Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 3 ψήφοι

Αγορά iPhone (και όχι μόνο) με απαλλαγή ΦΠΑ (ΠΟΛ 1150/2017)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
337 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 30/11/2017 - 17:22

Όχι απαραίτητα. Μπορεί να πάει και στα έξοδα προφανώς. Επίσης και πάγιο να πάει αποσβένεται όλο εντός 1 έτους καθώς είναι αξίας κάτω από 1500 ευρώ.

Μπορεί να πάει σαν έξοδο (το οποίο δεν αναγνωρίζεται και φορολογείται στο τέλος) αλλά δεν δικαιούσαι έκπτωση του ΦΠΑ του.


Τελευταία επεξεργασία από: agnostos13, 30/11/2017 - 17:23


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2.552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 30/11/2017 - 17:43

Μετά από αυτά που διαβάζω επικοινώνησα πάλι με τον λογιστή μου και του ζήτησα όχι μόνο να ξανά ελέγξει το θέμα αλλά και να επικοινωνήσει με το υπουργείο η την ΔΟΥ για να πάρει επίσημη/υπεύθυνη απάντηση.
Με δεδομένο όμως ότι ένα τηλέφωνο, ένα ταμπλέτ και ένας υπολογιστής μπορούν να δικαιολογηθούν στις περισσότερες επιχειρήσεις, μου φαίνεται απίστευτο σε αυτούς τους καιρούς να κάνει δώρο το ΦΠΑ στον αγοραστή/επιχειρηματία.
Επίσης θα ήθελα να μάθω αν η χρήση αυτής της διάταξης είναι υποχρεωτική η προαιρετική τόσο για τον εκδότη όσο και τον λήπτη του τιμολογίου.


Sent from my iPad using Tapatalk

#48   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 30/11/2017 - 18:12

Με δεδομένο όμως ότι ένα τηλέφωνο, ένα ταμπλέτ και ένας υπολογιστής μπορούν να δικαιολογηθούν στις περισσότερες επιχειρήσεις, μου φαίνεται απίστευτο σε αυτούς τους καιρούς να κάνει δώρο το ΦΠΑ στον αγοραστή/επιχειρηματία.
 

Δεν κάνει κανένα δώρο...το ΦΠΑ ποτέ δεν το πλήρωνε ο επιχειρματίας εφόσον το ποσό που έδινε στο τιμολόγιο του προμηθευτή συμψηφιζόταν με τον ΦΠΑ που πρέπει να αποδόσει στην εφορία.

 

 

 

Επίσης θα ήθελα να μάθω αν η χρήση αυτής της διάταξης είναι υποχρεωτική η προαιρετική τόσο για τον εκδότη όσο και τον λήπτη του τιμολογίου.
 

Έιναι υποχρεωτική και για τους δύο...ωστόσο για τον εκδότη υπάρχει παραθυράκι να το προσπεράσει αρνούμενος την αναγνώριση του δικαιώματος του αγοραστή για την έκπτωση.
Το βασικό πρόβλημα με την νέα ρύθμιση το έχει ο αγοραστής καθώς δεν μπορεί πλέον να πάρει πίσω το ΦΠΑ από το κράτος (να το συμψηφίσει όπως γινόταν παλιά) αλλά πρέπει να το αναζητήσει με πιστωτικό από τον αγοραστή.


Τελευταία επεξεργασία από: agnostos13, 30/11/2017 - 18:13


#49   koumos

koumos

    iPH User

  • 163 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 30/11/2017 - 18:13

Μπορεί να πάει σαν έξοδο (το οποίο δεν αναγνωρίζεται και φορολογείται στο τέλος) αλλά δεν δικαιούσαι έκπτωση του ΦΠΑ του.

Γιατί δεν αναγνωρίζεται? Παραγωγικό έξοδο είναι και αναγνωρίζεται κανονικότατα.



#50   ikaros13

ikaros13

    iPH Contributor

  • 1.407 μηνύματα

Δημοσίευση 30/11/2017 - 18:51

Οποίος έμπορος κάνει τον κινεζο και δεν κόβει τιμολόγιο του κανεις καταγγελία, είναι καθολα νόμιμο και υποχρεωτικό να κόβει όποτε τρέξτε τους λίγο τα λόγια. Σε έναν που μου τα μασαγε του λέω θα σε αναφέρω και μετά άρχισε τις κωλοτούμπες


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

#51   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2.552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 30/11/2017 - 21:33

Έχει δίκιο ο tselpemts, όπως αρχικά έχει γράφει.
Με ΦΠΑ δεν επιβαρύνεται, κινητό,ταμπλετ η υπολογιστής εφόσον κοπεί τιμολόγιο. Φορολογικά περνιέται με χρεωπιστωση στα βιβλία όποτε προκύπτει μηδενικη επιβάρυνση η ωφέλεια. Για την ώρα δεν θεωρείται φορολογικό παράπτωμα (τουλάχιστον για τον λήπτη), η λήψη τιμολογίου με ΦΠΑ. Εδώ θα μπορούσα να πω σαν επιχειρηματίας, ότι μικρό το κακό, αφού θα το εκπεσω από το χρεωστικό ΦΠΑ τριμήνου της επιχείρησης μου. Αν όμως ισχύει το ότι το συγκεκριμένο ΦΠΑ δεν συμψηφίζεται με το οποίο χρεωστικό έχεις, τότε βγαίνεις χαμένος αφού δεν αφαιρείται το ΦΠΑ που έχεις ήδη πληρώσει.
Άρα θα πρέπει να επιδιώκουμε αυτού του είδους τα προϊόντα να εκδίδονται σε τιμολόγιο ΜΟΝΟ χωρίς ΦΠΑ.


Sent from my iPad using Tapatalk

#52   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2.552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 30/11/2017 - 21:46

Γιατί δεν αναγνωρίζεται? Παραγωγικό έξοδο είναι και αναγνωρίζεται κανονικότατα.

Ωστόσο στην περίπτωση αυτή η επιβάρυνση του στοιχείου με Φ.Π.Α. δεν προβλέπεται από σχετική διάταξη και εξ' αυτού του λόγου δεν μπορεί να ασκηθεί δικαίωμα έκπτωσης επί ποσού φόρου που εξοφλήθηκε ως μη οφειλόμενο βάσει του νόμου (σχετ. η δικαστική απόφαση του δικαστηρίου της Ε.Ε. στην υπόθεση C-564/15). Ο λήπτης του τιμολογίου στην περίπτωση αυτή πρέπει καταρχήν να αιτηθεί στον πωλητή την έκδοση πιστωτικού τιμολογίου σύμφωνα με τα οριζόμενα στην ΠΟΛ.1052/2017.

....... λέει η ΠΟΛ.

Sent from my iPad using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: skiace, 30/11/2017 - 21:47


#53   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 30/11/2017 - 22:04

Έχει δίκιο ο tselpemts, όπως αρχικά έχει γράφει.
Με ΦΠΑ δεν επιβαρύνεται, κινητό,ταμπλετ η υπολογιστής εφόσον κοπεί τιμολόγιο. Φορολογικά περνιέται με χρεωπιστωση στα βιβλία όποτε προκύπτει μηδενικη επιβάρυνση η ωφέλεια. Για την ώρα δεν θεωρείται φορολογικό παράπτωμα (τουλάχιστον για τον λήπτη), η λήψη τιμολογίου με ΦΠΑ. Εδώ θα μπορούσα να πω σαν επιχειρηματίας, ότι μικρό το κακό, αφού θα το εκπεσω από το χρεωστικό ΦΠΑ τριμήνου της επιχείρησης μου. Αν όμως ισχύει το ότι το συγκεκριμένο ΦΠΑ δεν συμψηφίζεται με το οποίο χρεωστικό έχεις, τότε βγαίνεις χαμένος αφού δεν αφαιρείται το ΦΠΑ που έχεις ήδη πληρώσει.
Άρα θα πρέπει να επιδιώκουμε αυτού του είδους τα προϊόντα να εκδίδονται σε τιμολόγιο ΜΟΝΟ χωρίς ΦΠΑ.


Sent from my iPad using Tapatalk

Ειναι υποχρεωτικό ,από τη στιγμή που υπάγεσαι στο κανονικό ΦΠΑ,να εκδοθεί τιμολόγιο άνευ ΦΠΑ.
Επίσης υπάρχουν επιχειρήσεις που για τον χ,ψ λόγο στο τρέχων τρίμηνο έχουν πιστωτικό υπόλοιπο.Οποτε αυτούς τους συμφέρει η αγορά άνευ ΦΠΑ γιατί σε αντίθετη περίπτωση θα μετέφεραν επιπλέον πιστωτικό στο επόμενο τρίμηνο.
Επίσης έχει επιχειρήσεις που λειτουργούν Ελλάδα αλλά πουλάνε προϊόντα ή υπηρεσίες στην ΕΕ.Και αυτούς τους συμφέρει γιατι πάντα έχουν πιστωτικό υπόλοιπο.

Τελευταία επεξεργασία από: tselpemts, 30/11/2017 - 22:04


#54   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 30/11/2017 - 22:28

Γιατί δεν αναγνωρίζεται? Παραγωγικό έξοδο είναι και αναγνωρίζεται κανονικότατα.

Παραγωγική δαπάνη μιά παιχνιδοκονσόλα σε επιχείρηση που δεν δραστηριοποιείται στην ψυχαγωγία;
Δεν νομίζω!

Τελευταία επεξεργασία από: agnostos13, 30/11/2017 - 22:29


#55   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 30/11/2017 - 23:55

Παραγωγική δαπάνη μιά παιχνιδοκονσόλα σε επιχείρηση που δεν δραστηριοποιείται στην ψυχαγωγία;
Δεν νομίζω!

Έχει βρεθεί η "λύση" και για αυτό.

 

Δώρο για καλό πελάτη της επιχείρησης, δώρο σε διαγωνισμό κλπ.

 

Στην τελική όταν γίνεται έλεγχος και επέρχεται κλείσιμο, γίνεται πάντα ένα σχετικό παζάρι σε σχέση με το τι περνάει και τι όχι. Σταθεροί κανόνες δεν υπάρχουν.



#56   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2.552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 01/12/2017 - 10:05

Παραγωγική δαπάνη μιά παιχνιδοκονσόλα σε επιχείρηση που δεν δραστηριοποιείται στην ψυχαγωγία;
Δεν νομίζω!


Από την στιγμή που καταχωρείται ως πάγιο στα βιβλία, νομίζω το σημαντικότερο πρόβλημα θα είναι η παρουσία της συσκευής στον χώρο της επιχείρησης.
Εκτός εάν όντως έχει αγοραστεί για χρήση από την επιχείρηση, όποτε όλα καλά.
Αν γίνει βέβαια έλεγχος της τρέχουσας χρήσης, διαφορετικά δεν υπάρχει πρόβλημα.


Sent from my iPad using Tapatalk

#57   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 01/12/2017 - 12:14

Έχει βρεθεί η "λύση" και για αυτό.

 

Δώρο για καλό πελάτη της επιχείρησης, δώρο σε διαγωνισμό κλπ.

 

Στην τελική όταν γίνεται έλεγχος και επέρχεται κλείσιμο, γίνεται πάντα ένα σχετικό παζάρι σε σχέση με το τι περνάει και τι όχι. Σταθεροί κανόνες δεν υπάρχουν.

Νομίζω οτί αυτά τα δώρα πρέπει και κάπως να τα αποδείξεις οτί έγιναν! Επίσης τα δώρα δεν είναι πάγια! Πάγιο είναι κάτι που εμπλέκεται άμεσα με τη λειτουργία της επιχείρησης...



#58   peripolo

peripolo

    iPH Enthousiast

  • 583 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/12/2017 - 12:36

Από την στιγμή που καταχωρείται ως πάγιο στα βιβλία, νομίζω το σημαντικότερο πρόβλημα θα είναι η παρουσία της συσκευής στον χώρο της επιχείρησης.
Εκτός εάν όντως έχει αγοραστεί για χρήση από την επιχείρηση, όποτε όλα καλά.
Αν γίνει βέβαια έλεγχος της τρέχουσας χρήσης, διαφορετικά δεν υπάρχει πρόβλημα.


Sent from my iPad using Tapatalk

Και για την παρουσία της συσκευής υπάρχει λύση πχ το έκλεψαν το έχασα μου έπεσε στην θάλασσα και αλλά πολλά


Sent from my iPhone using Tapatalk

#59   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 01/12/2017 - 12:53

Και για την παρουσία της συσκευής υπάρχει λύση πχ το έκλεψαν το έχασα μου έπεσε στην θάλασσα και αλλά πολλά


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τώρα πραγματικά...τα έχει δοκιμάσει άνθρωπος αυτά σε έλεγχο και έπιασαν (χωρίς κόστος);



#60   nik75

nik75

    iPH Elite Poster

  • 3.403 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 01/12/2017 - 13:59

Ωραία,πες ότι το αγοράζω και οι φως μετά από 1 μήνα μου χαλάει!!!
Τι πρέπει να κάνω χαρτί καταστροφής όπως κάναμε στον στρατό;
Σοβαρά ρωτάω


Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες