Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Mac OS High Sierra


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
464 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#226   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/10/2017 - 19:33

Έχω ενα σκληρό δίσκο εξωτερικό στον οποίο κάνω καθημερινά back up, και θέλω να ρωτήσω το εξής.

 

Τώρα που η Apple έβαλε το APFS , πρέπει να φορμάρω τον σκληρό απο Mac Os extended (Journaled) σε APFS;

Όχι, δεν μπορείς.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#227   stevchrly

stevchrly

    iPH Enthousiast

  • 522 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 10/10/2017 - 22:22

το high sierra είναι ποιο κρυστάλλινο ή μου φαίνεται  :P



#228   kamounias

kamounias

    iPH User

  • 124 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 11/10/2017 - 15:41

Παιδιά sos!!!!!! Έκανα επαναφορά εργοστασιακών στο mac ( clean ) κ νομίζω διέγραψα τον δίσκο εκκίνησης!! Πολλές φορές μου έγραψε Ότο δεν βρέθηκε κάποιο αρχείο κ τώρα είμαι σε φάση λήψη πρόσθετων στοιχείων... τι κάνω;;

#229   nkarafo

nkarafo

    iPH Member

  • 291 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 11/10/2017 - 15:47

το high sierra είναι ποιο κρυστάλλινο ή μου φαίνεται  :P

Δηλαδή;



#230   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/10/2017 - 16:01

Παιδιά sos!!!!!! Έκανα επαναφορά εργοστασιακών στο mac ( clean ) κ νομίζω διέγραψα τον δίσκο εκκίνησης!! Πολλές φορές μου έγραψε Ότο δεν βρέθηκε κάποιο αρχείο κ τώρα είμαι σε φάση λήψη πρόσθετων στοιχείων... τι κάνω;;

Για αρχή, εξήγησέ μας τι ακριβώς έκανες.



#231   kamounias

kamounias

    iPH User

  • 124 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 11/10/2017 - 16:13

Βασικά ήθελα να κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, απ ότι είδα κ διάβασα μόλις ανοίγει το mac πατάω δυο πλήκτρα το cmb + R , μετά μπαίνω στο σύστημα κ έκανα η διαγραφή η εκκαθάριση δίσκου HD...στην συνέχεια πατάω εγκατάσταση φορτώνει κ στην συνέχεια μου λέει ότι κάποιο αρχείο δεν βρέθηκε κ να προσπαθήσω αργότερα.......

#232   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/10/2017 - 16:21

Βασικά ήθελα να κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, απ ότι είδα κ διάβασα μόλις ανοίγει το mac πατάω δυο πλήκτρα το cmb + R , μετά μπαίνω στο σύστημα κ έκανα η διαγραφή η εκκαθάριση δίσκου HD...στην συνέχεια πατάω εγκατάσταση φορτώνει κ στην συνέχεια μου λέει ότι κάποιο αρχείο δεν βρέθηκε κ να προσπαθήσω αργότερα.......

Ωραία, έκανες λοιπόν erase τον δίσκο. Έχεις κάποιο Bootable USB με το λειτουργικό; Αν δεν έχεις, μπορείς να μπεις από το Internet Recovery και να το περάσεις.


Τελευταία επεξεργασία από: CryptoCSM01, 11/10/2017 - 16:22


#233   kamounias

kamounias

    iPH User

  • 124 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 11/10/2017 - 16:37

Τελικά όλα καλά... σε ευχαριστώ φίλε απλά μου έκανε εγκατάσταση αυτόματα!! cd6f01331a3721ba02409aa96ec9cfd2.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

#234   kamounias

kamounias

    iPH User

  • 124 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 11/10/2017 - 16:38

b0c0c74454bbc720646dc5e55ac55dae.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

#235   Kostinios

Kostinios

    iPH Enthousiast

  • 362 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 11/10/2017 - 16:55

εκανα clean install to high sierra και τωρα δεν μου λειτουργουν τα πληκτρα "play" "next song" κ.α. που ειναι στο πληκτρολογιο με το Itunes. υπαρχει λυση? μηπως θελει πουθενα καμια επιλογη? λειτουργουν με το π.χ. youtube αλλα οχι με το itunes!!!


Τελευταία επεξεργασία από: Kostinios, 11/10/2017 - 16:56


#236   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 12/10/2017 - 11:58

εκανα clean install to high sierra και τωρα δεν μου λειτουργουν τα πληκτρα "play" "next song" κ.α. που ειναι στο πληκτρολογιο με το Itunes. υπαρχει λυση? μηπως θελει πουθενα καμια επιλογη? λειτουργουν με το π.χ. youtube αλλα οχι με το itunes!!!

Δοκίμασε με alt+cmd+p+r κατά το boot να κάνεις reset την pram να δεις αν θα στρώσει.


Once You Go Mac You Never Go Back

#237   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1.766 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 12/10/2017 - 17:44

Kαλησπερα!!

Βαζοντας το high sierra εχω το εξης προβλημα...

Όποτε κλεινω τον mac και τον ανοιγω ειτε με τερματισμο λειτουργιας ειτε βαζοντας τον σε κατασταση υπνου μου κανει ζουμ την οθονη αλλαζοντας την κλιμακα της απο μονο του....

Το προβλημα διορθωνεται εαν παω στις ρυθμισεις οθονης και αλλαξω χειροκινητα την κλιμακα...Αλλα εαν κλεισω και ανοιξω ξανα τον υπολογιστη το προβλημα επανερχεται!

Να σημειωσω οτι εχω mac mini και το εχω συνδεδεμενο στην τηλεοραση μου (48 αρα samsung).

ΥΓ 1. Kαι με το να αλλαζει η κλιμακα κρυβεται η γραμμη εργασιων πανω πανω και σχεδον τα μισα εικονιδια κατω και ειναι εκνευριστικο!

Υ.Γ. 2. Η πλακα ειναι οτι η κλιμακα αλλαζει μονη της αλλα απο τις ρυθμισεις παραμενει η κλιμακα που ειχα επιλεξει....Για να επανελθει δεν χρειαζεται να αλλαξω την κλιμακα...αλλα απλα να πατησω πανω στην ηδη επιλεγμενη εντολη!

Καμια λυση υπαρχει???


XS Max 256 Gb Space Gray

#238   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1.027 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/10/2017 - 15:27

Τώρα επιτρέψτε να αναφέρω κι εγώ τον πόνο μου και επειγόντως ζητώντας την βοήθεια σας. Ενώ είχε περαστεί το High Sierra πριν μια βδομάδα ίσως και παραπάνω, όλα καλά κυλούσαν ως τώρα με εξαίρεση το αργό boot. Τώρα ξαφνικά ενώ πήγα να κάνω εκκίνηση, εμφανισε το φάκελο με το ερωτηματικό που αναβοσβήνει. Δεν ξεκινά φόρτωση λειτουργικού. Από recovery δεν εμφανίζει δίσκο. Τι κάνω;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#239   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 13/10/2017 - 16:33

Τώρα επιτρέψτε να αναφέρω κι εγώ τον πόνο μου και επειγόντως ζητώντας την βοήθεια σας. Ενώ είχε περαστεί το High Sierra πριν μια βδομάδα ίσως και παραπάνω, όλα καλά κυλούσαν ως τώρα με εξαίρεση το αργό boot. Τώρα ξαφνικά ενώ πήγα να κάνω εκκίνηση, εμφανισε το φάκελο με το ερωτηματικό που αναβοσβήνει. Δεν ξεκινά φόρτωση λειτουργικού. Από recovery δεν εμφανίζει δίσκο. Τι κάνω;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Δυστυχώς συνήθως το ερωτηματικό στις περισσότερες περιπτώσεις σημαίνει ότι ο δίσκος μας άφησε χρόνους...

 

Καλό θα ήταν αν μπορείς από κάπου να βρεις ένα bootable usb να δεις από εκεί αν στο Disk Utility βλέπει τον δίσκο. 

 

Τι μηχάνημα έχεις?


Once You Go Mac You Never Go Back

#240   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1.027 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/10/2017 - 16:55

MacBook Pro late 2011 13" με σχετικά νέο SSD νομίζω OCW αγορασμένο από US.
Δεν εντοπίζει κανένα δίσκο. Μπορεί να οφείλεται στο AFPS;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες