Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Mac OS High Sierra


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
464 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#301   alekastyl

alekastyl

    iPH User

  • 163 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 18/11/2017 - 17:27

Δεν μπορώ να σου απαντήσω με ένα ναι ή ένα όχι σε αυτό το ερώτημα και αυτό γιατί ο χρόνος που χρειάζεται το πρώτο backup του Time Machine για να ολοκληρωθεί εξαρτάται από διαφορετικούς παράγοντες. Κυρίως από τις ταχύτητες ανάγνωσης/εγγραφής των δίσκων, τη σύνδεση του δίσκου που θα τραβήξει το backup εάν είναι USB2 ή 3 κ.ο.κ. και τέλος των όγκο που καταλαμβάνουν τα δεόμενα στον δίσκο πηγή. Στην προκειμένη περίπτωση από τον εσωτερικό δίσκο.

Εάν το σύστημα σου έδειχνε αυτόν το χρόνο που μου αναφέρεις, λογικά αυτόν και θα χρειαζόταν, χωρίς να αποκλείεται το γεγονός ότι μέχρι να ολοκληρωθεί δεν θα είχε μειωθεί. Δηλαδή, ενώ σου έλεγε 2 μέρες, τελικά να έκανε 15 ώρες. Θεωρητικά πάντα. Έχουν δει πάρα πολλά τα μάτια μου όλα αυτά τα χρόνια.

Επίσης η κατάσταση του δίσκου μπορεί να θέτει κάποιο ζήτημα.

 

Πάντως, εάν δεν έχεις κάποιο backup καλό θα ήταν να πάρεις. Εξάλλου μόνο το πρώτο χρειάζεται αρκετό χρόνο. Τα υπόλοιπα που τραβάει το Time Machine είναι συμπληρωματικά.

Σ'ευχαριστώ πολύ!Με κάλυψες πλήρως!



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#302   kamounias

kamounias

    iPH User

  • 124 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 18/11/2017 - 20:34

Παιδιά καλησπέρα  Έχω το εξής πρόβλημα κ δεν ξέρω πως κ αν μπορώ να το διορθώσω! Βασικά επειδή δουλεύω το excel όταν γράφω σε ένα κελί πχ ελληνικά κ μετά πατήσω να γράψω στο διπλανό κελί η μετά από enter η γλώσσα αλλάζει αυτόματα πάλι σε αγγλικά με αποτέλεσμα να χρειάζεστε ο συνεχώς να την αλλάζω! Κ πέρα απ αυτό δεν αλλάζει με την μια, ναι μεν λέει ελληνικά αλλά όταν ξεκινάει το πρώτο γράμμα στα ελληνικά μετά συνεχίζει πάλι σε αγγλικά...τι μπορεί να φταίει ;;; να έχω κάνει κάποιο λάθος με το πληκτρολόγιο ???



#303   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 19/11/2017 - 01:20

Παιδιά καλησπέρα  Έχω το εξής πρόβλημα κ δεν ξέρω πως κ αν μπορώ να το διορθώσω! Βασικά επειδή δουλεύω το excel όταν γράφω σε ένα κελί πχ ελληνικά κ μετά πατήσω να γράψω στο διπλανό κελί η μετά από enter η γλώσσα αλλάζει αυτόματα πάλι σε αγγλικά με αποτέλεσμα να χρειάζεστε ο συνεχώς να την αλλάζω! Κ πέρα απ αυτό δεν αλλάζει με την μια, ναι μεν λέει ελληνικά αλλά όταν ξεκινάει το πρώτο γράμμα στα ελληνικά μετά συνεχίζει πάλι σε αγγλικά...τι μπορεί να φταίει ;;; να έχω κάνει κάποιο λάθος με το πληκτρολόγιο :huh:

Δοκίμασε από system preferences-Keyboard-Shortcuts να το κάνεις όπως είναι παρακάτω και πες μας. 

 

Συνημμένο αρχείο  Screen Shot 2017-11-19 at 01.18.56.png   80,32KB   42 λήψεις


Once You Go Mac You Never Go Back

#304   kamounias

kamounias

    iPH User

  • 124 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 19/11/2017 - 01:28

Δοκίμασε από system preferences-Keyboard-Shortcuts να το κάνεις όπως είναι παρακάτω και πες μας.

attachicon.gifScreen Shot 2017-11-19 at 01.18.56.png


Σ ευχαριστώ πολύ φίλε, θα το δοκιμάσω αύριο κ θα απαντήσω!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

#305   kamounias

kamounias

    iPH User

  • 124 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 20/11/2017 - 00:56

Δοκίμασε από system preferences-Keyboard-Shortcuts να το κάνεις όπως είναι παρακάτω και πες μας.

attachicon.gifScreen Shot 2017-11-19 at 01.18.56.png


Δυστυχώς τίποτα, ίσως φταίει το excel που έχω!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

#306   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/11/2017 - 08:08

Δυστυχώς τίποτα, ίσως φταίει το excel που έχω!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Δεν υπήρχε περίπτωση να γίνει κάτι!

 

Εσύ ρώτησες γιατί όταν μεταβαίνεις από κελί σε κελί στο Excel δεν παραμένει η γλώσσα, π.χ. Ελληνικά.

Η απάντηση που πήρες ήταν, πως ενεργοποιείται ο συνδυασμός της αλλαγής γλώσσας από το πληκτρολόγιο. Ή και πως γίνεται η αλλαγή του συνδυασμού πλήκτρων, μεταξύ των πηγών.

 

Πιθανότατα να είναι και θέμα του Excel γιατί στο Numbers δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.


Τελευταία επεξεργασία από: CryptoCSM01, 20/11/2017 - 08:10


#307   gkok

gkok

    iPH Enthousiast

  • 563 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 20/11/2017 - 09:12

Παιδιά καλησπέρα  Έχω το εξής πρόβλημα κ δεν ξέρω πως κ αν μπορώ να το διορθώσω! Βασικά επειδή δουλεύω το excel όταν γράφω σε ένα κελί πχ ελληνικά κ μετά πατήσω να γράψω στο διπλανό κελί η μετά από enter η γλώσσα αλλάζει αυτόματα πάλι σε αγγλικά με αποτέλεσμα να χρειάζεστε ο συνεχώς να την αλλάζω! Κ πέρα απ αυτό δεν αλλάζει με την μια, ναι μεν λέει ελληνικά αλλά όταν ξεκινάει το πρώτο γράμμα στα ελληνικά μετά συνεχίζει πάλι σε αγγλικά...τι μπορεί να φταίει ;;; να έχω κάνει κάποιο λάθος με το πληκτρολόγιο :huh:

 

 

 

 

Ξετίκαρε αυτό και δες

Συνημμένα αρχεία


Τελευταία επεξεργασία από: gkok, 20/11/2017 - 09:13


#308   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/11/2017 - 09:53

Ξετίκαρε αυτό και δες

Ούτε με αυτή τη λειτουργία λύνεται το συγκεκριμένο!

 

Η χρησιμότητα αυτής της λειτουργίας είναι όταν δουλεύεις σε δύο (ή περισσότερα) διαφορετικά έγγραφα όπου το ένα είναι π.χ. στα Ελληνικά και το άλλο στα Αγγλικά.

Ενεργοποιώντας λοιπόν τη συγκεκριμένη λειτουργία, κατά την μετάβαση από το ένα έγγραφο στο άλλο δεν χρειάζεται να κάνεις χειροκίνητη αλλαγή. Γίνεται αυτόματα!



#309   KSaraf

KSaraf

    iPH newbie

  • 48 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/11/2017 - 11:39

Το θέμα με τη γλώσσα ειναι τραγικό. Με έχει κουράσει απίστευτα.



#310   Mikachuchios

Mikachuchios

    iPH Enthousiast

  • 395 μηνύματα
  • Twitter:@Mikachuchios
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 20/11/2017 - 12:13

σε macbook pro 13.3  touchbar 2016 το Photos κυριολεκτικα γονατιζει το μηχανημα οταν κανεις επεξεργασια φωτογραφιας. το εχει παρατηρησει αλλος?  ειμαι στην τελευταια ενημερωμενη εκδοση του high sierra



#311   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.706 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/11/2017 - 13:52

σε macbook pro 13.3  touchbar 2016 το Photos κυριολεκτικα γονατιζει το μηχανημα οταν κανεις επεξεργασια φωτογραφιας. το εχει παρατηρησει αλλος?  ειμαι στην τελευταια ενημερωμενη εκδοση του high sierra

σε παλαιολιθικο imac ουτε καν με απλα sierra.Και χρησιμοποιω πολυ συχνα την επεξεργασια εκει για γρηγορο ξεπετα



#312   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 20/11/2017 - 13:54

σε παλαιολιθικο imac ουτε καν με απλα sierra.Και χρησιμοποιω πολυ συχνα την επεξεργασια εκει για γρηγορο ξεπετα

Σε macbook με High Sierra το έχω παρατηρήσει κι εγώ αυτό που λέει ο φίλος, βαράει η CPU κόκκινα δίχως λόγο και αιτία. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#313   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.706 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/11/2017 - 14:06

Σε macbook με High Sierra το έχω παρατηρήσει κι εγώ αυτό που λέει ο φίλος, βαράει η CPU κόκκινα δίχως λόγο και αιτία. 

κατι παιζει με τα high τοτε γιατι και τωρα που το ανοιξα και εβαλα φωτο για επεξεργασια ουτε συγκινηθηκε η cpu



#314   kamounias

kamounias

    iPH User

  • 124 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 20/11/2017 - 14:47

Δεν υπήρχε περίπτωση να γίνει κάτι!

Εσύ ρώτησες γιατί όταν μεταβαίνεις από κελί σε κελί στο Excel δεν παραμένει η γλώσσα, π.χ. Ελληνικά.
Η απάντηση που πήρες ήταν, πως ενεργοποιείται ο συνδυασμός της αλλαγής γλώσσας από το πληκτρολόγιο. Ή και πως γίνεται η αλλαγή του συνδυασμού πλήκτρων, μεταξύ των πηγών.

Πιθανότατα να είναι και θέμα του Excel γιατί στο Numbers δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.


Δεν έχεις άδικο, Απ’ ό,τι βλέπω στο numbers δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με τη γλώσσα οπότε λογικά Φταίει το excel! Ίσως επειδή έχω το 2016 να χρειάζεται την πιο παλιά έκδοση να κατεβάσω... Θα το ψάξω ευχαριστώ πάντως!


Sent from my iPhone using Tapatalk

#315   Mikachuchios

Mikachuchios

    iPH Enthousiast

  • 395 μηνύματα
  • Twitter:@Mikachuchios
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 20/11/2017 - 18:39

σε παλαιολιθικο imac ουτε καν με απλα sierra.Και χρησιμοποιω πολυ συχνα την επεξεργασια εκει για γρηγορο ξεπετα

Ναι μιλαω καθαρα για high sierra, θεμα λειτουργικου, οχι hardware. Σε sierra macbook pro 2014 πετουσε τo photos



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες