Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Mac OS High Sierra


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
464 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#76   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 27/09/2017 - 12:28

χαχαχα! Ξεφτύλα έγινα! Να περιμένω λίγο ακόμα πριν το κατεβάσω μήπως έχει κανένα bug όπως κάνω συνήθως με το ios στο iPhone ή να το κατεβάσω κανονικά?

Αν εξαιρέσεις το αργό boot που δεν το κάνει σε όλους δεν βρήκα κάτι άλλο. Όλα τρέχουν μια χαρά.


Once You Go Mac You Never Go Back

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#77   jig

jig

    iPH Elite Poster

  • 2.009 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/09/2017 - 12:50

Σε αναβάθμιση πάντα κάνω αυτές τις ενέργειες:

*Reset το SMC
*Startup σε safe mode ώστε να τρέξουν διάφορες  ρουτίνες και να γίνει εκκαθάριση στα System Caches.
*Κάνω restart δυο φορές

Μετά την εγκατάσταση κάνω 3-4 restart, έτοιμος!

 

 

ps

Ξεκίνησα από το Macmini (Late 2012) 500GB SSD / 16GB RAM

Όλα super και μάλιστα ανοίγει σχεδόν στο μισό χρόνο από ότι πριν.

Συνεχίζουμε ....
 

 

Συνημμένο αρχείο  Screen Shot 2017-09-27 at 1.48.10 PM.png   95,54KB   38 λήψεις


ⓜⓘⓚⓔ   ✈︎  Everything you can imagine is real [P²]


#78   TiMoRiS

TiMoRiS

    iPH Member

  • 284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/09/2017 - 12:52

Χωρίς να έχω κάνει ακόμα το update μου βγάζει την παρακάτω μπάρα όταν bootarei είναι λογικό?


Τελευταία επεξεργασία από: TiMoRiS, 27/09/2017 - 12:53


#79   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 27/09/2017 - 15:50

Διαβάζω πολλά αρνητικά για το High Sierra αλλά και κάποια θέματα που δεν τα καταλαβαίνω όπως π.χ αυτό που λέτε σχετικά με τον τύπο AFPS και τους σκληρούς δίσκους. Έχω το MacBook Pro του 2017 χωρίς την Touch Bar και κατέβασα χτες βράδυ την αναβάθμιση αλλά ακόμα δεν την έχω περάσει. Αξίζει να την κάνω τελικά η όχι?



#80   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/09/2017 - 16:10

Διαβάζω πολλά αρνητικά για το High Sierra αλλά και κάποια θέματα που δεν τα καταλαβαίνω όπως π.χ αυτό που λέτε σχετικά με τον τύπο AFPS και τους σκληρούς δίσκους. Έχω το MacBook Pro του 2017 χωρίς την Touch Bar και κατέβασα χτες βράδυ την αναβάθμιση αλλά ακόμα δεν την έχω περάσει. Αξίζει να την κάνω τελικά η όχι?

Εφόσον διαθέτεις κάποιο backup με το Time Machine, προχώρα στην αναβάθμιση, μην το φοβάσαι. Το δικό σου μηχάνημα έχει flash storage οπότε είσαι ΟΚ.

Εάν τα πράγματα δεν εξελιχθούν ομαλά μετά την αναβάθμιση (κολλήματα και ιστορίες), μπορείς να περάσεις το λειτουργικό με clean install.

Εάν δεις ότι για κάποιο λόγο δεν σε ικανοποιεί το High Sierra, κάνε restore από το Time Machine και επέστρεψε στο Sierra.  :)



#81   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/09/2017 - 16:22

Επειδή έχουν αναφερθεί κάποια προβλήματα σχετικά με το FileVault, πριν από λίγο ολοκληρώθηκε με επιτυχία στο δικό μου μηχάνημα. 60+ GB περίπου 8 ώρες!

Ούτε κολλήματα υπήρξαν κατά την διαδικασία, ούτε κατά την επανεκκίνηση.

Της υπομονής βέβαια (πολλές ώρες) αλλά όσοι το ενεργοποιούν αυτό το γνωρίζουν.

 

Tip! Για να δείτε την δομή του δίσκου σας, δώστε στο Terminal την παρακάτω εντολή:

 

diskutil APFS list

 

:)



#82   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 27/09/2017 - 16:47

Εφόσον διαθέτεις κάποιο backup με το Time Machine, προχώρα στην αναβάθμιση, μην το φοβάσαι. Το δικό σου μηχάνημα έχει flash storage οπότε είσαι ΟΚ.

Εάν τα πράγματα δεν εξελιχθούν ομαλά μετά την αναβάθμιση (κολλήματα και ιστορίες), μπορείς να περάσεις το λειτουργικό με clean install.

Εάν δεις ότι για κάποιο λόγο δεν σε ικανοποιεί το High Sierra, κάνε restore από το Time Machine και επέστρεψε στο Sierra.  :)

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση και κατατοπιστικότατη απάντηση. Δεν ξέρω αν θα καταφέρω να την περάσω ούτε σήμερα. Ξεκίνησα από χτες το μεσημέρι το φορμάτ του εξωτερικού σκληρού δίσκου που χρησιμοποιώ για Back Up και επειδή επέλεξα την μέγιστη διαγραφή ( 7 συνολικά περάσματα ) ακόμα περιμένω να τελειώσει η διαδικασία, να πάρω Back Up και μετά να προχωρήσω στην εγκατάσταση του νέου λειτουργικού. Έτσι όπως το βλέπω το πράγμα καλό Σαββατοκύριακο δηλαδή χαχαχ



#83   jig

jig

    iPH Elite Poster

  • 2.009 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/09/2017 - 17:07

Upgrade του συστήματος σε macOS High Sierra

 

Προτού προχωρήσετε με την εγκατάσταση απενεργοποιείτε το FileVault ...

 

διαβάστε περισσότερα εδώ
 


ⓜⓘⓚⓔ   ✈︎  Everything you can imagine is real [P²]


#84   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 27/09/2017 - 17:13

Σε macbook pro late 2011 με ssd δυστυχώς κάτι δεν πήγε καλά. Αναβάθμιση πάνω από το Sierra, τον δίσκο τον έκανα apfs αλλά το boot time του είναι τραγικό αργό.

Λες και έχω μηχανικό δίσκο. Θα το ψάξω περαιτέρω το απογευματάκι, αλλά μου έκανε εντύπωση.


Jimmy δες ποιο πίσω το βίντεο που έβαλα να γελάσεις ... Στο δικό μου iMac 27 του 2009 μπορώ να πω σε clean install πάει σφαίρα και καλύτερα από εποχή snow leopard.. 8GB με 1TB Baraccuda format HFS+

Ευτυχώς που έχουμε και τον @dosdude1 και μπορούμε και εμείς οι φτωχοί να έχουμε High Sierra σε μη συμβατά μηχανήματα 👍👍

Τελευταία επεξεργασία από: dream21, 27/09/2017 - 17:18


#85   iAkis

iAkis

    iPH User

  • 178 μηνύματα
  • Twitter:@Akispapazoglou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 27/09/2017 - 18:16

iMac 27" late 2009 με εσωτερικό SSD και 8GB RAM και πάει σφαίρα με macos High Sierra!



#86   gkok

gkok

    iPH Enthousiast

  • 563 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 27/09/2017 - 18:31

Σε macbook pro late 2011 με ssd δυστυχώς κάτι δεν πήγε καλά. Αναβάθμιση πάνω από το Sierra, τον δίσκο τον έκανα apfs αλλά το boot time του είναι τραγικό αργό. 

 

Λες και έχω μηχανικό δίσκο. Θα το ψάξω περαιτέρω το απογευματάκι, αλλά μου έκανε εντύπωση.

 

Αν έχεις trim enable αφαίρεσέ το και θα κάνει Boot σε 15 δεύτερα.



#87   jig

jig

    iPH Elite Poster

  • 2.009 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/09/2017 - 20:29

Το πιθανότερο όταν κάνετε την αναβάθμιση είναι να χαθεί η Ελληνική σημαία στο πληκτρολόγιο (αν την έχετε βάλει)

 

Εδώ ο φίλος Σπύρος έχει οδηγίες που δουλεύουν και στο High Sierra

 

http://www.iphonehel...νικό-πληκτρολό/


ⓜⓘⓚⓔ   ✈︎  Everything you can imagine is real [P²]


#88   Kostinios

Kostinios

    iPH Enthousiast

  • 362 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 27/09/2017 - 21:02

εμενα παλι μου εχει σπασει τα νευρα 

τελικα καταφερα και ενεργοποιησα το filevault με το να κατεβασω απο την αρχη το high sierra

στο βοηθημα δισκων εχω θεμα. μου βγαζει αριστερα απο κατω  ¨περιεκτης disk1" το οποιο ειναι κοκινο. τι ειναι αυτο? εσας το εχει?

 

το προβλημα ειναι οτι οποτε παω να κανω επισκευη του στο βοηθημα δισκων μου λεει "Η διαδικασία Πρώτων βοηθειών απέτυχε. Αν είναι δυνατόν, δημιουργήστε εφεδρικό αντίγραφο των δεδομένων σε αυτόν τον τόμο. Κάντε κλικ στο «Τέλος» για να συνεχίσετε."


Τελευταία επεξεργασία από: Kostinios, 27/09/2017 - 21:09


#89   yianniskyr

yianniskyr

    iPH Member

  • 222 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 27/09/2017 - 23:09

Καλύτερα να μην τα έβαζα. Αργεί να ανοίξει το desktop Και έχω το iMac late 2015 . Επειδή δεν είμαι και πολύ ειδικός , τι μπορούμε να κάνουμε τώρα;

#90   HuskerDu

HuskerDu

    iPH Addict

  • 605 μηνύματα
  • Twitter:@patsio_thess
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 27/09/2017 - 23:22

σε Macbook pro early 2011, ssd, 16gb, είχα boot time περίπου 15s, με το High Sierra έγινε ~45s. To έλυσα με trim enable (sudo trimforce enable)



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες