Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 3 ψήφοι

Αγορά iPhone (και όχι μόνο) με απαλλαγή ΦΠΑ (ΠΟΛ 1150/2017)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
337 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#166   tsita78

tsita78

    iPH newbie

  • 19 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/02/2018 - 21:49

Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι ο αγοραστής θα περιλαμβάνει στην περιοδική του, την αξία του τιμολογίου και στις εισροές και στις εκροές. Άρα δεν θα υπάρχει διαφορά στο ΦΠΑ προς απόδοση, ουσιαστικά θα ειναι μηδεν.


Sent from my iPad using Tapatalk

ok τωρα εγινε καταννοητο.ειναι λιγο δυσνοητο οταν δεν γνωριζεις λογιστικα θεματα!δεν μπορω να καταλαβω ομως ουσιαστικα γιατι το εκαναν γιατι ειναι σαν να χαριζουν το φπα στις επιχειρησεις απο τετοιου ειδους αγορες..



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#167   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 06/02/2018 - 22:09

Αυτό που αναρτήσατε και λέει ότι αποδίδεται το ΦΠΑ λέει χαρακτηριστικά αν το συγκεκριμένο αντικείμενο ΔΕΝ δικαιούται έκπτωσης ΦΠΑ.

 

Εννοεί αν αγοράσεις ας πούμε κάτι που δεν μπορείς με τίποτα να το δικαιολογήσεις ως έξοδο της επιχείρησης. Τότε αποδίδεις ΦΠΑ.



#168   tsita78

tsita78

    iPH newbie

  • 19 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/02/2018 - 22:33

μιλαμε συγκεκριμενα για τα κινητα απο οτι καταλαβα κ οχι για αλλα  προιοντα.απο την στιγμη που μπορεις να το δικαιολογησεις σαν εξοδο επιχειρησης τοτε δικαιουσε εκπτωση φπα.



#169   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 06/02/2018 - 22:37

Στη συγκεκριμένη ΠΟΛ περιλαμβάνονται κινητά, tablet, laptop και κονσόλες.

 

Δεν μπορείς όλα αυτά να τα δικαιολογήσεις ως έξοδο επιχείρησης.

 

Αν πχ έχεις γραφείο τελετών πως θα δικαιολογήσεις στα έξοδα μία κονσόλα?



#170   hlias77

hlias77

    iPH Enthousiast

  • 540 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/02/2018 - 22:46

Μεταθανάτια ψυχαγωγία πελάτη
Εννοείτε solved.

Τελευταία επεξεργασία από: hlias77, 06/02/2018 - 22:47


#171   tsita78

tsita78

    iPH newbie

  • 19 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/02/2018 - 23:37

παιδια μιλαω με την λογιστρια μου κ μου λεει οτι το χρεωνεσαι το φπα απλα στο τελος τριμηνου κ οχι απο την αρχη .αρα μια τρυπα στο νερο.



#172   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 06/02/2018 - 23:44

Η λογίστριά σου πρέπει να μάθει καλύτερα τη δουλειά της με κάθε σεβασμό...

 

Από τον Αύγουστο που έχει ξεκινήσει όλο αυτό το έχω κάνει εγώ προσωπικά σε 3 συσκευές και άλλοι τόσοι γνωστοί σε άλλες τόσες.

 

Για να μην πω για τα μέλη εδώ που το έχουν κάνει.

 

Το ΦΠΑ εφόσον δεν είσαι πιστωτικός και υπάγεσαι κανονικά σε ΦΠΑ δεν το αποδίδεις.

 

Πρακτικά δεν αλλάζει κάτι το ιδιαίτερο από πριν. Απλά πριν το πλήρωνες και στο τέλος του τριμήνου το έπαιρνες πίσω, τώρα δεν το πληρώνεις καθόλου εξ αρχής.

 

ΥΓ: Ο αρχικός poster του θέματος είναι λογιστής.


Τελευταία επεξεργασία από: nsxbass, 06/02/2018 - 23:45


#173   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 06/02/2018 - 23:48

παιδια μιλαω με την λογιστρια μου κ μου λεει οτι το χρεωνεσαι το φπα απλα στο τελος τριμηνου κ οχι απο την αρχη .αρα μια τρυπα στο νερο.


ΙΕΚ λογιστικης; Ή youtube λογιστικης;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

You'll Never Walk Alone


#174   tsita78

tsita78

    iPH newbie

  • 19 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/02/2018 - 23:52

χμμ μαλλον εχουμε μπερδεψει τα μπουτια μας! :) ειναι κ περασμενη η ωρα κ ισως μπερδευτηκε.θα της μεταφερω αυτα που μου ειπατε αυριο με πιο καθαρο μυαλο κ πιστευω οτι θα βγαλουμε ακρη.εχετε να προτεινετε καποιο μαγαζι που να κανει αυτη την διαδικασια ονλαιν κ οχι με φυσικη παρουσια?



#175   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 07/02/2018 - 02:02

Το iStorm σίγουρα



#176   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.860 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 07/02/2018 - 07:58

χμμ μαλλον εχουμε μπερδεψει τα μπουτια μας! :) ειναι κ περασμενη η ωρα κ ισως μπερδευτηκε.θα της μεταφερω αυτα που μου ειπατε αυριο με πιο καθαρο μυαλο κ πιστευω οτι θα βγαλουμε ακρη.εχετε να προτεινετε καποιο μαγαζι που να κανει αυτη την διαδικασια ονλαιν κ οχι με φυσικη παρουσια?

Πριν 2-3 ημέρες αγόρασα MacBook Pro από skroutz και η εμπειρία μου είναι η εξής: κάποια μαγαζιά ανεβάζουν την τιμή αγοράς αν ζητήσεις τιμολόγιο, κάποιος μου ζήτησε screenshoot της προσωποποιημένης πληροφόρησης, ταυτότητα νομίμου εκπροσώπου, πιστοποιητικό γεμη και ταυτοπροσωπη παρουσία του νομίμου εκπροσώπου ή εξουσιοδότηση σε κάποιον άλλον, από εκεί που το πήρα τελικά μου ζήτησε μόνο screenshoot της προσωποιημενης πληροφόρησης από taxis


Sent from my iPad using Tapatalk

#177   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 07/02/2018 - 08:20

Σε ένα γρήγορο πέρασμα σε σκρουτζομαγαζα για αγορά iPhone , όσα ρώτησα για τιμολόγιο βάση της ΠΟΛ , κάποια ένα δυο μου είπαν ότι δεν έχουν δυνατότητα ευγενικά και με διαφορες δικαιολογιες σκαι τα υπόλοιπα ότι δεν ισχύει η τιμή μέσω Ίντερνετ αλλά η τιμή καταστήματος που είναι αυξημένη κατά 50-60€ .

Έτσι ένα iPhone 8 αντί για 580€ (τιμή Ίντερνετ χωρίς ΦΠΑ) , το δίνουν πάνω κάτω όλοι στα 640€ (τιμή καταστηματος χωρίς ΦΠΑ).

Στην ουσία με κόλπα και ντερτιπια το ΦΠΑ δεν το κερδίζει ο πελάτης αλλά στην καλύτερη το μοιράζεται το κατάστημα με τον πελάτη.

Μιλάω πάντα για σκρουτζομαγαζα γιατί τα αλλά καταστήματα έχουν ακόμα πιο αυξημένες την τιμές.




Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#178   tsita78

tsita78

    iPH newbie

  • 19 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 07/02/2018 - 09:24

Σε ένα γρήγορο πέρασμα σε σκρουτζομαγαζα για αγορά iPhone , όσα ρώτησα για τιμολόγιο βάση της ΠΟΛ , κάποια ένα δυο μου είπαν ότι δεν έχουν δυνατότητα ευγενικά και με διαφορες δικαιολογιες σκαι τα υπόλοιπα ότι δεν ισχύει η τιμή μέσω Ίντερνετ αλλά η τιμή καταστήματος που είναι αυξημένη κατά 50-60€ .

Έτσι ένα iPhone 8 αντί για 580€ (τιμή Ίντερνετ χωρίς ΦΠΑ) , το δίνουν πάνω κάτω όλοι στα 640€ (τιμή καταστηματος χωρίς ΦΠΑ).

Στην ουσία με κόλπα και ντερτιπια το ΦΠΑ δεν το κερδίζει ο πελάτης αλλά στην καλύτερη το μοιράζεται το κατάστημα με τον πελάτη.

Μιλάω πάντα για σκρουτζομαγαζα γιατί τα αλλά καταστήματα έχουν ακόμα πιο αυξημένες την τιμές.




Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

το ιδιο βλεπω κ εγω κ μαλιστα σε μερικα μαγαζια η τιμη με τιμολογιο που δεν εχει φπα ειναι πιο αυξημενη απο αυτη που ειναι λιανικης κ περιεχει φπα!αντε βγαλε ακτη! στο istorm  οι τιμες ειναι κανονικα οπως σε ολες τις μεγαλες αλυσιδες οποτε δεν κερδιζεις κατι..



#179   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.860 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 07/02/2018 - 11:23

Νομίζω ότι πλέον είναι ξεκάθαρα τα πράγματα όσον αφορά την απόδοση Φ.Π.Α.. Μετά από μια μελέτη που έκανα στην ΠΟΛ και κατόπιν επικοινωνιάς με τον λογιστή μου προκύπτει ότι κανένας δεν αποδίδει (ούτε ο πωλητής ούτε ο αγοραστής) Φ.Π.Α., γίνεται ότι ακριβώς και στις ενδοκοινοτικές συναλλαγές. Εκείνο που πρέπει να επισημάνω γιατί δεν έχει αναφερθεί, είναι ότι η πληρωμή πρέπει να γίνει μέσω τραπέζης ή κάρτας ανεξαρτήτως ποσού, δλδ και για ποσά κάτω των 500 ευρώ



#180   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 07/02/2018 - 11:28

Η λογίστριά σου πρέπει να μάθει καλύτερα τη δουλειά της με κάθε σεβασμό...

 

Από τον Αύγουστο που έχει ξεκινήσει όλο αυτό το έχω κάνει εγώ προσωπικά σε 3 συσκευές και άλλοι τόσοι γνωστοί σε άλλες τόσες.

 

Για να μην πω για τα μέλη εδώ που το έχουν κάνει.

 

Το ΦΠΑ εφόσον δεν είσαι πιστωτικός και υπάγεσαι κανονικά σε ΦΠΑ δεν το αποδίδεις.

 

Πρακτικά δεν αλλάζει κάτι το ιδιαίτερο από πριν. Απλά πριν το πλήρωνες και στο τέλος του τριμήνου το έπαιρνες πίσω, τώρα δεν το πληρώνεις καθόλου εξ αρχής.

 

ΥΓ: Ο αρχικός poster του θέματος είναι λογιστής.

Φίλε μου καλό είναι να μην τα κάνουμε όλα σαλάτα! Όπως έγραψα και πιό πάνω υπάρχουν περιπτώσεις επιχειρήσεων που δικαιούνται την έκπτωση και περιπτώσεις που δεν τη δικαιούνται...
Μπορεί στην δική μου επιχείρηση να μπορώ να δικαιολογώ ακόμα και playstation ωστέ να διακαιούμαι την έκπτωση ΦΠΑ...δεν σημαίνει οτί αυτό μπορεί να γίνει και στη δική σου! Γι αυτό καλό είναι να ρωτάμε τον λογιστή μας ο οποίος (αν είναι σωστός) θα μπορεί να μας συμβουλέψει ειδικά για την περίπτωση μας... Όχι τίποτα άλλο, μην γίνουν και τίποτα παρερμηνείες και μετά χαλάμε τις καρδιές μας...


Τελευταία επεξεργασία από: agnostos13, 07/02/2018 - 11:29


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Bing (1)