Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 3 ψήφοι

Αγορά iPhone (και όχι μόνο) με απαλλαγή ΦΠΑ (ΠΟΛ 1150/2017)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
337 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#151   tsita78

tsita78

    iPH newbie

  • 19 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/02/2018 - 09:23

ΟΧΙ.
Απαγορεύεται να εκδοθεί τιμολόγιο τέτοιων ειδών με ΦΠΑ, ποσό μάλλον να περαστεί και στα βιβλία τέτοιο ΦΠΑ. Αν πάλι περαστεί ΔΕΝ συμψηφίζεται στο τρίμηνο.
Το παραστατικό οφείλει να αναγράφει την ένδειξη ΠΟΛ 39Α.
Όλες οι μεγάλες (τουλάχιστον) εταιρείες έχουν προσαρμόσει κατάλληλα τα λογιστήρια τους.


Sent from my iPad Pro.

καλημερα!στην ΠΟΛ λεει οτι το φπα το πληρωνει ο αγοραστης στο τελος τριμηνου.ετσι καταλαβα εγω διαβαζοντας το.Με τα δικα σου λεγομενα δεν αποδιδει φπα κανεις τελικα σωστα?



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#152   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 06/02/2018 - 14:47

καλημερα!στην ΠΟΛ λεει οτι το φπα το πληρωνει ο αγοραστης στο τελος τριμηνου.ετσι καταλαβα εγω διαβαζοντας το.Με τα δικα σου λεγομενα δεν αποδιδει φπα κανεις τελικα σωστα?


Μόνο σε κινητά υπολογιστές και ταμπλετ στα αλλά είδη πληρώνεις ΦΠΑ


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#153   tsita78

tsita78

    iPH newbie

  • 19 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/02/2018 - 15:03

Μόνο σε κινητά υπολογιστές και ταμπλετ στα αλλά είδη πληρώνεις ΦΠΑ


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

αρα δεν το αποδιδεις σαν εξοδο της επιχειρησης?δημαδη για να καταλαβω δινεις πχ 700 ευρω χωρις φπα κ δεν το αποδιδεις στο τελος τριμηνου?σορυ που ρωταω αλλα αλλα διαβαζω εδω κ αλλα στην πολ.ποιος δινει το φπα τελοσπανρων?? :P



#154   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 06/02/2018 - 15:54

αρα δεν το αποδιδεις σαν εξοδο της επιχειρησης?δημαδη για να καταλαβω δινεις πχ 700 ευρω χωρις φπα κ δεν το αποδιδεις στο τελος τριμηνου?σορυ που ρωταω αλλα αλλα διαβαζω εδω κ αλλα στην πολ.ποιος δινει το φπα τελοσπανρων?? :P

Το ΦΠΑ που πληρώνεις όταν κάνεις έξοδα για την επιχείρηση σου, επιστρέφεται. Στην περίπτωση που το έξοδο αφορά συσκευή που υπάγεται στο 39Α, οπού δεν πληρώνεις ΦΠΑ, δεν υπάρχει κάτι να συμψηφίσεις ούτε να σου επιστραφεί. Φυσικά πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις κατά περίπτωση γιά τις οποίες καλύτερα να απευθυνθείς στον λογιστή σου...


Τελευταία επεξεργασία από: agnostos13, 06/02/2018 - 15:57


#155   tsita78

tsita78

    iPH newbie

  • 19 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/02/2018 - 18:40

Το ΦΠΑ που πληρώνεις όταν κάνεις έξοδα για την επιχείρηση σου, επιστρέφεται. Στην περίπτωση που το έξοδο αφορά συσκευή που υπάγεται στο 39Α, οπού δεν πληρώνεις ΦΠΑ, δεν υπάρχει κάτι να συμψηφίσεις ούτε να σου επιστραφεί. Φυσικά πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις κατά περίπτωση γιά τις οποίες καλύτερα να απευθυνθείς στον λογιστή σου...

κ εγω αυτο ξερω μεχρι τωρα για το καθεστως φπα.απλα μου φαινεται λιγο κουλο εστω κ για τις συγκεκριμενες κατηγοριες προιοντων που το φπα δεν το πληρωνεις γιατι αν εχω καταλαβει καλα χανει το κρατος εσοδα απο αυτη την αλλαγη γιατι ουτε ο εμπορος ουτε ο αγοραστης αποδιδει φπα.τι δεν εχω καταλαβει καλα ρε αιδια κ μου φαινεται κουλο??οχι οτι ειναι το μονο στο ελληνικο κρατος ! :P



#156   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.860 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 06/02/2018 - 19:36

Παιδιά πραγματικά κι εγώ έχω μπερδευτεί. Τι ισχύει τελικά? Αποδίδει ΦΠΑ ο αγοραστής?
3fb649a9b0f4608a6845570e908ed819.jpg


Sent from my iPad using Tapatalk

#157   ikaros13

ikaros13

    iPH Contributor

  • 1.409 μηνύματα

Δημοσίευση 06/02/2018 - 19:40

Όχι δεν αποδίδει. Προσωπικά με αγορές πρόσφατες εντός Χριστουγέννων δεν απέδωσα τίποτα ούτε και ασχολήθηκα ποτέ με το ΦΠΑ της αγοράς.. Τώρα αν κάποιος έχει μηδενικό ΦΠΑ να αποδώσει δηλαδή δεν έχει έσοδα δεν ξέρω τι παίζει


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

#158   tsita78

tsita78

    iPH newbie

  • 19 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/02/2018 - 20:00

παντως σε οσα αρθρα απο εφημεριδες εχω διαβασει για τον εν λογω νομο αναφερουν οτι το φπα το αποδιδει ο αγοραστης στο κρατος με την περιοδικη δηλωση φπα κ οχι στον πωλητη και αυτο εγινε γιατι κλεινανε εταιρειες ονλαιν σε μια νυχτα εχοντας εισπραξει το φπα απο αγορες χωρις ομως να το αποδωσουν ποτε.Οποτε δε νομιζω οτι δεν δινει ο αγοραστης το φπα απλα αντι να το δωσει στην αγορα το δινει στο τελος τριμηνου με το υπολοιπο φπα που εχει να αποδωσει.Ακομη ειναι λιγο μπερδεμενα τα πραγματα κ δεν ξερουν καλα κ οι λογιστες απο οτι ειδα κ ισως για αυτο ορισμενοι δεν εδωσαν το φπα σε τετοιου ειδους αγορες αλλα νομιζω πως δεν γλιτωνεις κατι τελικα..



#159   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.860 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 06/02/2018 - 20:18

Βέβαια υπάρχει μια διευκρίνιση στο πρώτο post b3ac6bf821a92914797eb63c84b7e8f5.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

#160   tsita78

tsita78

    iPH newbie

  • 19 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/02/2018 - 20:27

να ρωτησω κατι ακομα?το αφμ πρεπει να ειναι ενεργο για ενδοκοινοτικες συναλλαγες η δεν παιζει ρολο?



#161   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.860 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 06/02/2018 - 20:28

να ρωτησω κατι ακομα?το αφμ πρεπει να ειναι ενεργο για ενδοκοινοτικες συναλλαγες η δεν παιζει ρολο?

Δεν παίζει ρόλο


Sent from my iPhone using Tapatalk

#162   tsita78

tsita78

    iPH newbie

  • 19 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/02/2018 - 20:40

Βέβαια υπάρχει μια διευκρίνιση στο πρώτο post b3ac6bf821a92914797eb63c84b7e8f5.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

στο κομματι που λεει οτι χρεοπιστωνεται στις εισροες κ τις εκροες μπορεις να μου πεις τι εννοει?ετσι οπως το καταλαβαινω εγω ειναι οτι αν πχ στο τελος τριμηνου εχεις να αποδωσεις 200 ευρω φπα θα προστεθει κ αυτο το φπα.καταλαβα λαθος?



#163   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 06/02/2018 - 20:44

παντως σε οσα αρθρα απο εφημεριδες εχω διαβασει για τον εν λογω νομο αναφερουν οτι το φπα το αποδιδει ο αγοραστης στο κρατος με την περιοδικη δηλωση φπα κ οχι στον πωλητη και αυτο εγινε γιατι κλεινανε εταιρειες ονλαιν σε μια νυχτα εχοντας εισπραξει το φπα απο αγορες χωρις ομως να το αποδωσουν ποτε.Οποτε δε νομιζω οτι δεν δινει ο αγοραστης το φπα απλα αντι να το δωσει στην αγορα το δινει στο τελος τριμηνου με το υπολοιπο φπα που εχει να αποδωσει.Ακομη ειναι λιγο μπερδεμενα τα πραγματα κ δεν ξερουν καλα κ οι λογιστες απο οτι ειδα κ ισως για αυτο ορισμενοι δεν εδωσαν το φπα σε τετοιου ειδους αγορες αλλα νομιζω πως δεν γλιτωνεις κατι τελικα..

Δεν ήταν ακριβώς όπως το περιγράφεις το πρόβλημα αλλά εν ολίγοις η ουσία είναι οτί υπήρχε μηχανισμός για να τσεπώνουν το ΦΠΑ.
Το ΦΠΑ εφόσον πληρούνται οι προυποθέσεις για να το πάρεις έκπτωση δεν το πληρώνεις όπως δεν το πλήρωνες και παλιά (εφόσον το συμψήφιζες με τις πωλήσεις σου).
Υπάρχουν περιπτώσεις όμως που δεν δικαιούσαι έκπτωση και σε αυτές τις περιπτώσεις το πληρώνεις με τη δήλωση (Φ2)!
Επίσης υπάρχουν περιπτώσεις επιχειρήσεων οπου δεν μπορείς να ζητήσεις τιμολόγιο άνευ ΦΠΑ γιατί δεν πληρούν τις συνθήκες για το άρθρο 39α!
Όλα αυτά ένας σωστός λογιστής θα πρέπει να τα ξέρει...

Τελευταία επεξεργασία από: agnostos13, 06/02/2018 - 20:45


#164   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.860 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 06/02/2018 - 21:41

στο κομματι που λεει οτι χρεοπιστωνεται στις εισροες κ τις εκροες μπορεις να μου πεις τι εννοει?ετσι οπως το καταλαβαινω εγω ειναι οτι αν πχ στο τελος τριμηνου εχεις να αποδωσεις 200 ευρω φπα θα προστεθει κ αυτο το φπα.καταλαβα λαθος?

Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι ο αγοραστής θα περιλαμβάνει στην περιοδική του, την αξία του τιμολογίου και στις εισροές και στις εκροές. Άρα δεν θα υπάρχει διαφορά στο ΦΠΑ προς απόδοση, ουσιαστικά θα ειναι μηδεν.


Sent from my iPad using Tapatalk

#165   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.860 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 06/02/2018 - 21:48

Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι ο αγοραστής θα περιλαμβάνει στην περιοδική του, την αξία του τιμολογίου και στις εισροές και στις εκροές. Άρα δεν θα υπάρχει διαφορά στο ΦΠΑ προς απόδοση, ουσιαστικά θα ειναι μηδεν.
Αν ο αγοραστής στη συνέχεια το πουλήσει σε ιδιώτη τότε πρέπει να επιβάλει ΦΠΑ τον οποίο στη συνέχεια θα αποδώσει στο δημόσιο.


Sent from my iPad using Tapatalk



Sent from my iPad using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες