταίο μοντέλο...αν θες να ζήσεις την εμπειρία του iOS άνετα πας και σε προηγούμενο μοντέλο ή από δεύτερο χέρι.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Knowledge Is Power


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες