Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Mac OS High Sierra


  • Please log in to reply
464 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#331   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/11/2017 - 20:38

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια, το παρακάτω είναι το link.

https://pastebin.com/Zv2UJEKx

 

Δυστυχώς είναι ένα πρόβλημα -το ίδιο ακριβώς με το δικό σου- που απ' ότι φαίνεται δεν έχει ξεκάθαρη ή αποτελεσματική λύση! Επίσης, κανένας δεν μπορεί να πει με σιγουριά από τι τελικά προκαλείται.

Διάφορες πατέντες επίλυσης, όπως η παραπάνω που σου είπα να κάνεις (και προτείνουν οι περισσότεροι), δεν φέρνει αποτέλεσμα. Σε μερικούς σταμάτησε προσωρινά αλλά εμφανίστηκε και πάλι μετά από λίγο καιρό.

 

Τώρα. Ως μια τελευταία προσπάθεια κάνε το εξής:

 

Πήγαινε στο App Contacts > Preferences > General > αποεπέλεξε το Show contacts Siri found in apps

Log out, log in και δοκίμασε. Δες, συνεχίζει;

 

Αν ναι, τότε ενεργοποίησε ξανά τη λειτουργία.

 

Δημιούργησε και ένα νέο user account και δες αν αναπαράγεται το πρόβλημα.

 

Δεν ξέρω επίσης, κατά πόσο μπορεί να φέρει κάποιο αποτέλεσμα ένα Reinstall macOS.

 

Φίλε μου ελπίζω να γίνει κάτι με τα παραπάνω. Δεν ξέρω τι άλλο να σου προτείνω ως λύση. Θα συνεχίζω να το ψάχνω το συγκεκριμένο πάντως και βλέπουμε.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#332   tsitadim

tsitadim

    iPH Elite Poster

  • 2,263 μηνύματα
  • Twitter:@tsitadim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 21/11/2017 - 20:49

Δυστυχώς είναι ένα πρόβλημα -το ίδιο ακριβώς με το δικό σου- που απ' ότι φαίνεται δεν έχει ξεκάθαρη ή αποτελεσματική λύση! Επίσης, κανένας δεν μπορεί να πει με σιγουριά από τι τελικά προκαλείται.
Διάφορες πατέντες επίλυσης, όπως η παραπάνω που σου είπα να κάνεις (και προτείνουν οι περισσότεροι), δεν φέρνει αποτέλεσμα. Σε μερικούς σταμάτησε προσωρινά αλλά εμφανίστηκε και πάλι μετά από λίγο καιρό.

Τώρα. Ως μια τελευταία προσπάθεια κάνε το εξής:

Πήγαινε στο App Contacts > Preferences > General > αποεπέλεξε το Show contacts Siri found in apps
Log out, log in και δοκίμασε. Δες, συνεχίζει;

Αν ναι, τότε ενεργοποίησε ξανά τη λειτουργία.

Δημιούργησε και ένα νέο user account και δες αν αναπαράγεται το πρόβλημα.

Δεν ξέρω επίσης, κατά πόσο μπορεί να φέρει κάποιο αποτέλεσμα ένα Reinstall macOS.

Φίλε μου ελπίζω να γίνει κάτι με τα παραπάνω. Δεν ξέρω τι άλλο να σου προτείνω ως λύση. Θα συνεχίζω να το ψάχνω το συγκεκριμένο πάντως και βλέπουμε.

Για κάποιο λόγω που δεν καταλαβαίνω σήμερα δεν πήρα το μήνυμα. Ευχαριστώ πάντως για το χρόνο σου.


Sent from my iPad using Tapatalk Pro

#333   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/11/2017 - 21:09

Για κάποιο λόγω που δεν καταλαβαίνω σήμερα δεν πήρα το μήνυμα. Ευχαριστώ πάντως για το χρόνο σου.


Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Τίποτα.

 

Το κακό είναι ότι δεν μπορούμε να βρούμε από τι προκαλείται. Και πως σταμάτησε.

 

Μια τελευταία ερώτηση. Μετάβαση στο High Sierra έκανες μέσω upgrade από Sierra ή με clean install; Ο λόγος που το ρωτάω είναι ότι στις αναφορές που υπάρχουν αυτό εμφανίζεται συνήθως μετά από upgrade.


Τελευταία επεξεργασία από: CryptoCSM01, 21/11/2017 - 21:10.


#334   tsitadim

tsitadim

    iPH Elite Poster

  • 2,263 μηνύματα
  • Twitter:@tsitadim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 21/11/2017 - 21:21

Τίποτα.

 

Το κακό είναι ότι δεν μπορούμε να βρούμε από τι προκαλείται. Και πως σταμάτησε.

 

Μια τελευταία ερώτηση. Μετάβαση στο High Sierra έκανες μέσω upgrade από Sierra ή με clean install; Ο λόγος που το ρωτάω είναι ότι στις αναφορές που υπάρχουν αυτό εμφανίζεται συνήθως μετά από upgrade.

upgrade έκανα



#335   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/11/2017 - 21:29

upgrade έκανα

ΟΚ φίλε μου, έγινε.



#336   YiorgosA

YiorgosA

    iPH Member

  • 214 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/12/2017 - 09:41

Καλημέρα. Έχω κατεβάσει ένα ντεμο βίντεο 4κ x265 το elysium. Προσπαθώ να το αναπαράγω με vlc αλλά κολλάει και δείχνει σπασμωδικά εικόνες και πιξελιασμα και μόνο ήχο.αυατο σε μακ 27 2017.σε ένα air παίζει μόνο ήχος. Το QuickTime δεν το αναπαράγει καν. Είναι φυσιολογικό; ο μακ 27 2017 δεν θα έπρεπε να το υποστηρίζει;

#337   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10,183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 03/12/2017 - 10:47

Καλημέρα. Έχω κατεβάσει ένα ντεμο βίντεο 4κ x265 το elysium. Προσπαθώ να το αναπαράγω με vlc αλλά κολλάει και δείχνει σπασμωδικά εικόνες και πιξελιασμα και μόνο ήχο.αυατο σε μακ 27 2017.σε ένα air παίζει μόνο ήχος. Το QuickTime δεν το αναπαράγει καν. Είναι φυσιολογικό; ο μακ 27 2017 δεν θα έπρεπε να το υποστηρίζει;

Περίεργο format το συγκεκριμένο. Κι εγώ με skylake επεξεργαστή δεν κατάφερε ο vlc να το τρέξει σωστά. Υποθετικά στους Kabylake τρέχει αυτό το format. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#338   GRchris

GRchris

    iPH Addict

  • 840 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 03/12/2017 - 11:21

Περίεργο format το συγκεκριμένο. Κι εγώ με skylake επεξεργαστή δεν κατάφερε ο vlc να το τρέξει σωστά. Υποθετικά στους Kabylake τρέχει αυτό το format. 

Πάντως στο δικό μου Desktop με sandy bridge i7 και k-lite codecs το 4k x265 τα παίζει βούτυρο και για την πλάκα (μόνο με χρήση 10% cpu). Μάλλον έχουν θέμα οι players που χρησιμοποιείτε. Δεν είναι θέμα τόσο του επεξεργαστή.



#339   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10,183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 03/12/2017 - 11:46

Πάντως στο δικό μου Desktop με sandy bridge i7 και k-lite codecs το 4k x265 τα παίζει βούτυρο και για την πλάκα (μόνο με χρήση 10% cpu). Μάλλον έχουν θέμα οι players που χρησιμοποιείτε. Δεν είναι θέμα τόσο του επεξεργαστή.

Το k-lite codecs δεν υπάρχει δυστυχώς για mac. Υπάρχει το Perian για εμάς, αλλά πριν λίγο που το δοκίμασα δεν κατάφερε να το παίξει σωστά και πάλι. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#340   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9,700 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/12/2017 - 12:03

Δημητρη δεν δοκιμαζεις καμμια τετοια εκδοση του vlc και να αλλαξεις στις ρυθμισεις των codecs κατι. Στα win ειχα κανει κατι τετοιο και επαιξε

 

edit: το βρηκα σε ενα σημειωματαριο τι ειχα κανει σε win...δεν ξερω αν δουλευει σε μακ

 

Tools -> Preferences -> Video
Output = Automatic

Tools -> Preferences -> Input/Codecs
Hardware accelerated decoding = DXVA 2.0

Then save, exit and restart VLC."


Τελευταία επεξεργασία από: rromeodim, 03/12/2017 - 12:04.


#341   YiorgosA

YiorgosA

    iPH Member

  • 214 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/12/2017 - 12:23

Περίεργο format το συγκεκριμένο. Κι εγώ με skylake επεξεργαστή δεν κατάφερε ο vlc να το τρέξει σωστά. Υποθετικά στους Kabylake τρέχει αυτό το format. 

O iMac 27 5k 2017 kabylake φοράει.



#342   YiorgosA

YiorgosA

    iPH Member

  • 214 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/12/2017 - 12:33

Μόλις δοκίμασα 2 εκδόσεις nightly build vlc στην 3.00 0400 έπαιζε σχεδόν μια χαρά, λίγο tearing μόνο, στην 0358 δεν έπαιζε καν. οπότε θέμα χρόνο έινια να περάσει  η υποστήριξη στην σταθερή έκδοση 



#343   GRchris

GRchris

    iPH Addict

  • 840 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 03/12/2017 - 13:44

Το k-lite codecs δεν υπάρχει δυστυχώς για mac. Υπάρχει το Perian για εμάς, αλλά πριν λίγο που το δοκίμασα δεν κατάφερε να το παίξει σωστά και πάλι. 

To ξέρω, γιαύτο και είπα οτι δεν είναι θέμα cpu αλλά Player.



#344   nkarafo

nkarafo

    iPH Member

  • 291 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 03/12/2017 - 20:24

Εγώ πάντως το είδα με imac late 2015 μια χαρά με το δωρεάν IINA player (την τελευταία έκδοση). Ομαλό δίχως προβλήματα.



#345   mmarga

mmarga

    iPH Enthousiast

  • 390 μηνύματα
  • Twitter:@maikmarga
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:maikmarga

Δημοσίευση 04/12/2017 - 13:50

Καλημέρα. Έχω κατεβάσει ένα ντεμο βίντεο 4κ x265 το elysium. Προσπαθώ να το αναπαράγω με vlc αλλά κολλάει και δείχνει σπασμωδικά εικόνες και πιξελιασμα και μόνο ήχο.αυατο σε μακ 27 2017.σε ένα air παίζει μόνο ήχος. Το QuickTime δεν το αναπαράγει καν. Είναι φυσιολογικό; ο μακ 27 2017 δεν θα έπρεπε να το υποστηρίζει;

Που υπαρχει το video να το κατεβάσω ώστε να κάνω και εγω μια δοκιμή?



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες