Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Mac OS High Sierra


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
464 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   aris4me

aris4me

    iPH User

  • 158 μηνύματα
  • Twitter:@aris4me
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/09/2017 - 20:41

Με fusion είμαι. 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/09/2017 - 20:43

Με fusion είμαι. 

Λογικό ακούγεται. Δες εδώ.



#48   aris4me

aris4me

    iPH User

  • 158 μηνύματα
  • Twitter:@aris4me
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/09/2017 - 20:45

Δεν είναι λογικό, δεν έγινε μετατροπή σε AFPS. Αυτό θα είναι λέει σε επόμενο update. 



#49   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.683 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/09/2017 - 20:48

Εγκατάσταση πως πήγες να κάνεις; Με upgrade ή με clean install; Και σε τι δίσκο;

late 2009 imac ειναι απειραχτο, 500αρη δισκο φοραει ο οποιος προφανως παραμενει ως εχει στο θεμα φορματ αρχειων. Upgrade γινεται οπως σε καθε μπετα τα τελευταια χρονια αλλα τουτη τη φορα γιοκ. Εκανα και reinstall τα sierra μπας και αλλα παπαλα παλι μετα στα high sierra. Στο γκουγκλαρισμα βγαινουν  αρκετοι με το ιδιο θεμα αλλα λυση δεν βρηκα ακομα . Πιστευα οτι με την official ισως να διορθωνοταν αλλα τελικα οχι.



#50   pavlosdr

pavlosdr

    iPH Member

  • 343 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 26/09/2017 - 20:50

Εγκατάσταση πως πήγες να κάνεις; Με upgrade ή με clean install; Και σε τι δίσκο;

 

Από το apple store.Στην αρχή λήψη ..ολα καλα .....μετα άρχισε η εγκατάσταση .....ανοιξε το πρόγραμμα για να συνεχίσω με τα id μου κλπ...συνεχίζει και για πρωτη φορα μετά από τόσα χρονια μου άνοιξε ένα παράθυρο που μου λέει να βάλω ένα κωδικό πρόσβασης ΕΚΤΟΣ από αυτό που έχω στο id μου...προχώρησε έγινε η εγκατάσταση ΑΝΟΙΞΕ ΚANONIKA o mac μπήκα στο safari κλπ κλπ αλλα παρατήρησα ότι κάτω στις προτιμήσεις συστήματος μου άναβε μια ειδοποίηση .Μπηκα στις ειδοποιήσεις και μου έλεγε ένα κίτρινο εικονίδιο ότι πρέπει να ρυθμιστεί το icloud...προχώρησα και μου λέει να βάλω τον κωδικό πρόσβασης που ξεκλειδώνω τον mac..που να τον βρω ??? ποτε δεν είχα....το password του id μου έβαζα πάντα στην αρχή όλων αυτών  και προχωρούσα 



#51   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/09/2017 - 20:50

Δεν είναι λογικό, δεν έγινε μετατροπή σε AFPS. Αυτό θα είναι λέει σε επόμενο update. 

Καλό είναι όσοι είστε με fusion δίσκους να μην επιχειρήσετε ακόμα την μετάβαση στο High Sierra. Το λειτουργικό δεν είναι 100% έτοιμο ακόμα.



#52   aris4me

aris4me

    iPH User

  • 158 μηνύματα
  • Twitter:@aris4me
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/09/2017 - 20:51

Όπως και να έχει τώρα τρέχει κανονικά, με το bootcamp partition επίσης όλα καλά (κάτι που το σκεφτόμουν). Θέλει τσαγανό να κάνεις day one update πλέον από την apple. 



#53   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/09/2017 - 20:52

late 2009 imac ειναι απειραχτο, 500αρη δισκο φοραει ο οποιος προφανως παραμενει ως εχει στο θεμα φορματ αρχειων. Upgrade γινεται οπως σε καθε μπετα τα τελευταια χρονια αλλα τουτη τη φορα γιοκ. Εκανα και reinstall τα sierra μπας και αλλα παπαλα παλι μετα στα high sierra. Στο γκουγκλαρισμα βγαινουν  αρκετοι με το ιδιο θεμα αλλα λυση δεν βρηκα ακομα . Πιστευα οτι με την official ισως να διορθωνοταν αλλα τελικα οχι.

500άρη εννοείς μηχανικό Δημήτρη;



#54   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/09/2017 - 20:56

Όπως και να έχει τώρα τρέχει κανονικά, με το bootcamp partition επίσης όλα καλά (κάτι που το σκεφτόμουν). Θέλει τσαγανό να κάνεις day one update πλέον από την apple. 

Άφησέ το όπως είναι να κάνεις τη δουλειά σου και μόλις ξεκαθαρίσει λίγο τα πράγματα η Apple τότε ξαναδοκίμασε.



#55   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.683 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/09/2017 - 21:02

500άρη εννοείς μηχανικό Δημήτρη;

ναι αυτον που φοραγε εξαρχης



#56   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/09/2017 - 21:09

ναι αυτον που φοραγε εξαρχης

Το ίδιο που είπα και στον φίλο πιο πάνω. Αναμένεις. Ακόμα υπάρχουν πάρα πολλά προβλήματα.

 

Προσωπική μου γνώμη είναι ότι δεν αξίζει η μετάβαση στο High Sierra εάν ο δίσκος δεν είναι SSD.

Καλύτερα να το αφήσεις σε Sierra.



#57   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.683 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/09/2017 - 21:12

Το ίδιο που είπα και στον φίλο πιο πάνω. Αναμένεις. Ακόμα υπάρχουν πάρα πολλά προβλήματα.

 

Προσωπική μου γνώμη είναι ότι δεν αξίζει η μετάβαση στο High Sierra εάν ο δίσκος δεν είναι SSD.

Καλύτερα να το αφήσεις σε Sierra.

Αυτο θα κανω απο τη στιγμη που δεν εχει και καποιο προβλημα... :)  Ευχαριστω



#58   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 26/09/2017 - 21:16

MacBook Air 2011 έκανε ενημέρωση απροβλημάτιστα , δεν ζήτησε κανένα επιπλέον στοιχείο και μετέτρεψε τον δίσκο στο φορματ.

Όλα μια χαρά.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#59   rstoned

rstoned

    iPH Member

  • 297 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max

Δημοσίευση 26/09/2017 - 21:43

Με καταμπερδέψατε ρε παιδιά    :) 

Δηλαδή κατά την αναβάθμιση σου δίνει επιλογή να μετατρέψεις τα αρχεία σε  APFS  ή να τα κρατήσεις όπως είναι ?

Εγώ έχω iMac (21.5-inch, Late 2015) λέτε δηλαδή ότι όπως δείχνει το πιό πάνω βίντεο θα γίνει πιο αργός με APFS   :huh: ?

Κανείς ?



#60   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 26/09/2017 - 22:15

Με καταμπερδέψατε ρε παιδιά :)

Δηλαδή κατά την αναβάθμιση σου δίνει επιλογή να μετατρέψεις τα αρχεία σε APFS ή να τα κρατήσεις όπως είναι ?

Εγώ έχω iMac (21.5-inch, Late 2015) λέτε δηλαδή ότι όπως δείχνει το πιό πάνω βίντεο θα γίνει πιο αργός με APFS :huh: ?

Κανείς ?


Στον δικό μου είχα flash drive και δεν με ρώτησε τίποτα έκανε τις μετατροπές μόνο του σε 40 λεπτά και μετά ξαναβρέθηκα στο περιβάλλον μου χωρίς καμμία προσαρμογή.
Αν έχεις hard disc δεν ξέρω τι θα κάνει στην ενημέρωση.

Και όχι σε εμένα δεν έγινε πιο αργό. Τουλάχιστον σε επίπεδο που να μπορώ να καταλάβω διαφορά.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες