Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 3 ψήφοι

Αγορά iPhone (και όχι μόνο) με απαλλαγή ΦΠΑ (ΠΟΛ 1150/2017)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
337 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#136   stelios19934

stelios19934

    iPH newbie

  • 11 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 23/12/2017 - 21:09

Αυριο με το καλο θα παρω το Χ 64 μαυρο απο ενα καταστημα εχω εκτυπωσει το χαρτι που χρειαζονται αλλα εχω κολλησει με το θεμα του πως θα δωσω τα χρηματα ! τα εχω ολα μετρητα ... υπαρχει atm οπου αμα κανεις καταθεση φενονται κατευθειαν τα χρηματα η απο τεταρτη με το καλο οταν ανοιξουν; Πρεπει να γινει η κατεθεση ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ απο λογαριασμο με ονομα αυτουνου που κοβεται το τιμολογιο η γινεται πχ και απο τον δικο μου που ειμαι γιος;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#137   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2.088 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 23/12/2017 - 21:13

Μπορείς να κανείς κατάθεση απευθείας στο λογαριασμό τους και στην αιτιολογία να βάλεις το όνομα που θέλεις. Λογικά θα φανούν άμεσα, αρκεί να γίνει σε ΑΤΜ χωρίς φάκελο


Sent from my iPad using Tapatalk

#138   vaggelispap

vaggelispap

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus

Δημοσίευση 08/01/2018 - 22:56

Καλησπερα.Τελικα χρεωνεται το φπα αργοτερα στην επιχειρηση?επισης αν ξερει καποιος αν μπορω εγω με το απαραιτητο χαρτι απο το taxisnet που χρειαζεται να τους το δειξω και να το παρω η πρεπει να ειναι οπωσδηποτε αυτος που εχει την επιχειρηση για το τιμολογιο?



#139   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 09/01/2018 - 00:09

Ξέρει κανείς κανένα σοβαρό skroutzομάγαζο που δεν έχει υψηλότερη τιμή για χονδρική από τη λιανική;


#140   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 13/01/2018 - 23:57

Συνημμένο αρχείο  IMG_3233.PNG   51,15KB   48 λήψεις
Το έχουν φτάσει σε άλλο επίπεδο το θέμα με τις πολλαπλές τιμολογήσεις...


#141   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 29/01/2018 - 14:34

Επικοινώνησα σήμερα με ένα σκρουτζομάγαζο για αγορά MacBook Pro και τους ρώτησα τι χρειάζεστε για να κοπεί τιμολόγιο χωρίς φπα. Η απάντηση που πήρα ήταν: σκρινσοτ της προσωποποιημένης πληροφόρησης και ταυτότητα το νομίμου εκπροσώπου όλα αυτά με φυσική παρουσία του νομίμου εκπροσώπου στο κατάστημα ή κάποιου άλλου με εξουσιοδότηση, εξήγησα ότι αυτό δεν γίνεται γιατί είμαι από επαρχία και μου είπαν ότι αυτή είναι η διαδικασία....



#142   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 05/02/2018 - 15:37

65ac2788479b4c23f59800b5b46ca356.jpg

Το είδαμε και αυτό! Τιμή λιανικής (με ΦΠΑ) 690,70 και τιμή τιμολογίου 39Α (άνευ ΦΠΑ) 720,97!!!


Sent from my iPhone X using Tapatalk


#143   tsita78

tsita78

    iPH newbie

  • 19 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/02/2018 - 18:16

καλησπερα σε ολους!Αφου διαβασα ολα τα ποστ σχετικα με το θεμα εχω μπερδευτει ακομη περισσοτερο .ενδεικτικα ειναι τα τελευταια παραδειγματα που βλεπουμε πολλες κ διαφορες τιμες για τα κινητα αναλογα με το πως θα το αγορασει κανεις.τελικα τι ισχυει βρε παιδια?παντοτε οταν αγοραζες ενα προιον πχ 100 ευρω τα 20 ευρω περιπου ηταν το φπα που στο τελος τριμηνου αφαιρειται το φπα δαπανων αναλογα με τα εσοδα  που εχεις.τωρα δεν εχω καταλαβει πως επωφελειται ενας επαγγελματιας απο τον νομο αυτο.εστω οτι αγοραζει το προιον των 100 ευρω στα 80 χωρις φπα.τα 20 ευρω που ειναι το φπα θα τα δωσει στο τελος τριμηνου η οχι?Αν δηλαδη τα δινει στο τελος τριμηνου αντι για την αρχη ολα μαζι τοτε κανανε μια τρυπα στο νερο με αυτο το νομο.Στο ερωτημα μου τωρα.ο γερμανος πχ εχει στα 979 ευρω το 64 το 8 πλας.αν το παρεις με τιμολογιο απο εκει δεν θα ειναι στα 700 κατι η καθαρη αξια?το φπα ποιος το αποδιδει?



#144   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2.552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 05/02/2018 - 20:34

καλησπερα σε ολους!Αφου διαβασα ολα τα ποστ σχετικα με το θεμα εχω μπερδευτει ακομη περισσοτερο .ενδεικτικα ειναι τα τελευταια παραδειγματα που βλεπουμε πολλες κ διαφορες τιμες για τα κινητα αναλογα με το πως θα το αγορασει κανεις.τελικα τι ισχυει βρε παιδια?παντοτε οταν αγοραζες ενα προιον πχ 100 ευρω τα 20 ευρω περιπου ηταν το φπα που στο τελος τριμηνου αφαιρειται το φπα δαπανων αναλογα με τα εσοδα που εχεις.τωρα δεν εχω καταλαβει πως επωφελειται ενας επαγγελματιας απο τον νομο αυτο.εστω οτι αγοραζει το προιον των 100 ευρω στα 80 χωρις φπα.τα 20 ευρω που ειναι το φπα θα τα δωσει στο τελος τριμηνου η οχι?Αν δηλαδη τα δινει στο τελος τριμηνου αντι για την αρχη ολα μαζι τοτε κανανε μια τρυπα στο νερο με αυτο το νομο.Στο ερωτημα μου τωρα.ο γερμανος πχ εχει στα 979 ευρω το 64 το 8 πλας.αν το παρεις με τιμολογιο απο εκει δεν θα ειναι στα 700 κατι η καθαρη αξια?το φπα ποιος το αποδιδει?


Σύμφωνα με τον νέο νόμο για αγορά τηλεφώνου, ταμπλετ η υπολογιστή πληρώνεται μόνο η καθαρή αξία χωρίς ΦΠΑ. Την αναγραφόμενη τιμή που εμπεριέχει ΦΠΑ την διαίρεις δια 1,24 και έχεις το πληρωτέο ποσό του τιμολογίου. Είναι παράτυπο πλέον να έχεις τιμολόγιο με τα παραπάνω είδη που να περιέχει ΦΠΑ.
Είναι πολύ απλό και ξεκάθαρο πλέον.


Sent from my iPad Pro.

#145   tsita78

tsita78

    iPH newbie

  • 19 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/02/2018 - 21:17

αυτο το καταλαβα το φπα ομως προστιθεται στο τελος τριμηνου?



#146   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 05/02/2018 - 21:21

Στην ΠΟΛ έχει ξεκάθαρες οδηγίες. Προσοχή όμως θέλει ο λογιστής γιατί εμένα πήγε να μου κάνει μλκ αλλά τον πρόλαβα.



#147   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 05/02/2018 - 21:29

Στην ΠΟΛ έχει ξεκάθαρες οδηγίες. Προσοχή όμως θέλει ο λογιστής γιατί εμένα πήγε να μου κάνει μλκ αλλά τον πρόλαβα.

Τι εννοείς? Τι πήγε να κάνει?


Sent from my iPhone using Tapatalk

#148   tsita78

tsita78

    iPH newbie

  • 19 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/02/2018 - 22:36

τι ειναι η ΠΟΛ?



#149   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 06/02/2018 - 00:36

τι ειναι η ΠΟΛ?


ΠΟΛ. (π.χ. ΠΟΛ. 1028 ή ΠΟΛ 1028-2003), σημαίνει Πολυγραφημένη Υπουργική Εγκύκλιος, εγκύκλιος δηλαδή με πολλούς αποδέκτες. (Προέρχεται από μετάφραση ξένων λέξεων).


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#150   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2.552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 06/02/2018 - 07:19

αυτο το καταλαβα το φπα ομως προστιθεται στο τελος τριμηνου?

ΟΧΙ.
Απαγορεύεται να εκδοθεί τιμολόγιο τέτοιων ειδών με ΦΠΑ, ποσό μάλλον να περαστεί και στα βιβλία τέτοιο ΦΠΑ. Αν πάλι περαστεί ΔΕΝ συμψηφίζεται στο τρίμηνο.
Το παραστατικό οφείλει να αναγράφει την ένδειξη ΠΟΛ 39Α.
Όλες οι μεγάλες (τουλάχιστον) εταιρείες έχουν προσαρμόσει κατάλληλα τα λογιστήρια τους.


Sent from my iPad Pro.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες