Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Mac OS High Sierra


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
464 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#196   stevchrly

stevchrly

    iPH Enthousiast

  • 522 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 03/10/2017 - 20:01

Ακριβώς την ίδια συμπεριφορά έχει και το Pro που εγκατέστησα High Sierra. Δεν ξέρω, τι άλλο μπορώ να κάνω, ακόμη και αλλαγή πάστας για καλύτερη ψύξη; Λέω εγώ τώρα!

μη γίνεσαι υπερβολικός  :) τι αλλαγή πάστας και άλλα, το high sierra θα πάρει τις αναβαθμίσεις του και θα είναι μια χαρά, εγώ μόνο στον χρόνο φόρτωσης του λειτουργικού έχω δει τη διαφορά σε σχέση με το sierra.

Αν το ανοίξεις και το κλείσει μια δύο ημέρες και κάνεις ένα καθάρισμα με συνδυασμό των πλήκτρων (PRAM και NVRAM) είσαι ΟΚ , ούτε κολλήματα έχεις ούτε θερμοκρασίες ούτε αποσυνδέσεις δικτύου 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#197   Bibaras

Bibaras

    iPH newbie

  • 20 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 03/10/2017 - 20:50

ειμαι κατοχος ενος macbook pro '16 και πριν μερικες μερες αποφασισα να κανω την μεταβαση στο high sierra.. θα μοιραστω μαζι σας την εμπειρια μου λοιπον.. γινεται κανονικα η εγκατασταση ολα τέλεια..
μετατροπη του δισκου απο μονη της κτλ κτλ.. σφαιρα το μηχανημα εν ολίγης.. καθως λοιπον κατεχω μοντελο του 2016, συνεπαγεται και 4 θυρες usb c, το οποιο επισης συνεπαγεται ανταπτορας satechi για να μπορω να εχω 2X usb 3.0... και τωρα αρχιζει το καλο! λογω εργασιας χρησιμοποιω παντα εξωτερικο σκληρο δισκο και καποιες φορες και 2 ταυτοχρονα.. πλεον οποτε εχω συνδεδεμενους δυο σκληρους πανω στο μηχανημα ή δισκο και ενα (οποιοδηποτε απο τα αρκετα που εχω) usb flash, τοτε χανω το δικτυο του ιντερνετ του σπιτιου!!!!!!!! το μακ αρνειται κατηγορηματικα να συνδεθει στο οικιακο μου δικτυο!!
με το που βγαλω ειτε την μια συσκευη ειτε την αλλη ή καποιον απο τους δυο δισκους, τοτε μπορω και ξαναμπαινω! με τα σιερρα φυσικα πριν, δεν ειχα οποιοδηποτε προβλημα! ακουω γνωμες ή καποια δοκιμη απο καποιον που εχει το ιδιο μηχανημα!


Σου κάνει αποσυνδέσεις ή δεν έχεις bandwith και πάει αργά ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#198   dkotanid

dkotanid

    iPH newbie

  • 51 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/10/2017 - 21:07

Που πήγε το telnet οεο;



#199   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1.028 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/10/2017 - 21:11

Αντιμετωπίζω κουφό πρόβλημα όταν γράφω με την εναλλαγή Ελληνικών - Αγγλικών.
Παρότι δηλαδή η ένδειξη είναι στα Ελληνικά γράφει Αγγλικά και το αντίστροφο !
Το πρόβλημα παρουσιάζεται σχεδόν παντού και πρέπει να κάνω πολλές αλλαγές για να το δεχτεί και να γράψω στην γλώσσα που θέλω . 
Μπορεί να βοηθήσει κανείς ?

Το παρατήρησα κι εγώ. Λοιπόν, αυτό που πρόσεξα είναι ότι εξορισμού είχε επιλεγμένο για εναλλαγή γλώσσας το "επέλεξε επόμενη πηγή γλώσσας" ή "select next input source" και βρίσκεται στις ρυθμίσεις συστήματος. Κατόπιν απενεργοποίησα αυτή την επιλογή κι ενεργοποίησα την άλλη με το αντίθετο "επέλεξε προηγούμενη πηγή γλώσσας" ή "select previous input source". Μέχρι τώρα δείχνει να δουλεύει σωστά, τουλάχιστον αυτό έχω δει.



#200   rstoned

rstoned

    iPH Member

  • 297 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max

Δημοσίευση 03/10/2017 - 21:52

Το παρατήρησα κι εγώ. Λοιπόν, αυτό που πρόσεξα είναι ότι εξορισμού είχε επιλεγμένο για εναλλαγή γλώσσας το "επέλεξε επόμενη πηγή γλώσσας" ή "select next input source" και βρίσκεται στις ρυθμίσεις συστήματος. Κατόπιν απενεργοποίησα αυτή την επιλογή κι ενεργοποίησα την άλλη με το αντίθετο "επέλεξε προηγούμενη πηγή γλώσσας" ή "select previous input source". Μέχρι τώρα δείχνει να δουλεύει σωστά, τουλάχιστον αυτό έχω δει.

Να 'σαι καλά φίλε  ! φαίνεται ότι δουλεύει !



#201   djphilip80

djphilip80

    iPH User

  • 183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:djphilip_

Δημοσίευση 04/10/2017 - 07:41

Σου κάνει αποσυνδέσεις ή δεν έχεις bandwith και πάει αργά ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

απλα με πεταει και οι γραμμες του wifi μενουν "αχρωμες"! με το που παω να συνδεθω στο δυκτιο μου μου βγαζει τον οδηγο του troubleshooting..βγαζω μια απο τις δυο συσκευες που εχω στα usb του ανταπτορα και ολα καλα μετα!



#202   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 04/10/2017 - 08:18

Επανέρχομαι στο πρόβλημα που είχα μετά την εγκατάσταση του OS High Sierra σε MacBook Pro 2017. Για κάποιον άγνωστο λόγο και χωρίς να κάνω τίποτα, ο χρόνος εκκίνησης ( Boot Time ) έγινε γρηγορότερος από ότι ήταν με Sierra!!!!! Να υπενθυμήσω ότι είχα χρόνους εκκίνησης με τα Sierra στα 8-10 δευτερόλεπτα και τις πρώτες ημέρες με High Sierra o χρόνος αυτός ανέβηκε στα 25-30 δεύτερα περίπου. Σήμερα το πρωί έκανε εκκίνηση που δεν κράτησε παραπάνω από 6 δεύτερα......



#203   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.705 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 04/10/2017 - 08:19

@djphilip80: Θυμάμαι ένα μέλος εδώ που είχε το ίδιο πρόβλημα με εσένα όσον αφορά την συνδεσιμότητα και το internet. Θα ψάξω να το βρω και θα σου το στείλω.

Διάβασε εδώ: http://www.iphonehel...m/topic/162916-πρόβλημα-με-νέο-macbook-pro-touch-bar/

Τελευταία επεξεργασία από: Paris1986, 04/10/2017 - 09:21


#204   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.701 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/10/2017 - 08:48

Να συμπληρωσω οτι υπαρχουν αρκετες αναφορες επι του θεματος

 

Some USB 3 devices, hard drives in particular, can generate radio frequency interference that can cause Wi-Fi and Bluetooth devices operating in the 2.4GHz band to have issues communicating with your computer. Do not place hard drives or other USB devices behind the rear of your Mac near at the hinge of your screen. The antennas for Wi-Fi and Bluetooth are located there, and USB 3 devices placed there may interfere with your wireless connections.



#205   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2.088 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 04/10/2017 - 09:14

Να συμπληρώσω και εγώ ότι είχα ακριβώς το ίδιο θέμα, το οποίο το προκαλούσε ένα φθηνό usb 3 stick. Μόλις το κούμπωμα επάνω, δεν έμπαινε στο internet, έφαγα ένα βράδυ για να καταλάβω ότι έφταιγε αυτό, και όταν τελικά το ξεκουμπωσα επανήλθαν όλα. Η λύση για να χρησιμοποιήσω προσωρινά το συγκεκριμένο ήταν να πάρω καλώδιο προέκτασης usb 3.


Sent from my iPad using Tapatalk

#206   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1.028 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/10/2017 - 15:25

Επανέρχομαι στο πρόβλημα που είχα μετά την εγκατάσταση του OS High Sierra σε MacBook Pro 2017. Για κάποιον άγνωστο λόγο και χωρίς να κάνω τίποτα, ο χρόνος εκκίνησης ( Boot Time ) έγινε γρηγορότερος από ότι ήταν με Sierra!!!!! Να υπενθυμήσω ότι είχα χρόνους εκκίνησης με τα Sierra στα 8-10 δευτερόλεπτα και τις πρώτες ημέρες με High Sierra o χρόνος αυτός ανέβηκε στα 25-30 δεύτερα περίπου. Σήμερα το πρωί έκανε εκκίνηση που δεν κράτησε παραπάνω από 6 δεύτερα......

Πως έγινε αυτό, έκανες κάτι;



#207   anochampions

anochampions

    iPH Contributor

  • 1.077 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 04/10/2017 - 16:46

Υπάρχει τρόπος να πάμε πίσω σε sierra?



#208   Bibaras

Bibaras

    iPH newbie

  • 20 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 04/10/2017 - 17:23

Πως έγινε αυτό, έκανες κάτι;


Αυτό πάντως μου το είπαν στην Apple ότι μπορεί να στρώσει με τον καιρο μέχρι ο δίσκος να αποκρυπτογραφήσει όλα τα δεδομένα .


Sent from my iPhone using Tapatalk

#209   nkarafo

nkarafo

    iPH Member

  • 291 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 04/10/2017 - 20:43

Πάντως θυμάμαι ότι και με το sierra από el capitan τις πρώτες ημέρες μου πήγαινε αργά αλλά μετά ίσιωσε. Μήπως κάνει κάτι σαν indexing, τα τοποθετεί στην σωστή θέση, δεν ξέρω αλλά μετά επανέρχεται όπως προηγουμένως.



#210   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 04/10/2017 - 22:40

Πως έγινε αυτό, έκανες κάτι;

Από πλευράς μου δεν έκανα απολύτως τίποτα καθώτι μάγειρας και όχι προγραμματιστής, οπότε δεν σκαλίζω τίποτα όταν δεν γνωρίζω. Έφαγα τρελό σπάσιμο τις πρώτες 2 ημέρες που έβλεπα καινούργιο μηχάνημα να σέρνεται στο Boot. Και ξαφνικά ως δια μαγείας σήμερα το πρωι που το άνοιξα για να κάνω δουλειά, έκανε εκκίνηση μέσα σε λιγότερο από 10 δεύτερα. Οπότε μάλλον θέλει το χρόνο του. Δεν εξηγείται αλλιώς.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες