Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Mac OS High Sierra


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
464 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#241   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 13/10/2017 - 19:12

MacBook Pro late 2011 13" με σχετικά νέο SSD νομίζω OCW αγορασμένο από US.
Δεν εντοπίζει κανένα δίσκο. Μπορεί να οφείλεται στο AFPS;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Για να είμαι ειλικρινής όχι. Εφόσον τον έχεις αλλάξει από μόνος σου, μπορείς εύκολα να βάλεις τον 2.5άρι που είχε μέσα να δεις αν τον βλέπει και να αποκλείσουμε άλλα ενδεχόμενα. 


Once You Go Mac You Never Go Back

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#242   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1.027 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/10/2017 - 21:41

Θα προσπαθήσω να το ανοίξω μόλις βρω το κατάλληλο κατσαβίδι (κάπου είναι) και θα δοκιμάσω ένα παλιό 2.5


Sent from my iPhone using Tapatalk

#243   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1.027 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/10/2017 - 15:28

Τελικά δεν το εμφανίζει ούτε ως εξωτερικό που το σύνδεσα σε εξωτερικό κουτί. Είχες δίκιο, φαίνεται να αποχαιρέτησε, όμως διατηρώ επιφυλάξεις αν θα μπορούσε το νέο AFPS να δημιουργήσει τέτοιο πρόβλημα, άλλωστε ήταν νέος δίσκος σχετικά, αγορασμένο τελευταία 2ετία.
Επίσης μία διαφορετική ερώτηση, τι προτιμάτε ως χρήση στους mac, να έχετε ένα λογαριασμό χρήστη κεντρικό με administrator δικαιώματα ή να έχετε επιπλέον ένα τυπικού χρήστη λογαριασμό και να αφήνετε το admin ανέγγιχτο; Το ρωτώ γιατί κάπου είχα διαβάσει στο παρελθόν να προτιμάται το δεύτερο, περισσότερο για λόγους ασφαλείας και αν πάει κάτι στραβά ώστε να διαγράφεται. Από την άλλη όμως δεν γνωρίζω περισσότερα, ίσως κάποιος έμπειρος χρήστης/γνώστης μπορεί να διαφωτίσει την απορία.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#244   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1.027 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/10/2017 - 15:35

Ακόμη, το trim πόσο ωφέλιμο είναι ως ενεργό;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#245   RIOTSHIELD

RIOTSHIELD

    iPH Member

  • 344 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/10/2017 - 07:59

Αυτό που αν έχουμε caps και αλλάξουμε γλώσσα από Ελληνικά σε Αγγλικά (ή το ανάποδο) και το caps απενεργοποιείτε, λύθηκε; υπάρχει κάποι λύση;

Αυτό είναι απίστευτα εκνευριστικό και αντιπαραγωγικό. Μήπως υπάρχει κάποιο add-on που να το διορθώνει;



#246   soiramk

soiramk

    iPH Enthousiast

  • 524 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:soiramk

Δημοσίευση 18/10/2017 - 23:19

ειμαι κατοχος ενος macbook pro '16 και πριν μερικες μερες αποφασισα να κανω την μεταβαση στο high sierra.. θα μοιραστω μαζι σας την εμπειρια μου λοιπον.. γινεται κανονικα η εγκατασταση ολα τέλεια..

μετατροπη του δισκου απο μονη της κτλ κτλ.. σφαιρα το μηχανημα εν ολίγης.. καθως λοιπον κατεχω μοντελο του 2016, συνεπαγεται και 4 θυρες usb c, το οποιο επισης συνεπαγεται ανταπτορας satechi για να μπορω να εχω 2X usb 3.0... και τωρα αρχιζει το καλο! λογω εργασιας χρησιμοποιω παντα εξωτερικο σκληρο δισκο και καποιες φορες και 2 ταυτοχρονα.. πλεον οποτε εχω συνδεδεμενους δυο σκληρους πανω στο μηχανημα ή δισκο και ενα (οποιοδηποτε απο τα αρκετα που εχω) usb flash, τοτε χανω το δικτυο του ιντερνετ του σπιτιου!!!!!!!! το μακ αρνειται κατηγορηματικα να συνδεθει στο οικιακο μου δικτυο!!

με το που βγαλω ειτε την μια συσκευη ειτε την αλλη ή καποιον απο τους δυο δισκους, τοτε μπορω και ξαναμπαινω! με τα σιερρα φυσικα πριν, δεν ειχα οποιοδηποτε προβλημα! ακουω γνωμες ή καποια δοκιμη απο καποιον που εχει το ιδιο μηχανημα! 

 

 

απλα με πεταει και οι γραμμες του wifi μενουν "αχρωμες"! με το που παω να συνδεθω στο δυκτιο μου μου βγαζει τον οδηγο του troubleshooting..βγαζω μια απο τις δυο συσκευες που εχω στα usb του ανταπτορα και ολα καλα μετα!

 

 

Να συμπληρώσω και εγώ ότι είχα ακριβώς το ίδιο θέμα, το οποίο το προκαλούσε ένα φθηνό usb 3 stick. Μόλις το κούμπωμα επάνω, δεν έμπαινε στο internet, έφαγα ένα βράδυ για να καταλάβω ότι έφταιγε αυτό, και όταν τελικά το ξεκουμπωσα επανήλθαν όλα. Η λύση για να χρησιμοποιήσω προσωρινά το συγκεκριμένο ήταν να πάρω καλώδιο προέκτασης usb 3.


Sent from my iPad using Tapatalk

 

Τελικά παιδιά με αυτό το ζήτημα τι κάνατε;

Είμαι στην σκέψη για αλλαγή του παλιού μου MacBook Pro με το μοντέλο του 2017, αλλά αυτό με προβληματίζει αρκετά..

Χρειάζομαι να έχω τουλάχιστον έναν εξωτερικό δίσκο μόνιμα συνδεδεμένο και μετά είναι και το κινητό και προφανώς κάποιο αντάπτορα για να συνδέσω το monitor.

Η λύση που προτείνεται εδώ δεν είναι εφικτή, μιας και το router μου δεν είναι dual band.


Τελευταία επεξεργασία από: soiramk, 18/10/2017 - 23:21


#247   uric

uric

    iPH Enthousiast

  • 408 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 23/10/2017 - 21:55

Καλησπέρα.

Έχω περάσει High Sierra στο μακ και δεν μπορώ να αποθηκέυσω τίποτα στο usb.

Υπάρχει κάποια λύση για αυτο ? 



#248   lgalkis

lgalkis

    iPH newbie

  • 98 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/10/2017 - 22:29

Κατέβασε κάποιο προγράμματος για να γράφεις σε ntfs


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#249   Bibaras

Bibaras

    iPH newbie

  • 20 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 23/10/2017 - 22:36

Τελικά παιδιά με αυτό το ζήτημα τι κάνατε;
Είμαι στην σκέψη για αλλαγή του παλιού μου MacBook Pro με το μοντέλο του 2017, αλλά αυτό με προβληματίζει αρκετά..
Χρειάζομαι να έχω τουλάχιστον έναν εξωτερικό δίσκο μόνιμα συνδεδεμένο και μετά είναι και το κινητό και προφανώς κάποιο αντάπτορα για να συνδέσω το monitor.
Η λύση που προτείνεται εδώ δεν είναι εφικτή, μιας και το router μου δεν είναι dual band.



Δεν είναι απόλυτο ότι μοντέλο του 2017 δεν θα στα κάνει αυτά . Εφόσον σε Sierra έπαιζε κανονικά τότε κάνε υπομονή μήπως στρώσει με κάποιο update .
Επίσης αμα θες δοκίμασε και πάρε official ανταπτορα . Εγώ αρχικά είχα πάρει έναν trust για να έχω usb και monitor hdmi . Μόλις το είχα κοντά έκανε αποσύνδεση από wi fi .επρεπε να έχω τον ανταπτορα σε ευθεία μιας που είχε και κοντό καλώδιο ώστε να μην έχει πρόβλημα .μολις το πλησίαζα στο laptop κοβόταν το ασύρματο . Είχε θέμα με παρεμβολές έως που τα έσκασα και πήρα τον official ανταπτορα και δεν έχω θέμα .


Sent from my iPhone using Tapatalk

#250   Topqua

Topqua

    iPH newbie

  • 56 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 24/10/2017 - 00:03

Καλησπέρα.
Έχω περάσει High Sierra στο μακ και δεν μπορώ να αποθηκέυσω τίποτα στο usb.
Υπάρχει κάποια λύση για αυτο ?


http://enjoygineering.com/mounty/

Δωρεάν κ κανείς τη δουλειά σου.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#251   FrankyGR

FrankyGR

    iPH User

  • 128 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus

Δημοσίευση 03/11/2017 - 10:31

Παιδιά καλημέρα.

Επειδή το έχω ξεχάσει πως μπορώ να έχω Αγγλικά σαν γλώσσα και Ελληνικά στην εμφάνιση της Ημερομηνίας ?

Αν θυμάμαι καλά ήταν κάτι εντολές στο terminal αλλά δεν μπορώ να τις θυμηθώ.

Δεν μπορώ με τίποτα το εξεληνισμένο μενού αλλά και με τίποτα την μορφή Ημερομηνίας στα Αγγλικά :)


Τελευταία επεξεργασία από: FrankyGR, 03/11/2017 - 10:31


#252   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1.264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/11/2017 - 11:02

Καλησπέρα.

Έχω περάσει High Sierra στο μακ και δεν μπορώ να αποθηκέυσω τίποτα στο usb.

Υπάρχει κάποια λύση για αυτο ? 

Γιατί; Τι πρόβλημα υπάρχει με το usb;;;

Δεν έχω περάσει ακόμη το νέο λειτουργικό, αλλά να ξέρω τι με περιμένει...



#253   nkarafo

nkarafo

    iPH Member

  • 291 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 03/11/2017 - 17:15

Παιδιά καλημέρα.

Επειδή το έχω ξεχάσει πως μπορώ να έχω Αγγλικά σαν γλώσσα και Ελληνικά στην εμφάνιση της Ημερομηνίας ?

Αν θυμάμαι καλά ήταν κάτι εντολές στο terminal αλλά δεν μπορώ να τις θυμηθώ.

Δεν μπορώ με τίποτα το εξεληνισμένο μενού αλλά και με τίποτα την μορφή Ημερομηνίας στα Αγγλικά :)

 

Αν εννοείς να έχεις το μενού του mac στα αγγλικά, πχ system preferences και την ημερομηνία στα Ελληνικά κάνε τα ακόλουθα (αλλά δεν το έχω δοκιμάσει σε high sierra):

 

(από email της isquare)
 
- Θέστε ως πρώτη γλώσσα τα Αγγλικά, θέστε τις ημερομηνίες στα Ελληνικά (Region: Greece - Greek) και κλείστε τα System Preferences.
- Ανοίξτε την εφαρμογή 'Terminal' (είναι στα Utilities) και γράψτε ακριβώς τα παρακάτω στο prompt:
 
defaults write NSGlobalDomain "AppleLocale" "el_GR"
 
... και πατήστε Return.
 
- Κάνετε logout - login και τα μενού πια θα είναι στα αγγλικά ενώ οι ημερομηνίες στα Ελληνικά.
 
Θα συνιστούσαμε τα global preferences (σαν αρχείο) να μην τα πειράζετε με το χέρι, αλλά να χρησιμοποιείτε την εντολή "defaults write/read", μέσω του Terminal.
Τέλος, η χειροκίνητη αυτή ρύθμιση παρόλο που είναι απολύτως θεμιτή, θα πρέπει να έχετε υπόψη ότι κάθε φορά που αλλάζετε κάτι στο κομμάτι Language & Region (στα System Preferences) αυτή θα χρειάζεται εκ νέου ρύθμιση. Για αυτόν τον λόγο κρατήστε την παραπάνω γραμμή εντολής ώστε να την έχετε και μελλοντικά.


#254   FrankyGR

FrankyGR

    iPH User

  • 128 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus

Δημοσίευση 04/11/2017 - 00:18

Αν εννοείς να έχεις το μενού του mac στα αγγλικά, πχ system preferences και την ημερομηνία στα Ελληνικά κάνε τα ακόλουθα (αλλά δεν το έχω δοκιμάσει σε high sierra):

(από email της isquare)

- Θέστε ως πρώτη γλώσσα τα Αγγλικά, θέστε τις ημερομηνίες στα Ελληνικά (Region: Greece - Greek) και κλείστε τα System Preferences.
- Ανοίξτε την εφαρμογή 'Terminal' (είναι στα Utilities) και γράψτε ακριβώς τα παρακάτω στο prompt:

defaults write NSGlobalDomain "AppleLocale" "el_GR"

... και πατήστε Return.

- Κάνετε logout - login και τα μενού πια θα είναι στα αγγλικά ενώ οι ημερομηνίες στα Ελληνικά.

Θα συνιστούσαμε τα global preferences (σαν αρχείο) να μην τα πειράζετε με το χέρι, αλλά να χρησιμοποιείτε την εντολή "defaults write/read", μέσω του Terminal.
Τέλος, η χειροκίνητη αυτή ρύθμιση παρόλο που είναι απολύτως θεμιτή, θα πρέπει να έχετε υπόψη ότι κάθε φορά που αλλάζετε κάτι στο κομμάτι Language & Region (στα System Preferences) αυτή θα χρειάζεται εκ νέου ρύθμιση. Για αυτόν τον λόγο κρατήστε την παραπάνω γραμμή εντολής ώστε να την έχετε και μελλοντικά.

Ευχαριστώ πολύ φίλε αυτό ήταν. Να είσαι καλά.

Τελευταία επεξεργασία από: FrankyGR, 04/11/2017 - 00:19


#255   kamounias

kamounias

    iPH User

  • 124 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 12/11/2017 - 23:16

Παιδιά καλησπέρα!! Έχω το εξής θέμα, ενώ με το iCloud συγχρονιζω τς πάντα οι φωτογραφίες μου για κάποιο περίεργο λόγο δεν περνάνε στο iCloud!! Τι μπορεί να συμβαίνει; Όλα είναι ενεργοποιημένα κ στο κινητό κ στο mac...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες