Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Mac OS High Sierra


  • Please log in to reply
464 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#151   stevchrly

stevchrly

    iPH Enthousiast

  • 522 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 30/09/2017 - 22:58

Δοκίμασες να ανοίξεις το Activity Monitor για να εντοπίσεις τι δεν πάει καλά πριν προχωρήσεις στο reinstall;

 

Μετά το reinstall συνεχίζουν τα προβλήματα;

Καλησπέρα

το μόνιτορ δεν έδειξε κάτι 

το πρόβλημα είναι ότι με το τριμ από εκεί που πήγαινε σφαίρα χωρίς να είναι ενεργοποιημένο μουλάρωσε στην εντολή ενεργοποίησης 

Το ξαναπέρασα τίποτα, το πέρασα ξανά το λειτουργικό αλλά το πρόβλημα παρέμεινε και γύρισα πάλι σε απλό σιέρα

Θα βγούνε στη φόρα πολλά με τους δίσκους και το τι έχει κάνει η απλε όπως με τις μπαταρίες στο 11

Υπάρχουν πλέον πολλά μηχανήματα και θα υπάρχουν αστοχίες αλλά βλέπω ότι για πειραματόζωα ψάχνει 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#152   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1,027 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/10/2017 - 00:07

Πριν ξεκινήσεις, κράτησε backup με το Time Machine. Απαραίτητο.

Για να δημιουργήσεις το USB κατέβασε το Disk Creator. Το Terminal άστο καλύτερα.

Μετά την εγκατάσταση μπορείς να ελέγξεις εάν είναι ενεργοποιημένο το Trim. Όπως θα διάβασες όμως υπάρχει ακόμα θέμα με την ενεργοποίησή του ή όχι.

Σχετικά με το trim, εννοείς ότι σε μερικά mac δημιουργεί καθυστέρηση στο boot η ενεργοποίηση του trim, ενώ σε άλλα όχι;



#153   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/10/2017 - 07:44

Σχετικά με το trim, εννοείς ότι σε μερικά mac δημιουργεί καθυστέρηση στο boot η ενεργοποίηση του trim, ενώ σε άλλα όχι;

Ναι, δυστυχώς. Το συγκεκριμένο θέμα φαίνεται να ταλαιπωρεί αρκετούς μετά την αναβάθμιση σε High Sierra. Μερικοί κατέληξαν στο clean install και κάποιοι άλλοι επέστρεψαν στο Sierra.

Δεν είναι όμως το μόνο πρόβλημα. Κάποιος άλλος φίλος έκανε αναφορά σε θερμοκρασίες, ανεμιστήρες, CPU κ.α. Ισχύουν και αυτά. Και όχι μόνο.

Όσοι έχετε laptops για επαγγελματική χρήση καλό θα ήταν να περιμένετε να βγει τουλάχιστον το πρώτο update. Επίσης, όσοι έχετε ενεργοποιημένο το FileVault, δοκιμάστε πρώτα να αναβαθμίσετε χωρίς να το απενεργοποιήσετε. Μην ενεργοποιείται και απενεργοποιείται τις δικλείδες ασφαλείας του μηχανήματος επειδή κάποιοι ισχυρίζονται ότι αυτό φέρνει αποτέλεσμα και δεν τρέχει και τίποτα. Μια αναζήτηση στη Google θα σας πείσει γι' αυτό που λέω.


Τελευταία επεξεργασία από: CryptoCSM01, 01/10/2017 - 07:44.


#154   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/10/2017 - 08:39

FileVault stuck on "Encryption Paused" Τίποτα δεν είναι τόσο απλό, γι' αυτό προσοχή!!!

 

Η εντολή sudo fdesetup status σε High Sierra δεν λειτουργεί. Θα πρέπει αναγκαστηκά να περιμένετε να τελειώσει η διαδικασία της κρυπτογράφησης.

 

Όπως θα διαβάσετε, κάποιοι κατέληξαν ακόμα και σε clean install.


Τελευταία επεξεργασία από: CryptoCSM01, 01/10/2017 - 08:41.


#155   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1,202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 01/10/2017 - 09:24

Καλησπέρα

το μόνιτορ δεν έδειξε κάτι 

το πρόβλημα είναι ότι με το τριμ από εκεί που πήγαινε σφαίρα χωρίς να είναι ενεργοποιημένο μουλάρωσε στην εντολή ενεργοποίησης 

Το ξαναπέρασα τίποτα, το πέρασα ξανά το λειτουργικό αλλά το πρόβλημα παρέμεινε και γύρισα πάλι σε απλό σιέρα

Θα βγούνε στη φόρα πολλά με τους δίσκους και το τι έχει κάνει η απλε όπως με τις μπαταρίες στο 11

Υπάρχουν πλέον πολλά μηχανήματα και θα υπάρχουν αστοχίες αλλά βλέπω ότι για πειραματόζωα ψάχνει 

Καλημέρα,

Όταν λές "μουλάρωσε στην εντολή ενεργοποίησης", εννοείς ότι μόλις έδωσες την εντολή στο Terminal δεν έγινε τίποτα ή κόλλησε εντελώς; Υπάρχουν αρκετά πρόβλημα. Χθες διαπίστωσα επαναλαμβανόμενα beach ball spinning στο Numbers αλλά και χρονοκαθυστέρηση στον κάδο ανακύκλωσης μόλις έκανα διαγραφή κάποιο αρχείο. Δηλαδή, ενώ το διέγραφα εμφανιζόταν μετά από 2-3 δευτερόλεπτα.

Κάτι ακόμα που μου έτυχε σήμερα το πρωί ήταν ο πολύ μεγάλος χρόνος φόρτωσης της μπάρας προόδου κατά την είσοδο σε Safe Mode. Συγκρητικά πάντα με το Sierra. Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να θεωρηθεί φυσιολογικός αυτό ο χρόνος που έκανε, αλλά θα δείξει με τις επόμενες αναβαθμίσεις.

 

FileVault stuck on "Encryption Paused" Τίποτα δεν είναι τόσο απλό, γι' αυτό προσοχή!!!

 

Η εντολή sudo fdesetup status σε High Sierra δεν λειτουργεί. Θα πρέπει αναγκαστηκά να περιμένετε να τελειώσει η διαδικασία της κρυπτογράφησης.

 

Όπως θα διαβάσετε, κάποιοι κατέληξαν ακόμα και σε clean install.

Το On/Off του FileVault όντως μπορεί να αποβεί καταστρεπτικό σε ορισμένες περιπτώσεις. Μου έχει τύχει σε MBPr φίλου μου σε Yosemite όπου το αφήσαμε όλο το ΠΣΚ ανοιχτό και τελικά έμεινε στο 70 κάτι % και μουλάρωσε εκεί. Το αποτέλεσμα... clean install. Και μάλιστα σε μηχάνημα για επαγγελματική χρήση. Γι' αυτό πάντα backup πριν.


Τελευταία επεξεργασία από: IIIuvatar1981, 01/10/2017 - 09:25.


#156   xarisk

xarisk

    iPH Contributor

  • 1,878 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/10/2017 - 09:26

εγω σε macbook pro 2015 (512ssd) μετα την εγκατάσταση δεν έχω δει κάποιο πρόβλημα... αλλα εχω παρατηρήσει μεγάλη διάφορα στην θερμοκρασία.. προς το καλύτερο.. πριν ειχα διαρκώς θόρυβο γιατί συνέχεια ανέβαιναν οι στροφές για να κατεβεί η θερμοκρασία.. έχω βάλει το ΜΑC fun control.. και εχω ρυθμίσει εκει.. να μην αφήνει πάνω απο 65 βαθμούς... το gpu...  όποτε ειχα συνέχεια θόρυβο για να πέφτει η θερμοκρασία... τωρα με τις ιδιες τιμες σπάνια ακουω να πηγαινει στο φουλ...και ειναι σε μια σταθερή θερμοκρασία.. το μηχάνημα.... το 2ο που παρατήρησα εινια οταν έρχεται απο sleep η απο κλειστή οθονη γενικά... κάνει κατι πολύχρωμα κύματα... αστραπιαία .

 

αυτα μονο.. τωρα το boot δεν το εχω δει... γιατι σπανια το κλεινω!! ειναι παντα ανοιχτο και απλα κλεινω την οθονη... μεχρι την επομενη μερα που θα το κανω παλι use



#157   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/10/2017 - 09:55

FileVault stuck on "Encryption Paused" Τίποτα δεν είναι τόσο απλό, γι' αυτό προσοχή!!!

 

Η εντολή sudo fdesetup status σε High Sierra δεν λειτουργεί. Θα πρέπει αναγκαστηκά να περιμένετε να τελειώσει η διαδικασία της κρυπτογράφησης.

 

Όπως θα διαβάσετε, κάποιοι κατέληξαν ακόμα και σε clean install.

Edit: H εντολή είναι sudo fdesetup disable. Το status είναι για τον έλεγχο.


Τελευταία επεξεργασία από: CryptoCSM01, 01/10/2017 - 09:56.


#158   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1,027 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/10/2017 - 11:06

Πάντως με αυτά που διαβάζει κανείς, μόνο δίλημμα παραμένει πιστεύω; Αναβάθμιση σε High Sierra, έστω και με clean install ή παραμονή σε κάποιο προηγούμενο λειτουργικό; Αυτή τη στιγμή το MacBook Pro (που δεν είναι δικό μου, γι’αυτό πρέπει να είναι σύντομες οι διαδικασίες λόγω ότι χρησιμεύει κι επαγγελματικά) εχει El Capitan, θα ήθελα πολύ να περάσω το νέο λειτουργικό για όλο το καινοτόμο πακέτο που υποτίθεται ή ενδεχομένως προσφέρει (άλλωστε το νεότερο θεωρητικά κάτι περισσότερο προσφέρει). Τι να πω, δοκιμή και αν αρχίσουν παρατράγουδα (θερμοκρασίες, κολλήματα κλπ) επιστροφή σε προγενέστερο; Βέβαια είναι φασαρία και χρόνος!

#159   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1,027 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/10/2017 - 11:09

Τα εχει σκ€@&»%*#ει η Apple με τον captain Cook στο τιμόνι... οι dark days των 90s μπορεί να επιστρέψουν, αφού πετάνε στην κυκλοφορία beta εκδόσεις (για να μην πω alpha) ως stable, βλέπε και το iOS 11!

#160   kalotina

kalotina

    iPH Enthousiast

  • 447 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 01/10/2017 - 11:29

εγω με upgrade se MacBook Pro 2016 μπουταρει γρηγοροτερα απο πριν!

εκπληκτικα γρηγορο 



#161   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1,027 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/10/2017 - 12:32

Jimmy δες ποιο πίσω το βίντεο που έβαλα να γελάσεις ... Στο δικό μου iMac 27 του 2009 μπορώ να πω σε clean install πάει σφαίρα και καλύτερα από εποχή snow leopard.. 8GB με 1TB Baraccuda format HFS+

Ευτυχώς που έχουμε και τον @dosdude1 και μπορούμε και εμείς οι φτωχοί να έχουμε High Sierra σε μη συμβατά μηχανήματα

Τα PM σου είναι κλειστά;



#162   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1,202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 01/10/2017 - 13:17

Σε άνοιγμα PDF με Preview, άρχισαν τα επαναλαμβανόμενα κρασαρίσματα. Ωραία! :rolleyes:

 

Attached File  Screen Shot 2017-10-01 at 14.07.40.png   101.57KB   37 downloads



#163   stevchrly

stevchrly

    iPH Enthousiast

  • 522 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 01/10/2017 - 13:27

Καλημέρα,

Όταν λές "μουλάρωσε στην εντολή ενεργοποίησης", εννοείς ότι μόλις έδωσες την εντολή στο Terminal δεν έγινε τίποτα ή κόλλησε εντελώς; Υπάρχουν αρκετά πρόβλημα. Χθες διαπίστωσα επαναλαμβανόμενα beach ball spinning στο Numbers αλλά και χρονοκαθυστέρηση στον κάδο ανακύκλωσης μόλις έκανα διαγραφή κάποιο αρχείο. Δηλαδή, ενώ το διέγραφα εμφανιζόταν μετά από 2-3 δευτερόλεπτα.

Κάτι ακόμα που μου έτυχε σήμερα το πρωί ήταν ο πολύ μεγάλος χρόνος φόρτωσης της μπάρας προόδου κατά την είσοδο σε Safe Mode. Συγκρητικά πάντα με το Sierra. Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να θεωρηθεί φυσιολογικός αυτό ο χρόνος που έκανε, αλλά θα δείξει με τις επόμενες αναβαθμίσεις.

 

Όταν έδωσα την εντολή εργοποίησης του trim και πήγε να φορτώσει το λειτουργικό πήγε σφαίρα μέχρι λίγο πριν τερματίσει την μπάρα φόρτωσης, και μετά έκανε σύνολο, ενάμιση λεπτό, για τελειώσει όλη η διαδικασία, αυξάνοντας την θερμοκρασία στους 106 βαθμούς στον επεξεργαστή ,και δουλεύοντας φουλ τον ανεμιστήρα 

Χρησημοποίησα τη διαδιακασία με το etrecheck και το μόνο που ήταν εκτός πραγματικότητας ήταν το runtime 3:24 που δεν δικαιολογείτε όπως μου είπε και και ο "giodis"

Τώρα με το sierra το runtime έπεσε στα 2 

Tο μηχάνημα είναι παλιό macbook late 2009 με 8γιγα και ssd της σειράς όχι κάτι ιδιαίτερο αλλά και πάλι δεν είναι σωστό όταν με το sierra είναι ήσυχο και εξίσου γρήγορο 

Θα βγουν πολλά στη φόρα με αυτό το πέρασμα, όπως έγραφα υπάρχουν πολλά μηχανήματα πλέον Κα=με διαφορετικό hardware που πρέπει να τρέξει 

 

 

 



#164   geohalk

geohalk

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad mini 4

Δημοσίευση 01/10/2017 - 14:10

Καλησπέρα στο forum. Έκανα πριν από μερικές ημέρες αναβάθμιση στο high Sierra έχω ένα Macbook Pro Mid 2010 και ενώ όλα πηγαίνουν ρολόι παρατήρησα ότι κατά την εναλλαγή από αγγλικά σε ελληνικά ιδίως όταν έχω ενεργοποιημένο το caps lock γραφω μια λέξη στα ελληνικά και μετά μόνο του συνεχίζει στα αγγλικά! Για παράδειγμα το Excel όταν αλλάζω κελί και έχω ενεργοποιήσει το caps lock μόνο πηγαίνει πάλι στα αγγλικά αυτό δεν συμβαίνει όταν γράφω με μικρά. Επιπλέον προσπάθησα να εγκαταστήσω το προγραμματάκι (greek keyboard) με το οποίο βγαίνει πάλι επάνω η ελληνική σημαία πλην όμως ο υπολογιστής δεν αλλάζει καθόλου γλώσσα δεν μπορώ καν να γράψω ελληνικά! Έχει κανεις ιδέα τι συμβαίνει?



#165   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1,202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 01/10/2017 - 14:58

 

Όταν έδωσα την εντολή εργοποίησης του trim και πήγε να φορτώσει το λειτουργικό πήγε σφαίρα μέχρι λίγο πριν τερματίσει την μπάρα φόρτωσης, και μετά έκανε σύνολο, ενάμιση λεπτό, για τελειώσει όλη η διαδικασία, αυξάνοντας την θερμοκρασία στους 106 βαθμούς στον επεξεργαστή ,και δουλεύοντας φουλ τον ανεμιστήρα 

Χρησημοποίησα τη διαδιακασία με το etrecheck και το μόνο που ήταν εκτός πραγματικότητας ήταν το runtime 3:24 που δεν δικαιολογείτε όπως μου είπε και και ο "giodis"

Τώρα με το sierra το runtime έπεσε στα 2 

Tο μηχάνημα είναι παλιό macbook late 2009 με 8γιγα και ssd της σειράς όχι κάτι ιδιαίτερο αλλά και πάλι δεν είναι σωστό όταν με το sierra είναι ήσυχο και εξίσου γρήγορο 

Θα βγουν πολλά στη φόρα με αυτό το πέρασμα, όπως έγραφα υπάρχουν πολλά μηχανήματα πλέον Κα=με διαφορετικό hardware που πρέπει να τρέξει

 

To EtreCheck κάπου χάνει την μπάλα. Δεν έχει ξεκάθαρο runtime. Το παρατηρώ 2-3 μέρες τώρα αυτό. Δες στο δικό μου μηχάνημα όπου οι έλεγχοι είναι διαδοχικοί.

 

1) Attached File  Screen Shot 2017-10-01 at 15.48.52.png   132.84KB   32 downloads

 

2) Attached File  Screen Shot 2017-10-01 at 15.51.18.png   113.56KB   27 downloads



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες