Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 1 ψήφοι

Ρυθμίσεις Internet (APN, User, Pass) [iPhone - iPhone 3G]


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
582 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#151   petrosdk

petrosdk

    iPH Member

  • 266 μηνύματα
  • Twitter:@petros_mast
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:petrosdk

Δημοσίευση 17/09/2009 - 11:16

You need to borrow a sim from a carrier that doesn’t have any iPhone plans
* then place the sim in your phone and voila the Edge menu appears, now called “Cellular Data Network”
* change the Edge settings to your sim supported value (VirginMobile Aus => virgininternet)
* then replace the sim back to you own and it will work
* avoid letting iTunes download auto carrier settings just in case it clobbers the settings again.


Θα πρέπει να δανειστουμε μια κάρτα SIM από έναν παροχο που δεν έχει κανένα iPhone data plan
* Τοποθετουμε την SIM στο τηλέφωνό μας και ιδού στο μενού εμφανίζεται Edge, που σήμερα ονομάζεται "Cellular Data Network"
* Αλλάξουμε τις ρυθμίσεις Edge με αυτες που αντιστοιχουν στον εκαστοτε παροχο.
* Αντικαθιστουμε τότε την sim πίσω στο δικό σας και θα λειτουργήσει
* Αποφύγετε μεσω iTunes να κατεβάσετε τις ρυθμίσεις του φορέα auto.


Kαι παλι ομως δεν μπορω να συνδεθω μεσω 3G εχω καρτοκινητο cosmote..

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#152   vagzaf

vagzaf

    iPH newbie

  • 34 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/09/2009 - 10:00

σε όποιους δεν εμφανίζει το cellular data network για να ρυθμίσουν το vpn σε 3.0 και 3.0.1 απο cydia εγκαθιστούν apn editing κάνουν reboot και κανονικά θα πρέπει να εμφανιστεί.

οποίος μπορεί ας μου στείλει το .plist για 3.0 ή 3.0.1 , γιατί σε εμένα ότι δοκιμή έχω κάνει δεν μου δουλεύει.



Καλημέρα, αγόρασα το iphone 3gs 16 και δεν μου εμφανίζει το cellular data network για να ρυθμίσω το Internet. Επειδή είμαι καινούργιος χρήστης και σε αυτά που λές δεν καταλαβαίνω τι πρέπει να κάνω, σε παρακαλώ μπορείς να μου εξηγήσεις τι πρέπει να κάνω έτσι ώστε να μου εμφανιστεί η επιλογή cellular data network για να ρυθμίσω το internet. Η σύνδεση μου είναι Cosmote. Σε ευχαριστώ πολύ

#153   kinetik

kinetik

    Advanced Member

  • 223 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/09/2009 - 12:02

Καλημέρα, αγόρασα το iphone 3gs 16 και δεν μου εμφανίζει το cellular data network για να ρυθμίσω το Internet. Επειδή είμαι καινούργιος χρήστης και σε αυτά που λές δεν καταλαβαίνω τι πρέπει να κάνω, σε παρακαλώ μπορείς να μου εξηγήσεις τι πρέπει να κάνω έτσι ώστε να μου εμφανιστεί η επιλογή cellular data network για να ρυθμίσω το internet. Η σύνδεση μου είναι Cosmote. Σε ευχαριστώ πολύ


Δοκιμασε αυτο: You need to borrow a sim from a carrier that doesn’t have any iPhone plans
* then place the sim in your phone and voila the Edge menu appears, now called “Cellular Data Network”
* change the Edge settings to your sim supported value (VirginMobile Aus => virgininternet)
* then replace the sim back to you own and it will work
* avoid letting iTunes download auto carrier settings just in case it clobbers the settings again.


Θα πρέπει να δανειστουμε μια κάρτα SIM από έναν παροχο που δεν έχει κανένα iPhone data plan
* Τοποθετουμε την SIM στο τηλέφωνό μας και ιδού στο μενού εμφανίζεται Edge, που σήμερα ονομάζεται "Cellular Data Network"
* Αλλάξουμε τις ρυθμίσεις Edge με αυτες που αντιστοιχουν στον εκαστοτε παροχο.
* Αντικαθιστουμε τότε την sim πίσω στο δικό σας και θα λειτουργήσει
* Αποφύγετε μεσω iTunes να κατεβάσετε τις ρυθμίσεις του φορέα auto.

#154   vagzaf

vagzaf

    iPH newbie

  • 34 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/09/2009 - 12:11

Δοκιμασε αυτο: You need to borrow a sim from a carrier that doesn’t have any iPhone plans
* then place the sim in your phone and voila the Edge menu appears, now called “Cellular Data Network”
* change the Edge settings to your sim supported value (VirginMobile Aus => virgininternet)
* then replace the sim back to you own and it will work
* avoid letting iTunes download auto carrier settings just in case it clobbers the settings again.


Θα πρέπει να δανειστουμε μια κάρτα SIM από έναν παροχο που δεν έχει κανένα iPhone data plan
* Τοποθετουμε την SIM στο τηλέφωνό μας και ιδού στο μενού εμφανίζεται Edge, που σήμερα ονομάζεται "Cellular Data Network"
* Αλλάξουμε τις ρυθμίσεις Edge με αυτες που αντιστοιχουν στον εκαστοτε παροχο.
* Αντικαθιστουμε τότε την sim πίσω στο δικό σας και θα λειτουργήσει
* Αποφύγετε μεσω iTunes να κατεβάσετε τις ρυθμίσεις του φορέα auto.


Πρώτον σε ευχαριστώ πάρα πολύ
Δεύτερον όταν λες "Θα πρέπει να δανειστουμε μια κάρτα SIM από έναν παροχο που δεν έχει κανένα iPhone data plan" θα πρέπει να εννοείς να βάλω μια κάρτα στο iphone που δεν έχει φερει το iphone και δεν έχει ρυθμίσεις για iphone, για παράδειγμα Wind.

#155   kinetik

kinetik

    Advanced Member

  • 223 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/09/2009 - 12:14

Βασικα εμενα που ειναι απο Cosmote δεν το εμφανιζει και πιστευω οτι καποια πατατα κανει η Cosmote...Βαλε μια Wind μεσα και δες εμενα ετσι δουλεψε...

#156   vagzaf

vagzaf

    iPH newbie

  • 34 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/09/2009 - 12:23

Βασικα εμενα που ειναι απο Cosmote δεν το εμφανιζει και πιστευω οτι καποια πατατα κανει η Cosmote...Βαλε μια Wind μεσα και δες εμενα ετσι δουλεψε...



Θα το δοκιμάσω και θα σου πω. Πάντως ελπίζω αφού τα κάνω όλα αυτά και ξαναβάλω την Cosmote να δουλέψει.


Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου και για τις συμβουλές σου


Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο σε παρακαλώ.
Ενεγοποίηση σε 2 iphone 3gs, το ένα 32 και το αλλο 16, το bluethooth και κανένα δεν έβλεπε το άλλο. Μήπως ξέρεις γιατί γίνεται αυτό.


Thanks again

Τελευταία επεξεργασία από: vagzaf, 30/09/2009 - 12:25


#157   vagzaf

vagzaf

    iPH newbie

  • 34 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/10/2009 - 09:00

Δυστηχώς δεν είμουν τυχερός.
Έβγαλα την SIM της Cosmote και την αντικατέστησα με Sim της Wind. Μόλις πήγα στο Settings->General->Network η επιλογή Cellurar Data Network υπήρχε.

Πρώτο Τεστ
Έβαλα τις ρυθμίσεις για την Cosmote και μετά αντικατέστησα την SIM της Wind με την Cosmote. Τζίφος, no Internet

Δευτερο Τεστ
Έβαλα τις ρυθμίσεις για την Wind και μετά αντικατέστησα την SIM της Wind με την Cosmote. Τζίφος, no Internet

Please Help

#158   vagzaf

vagzaf

    iPH newbie

  • 34 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/10/2009 - 09:33

Λοιπόν πήρα την Cosmote για περισσότερες πληροφορίες, αφού το πρόβλημα έχει να κάνει με τον πάροχο και μου είπε ότι εάν έχεις επιλέξει ένα πακέτο σύνδεσης με Internet, δεν χρειάζεται να βάλεις καμία ρύθμιση στην συσκευή γιατί είναι ρυθμισμένα από αυτούς. Λογικά λοιπόν με το που θα βάλεις την SIM και έχεις πακέτο με Internet θα μπορείς να παίξεις.

#159   vagzaf

vagzaf

    iPH newbie

  • 34 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/10/2009 - 10:21

Παίζει οκ

#160   iliasmoutz

iliasmoutz

    iPH newbie

  • 30 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/10/2009 - 13:54

καλησπερα παιδια κγω καινουργιος στην παρεα...μολις πηρα το iphone και εκανα τις ρυθμισεις κ δουλεψε μια χαρα...αλλα θελω να κανω 2 ερωτησεις...οταν βγω απο το ιντερνετ αυτο σταματαει να χρεωνει η πρεπει να κανω κατι για να κοψω το ιντερνετ? και αν γνωριζει καποιος τις χρεωσεις για vodafone γιατι δν εχω καποιο πακετο για το ιντερνετ...

#161   anna89

anna89

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 10/10/2009 - 17:14

παιδια δεν μπορω να δεχτω κλησεις και μηνυματα απο τοτε που εκανα update το iphone 2g βαζω την καρτα και μου βγαζει αναζητηση δικτυου κ οταν κανω επανεκκινηση μου λεει ναι συνδεθω με apple.com για να κανω ενεργοποιηση κλησεων..μπορει να μου πει κανεις τι να κανω γιατι δεν εχω ιδεα?
:rolleyes: :rolleyes:

#162   ssatmaniac

ssatmaniac

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/10/2009 - 03:21

παιδια δεν μπορω να δεχτω κλησεις και μηνυματα απο τοτε που εκανα update το iphone 2g βαζω την καρτα και μου βγαζει αναζητηση δικτυου κ οταν κανω επανεκκινηση μου λεει ναι συνδεθω με apple.com για να κανω ενεργοποιηση κλησεων..μπορει να μου πει κανεις τι να κανω γιατι δεν εχω ιδεα?
:rolleyes: :rolleyes:


1)
φιλε μου μαλλον εχεις κανει εγκατασταση το αρχειο 3.1 το iPhone1,2_3.1_7C144_Custom_Restore_W_ACT.ipsw το οποιο ειναι για τηλεφωνα που θελουν και ξεκλειδωμα.και εμενα τα ιδια μου εκανε...και αλλαξα στο iPhone1,2_3.1_7C144_Custom_Restore_WO_ACT.ipsw
στο ανεβαζω εδω να το περασεις http://thepiratebay....broken_firmware
παντως εγω περασα παλι στην 3.0 για τον λογο που λεω παρακατω.
2)
παιδια η λυση στο προβλημα με το edge editing λυνεται ευκολα αντικαθιστωντας το αρχειο carrier.plist με αυτο που εχω βαλει και εγω, ανεβαζω το αρχειο το δικο μου ( ειναι για κοσμοτε imode)
αντικαταστηστε το αρχειο carrier.plist στον φακελο /system/library/carrier bundles
επειδη ειναι για i-mode θα σας εμφανισει το apn απλα θα γραφει i-mode Kαι απλα το αλλαζετε ([πηγαινεται ρυθμισεις-γενικα -κινητο δικτυο δεδομενων και θα σας το εμφανισει.
εναλλακτικα μπορειτε να πατε στο αρχειο και να το τροποποιησετε αλλαζοντας το:
<key>AllowEDGEEditing</key> --->> <true/>
αυτο οσο αφορα το να μπορειτε να βλεπετε το apn editing σε cosmote.
μετα πειραζετε το αρχειο prefernces.plist αναλογα αν θελετε να βαλετε proxy wap(imode-myview-vodafone live..etc)

αυτο που με προβληματιζει και ζηταω βοηθεια απο οποιον ξερει ειναι το εξης...
στην εκδοση 3.1 το αρχειο preferences.plist αλλαζει μετα απο καθε επαννεκινηση.
λυση βρηκα με το iphoneconfigurator utility της apple.
εκει φτιαχνει ενα profile το εγκαθιστας και οποτε κανει επαννεκινηση αλλαζει το αρχειο prefernces.plist με αυτο του profile..
το θεμα ειναι οτι με το i-mode δεν ειναι ιδια η πορτα για http-https (πχ 8080)και το προγραμμα iphoneconfigurator utility εχει επιλογη για μια πορτα.ετσι δεν εχω προσβαση σε https.
γνωριζει κανεις που βρισκεται το deafault αρχειο που με καθε επαννεκινηση διαγραφει το προηγουμενο και πως ακριβως λειτουργει αυτος ο μηχανισμος?
η πως μπορω να τροποιησω το profile που φτιαψνω με το iphoneconfigurator utility ωστε να αλλαξω την https και με ποιον editor?
η καταληξη του αρχειου που δημιουργειται ειναι profile.mobileconfig

Τελευταία επεξεργασία από: ssatmaniac, 11/10/2009 - 03:22


#163   xtapodias

xtapodias

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/10/2009 - 16:25

εγω έχω απο wind, blackberry service, καθώς έχω και ένα bold, έβαλα τις ρυθμίσεις γα την wind από την πρώτη σελίδα και δούλεψε κανονικά.
Το ερώτημα είναι άν τα megabytes των δεδομένων που κατεβάζω από το iphone είναι από το πρόγραμμα blackberry που έχω.
Μήπως είναι ασχετα μεταξύ τους και χρεώνομαι έξτρα?

thanks,

#164   macode

macode

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/10/2009 - 14:52

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι....; είμαι καινούριος χριστής iphone. Μήπως μπορεί να μου πει κάποιος γιατί το κινητό μου δεν αναγνωρίζει την Κάρτα sim τις WIND? Έχω την 3.1.2 έκδοσή δεν είναι σπασμένο.... και πάω να το συγχρονίσω από τον imac μου, που το έχω περάσει την τελευταία ενημέρωσή... αν έχει σχέσει αυτό!
?????????

Τελευταία επεξεργασία από: ktzaf, 01/11/2009 - 20:50
Greeklish to Greek


#165   kinetik

kinetik

    Advanced Member

  • 223 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/10/2009 - 16:12

Eιναι αγορασμενο απο το εξωτερικο μηπως?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες