Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Mac OS High Sierra


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
464 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#121   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/09/2017 - 10:44

Περίεργο πάντως, εμένα αργούσε πολύ κατά το boot όταν έκανα το upgrade από το Sierra και είχα ενεργοποιημένο το trim. Έκλεισα το trim μέσω terminal με sudo trimoforce disable και φαίνεται να έστρωσε ο χρόνος που ανοίγει, αλλά το trim τώρα είναι κλειστό. Θα δοκιμάσω το απόγευμα να το ενεργοποιήσω πάλι να δω πως θα πάει.

Σωστά, δεν έχεις άδικο πάνω σε αυτή την απορία. Άλλοι παρατήρησαν βελτίωση με ενεργοποιημένο το Trim και άλλοι με απενεργοποιημένο. Άντε τώρα να βγάλεις άκρη. :rolleyes: Κανονικά πρέπει να είναι ενεργοποιημένο.

Γενικά υπάρχουν προβλήματα όμως. Π.χ. εγώ παρατηρώ χρονοκαθυστέρηση σε Copy/Paste ή Move μεταξύ δίσκων.

Νωρίτερα πήρα μήνυμα σφάλματος στο System Preferences για το iCloud έτσι στο άσχετο.


Τελευταία επεξεργασία από: CryptoCSM01, 29/09/2017 - 10:47


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#122   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 29/09/2017 - 10:45

Σωστά, δεν έχεις άδικο πάνω σε αυτή την απορία. Άλλοι παρατήρησαν βελτίωση με ενεργοποιημένο το Trim και άλλοι με απενεργοποιημένο. Άντε τώρα να βγάλεις άκρη. :rolleyes: Κανονικά πρέπει να είναι ενεργοποιημένο.

Γενικά υπάρχουν προβλήματα όμως. Π.χ. εγώ παρατηρώ χρονοκαθυστέρηση σε Copy/Pate ή Move μεταξύ δίσκων.

Νωρίτερα πήρα μήνυμα σφάλματος στο System Preferences για το iCloud έτσι στο άσχετο.

Θα στρώσουν όλα προφανώς στα επερχόμενα updates. Μικρό το κακό. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#123   Kostinios

Kostinios

    iPH Enthousiast

  • 362 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 29/09/2017 - 11:48

Παιδιά μια βοήθεια

Καταρχάς δεν έφτιαχνε με τίποτα και αναγκάστηκα να κάνω clean install και έφτιαξε. Έχω όμως αλλο πρόβλημα. Η αλλαγή γλώσσας άλλαξε από command space σε alt space πράγμα που μου έχει σπάσει τα νεύρα γιατί δεν μπορείς να αλλάξεις εύκολα γλώσσα με αυτό. Ξέρει κανείς πως να το φτιάξω;

Τελευταία επεξεργασία από: Kostinios, 29/09/2017 - 11:48


#124   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/09/2017 - 12:10

Παιδιά μια βοήθεια

Καταρχάς δεν έφτιαχνε με τίποτα και αναγκάστηκα να κάνω clean install και έφτιαξε. Έχω όμως αλλο πρόβλημα. Η αλλαγή γλώσσας άλλαξε από command space σε alt space πράγμα που μου έχει σπάσει τα νεύρα γιατί δεν μπορείς να αλλάξεις εύκολα γλώσσα με αυτό. Ξέρει κανείς πως να το φτιάξω;

System Preferences > Keyboard > Shortcuts > Input Sources

Αν σου βγάλει ένα τριγωνάκι πιθανότατα είναι επειδή θα έχεις ορίσει τον ίδιο συνδυασμό με αυτόν του Spotlight. Πήγαινε λοιπόν και άλλαξε τον συνδυασμό του Spotlight.



#125   Kostinios

Kostinios

    iPH Enthousiast

  • 362 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 29/09/2017 - 12:30

Έχω κλείσει και τις δυο επιλογές του Spotlight και παρόλα αυτά δεν δουλεύει

#126   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/09/2017 - 12:33

Έχω κλείσει και τις δυο επιλογές του Spotlight και παρόλα αυτά δεν δουλεύει

Συνημμένο αρχείο  Screen Shot 2017-09-29 at 13.31.39.png   101,54KB   32 λήψεις

 

Συνημμένο αρχείο  Screen Shot 2017-09-29 at 13.31.46.png   101,4KB   32 λήψεις

 

Αυτές είναι οι ρυθμίσεις που έχω κάνει στο δικό μου και λειτουργεί. Για δοκίμασε.



#127   Kostinios

Kostinios

    iPH Enthousiast

  • 362 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 29/09/2017 - 12:53

τιποτα τα ιδια. απ οτι βλεπω ομως εμενα εχει διαφορετικα συμβολα!! ειναι διαφορετικα απο το δικο σου!


Τελευταία επεξεργασία από: Kostinios, 29/09/2017 - 13:02


#128   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/09/2017 - 13:00

τιποτα τα ιδια. απ οτι βλεπω ομως εμενα εχει διαφορετικα συμβολα!! ειναι διαφορετικα απο το δικο σου!

 

κατι ακομα πως μπορω να βαλω το ;θιψκτιμε πλαυερ να αποθηκευει στην επιφανεια εργασιας τα screen video?

Κάνε κλικ επάνω στην συντόμευση και άλλαξέ την.

Δηλαδή, κλικ επάνω της > θα την δεις επιλεγμένη > και μετά πατάς στο πλητρολόγιο ⌘Space.

Μετά μόλις εμφανιστεί το τριγωνο, πας στο Spotlight και κάνεις ακριβώς τα ίδια βήματα μόνο που βάζεις μια άλλη συντόμευση, π.χ. ⌥Space ή ⌃Space.



#129   Kostinios

Kostinios

    iPH Enthousiast

  • 362 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 29/09/2017 - 13:03

Σε εχυαριστω πολυ. εφτιαξε!



#130   Kostinios

Kostinios

    iPH Enthousiast

  • 362 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 29/09/2017 - 13:30

Παιδιά σχετικά με αυτό που λέτε με το FileVault. Εκανα clean install. Με το που ενεργοποίησα το FileVault έχω πάλι προβλήματα!!! Διαβάζετε πουθενα να ισχύει αυτό ή μόνο σε μένα έχει τύχει;;

#131   Bibaras

Bibaras

    iPH newbie

  • 20 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 29/09/2017 - 14:27

 > About This Mac > System Report... > Hardware > SATA/SATA Express > Trim Support. Θα πρέπει να λέει Yes.

ευχαριστώ , ενεργοποιημένο είναι.

Μίλησα και με apple καθώς είμαι πολύ noobas σε apple . Μπήκαμε safe mode καναμε κάτι αφαιρέσεις εφαρμογών στο boot . Φαίνεται να έστρωσε αρκετά , σχεδόν όπως παλιά. Αλλά δεν ξέρω εάν έφταιξε αυτό ή σιγα σιγά στρώνει με τις επανεκιννήσεις . Πάντως σε αίσθηση το high sierra μου φαίνεται πιο γρήγορο. Καλύτερη απόκριση σε όλα , άνοιγμα εφαρμογών κτλπ. 



#132   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/09/2017 - 16:44

Παιδιά σχετικά με αυτό που λέτε με το FileVault. Εκανα clean install. Με το που ενεργοποίησα το FileVault έχω πάλι προβλήματα!!! Διαβάζετε πουθενα να ισχύει αυτό ή μόνο σε μένα έχει τύχει;;

Όταν είναι ενεργοποιημένο το FileVault ο δίσκος γίνεται πιο αργός. Αυτό έχει να κάνει με την κρυπτογράφηση.

 

Το θέμα συζήτησης με τον φίλο giodis ήταν για το εάν είναι απαραίτητο να γίνει πρώτα απενεργοποίηση του FileVault πριν περαστεί το νέο λειτουργικό και αμέσως μετά ξανά ενεργοποίησή του. Κάτι το οποίο φυσικά δεν είναι απαραίτητο καθώς το upgrade γίνεται και με ενεργοποιημένο το FileVault.

 

Θα ήταν ενδιαφέρον να μας πει (ενημερωτικά) ποιο ειναι το μήνυμα σφάλματος που μπορεί να πάρει κάποιος στην περίπτωση που ευθύνεται κάπου το FileVault ώστε να καταλάβει ότι πρέπει να το απενεργοποιήσει πρώτα.



#133   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 29/09/2017 - 17:32

Δεν υπάρχει όντως πρόβλημα με το ενεργοποιημένο FileVault. Η εγκατάσταση μπορεί να γίνει και χωρίς να απενεργοποιηθεί.

Η διαδικασία της απενεργοποίησης και της επανενεργοποίησης μπορεί να αποδειχθεί μαρτύριο για όσους έχουν laptop το οποίο χρησιμοποιούν στη δουλειά τους.

 

Αν θυμάμαι καλά, σε παλιότερα λειτουργικά όπως το ML -αν δεν κάνω λάθος- έπρεπε όντως πρώτα να απενεργοποιηθεί το FileVault. Πρόβλημα το οποίο διορθώθηκε μετά τις πρώτες αναβαθμίσεις.

Σε Mavericks υπήρξαν πολύ λιγότερες αναφορές και από το Yosemite και μετά σχεδόν εξαφανίστηκαν.

Στις beta υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα να ευθύνεται το FileVault. Σε αυτή την περίπτωση εξάλλου υπάρχουν και οι περισσότερες αναφορές, κλπ κλπ κλπ.

 

Ο κύριος λόγος αποτυχίας ενός update είναι τις περισσότερες των περιπτώσεων ο ίδιος ο installer. Αρκετοί έχουν αναγκαστεί να κατεβάσουν πάλι το upgrade και ίσως όχι μόνο μια φορά.

Επίσης, μπορεί να ευθύνεται κάποιο antivirus -αυτά τα σκουπίδια- το οποίο και θα πρέπει πρώτα να απενεργοποιηθεί.

Πριν την εγκατάσταση καλό είναι να έχει κρατηθεί τουλάχιστον ένα backup με το TM -και ένα δεύτερο ακόμα καλύτερα-, να έχετε δημιουργήσει κάποιο bootable USB και να κάνετε έναν έλεγχο στον δίσκο για τυχόν σφάλματα.


Τελευταία επεξεργασία από: IIIuvatar1981, 29/09/2017 - 17:35


#134   stevchrly

stevchrly

    iPH Enthousiast

  • 522 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 29/09/2017 - 21:33

επανέρχομαι στο θέμα ενεργοποίησης trim

ήμουν μια χαρά χωρίς ενεργοποιημένο το trim και αποφάσισα να το ενεργοποιήσω, αποτέλεσμα έγινε ποιο αργό στο μπουτάρισμα (ενάμιση λεπτό) πριν στα 30" ήταν όλα φορτωμένα, και πλέον ανεβάζει φουλ στροφές ο ανεμιστήρας στην εκκίνηση, μετά ηρεμεί

Απενεργοποίησα το trim, μπουτάρει σε 30"+ αλλά ανεβάζει στροφές στην εκκίνηση, μπήκα safe mode χρησιμοποίησα τα εργαλεία του δίσκου αλλά δεν άλλαξε τίποτα.



#135   Dkoukou

Dkoukou

    iPH Contributor

  • 991 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 29/09/2017 - 21:56

Δοκιμασε reset PRAM+SMC



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες