Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 1 ψήφοι

Ρυθμίσεις Internet (APN, User, Pass) [iPhone - iPhone 3G]


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
582 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#166   maxsto

maxsto

    iPH User

  • 153 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/10/2009 - 18:16

ρε παιδια μια βοήθεια....
Οταν χρησιμοποιω wifi στελνω και λαμβανω κανονικα mail.Αντιθετα με 3G δεν μπορώ.
Πηρα τηλεφωνο την voda 2 φορες και μου εδωσαν μαλιστα 2 διαφορετικες λυσεις... :lol: :P (ο ενας με smtp:mailgprs.vodafone.gr και ο αλλος mail.vodafone.net.gr)
μηπως ξερει καποιος την ρυθμιση πρεπει να γινει ,γιατι αν ξαναπάρω θα τους βρίσω... :mad:

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#167   nmout

nmout

    Advanced Member

  • 1.205 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/11/2009 - 00:44

ξερει κανεις που βρισκεται αυτο;

Συνημμένα αρχεία

  • Συνημμένο αρχείο  phot.jpg   32,83KB   32 λήψεις


#168   Alk1S

Alk1S

    iPH Enthousiast

  • 1.098 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Alk1S

Δημοσίευση 03/11/2009 - 09:56

ξερει κανεις που βρισκεται αυτο;



Ρυθμίσεις/Γενικά

Για να προσθέσεις αυτή τη ρύθμιση κάνεις τα παρακάτω :

edit by sepsis:

Ανοίγουμε με το Safari στο iPhone μας, τη σελίδα http://help.benm.at. Πατάμε εκεί που λέει MobileConfigs, διαλέγουμε τη χώρα μας και τον provider μας και κατεβάζουμε το αρχείο με τις ρυθμίσεις. Το iPhone θα τις περάσει και ενεργοποιήσει αμέσως!



Χωρίς το παραπάνω κόλπο:

- Vodafone: ενεργοποιήται αυτόματα ΚΑΙ το MMS, ΚΑΙ το TETHERING.

- Cosmote: ενεργοποιήται αυτόματα το MMS, αλλά ΟΧΙ το TETHERING.

- Wind: δεν ενεργοποιήται αυτόματα, ΟΥΤΕ το MMS, ΟΥΤΕ το TETHERING.



many thanks to iGeorge 3G :)


Τελευταία επεξεργασία από: alkis, 03/11/2009 - 10:02


#169   apostolisd90

apostolisd90

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 07/11/2009 - 14:12

Εμένα μου έχει εξαφανιστεί στις ρυθμίσεις το internet tethering. Είμαι σίγουρος ότι παλιότερα το είχα, ξαφνικά χτες που το χρειάστηκα δεν το έβρισκα σε 3.1 και έκανα το βράδυ update σε 3.1.2. Δοκίμασα και μερικά ακόμα πράγματα αλλά τίποτα..Έχω vodafone οικογενειακό με 250μβ/μήνα και ρυθμίσεις apn internet.vodafone.gr (btw μετά από κάθε restore μου περνάει το apn webonly.vodafone.gr με το οποίο όμως δεν έχω καθόλου νετ.. Αν μπορει κάποιος να βοηθήσει θα είμαι υπόχρεος.
Ξέχασα να αναφέρω ότι ειναι jb με blackrain.

Τελευταία επεξεργασία από: apostolisd90, 07/11/2009 - 14:13


#170   konger4

konger4

    iPH newbie

  • 43 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/11/2009 - 15:07

Ρυθμίσεις/Γενικά

Για να προσθέσεις αυτή τη ρύθμιση κάνεις τα παρακάτω :



Alkis έκανα οτι είπες αλλά και πάλι δεν έχω
ίντερνετ.btw έχω κάρτα vodafone CU με ένα
πακέτο 30mb για ίντερνετ.οτι και αν δοκίμασα
δεν δούλεψε...το κινητό δεν είναι jb.αν ξέρεις πρότεινε
μου μια λύση....thanks προκαταβολικά...

#171   nmout

nmout

    Advanced Member

  • 1.205 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/11/2009 - 15:24

αλλαζω το apn user + pass για να μη μπορει να συνδεθει και οταν το βλεπω μετα εχει ξαναλλαξει απο μονο του στο default

#172   konger4

konger4

    iPH newbie

  • 43 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/11/2009 - 15:40

Alkis έκανα οτι είπες αλλά και πάλι δεν έχω
ίντερνετ.btw έχω κάρτα vodafone CU με ένα
πακέτο 30mb για ίντερνετ.οτι και αν δοκίμασα
δεν δούλεψε...το κινητό δεν είναι jb.αν ξέρεις πρότεινε
μου μια λύση....thanks προκαταβολικά...




ok το βρήκα!!!!

#173   nekopap

nekopap

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/11/2009 - 11:51

εχω συνδεση cosmote και καθε φορα που μπαινω safari μου λεει οτι δεν ειναι δυνατο να ανοιξει την σελιδα λογω οτι δεν ειναι συνδεδεμενο στο internet!!!τι δεν κανω σωστα?

#174   robostav

robostav

    iPH newbie

  • 15 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/12/2009 - 02:17

Λοιπον επειδη και εγω ολη μερα σημερα εψαχνα παντου να βρω τι φταιει και δεν με βαζει στο ιντερνετ μεσω του παροχου μου,να σας πω τι εφταιγε τελικα μηπως βοηθησει μερικους εδω περα.Εκανα προχθες upgrade στη 3.1.2 και μετα περναγα τις ρυθμισεις απο το παροχο αλλα τιποτα.Μολις συνειδητοποιησα οτι επειδη στο bossprefs που ειχα στη 2.2.1 ειχα αφησει το edge κλειστο,μαλλον παρεμεινε με το upgrade και γι'αυτο δεν με εβαζε σημερα.Οποτε κανουμε jb,περναμε sbsettings και υστερα παμε και κλεινουμε και ξανανοιγουμε τις ρυθμισεις για edge,3g,phone.Εμενα επιασε.Ελπιζω και σε εσας!

#175   Batman

Batman

    iPH User

  • 176 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/12/2009 - 16:52

καλησπέρα και απο εμένα!χτές και εγώ χρειάστικε να χρησημοποιήσω το tethering αλλα είχα κάποια προβλήματα!!! έχω iphone 3G και έχω πακέτο με την wind ομιλία/μηνύματα/internet...λοιπόν με την έκδοση 3 ,που το είχα περάσει τις ρυθμήσεις που αναφέρονται λειτουργούσε κανονικά και αν θυμάμαι καλά όταν έκανες restart χανόντουσαν οι ρυθμήσεις,αλλά τέλος πάντων λειτουργού....Χτές λοιπόν έκανα την ίδια διαδικασία με 3.1.2 που είχα κάνει,αλλα δεν μου εμφάνισε το tethering τώρα,έκανα και restart.δεν υπάρχει κάποιος άλλος με wind που να έχει παρόμιο πρόβλημα??η κάποια λύση

#176   chripthon

chripthon

    iPH newbie

  • 49 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/12/2009 - 12:32

Καλημέρα, εγώ έχω το εξής όταν έχω ενεργοποιημένο το 3G δεν μπαίνει στο ιντερνετ αλλα στο sbsettings μου δείχνει data ip όταν ανοίξω μαζί και το edge δουλεύει αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αν δουλεύει ως 3G ή ως GPRS. Επίσης με το EDGE μόνο του δουλεύει. Ξέρει κανείς τίποτα γι' αυτό;

#177   chripthon

chripthon

    iPH newbie

  • 49 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/12/2009 - 09:54

καμία απάντηση κανένας;

#178   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 08/01/2010 - 19:03

Καλησπερα,

Πρεπει να αλλαξω καρτα sim (παω απο Vodafone συμβολαιο σε Cosmote συμβολαιο) και εχω μερικες ερωτησεις σχετικα με το θεμα...

1. Αλλαζω την καρτα sim. Οταν συνδεσω το κινητο για πρωτη φορα στο iTunes, θα κανει απο μονο του update carrier settings ή θα χρειαστει να κανω κατι εγω?

2. Με Cosmote χανεται η επιλογη για Internet Tethering?

3. Εχω διαβασει οτι αν εχεις Cosmote χανεται η επιλογη για να αλλαξεις τα Cellular data (Settings > General > Network > Cellular Data Network). Ισχυει κατι τετοιο? Και αν ναι, πως μπορω να την εμφανισω ξανα στο menu?
Ισως με το παρακατω?
Στο /System/Library/Carrier Bundles/TMobile_gr.bundle (20201) υπαρχει το carrier.plist. Διαβασα για καποια παραμετρο <key>AllowEDGEEditing</key> που πρεπει να εχει τιμη true. Αυτη δεν υπαρχει στο plist. Αν πρεπει να τη βαλω, μπορω σε οποιοδηποτε σημειο?

4. Αν για οποιοδηποτε λογο συνδεομαι σε GPRS (πχ περιοχη με ελλειψη σηματος 3G), τοτε θα data που θα κατεβαινουν, θα προστιθενται στο υπαρχον data plan μου ή θα προκυπτουν extra χρεωσεις περαν του data plan?

5. Τελικα η Cosmote χρησιμοποιει μονο EDGE ή μηπως ανα περιοχες εχει ξεμεινει στο GPRS?

#179   VagGiat13

VagGiat13

    iPH newbie

  • 20 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/01/2010 - 13:23

Παίδες έχω whats up και iphone το 3gs. Άμα μπαίνω στο settings/general/network δεν βρίσκω το cellular data και το .plist τι είναι και που το βρίσκω? Τι πρέπει να κάνω?

ΥΓ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Τελευταία επεξεργασία από: ktzaf, 08/07/2010 - 08:22
Greeklish σε Ελληνικά


#180   verikakis

verikakis

    iPH newbie

  • 23 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/01/2010 - 01:15

καλησπερα!ξερω οτι τι θεμα εχει αναλυθει πληρως το θεμα απλα για καποιο λογο δεν τα εχω καταφερει ακομα!εχω ενα iphοne 3g 3.0.2 και προσπαθω να βαλω το wind plus απλα μαλλον οι παραπανω οδηγιες δεν ανταποκρινοντε στο version που εχω εγω.ειναι ευκολο λοιπον να μου δωσετε παιρεταιρω οδηγιες γιατι εχω λιωσει να το ψαχνω αλλα........ευχαριστω εκ των προταιρων

Τελευταία επεξεργασία από: verikakis, 16/01/2010 - 01:16


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες